Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η τελευταία μέρα, αναγκαστικά. Να πάω κέντρο να δω τα κλασσικά;

Επίσης στην επιστροφή έχω στάση μεγάλη Ταϊπέι.
Ταϊπέι έρωτας! Πήγαινε νηστικός και τρώγε ό,τι βρεις μπροστά σου, η πόλη είναι τοπ-5 παγκοσμίως σε street food για μένα.

Μανίλα ιστορικό κέντρο καλούτσικο (ανακατασκευασμένο αλλά σωστά) , προσωπικά μου άρεσε πολύ το μουσείο με τους Κινέζους καθώς και το βόρειο νεκροταφείο (κανονική πόλη, ζουν χιλιάδες μέσα) .
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
691
Likes
2.835
Εγώ τη Μανίλα θα σου έλεγα να την αφήσεις έξω.
Είναι εύκολο να βρεθείς σε σημεία που δεν πρέπει.
Δεν θεωρώ ότι έχει κάτι να δεις, έχει κ τόση εξαθλίωση που εγώ ένιωθα πολύ άβολα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικα ειναι απο αυτες τις μεγαλουπολεις που παροτι ασχημη και χαωδης εχει ενδ8αφερον, να παρεις τη συγκοινωνια να χαζευε7ς τον κοσμο πώς ζει, τι τρώει (απο τις ελαχιστες κουζινες της Ασιας που δε μου αρεσαν, αλλα εχει ενδιαφερον) ειναι για να χανεσαι με τις ωρες, κι αν χαθεις με τις εφαρμογες κινεισαι εύκολα. Ασχημη ναι, αδιαφορη όχι. Υγρασια ενοχλητικα αβολη ακομη και ηια μενα που την εχω συνηθίσει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
691
Likes
2.835
Γενικα ειναι απο αυτες τις μεγαλουπολεις που παροτι ασχημη και χαωδης εχει ενδ8αφερον, να παρεις τη συγκοινωνια να χαζευε7ς τον κοσμο πώς ζει, τι τρώει (απο τις ελαχιστες κουζινες της Ασιας που δε μου αρεσαν, αλλα εχει ενδιαφερον) ειναι για να χανεσαι με τις ωρες, κι αν χαθεις με τις εφαρμογες κινεισαι εύκολα. Ασχημη ναι, αδιαφορη όχι. Υγρασια ενοχλητικα αβολη ακομη και ηια μενα που την εχω συνηθίσει.
Aν έχεις ήδη πάει όμως σε μερικές, δεν θέωρω ότι η συγκεκριμένη είναι κ τόσο επισκέψιμη. Πολλή κίνηση, πολλη μόλυνση, πολλά λήμματα, με μια εξαθλίωση πιο έντονη από άλλες μητροπόλεις της ΝΑ Ασίας.
Τώρα αν λόγω πτήσεων αναγκαστικά μένεις μια μέρα, εντάξει, θα βγεις να δεις.
Αλλά να χάσεις μέρα από το υπόλοιπο ταξίδι για τη Μανίλα, δεν θα το πρότεινα εγώ προσωπικά.
 

dgiou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ξεθάφω ένα ξεχασμένο τόπικ γιατί είναι κρίμα για μια τέτοια χώρα να υπάρχουν λίγες πληροφορίες (εκτός των ταξιδιωτικών ιστοριών).

Οι περισσότεροι κατά την πρώτη επίσκεψη στη Νοτιοανατολική Ασία θα προτιμήσουν τη Ταϊλάνδη, το Μπαλί, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και μετά τις Φιλιππίνες.

Η χώρα είναι εκπληκτική, όχι τόσο τουριστική όσο οι προαναφερθείσες (παρότι δε πήγα Palawan για να δω το πιο τουριστικό της μέρος), η ποικιλομορφία σε νησιά, παραλίες, καταρράκτες, κοραλλιογενείς υφάλους είναι τρομερή, ο κόσμος της εξαιρετικά φιλικός και όλοι μιλάνε Αγγλικά. Το φαγητό αρκετά οικονομικό και σε εστιατόρια, ταβέρνες, προτιμούσα να τρώω ψαρικά παρά κρεατικά.

Για μετακινήσεις στις πόλεις, το Grab (αντίστοιχο Uber της Ασίας) είναι must. Τα μετρητά χρειάζονται παντού, ακόμα και σε σουπερ μαρκετ δε δέχονται κάρτες, μόνο σε ξενοδοχεία και κάποια εστιατόρια. Το δολλάριο έχει αισθητά καλύτερη ισοτιμία στα ανταλλακτήρια από το ευρώ.

Χρειάζεται ηλεκτρονική βίζα για να μπεις στη χώρα και πιστοποιητικό εμβολιασμού (ανεξαρτήτως διάρκειας) ή rapid test πριν την είσοδο. Δεν έλεγξε κανείς κάτι στην είσοδο, απλά σκάναραν το QR code από την online visa χωρίς να το κοιτάξουν. Στις πτήσεις ζητούσαν μάσκες, αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα επίμονοι σε αυτό το ζήτημα, απλά το ανέφεραν στην αρχή της πτήσης.

Εάν θέλει κάποιος να αποφύγει τελείως την Μανίλα, μπορεί να μπει στη χώρα και μέσω Cebu που είναι μεγάλο και διεθνές αερόδρομιο και έχει πολλές καθημερινές συνδέσεις με Σιγκαπούρη. Highlight της περιοχής του Cebu και των Visayas islands είναι το κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες που μπορεί να γίνει σε 3 διαφορετικά σημεία, είτε στο Cebu είτε στο Bohol. Οποιαδήποτε εκδρομή για island hopping αξίζει στο φουλ, εμείς επειδή διαπραγματευτήκαμε το island hopping με τους ίδιους που μας έκαναν και την εκδρομή στους φαλαινοκαρχαρίες, κάτσαμε όσες ώρες θέλαμε στα νησάκια και σε πολύ καλή τιμή.

Από αίσθημα ασφάλειας, έχοντας ταξιδέψει τα τελευταία 2 χρόνια κάμποσες φορές σε Βόρεια και νότια Αμερική, οι διαφορές είναι χαοτικές. Δεν ένιωσα καμία υποψία απειλής, Μανίλα έκατσα μισή μέρα οπότε δεν έχω άποψη που λένε ότι είναι επικίνδυνα.

Boracay να πω την αλήθεια δε θα πήγαινα εάν δεν είχαμε να γιορτάσουμε τα γενέθλια φίλου. Ωραίο μέρος μεν, ωραία και τα τριγύρω νησάκια, white beach όχι κάτι το ουάου, αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη στη χώρα από εκείνη την περιοχή.

Είναι τόσα πολλά τα μέρη σε μια τόσο μεγάλη χώρα σύμπλεγμα νησιών που οι 12 μέρες δε φτάνουν ούτε για τα βασικά.
Καλησπέρα! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν αξίζει να μείνω Μανίλα πάνω από μία μέρα. Ακόμα αν αξίζει να μείνω 3 βράδια στο Μποχόλ ώστε να μην έχω τα πήγαινε έλα με τα φερρι από Σεμπού και μετά άλλα 3 βράδια στο Σεμπού. Και τέλος μπορούμε να κολυμπήσουμε με φαλαινοκαρχαριες και στο Μποχόλ ή πρέπει να φτάσουμε στο Οσλομπ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom