Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

europexplorer

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Για το 2024 ειναι κακη
Φετος εξαργυρωνω προς 20 ευρω ανα 1000 μιλια τουλαχιστον., νομιζω μεση αναλογια 23 ευρω ανα 1000 μιλια Ευρωπη. Φετος η Aegean κατερριψε το επιχειρημα "στα μακρινα συμφερει περισσοτερο".
Φυσικα και συγκρινω ως προς την τιμη που θα αγοραζα χωρις μιλια, δηλαδη τουλαχιστον flex.τη στιγμη της αγορας.
εχεις μηπως καποιο παραδειγμα για το 20 ανα 1000 να καταλαβω και τι πτησεις βρισκεις. μηπως εννοεις business που ειναι πανακριβες?

να εγω συνηθως εξαργυρωνω με 7-9 ανα 1000 μιλια αλλα το μετραω σε σχση με την ελαχιστη τιμη που μπορω να βρω χωρις μιλια, ακομα κι αν ειναι και ryanair (οποτε ισως λεμε και το ιδιο στο τελος).

απο Φρανκφουρτη που μενω ξερω πως θελω 9,3 χιλ μιλια και 60 ευρω για να πεταξω αθηνα που δεν ειναι οτι καλυτερο οταν με το aegean pass εχει σταθερη τιμη περιξ 110 ευρω. με skyexpress βρισκεις και με 80-90. χανεις το φλεξ βεβαια.

προσφατα εκλεισα για Τοκυο με ΛΟΤ μεσω βαρσοβιας στα 127 ευρω με επιστροφη + 90 χιλ μιλια.
ειχε περιξ 950 ευρω χωρις μιλια η ΛΟΤ ιδιες πτησεις που ηταν και οι φθηνοτερες γενικα που μπορουσες να βρεις. δηλαδη αναλογια γυρω στα 9 ευρω νομιζω βγαινει.

τωρα κοιταζω για Ριο του χρονου με 80 χιλ μιλια και 130 ευρω μεσω Αντις Αμπεμπα στην Αιθιοπια .. παλι με αναλογια γυρω στα 9.. αλλα 20 πως να τα πιασω? μονο ισως τελευταια στιγμη αν κλεισεις με μιλια και εισαι τυχερος επειδη ακυρωσε καποιος αλλος.. μου ειχε τυχει μια φορα πριν 2 χρονια σε μια πτηση προς σιγκαπουργ μe singapore airlines.. one-way.. 45χιλ μιλια και 45 ευρω φοροι.. και η πτηση ηταν σε μια εβδομαδα με αγοραια τιμη στα 1200 ευρω one-way

διαφορετικα ισως σε business πιανεις τοσο ψηλες αναλογιες επειδη η αγοραια τους αξια ειναι ηδη πολυ ακριβη.. αλλα εγω παντα συγκρινω με την φθηνοτερη διαθεσιμη και ας μην ειναι και φλεξ.. kai low-cost για ευρωπη
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Οπως ειπα πιο πριν φετος δεν συμφερει να τα τρως μακρινα αλλα Ευρωπη που με 10.000 μιλια γλιτωνεις ανετα σε flex το καλοκαιρι η το Πασχα 200 ευρω. Ακομη πιο κραυγαλεο το Πασχα που το Λυον Αθηνα flex με 7.000 μιλια εξοικονομησε 200 ευρω (νομιζω λιγοτερα μιλια γιατι ειχε εκπτωση 30% στην εξαργυρωση στην Aegean). Το ιδιο το Κοπεγχαγη Αθηνα μειον 250 ευρω για flex με 8κατι000 μιλια παλι με εκπτωση 30% στα μιλια.
Αυτο ειναι το παραδειγμα μου.
Απο κει και μετα ο καθενας αποφασιζει τι θα πληρωνει και πως θα τα φαει, κοντα η μακρια.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την αξία των μιλίων θα πρέπει να τη μετράμε τη στιγμή που κλείνουμε το εισιτήριο και όχι μερικές εβδομάδες πριν την πτήση για να γράψουμε ότι γλιτώσαμε 700 ευρώ για την πτήση για Ποντγκόριτσα αφού δύο μέρες πριν την αναχώρηση κόστιζε 800. Γιατί δεν πιστεύω ότι όταν κλείνουμε 7-8 μήνες πριν με 20000 μίλια (χωρίς εκπτώσεις) είναι συνηθισμένο ευρωπαϊκές πτήσεις να κοστίζουν 500 ευρώ (ίσως ελάχιστες αλλά όχι οι περισσότερες).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Την αξία των μιλίων θα πρέπει να τη μετράμε τη στιγμή που κλείνουμε το εισιτήριο και όχι μερικές εβδομάδες πριν την πτήση για να γράψουμε ότι γλιτώσαμε 700 ευρώ για την πτήση για Ποντγκόριτσα αφού δύο μέρες πριν την αναχώρηση κόστιζε 800. Γιατί δεν πιστεύω ότι όταν κλείνουμε 7-8 μήνες πριν με 20000 μίλια (χωρίς εκπτώσεις) είναι συνηθισμένο ευρωπαϊκές πτήσεις να κοστίζουν 500 ευρώ (ίσως ελάχιστες αλλά όχι οι περισσότερες).
Οταν κλεινεις Πασχαλιατικο η τελος Ιουλη η Αυγουστο τοσο κοστιζει απο νωρις, οχι ολα βεβαια. Πχ το Αθηνα Γενευη που εκλεισα 2 μηνες νωριτερα για το Μ. Σαββατο εγινε πολυ φθηνοτερο πριν το ταξιδι γιατι εβαλαν και δευτερη πτηση το απογευμα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
1.696
ειναι τοσο κακη αναλογια τα 10 ευρω ανα 1000 μιλια? την θεωρω γενικα καλη αναλογια, οταν συγκρινεται με την ελαχιστη τιμη για τα εισητηρια που ψαχνεις (οχι απαραιτητα με την αγοραια τιμη των πτησεων που κλεινεις με μιλια δηλαδη)
Επειδή σε βλέπω και προβληματίζεσαι, για μένα δεν είναι κακή η αναλογία, νομίζω είναι σε λογικά πλαίσια για economy εισιτήριο. Έχω κάνει πολύ καλύτερες εξαργυρώσεις, αλλά για να συμβεί αυτό συνέτρεξαν προϋποθέσεις που είναι αντικειμενικά δύσκολο να συντρέξουν ταυτόχρονα, ήμουν απλά τυχερός (έτυχε σε ταξίδι εκτός προγράμματος για πτήση σε κοντινή ημερομηνία επί ολόκληρο μήνα να μην υπάρχει διαθεσιμότητα award και να έχει μόνο την ημερομηνία που ήθελα, ενώ οι τιμές είχαν εκτοξευθεί). Όμως, δεν μπορείς να βασίζεσαι ότι αυτό θα συμβεί, προτιμώ να κλείνω νωρίτερα σε χαμηλότερη αναλογία διασφαλίζοντας το ταξίδι. Το ελάχιστο όριο για μένα είναι 1000:5€, μια καλή εξαργύρωση είναι 1000:10€, μια εξαργύρωση 1000:20€ είναι εξαιρετική. Στα μπίζνες βρίσκεις πολύ καλύτερες αναλογίες, εμένα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.645
Likes
10.165
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εχεις μηπως καποιο παραδειγμα για το 20 ανα 1000 να καταλαβω και τι πτησεις βρισκεις. μηπως εννοεις business που ειναι πανακριβες?

να εγω συνηθως εξαργυρωνω με 7-9 ανα 1000 μιλια αλλα το μετραω σε σχση με την ελαχιστη τιμη που μπορω να βρω χωρις μιλια, ακομα κι αν ειναι και ryanair (οποτε ισως λεμε και το ιδιο στο τελος).

απο Φρανκφουρτη που μενω ξερω πως θελω 9,3 χιλ μιλια και 60 ευρω για να πεταξω αθηνα που δεν ειναι οτι καλυτερο οταν με το aegean pass εχει σταθερη τιμη περιξ 110 ευρω. με skyexpress βρισκεις και με 80-90. χανεις το φλεξ βεβαια.

προσφατα εκλεισα για Τοκυο με ΛΟΤ μεσω βαρσοβιας στα 127 ευρω με επιστροφη + 90 χιλ μιλια.
ειχε περιξ 950 ευρω χωρις μιλια η ΛΟΤ ιδιες πτησεις που ηταν και οι φθηνοτερες γενικα που μπορουσες να βρεις. δηλαδη αναλογια γυρω στα 9 ευρω νομιζω βγαινει.

τωρα κοιταζω για Ριο του χρονου με 80 χιλ μιλια και 130 ευρω μεσω Αντις Αμπεμπα στην Αιθιοπια .. παλι με αναλογια γυρω στα 9.. αλλα 20 πως να τα πιασω? μονο ισως τελευταια στιγμη αν κλεισεις με μιλια και εισαι τυχερος επειδη ακυρωσε καποιος αλλος.. μου ειχε τυχει μια φορα πριν 2 χρονια σε μια πτηση προς σιγκαπουργ μe singapore airlines.. one-way.. 45χιλ μιλια και 45 ευρω φοροι.. και η πτηση ηταν σε μια εβδομαδα με αγοραια τιμη στα 1200 ευρω one-way

διαφορετικα ισως σε business πιανεις τοσο ψηλες αναλογιες επειδη η αγοραια τους αξια ειναι ηδη πολυ ακριβη.. αλλα εγω παντα συγκρινω με την φθηνοτερη διαθεσιμη και ας μην ειναι και φλεξ.. kai low-cost για ευρωπη
Νομίζω από Frankfurt που μένεις, την καλύτερη αναλογία σε μίλια θα την βρεις από και προς Αμερική. Ειδικότερα άμα βάλεις ένα εισιτήριο να πας κάπου στην Ανατολική ακτή (Νέα Υόρκη, Βοστώνη, Ουάσινγκτον κλπ), μετά ένα εισιτήριο εσωτερικού για Δυτική ακτή (ΛΑ, ΣΦ, Σαν Ντιέγκο κλπ) και να γυρίσεις από Δυτική ακτή στην Ευρώπη. 82500 μίλια (35k+12,5k+35k) σύνολο, λίγοι φόροι ειδικά άμα πετύχεις πτήσεις United και αξία 1000+ ευρώ.

Η Νότια Αμερική έχει γίνει πολύ δύσκολη με μίλια, κοίτα για Σάο Πάολο ή για Μπουένος Άιρες αντί για Ρίο.

Πολύ πολύ καλό site που έχει μοιραστεί μαζί μας ο @tatooine είναι το παρακάτω:

https://seats.aero/aeroplan?originRegion=Europe&destinationRegion=South America

Δεν έχει πάντα όλες τις πτήσεις, αλλά είναι πολύ κοντά στη πραγματικότητα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
144
Likes
32
Για το 2024 ειναι κακη
Φετος εξαργυρωνω προς 20 ευρω ανα 1000 μιλια τουλαχιστον., νομιζω μεση αναλογια 23 ευρω ανα 1000 μιλια Ευρωπη. Φετος η Aegean κατερριψε το επιχειρημα "στα μακρινα συμφερει περισσοτερο".
Φυσικα και συγκρινω ως προς την τιμη που θα αγοραζα χωρις μιλια, δηλαδη τουλαχιστον flex.τη στιγμη της αγορας.
1. Επειδή με την αναλογία που λες (έστω 20/100) στα 39000 έπρεπε να πάρω 780 τουλάχτιστον, θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως βρίσκεις αυτές τις προσφορές? και πότε? και πάς ανάποδα, δηλ. βλέπεις τον φθηνότερο προορισμό σε όποιο διάστημα και την επιλέγεις? ή αλλιώς πως?
2. Τα μίλια που αλλού μπορούν να γίνουν ανταλλαγή πλην site Aegean?

Νομίζω από Frankfurt που μένεις, την καλύτερη αναλογία σε μίλια θα την βρεις από και προς Αμερική. Ειδικότερα άμα βάλεις ένα εισιτήριο να πας κάπου στην Ανατολική ακτή (Νέα Υόρκη, Βοστώνη, Ουάσινγκτον κλπ), μετά ένα εισιτήριο εσωτερικού για Δυτική ακτή (ΛΑ, ΣΦ, Σαν Ντιέγκο κλπ) και να γυρίσεις από Δυτική ακτή στην Ευρώπη. 82500 μίλια (35k+12,5k+35k) σύνολο, λίγοι φόροι ειδικά άμα πετύχεις πτήσεις United και αξία 1000+ ευρώ.
Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βάλεις τα ανάλογα links?
 

Sugar

Member
Μηνύματα
220
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βάλεις τα ανάλογα links?
Δεν υπάρχει λινκ. Μπαίνει στο σαιτ της Aegean ψάχνεις ημερομηνίες για τους προορισμούς. Μόνο από εκεί.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
144
Likes
32
Δεν υπάρχει λινκ. Μπαίνει στο σαιτ της Aegean ψάχνεις ημερομηνίες για τους προορισμούς. Μόνο από εκεί.
Οκ. Ομως πως ακριβώς το βλέπεις? π.χ. θέλω να πάω παρίσι, 20-25/9. Αν δεν έχει προσφορά με μίλια ή έχει μόνο business με πολλά τι κάνω?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
1. Επειδή με την αναλογία που λες (έστω 20/100) στα 39000 έπρεπε να πάρω 780 τουλάχτιστον, θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως βρίσκεις αυτές τις προσφορές? και πότε? και πάς ανάποδα, δηλ. βλέπεις τον φθηνότερο προορισμό σε όποιο διάστημα και την επιλέγεις? ή αλλιώς πως?
2. Τα μίλια που αλλού μπορούν να γίνουν ανταλλαγή πλην site Aegean?
Ξερω ποτε εχω αδεια και αποκλειω τους προορισμους που πετανε οι low coat με 30 ευρω.
Συχνα κλεινω ειτε 7-8 μηνες πριν ειτε 2 μηνες πριν που οριστικοποιουνται οι αποφασεις (2 τετοια ταξιδια φετος).

Ε, θελει τσικι τσικι ψαξιμο. Μην περιμενεις ετοιμο στο πιατο να σου βρει αλλος.

Οκ. Ομως πως ακριβώς το βλέπεις? π.χ. θέλω να πάω παρίσι, 20-25/9. Αν δεν έχει προσφορά με μίλια ή έχει μόνο business με πολλά τι κάνω?
Αλλαζεις προορισμο που εχει μιλια η κλεινεις low cost για Παρισι.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
220
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη

Ppetran

Member
Μηνύματα
144
Likes
32
Ξερω ποτε εχω αδεια και αποκλειω τους προορισμους που πετανε οι low coat με 30 ευρω.
Συχνα κλεινω ειτε 7-8 μηνες πριν ειτε 2 μηνες πριν που οριστικοποιουνται οι αποφασεις (2 τετοια ταξιδια φετος).

Ε, θελει τσικι τσικι ψαξιμο. Μην περιμενεις στο πιατο να σου βρει αλλος.
Δεν θέλω το ψάρι. Θέλω να μου δείξεις πως να ψαρεύω!!
Αρα το 2025 έχω άδεια 20 ημέρες καλοκαίρι και 20 χριστούγεννα. Από πότε αρχίζω και τι κοιτάω αρχικά?

Αλλαζεις προορισμο που εχει μιλια η κλεινεις low cost για Παρισι.
Εχει την δυνατότητα το site να ζητάω προορισμό και να μου βγάζει διαθεσιμότητα ανά μήνα/ημέρα που μπορώ να εξεργυρώσω μίλια και με τη αναλογία?
Αν έχω και μίλια από Miles&More/Lufthansa μπορώ να τα συνδιάσω ή κάθε εταιρεία έχει τα δικά της?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom