Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Ppetran

Member
Μηνύματα
138
Likes
29
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε εδώ, αφού όπως είπες κι εσύ αλλού για να έρθεις Ελλάδα από Φρανκφούρτη το πιο συμφέρον από πολλές απόψεις είναι το aegean pass.
Δεν έχω αναφέρει κάπου το aegean pass.... Απλά μιλάμε για open jaw στο οποίο έγινε αναφορά και πως αυτό εφαρμόζεται.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
127
Likes
1.044
Δεν έχω αναφέρει κάπου το aegean pass.... Απλά μιλάμε για open jaw στο οποίο έγινε αναφορά και πως αυτό εφαρμόζεται.
Σορυ το pass αναφέρθηκε από άλλο μέλος (@europexplorer). Εσύ που μένεις 🤭, γιατί μπερδευτηκαμε.

Γενικά πάντως θέλει δοκιμές και ευελιξία. Για τα μακρινά ιδίως μη φαντάζεσαι ότι θα βρεις Θεσσαλονίκη Σικάγο ξέρω γω πήγαινε έλα με μια κράτηση. Μπορεί να πρέπει να πας Αθήνα ή και κάπου στην Ευρώπη και αντίστοιχα να γυρίσεις από άλλη πόλη των USA, με μίλια ή χωρίς, ότι σε συμφέρει κατά περίπτωση. Κάνε τυχαίες δοκιμές και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις το σύστημα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
138
Likes
29
...μακρινά ιδίως μη φαντάζεσαι ότι θα βρεις Θεσσαλονίκη Σικάγο ξέρω γω πήγαινε έλα με μια κράτηση. Μπορεί να πρέπει να πας Αθήνα ή και κάπου στην Ευρώπη και αντίστοιχα να γυρίσεις από άλλη πόλη των USA, με μίλια ή χωρίς, ότι σε συμφέρει κατά περίπτωση. Κάνε τυχαίες δοκιμές και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις το σύστημα.
Αρα βήμα-βήμα και αρκετοί συνδιασμοί μέχρι να βρω το φθηνότερο. Και λόγω θεσσαλονίκης επιπλέον θέμα....
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
126
Likes
192
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Αρα βήμα-βήμα και αρκετοί συνδιασμοί μέχρι να βρω το φθηνότερο. Και λόγω θεσσαλονίκης επιπλέον θέμα....
Επειδή κι εγώ μένω εκτός Αθηνών. Όταν ψάχνω για μακρινό προορισμό εισιτήρια με μίλια βάζω αφετηρία την Αθήνα. Γιατί αν δεν έχει θέση στο Χανιά-Αθήνα αλλά έχει στο Αθήνα-Τόκυο π.χ. δεν θα βγάλει καθόλου αποτέλεσμα. Οπότε κάνεις πρώτα την αναζήτηση για τον δύσκολο προορισμό να δεις αν θα βρεις πτήσεις που σε ενδιαφέρουν και μετά κοιτάς το Θεσσαλονίκη-Αθήνα ανεξάρτητα.
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Νομίζω από Frankfurt που μένεις, την καλύτερη αναλογία σε μίλια θα την βρεις από και προς Αμερική. Ειδικότερα άμα βάλεις ένα εισιτήριο να πας κάπου στην Ανατολική ακτή (Νέα Υόρκη, Βοστώνη, Ουάσινγκτον κλπ), μετά ένα εισιτήριο εσωτερικού για Δυτική ακτή (ΛΑ, ΣΦ, Σαν Ντιέγκο κλπ) και να γυρίσεις από Δυτική ακτή στην Ευρώπη. 82500 μίλια (35k+12,5k+35k) σύνολο, λίγοι φόροι ειδικά άμα πετύχεις πτήσεις United και αξία 1000+ ευρώ.

Η Νότια Αμερική έχει γίνει πολύ δύσκολη με μίλια, κοίτα για Σάο Πάολο ή για Μπουένος Άιρες αντί για Ρίο.

Πολύ πολύ καλό site που έχει μοιραστεί μαζί μας ο @tatooine είναι το παρακάτω:

https://seats.aero/aeroplan?originRegion=Europe&destinationRegion=South America

Δεν έχει πάντα όλες τις πτήσεις, αλλά είναι πολύ κοντά στη πραγματικότητα.
τελειο το site !
σε ευχαριστω πολυ.
κατα τα αλλα συμφωνω με αυτο το πλανο για USA.
και οντως βρισκεις ευκολα για Σαο Παολο και Μπουενος Αιρες.
Ακομα κατι που εχω βρει να συμφερει ειναι απο Αμστερνταμ προς Γουατεμαλα, και πολλες πτησεις απο Φρανκφουρτη αλλα και αθηνα προς Ν Αμερικη μεσως Αντις Αμπεμπα, Αιθιοπια.
και για μακρινη Ασια μεσω singapore airlines, αξιζει παλι γιατι εχει χαμηλους φορους.
γενικα με τρωνε εμενα οι φοροι για το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης ειναι πανακριβο φαινεται.
αλλα αυτο που μπορεις να κανεις εντος ΗΠΑ με united ειναι οντως απιστευτο.. 0 φοροι και 12,5 χιλ μιλια μονο.. μακαρι να ειχαμε παραπανω χρονο
Καλα ταξιδια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.640
Likes
10.158
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
τελειο το site !
σε ευχαριστω πολυ.
κατα τα αλλα συμφωνω με αυτο το πλανο για USA.
και οντως βρισκεις ευκολα για Σαο Παολο και Μπουενος Αιρες.
Ακομα κατι που εχω βρει να συμφερει ειναι απο Αμστερνταμ προς Γουατεμαλα, και πολλες πτησεις απο Φρανκφουρτη αλλα και αθηνα προς Ν Αμερικη μεσως Αντις Αμπεμπα, Αιθιοπια.
και για μακρινη Ασια μεσω singapore airlines, αξιζει παλι γιατι εχει χαμηλους φορους.
γενικα με τρωνε εμενα οι φοροι για το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης ειναι πανακριβο φαινεται.
αλλα αυτο που μπορεις να κανεις εντος ΗΠΑ με united ειναι οντως απιστευτο.. 0 φοροι και 12,5 χιλ μιλια μονο.. μακαρι να ειχαμε παραπανω χρονο
Καλα ταξιδια
Τα ίδια δρομολόγια έχουμε κάνει/κοιτάξει :) Αυτοί οι φόροι του Lufthansa group και της Turkish είναι απάλευτοι. Έχουν μείνει λίγες εταιρείες που προσφέρουν δυνατότητα πτήσεων σε αναλογία με τους φόρους. Η United και η Air Canada παραμένουν στη κορυφή, ακολουθούν Ethiopian, Singapore και μετά LOT, Air India.

Πολλές φορές η αναλογία ως προς τα ευρώ μπορεί να διαφέρει, αλλά πρέπει να κοιτάζουμε και άλλα πράγματα. Πχ την Πρωτοχρονιά του 23 πήγα Αργεντινή και το πήγαινελα με Ethiopian ήταν 80000μίλια και νομίζω κάπου στα 45 ευρώ η διαδρομή. Πολύ hot ημερομηνίες, μέσα στο κατακαλοκαίρο για τους Αργεντίνους και διακοπές Χριστουγέννων για τον υπόλοιπο κόσμο.

Το ένα εισιτήριο του πήγαινε το είχα κλείσει τον Ιούνιο και το γύρνα το είχα κλείσει τον Αύγουστο που ξανακοιτάζοντας για πολλοστή φορά, είδα ότι επιτέλους είχε διαθεσιμότητα από Μπουένος Άιρες για Αθήνα στις ημερομηνίες που ήθελα, πάλι με Ethiopian. Τότε έκαναν τα εισιτήρια για τις ίδιες ημερομηνίες με την Alitalia 1200 ευρώ, αλλά εγώ επειδή ήθελα StarAlliance για να κρατήσω τα πλεονεκτήματα του στάτους, η πιο φθηνή StarAlliance ήταν πιο ακριβά. Δεν μπορώ να πω όμως ότι η αναλογία ήταν 13/1000 ή 15/1000 γιατί πρώτα έκλεισα το πήγαινε και μετά έκλεισα το έλα, ενώ με ένα κανονικό εισιτήριο δεν είναι το ίδιο.

Μου έχει τύχει επίσης 3 φορές σε υπερατλαντικά ταξίδια κλεισμένα με μίλια να χρειαστεί να αλλάξω την πτήση επιστροφής για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά. Στις 2 περιπτώσεις δεν άλλαξα μόνο την ημερομηνία, αλλά πέταξα και από άλλο αερόδρομιο, άλλαξαν τα πλάνα δηλαδή τελείως.

Φαντάσου αντίστοιχα πόσο θα κόστιζε αυτό εάν ήταν κανονικά εισιτήρια, ακόμα και με τα flex θα πλήρωνα την διαφορά στο εισιτήριο εκείνης της στιγμής. Επομένως, ένα εισιτήριο κλεισμένο με μίλια και ειδικά σε μακρινούς προορισμούς, εκτός από την αναλογία που μας προσφέρει ευρώ/μίλια, πρέπει να κοιτάζουμε και την δυνατότητα ευελιξίας που μας προσφέρουν τα εν λόγω εισιτήρια που είναι δύσκολο να το αποτιμήσεις σε ευρώ.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Υπάρχουν μερικές χώρες που απαγορεύουν προσθήκη φόρων όπως ο επίναυλος καύσιμων και άλλους περίεργους φόρους. Οι εταιρείες συμμορφώνονται.
Όλες; Όχι.
Υπάρχει ένα τουρκικό χωριό (τούρκις) που αντιστέκεται ακόμα και τιμολογεί όπως θέλει.
Βασικά αλωνίζει θα έλεγα.
Επίσης κάπου διάβασα (δεν θυμάμαι που άλλα θα το βρω) πως είναι στην ευχέρεια της εκδότριας εταιρίας να μετακυλήσει αυτούς τους φόρους των award εισιτήριιων στον πελάτη η να τα πληρώσει αυτή.
Η αιγαίου φυσικά επιλέγει να τα μετακυλήσει στο πελάτη.
Η Γιουναιτεντ και η αβιανκα για παράδειγμα, (μπορώ να πω με σιγουριά γιατί έχω εικόνα) τέτοιες υπέρογκες χρεώσεις δεν έχουν.
Επίσης η διαθεσιμότητα αλλάζει ανάλογα με την δύναμη και το κύρος μιας εταιρείας. Στη Γιουναιτεντ βρίσκεις πτήσεις για οπουδήποτε με τρελούς συνδυασμούς σε διακεκριμένη, ακόμα και την ίδια μέρα.
Στην αιγαίου παρακαλάμε.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.640
Likes
10.158
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οι Τούρκοι πάντως δεν έχουν κ τραγικές τιμές στα award τους. Σίγουρα όχι το τσάμπα της Singapore αλλά και όχι τη ληστεία από Λουφτβάφε και Αιγύπτιους.
Ισχύει. Για ένα μακρινό Far East/Αυστραλία ή Δυτική όχθη Αμερικής, είναι πολύ καλοί.

Αυτοί βέβαια καμιά φορά, βγάζουν και προσφορές που δε συγκρίνονται με την εξαργύρωση μιλίων που σε κάνουν να απορείς. Ακόμα θυμάμαι τα 650 ευρώ για Λος Άντζελες, κλεισμένα 2 βδομάδες πριν, με 2 βαλίτσες στο εισιτήριο.

Ή κάτι τέτοια.

1721287238590.png
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ισχύει. Για ένα μακρινό Far East/Αυστραλία ή Δυτική όχθη Αμερικής, είναι πολύ καλοί.

Αυτοί βέβαια καμιά φορά, βγάζουν και προσφορές που δε συγκρίνονται με την εξαργύρωση μιλίων που σε κάνουν να απορείς. Ακόμα θυμάμαι τα 650 ευρώ για Λος Άντζελες, κλεισμένα 2 βδομάδες πριν, με 2 βαλίτσες στο εισιτήριο.

Ή κάτι τέτοια.

View attachment 468740
Οι προσφορές του Fly4free είναι για πολύ λίγους, δλδ για όσους έχουν πολύ μεγάλη ευελιξία και άνεση χρόνου. Τα award εισιτήρια όμως μπορούν να τα εκμεταλλευτούν ακόμα και αυτοί που δυσκολεύονται με το χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom