Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.568
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτο ηξερα κι εγω αλλα πηγα να κανω εξαργυρωση σε πτηση της αιγαιου και μου εβγαζε flex, comfort flex και economy. Πτηση Aegean. Μαλιστα ο economy ηταν ελαφρως χαμηλοτερα μιλια απο το flex. Απο το τηλεφωνικο κεντρο μου ειπαν πως δεν παιζει να συμβαινει αυτο και εκανα καποιο λαθος. Εν τελει εκλεισα τον economy ναυλο.... Οι αποσκευες εχουν υπολογιστει κανονικα (και μαλιστα μου εδωσε 2 αποσκευες, ενα για gold κι ενα κανονικα) απλα δεν υπολογιζε την εκπτωση στην επιλογη θεσης.
Δεν το έχω συναντήσει αυτό που λες. Η πτήση έχει κωδικό της Aegean; Μήπως είναι κοινού κωδικού πτήση και πραγματοποιείται με άλλη αεροπορική;
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Δεν το έχω συναντήσει αυτό που λες. Η πτήση έχει κωδικό της Aegean; Μήπως είναι κοινού κωδικού πτήση και πραγματοποιείται με άλλη αεροπορική;
Πτηση Α3 κανονικα. Τι να πω, εφοσον δουλεψε ολα καλα. Ελπιζω να μην υπαρξει θεμα αν χρειαστω καμια αλλαγη ή τιποτα αλλο.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Αυτο ηξερα κι εγω αλλα πηγα να κανω εξαργυρωση σε πτηση της αιγαιου και μου εβγαζε flex, comfort flex και economy. Πτηση Aegean. Μαλιστα ο economy ηταν ελαφρως χαμηλοτερα μιλια απο το flex. Απο το τηλεφωνικο κεντρο μου ειπαν πως δεν παιζει να συμβαινει αυτο και εκανα καποιο λαθος. Εν τελει εκλεισα τον economy ναυλο.... Οι αποσκευες εχουν υπολογιστει κανονικα (και μαλιστα μου εδωσε 2 αποσκευες, ενα για gold κι ενα κανονικα) απλα δεν υπολογιζε την εκπτωση στην επιλογη θεσης.
Ναι και εγώ το είχα ρωτήσει αυτό πολύ πιο παλιά γιατί σε πτήση προς Λισαβόνα έβγαζε και το economy star alliance και είχε λιγότερους πόντους από το comfort flex οπότε εδώ μου έλεγαν ότι δε το βλέπουν στο τηλεφωνικό κέντρο της aegean μου είπαν ότι βγαίνει μόνο αν το ένα σκέλος είναι με άλλη εταιρεία. Τελικά αγνόησα όλα αυτά και έβγαλα κανονικά πήγαινε έλα με aegean economy και όλα καλά.
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Ναι και εγώ το είχα ρωτήσει αυτό πολύ πιο παλιά γιατί σε πτήση προς Λισαβόνα έβγαζε και το economy star alliance και είχε λιγότερους πόντους από το comfort flex οπότε εδώ μου έλεγαν ότι δε το βλέπουν στο τηλεφωνικό κέντρο της aegean μου είπαν ότι βγαίνει μόνο αν το ένα σκέλος είναι με άλλη εταιρεία. Τελικά αγνόησα όλα αυτά και έβγαλα κανονικά πήγαινε έλα με aegean economy και όλα καλά.
Ευχαριστω. Κι εμενα στο τηλ κεντρο μου ελεγαν πως αποκλειεται να το βλεπω. Και μαλιστα μπηκε η ιδια με το m+b μου να κανει μια κρατηση για την ιδια πτηση και μου λεει μονο 2 επιλογες εμφανιζει. Λεω το βλεπω τωρα, το επιλεγω κανονικα, μαλιστα της εξηγησα πως μαλλον ειναι ο ναυλος της star aliance για award και ρωτησα τι διαφορα εχει απο flex, αν εχει. Και η απαντηση που πηρα ηταν:
Μπορει να ειναι αυτο που λετε, αλλα καλυτερα να βγαλετε flex που ξερετε τι ειναι και οχι αυτο το economy.
 

Яна

Member
Μηνύματα
289
Likes
317
Οταν πας να κανεις εξαργυρωση μιλιων απο το σαιτ της αιγαιου υπαρχουν επιλογες flex, comfort flex και economy. 3 διαφορετικες επιλογες. Ξερουμε τι ειναι ο "economy" και τι προνομια εχει; Δεν βρηκα κατι σχετικο στην ιστοσελιδα της αιγαιου.
Καλά. Το ότι δεν υπάρχει και μόνο εσύ το βλέπεις, που σου είπε, δεν ισχύει. Το έχω δει κι εγώ άπειρες φορές. Μάλιστα άλλες φορές έχει το economy λιγότερα μίλια κι άλλες φορές το flex. Πάντως έχει από κάτω κουμπί σύγκρισης ναύλων.
 

Attachments

Яна

Member
Μηνύματα
289
Likes
317
Καλά. Το ότι δεν υπάρχει και μόνο εσύ το βλέπεις, που σου είπε, δεν ισχύει. Το έχω δει κι εγώ άπειρες φορές. Μάλιστα άλλες φορές έχει το economy λιγότερα μίλια κι άλλες φορές το flex. Πάντως έχει από κάτω κουμπί σύγκρισης ναύλων.
Στη συγκεκριμένη ας πούμε μου βγάζει αυτές τις διαφορές που φαίνονται στις εικόνες.
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.742
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτο ηξερα κι εγω αλλα πηγα να κανω εξαργυρωση σε πτηση της αιγαιου και μου εβγαζε flex, comfort flex και economy. Πτηση Aegean. Μαλιστα ο economy ηταν ελαφρως χαμηλοτερα μιλια απο το flex. Απο το τηλεφωνικο κεντρο μου ειπαν πως δεν παιζει να συμβαινει αυτο και εκανα καποιο λαθος. Εν τελει εκλεισα τον economy ναυλο.... Οι αποσκευες εχουν υπολογιστει κανονικα (και μαλιστα μου εδωσε 2 αποσκευες, ενα για gold κι ενα κανονικα) απλα δεν υπολογιζε την εκπτωση στην επιλογη θεσης.
Αυτό συμβαίνει σε μακρινές πτήσεις επειδή ο Star Alliance ναύλος ("economy") είναι fix τιμή ανάλογα με την ήπειρο ενώ οι ναύλοι της Aegean (Flex, ComfortFlex) εξαρτώνται από την απόσταση. Σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. Αθήνα - Εδιμβούργο αν θυμάμαι καλά) συμφέρει ο Star Alliance ναύλος. Στο τηλεφωνικό κέντρο έπεσες σε agent που δεν ήξερε (όλο και περισσότεροι...).
Υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές στους όρους των διαφορετικών εισιτηρίων, αλλά όχι τίποτα που να αξίζει να το πληρώσεις.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
145
Likes
32
Για ταξίδι μαδρίτη 4-ήμερο 28/10, δεν έβγαζε εισητήρια με εξαργύρωση. Πήγα αναγκαστηκά κανονικά και εξαργύρωσα 39000 μίλια για 170 ευρώ. Δεν ξέρω αν ήταν καλή η ανταλλαγή αλλά πήγα με το τριήμερο της προσφοράς....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.802
Likes
7.224
Για ταξίδι μαδρίτη 4-ήμερο 28/10, δεν έβγαζε εισητήρια με εξαργύρωση. Πήγα αναγκαστηκά κανονικά και εξαργύρωσα 39000 μίλια για 170 ευρώ. Δεν ξέρω αν ήταν καλή η ανταλλαγή αλλά πήγα με το τριήμερο της προσφοράς....
Πωωωω πόσα μίλια πεταμένα.
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εφόσον στα εισιτήρια με μίλια μου χρέωνει δύο άτομα, φαντάζομαι ότι το παιδί το παίρνεις αγκαλία. Όταν κλείνω κανονικά εισιτήρια είναι ξεκάθαρη η χρέωση. Όταν κλείνεις με μίλια πως μπορείς να βάλει θέση και στο παιδί; δεν έχει επιλογή καν.
Μου βγάζει αυτόματη τη χρέωση. Θα τα κλείσω και θα πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πούνε.

Άσχετο αλλά μου κάνει εντύπωση η διαθεσιμότητα σε turkish με μίλια, για Μεξικό για την περίοδο της ημέρας των νεκρών έχει πάρα πολλά.
για ποιες ημερομηνιες μιλας?
εμενα μου κανει εντυπωση η διαθεσιμοτητα φτηνων πτησεων με μιλια μεσω Αντις Αμπεμπα στην Αιθιοπια..
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εξαρταται απο το ποσα μιλια εχεις στο πορτοφολι σου. 33.500 μιλια για 300 ευρω ειναι πολυ λιγα, ουτε 10 ευρω ανα 1000 μιλια.. Αλλα αν σου περισσευουν πολλα μιλια, τα καις να μην καθονται ετσι.
ειναι τοσο κακη αναλογια τα 10 ευρω ανα 1000 μιλια? την θεωρω γενικα καλη αναλογια, οταν συγκρινεται με την ελαχιστη τιμη για τα εισητηρια που ψαχνεις (οχι απαραιτητα με την αγοραια τιμη των πτησεων που κλεινεις με μιλια δηλαδη)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
ειναι τοσο κακη αναλογια τα 10 ευρω ανα 1000 μιλια? την θεωρω γενικα καλη αναλογια, οταν συγκρινεται με την ελαχιστη τιμη για τα εισητηρια που ψαχνεις (οχι απαραιτητα με την αγοραια τιμη των πτησεων που κλεινεις με μιλια δηλαδη)
Για το 2024 ειναι κακη
Φετος εξαργυρωνω προς 20 ευρω ανα 1000 μιλια τουλαχιστον., νομιζω μεση αναλογια 23 ευρω ανα 1000 μιλια Ευρωπη. Φετος η Aegean κατερριψε το επιχειρημα "στα μακρινα συμφερει περισσοτερο".
Φυσικα και συγκρινω ως προς την τιμη που θα αγοραζα χωρις μιλια, δηλαδη τουλαχιστον flex.τη στιγμη της αγορας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom