Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
"Restaurants , cafes , shops, shopping malls , hotels & other establishments has designated smoking areas & that is where u can officially smoke..
Smoking everywhere else in the open is illegal.
Needless to say for indoors..
May b less strictly enforced in certain areas but that is risking being caught as a tourist.."
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
691
Likes
2.835
Το Μπαλι και η Ταυλανδη εχουν ακομα ανεγγιχτα μερη με τη διαφορα οτι πολλα απο αυτα ειναι ευκολα προσβασιμα κ καποια διπλα στα τουριστικα οπως ειπωθηκε πιο πανω, δεν χρειαζεσαι μια οδυσσεια για να τα ανακαλυψεις κ να πας. Στις Φιλιππινες η ενδομετακινηση δεν ειναι ευκολη κ γρηγορη.
Οσο αφορα την χρονολογια του ταξιδιου, δυστυχως πια η εγκυροτητα της πληροφοριας ληγει θα ελεγα πιο γρηγορα κ απο τη 2ετια.
Πλακα πλακα οι παλιες ιστοριες εδω ειναι κειμηλια γιατι διαβαζοντας τις μπορουμε να δουμε ποσο εξωφρενικα διαφορετικα ηταν καποια μερη ελαχιστα χρονια πριν.
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
17
Likes
31
Ειπώθηκε από ενα φίλο και θέλω να υπερθματίσω. Δεν θα εχανα το Malapasqua με τιποτα, το οποίο και μόνο του είναι πολύ όμορφο και περπατιέται ολόκληρο και έχει μέρη ήσυχα. Επίσης κατανοώ ότι δεν σου αρέσουν τα τουρ αλλά επίσης αν εισαι της φασης απεραντοσύνη και θάλασσα, δεν θα εχανα μια εκδρομη στο Kalanggaman από Malapasqua, όπου αν δεν θες τουριστες μπορεις να κανονίσεις με τον καπετανιο να σε παρατησει στο νησακι για το βραδυ και να ερθει να σε μαζεψει την επομενη μερα που θα ξαναρθει με το γκρουπ. Οπότε θα εχεις μια σχεδον μερα και ολόκληρη νυχτα όπου θα εισαι εσύ και ο ειρηνικος. Εγω έχασα το μυαλό μου εκει. Χύμα παραλία, με σκήνη, με αιώρα, ή καβατζωμένος σε ένα από τα μικρά ξύλινα παραπήγματα (εάν δεν έχει αλλους μεσα). Βεβαια δεν ξερω τι καιρο κανει Ιουλιο μηνα, εγώ είχα πάει Φεβρουάριο και ήταν σουπερ, διοτι αν εχεις βροχη/αερα και ακυρωθούν τουρ, μπορει να ξεμεινεις εκει 2-3 μέρες και δεν εχει και τίποτα εκτός απο φοίνικες, θάλασσα. Πως ειναι στους πειρατές της καραιβικής που παρατάνε κάποιον σε μια ατολη με μια σφαιρα? ε κάτι τέτοιο..εχει το ρισκο του.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγώ στο Malapasqua ήταν να πάω το 2008 γιατί ήταν ήδη γνωστό, αλλά το άλλαξα με το Bantayan. Ο λόγος ήταν οτι οι παραλίες του ήταν χάλια και γενικά το νησί ήταν κυρίως για καταδύσεις και για να δεις καρχαρίες. Τα νερά δεν ήταν διαυγή και είχε πολλές bancas που άραζαν γύρω και σκουπίδια και φύκια μέχρι έξω και γενικά το είχαν ψιλοκαννιβαλίσει ήδη. Καμία σχέση με το Bantayan δλδ. Δεχόταν ήδη πολλούς που έκαναν καταδύσεις, μαζί με το νησί Apo, ήταν από τα κορυφαία της περιοχής.
Δεν έχω ιδέα πώς είναι τώρα, δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα του φίλου , προφανώς πήγε πρόσφατα και μακάρι να έχουν αλλάξει όσα ήξερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Λοιπόν, το ταξίδι κανονίστηκε: άφιξη Σεμπου μέσω IST, αναχώρηση από Μανιλα. Επίσκεψη σε Σικιχορ 3β, 2β Μποχολ, 2β Ελ Νιδο χωρίς κανένα τουρ (εφιάλτης) και μετά κρουαζιέρα (αααα, θα σε πάω) Ελ Νιδο - Κορον 4/5μ μετά από προταση φίλου με Tao Philippines που φαίνεται δυνατή.
Εσωτερικές πτήσεις:
Panglao-Manila 45€
Manila-El Nido 110€
Coron- Manila 90€
όλες με μεγάλη βαλίτσα. Γενικα ακριβές πτήσεις για Ελ Νιδο, αλλά αξίζει να γλυτώσεις τη ταλαιπωρία ιδίως αν έχεις περιορισμένο χρόνο. Καταλύματα ως εντύπωση, θα δώσεις πάνω από 60-70 για κάτι πιο αξιοπρεπές. Αν θες δε κ λίγο χλιδα πλησιάζεις τα 150€, μέρα με νύχτα με Ινδονησια όπου με 70€ μένεις σε εκπληκτικό κατάλυμα.
Οποιος πάει El Nido ας τσεκάρει αυτό:

Karuna El Nido Villas

Με 120-150€ μένεις σε τέτοιο:
IMG_2357.jpeg


Για να αποφύγεις τουρ με άλλους 200 και 30 βαρκες, τουλάχιστον για καμία παραλία, παίρνεις καγιάκ από Corong κ μετά από 10-15λ είσαι σε παραδεισένιο κόλπο εσυ, το αμόρε, 1-2 σκυλια άντε κ κάνα καγιάκ ακόμα.

Ευχαριστώ όλους όσοι βοήθησαν με πληροφορίες και τις ιστορίες τους. Η χώρα είναι μεγάλη και είναι πονοκέφαλος να σχεδιάσεις κάτι μακριά απο τουριστικά πληθη. Το αν θα τα καταφέρουμε μένει να φανεί.
 
Μηνύματα
813
Likes
716
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αυτό το ΤΑΟ "cruise/expedition" και εγώ το ζαχάρωνα... Στο διαφημιστικό υλικό και στον youtube δείχνει υπέροχο, εύχομαι να βγει και στην πραγματικότητα έτσι.
 
Μηνύματα
116
Likes
276
Λοιπόν, το ταξίδι κανονίστηκε: άφιξη Σεμπου μέσω IST, αναχώρηση από Μανιλα. Επίσκεψη σε Σικιχορ 3β, 2β Μποχολ, 2β Ελ Νιδο χωρίς κανένα τουρ (εφιάλτης) και μετά κρουαζιέρα (αααα, θα σε πάω) Ελ Νιδο - Κορον 4/5μ μετά από προταση φίλου με Tao Philippines που φαίνεται δυνατή.
Εσωτερικές πτήσεις:
Panglao-Manila 45€
Manila-El Nido 110€
Coron- Manila 90€
όλες με μεγάλη βαλίτσα. Γενικα ακριβές πτήσεις για Ελ Νιδο, αλλά αξίζει να γλυτώσεις τη ταλαιπωρία ιδίως αν έχεις περιορισμένο χρόνο. Καταλύματα ως εντύπωση, θα δώσεις πάνω από 60-70 για κάτι πιο αξιοπρεπές. Αν θες δε κ λίγο χλιδα πλησιάζεις τα 150€, μέρα με νύχτα με Ινδονησια όπου με 70€ μένεις σε εκπληκτικό κατάλυμα.
Οποιος πάει El Nido ας τσεκάρει αυτό:

Karuna El Nido Villas

Με 120-150€ μένεις σε τέτοιο:
View attachment 470203

Για να αποφύγεις τουρ με άλλους 200 και 30 βαρκες, τουλάχιστον για καμία παραλία, παίρνεις καγιάκ από Corong κ μετά από 10-15λ είσαι σε παραδεισένιο κόλπο εσυ, το αμόρε, 1-2 σκυλια άντε κ κάνα καγιάκ ακόμα.

Ευχαριστώ όλους όσοι βοήθησαν με πληροφορίες και τις ιστορίες τους. Η χώρα είναι μεγάλη και είναι πονοκέφαλος να σχεδιάσεις κάτι μακριά απο τουριστικά πληθη. Το αν θα τα καταφέρουμε μένει να φανεί.
Η κρουαζιέρα από el nido για Coron θα είναι το highlight του ταξιδιού σου. Το είχα κάνει με άλλο πρακτορείο 3d/2n και έπαθα την πλάκα μου με τα μέρη που είδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Η κρουαζιέρα από el nido για Coron θα είναι το highlight του ταξιδιού σου. Το είχα κάνει με άλλο πρακτορείο 3d/2n και έπαθα την πλάκα μου με τα μέρη που είδα.
Με έφτιαξες. Άλλο ένα τιπ, από Μποχόλ για Ελ Νίδο ΔΕΝ έχει καθημερινές πτήσεις, τη πάτησα και αναγκαστικά θα πάω πρώτα Μανίλα και μετά με άλλη πτήση την ίδια μέρα Ελ Νίδο. Από Μποχόλ είχε κάθε Σάββατο και Τρίτη αν δε κάνω λάθος, μοναδική εταιρεία η AirSwift, αλμυρούτσικη, τον βαράνε τον προορισμό. Από Μανίλα έχει 4-5 πτήσεις για Ελ Νίδο καθημερινώς. Μου έκανε επίσης εντύπωση το ακριβό εισιτήριο Κορόν-Μανίλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με έφτιαξες. Άλλο ένα τιπ, από Μποχόλ για Ελ Νίδο ΔΕΝ έχει καθημερινές πτήσεις, τη πάτησα και αναγκαστικά θα πάω πρώτα Μανίλα και μετά με άλλη πτήση την ίδια μέρα Ελ Νίδο. Από Μποχόλ είχε κάθε Σάββατο και Τρίτη αν δε κάνω λάθος, μοναδική εταιρεία η AirSwift, αλμυρούτσικη, τον βαράνε τον προορισμό. Από Μανίλα έχει 4-5 πτήσεις για Ελ Νίδο καθημερινώς. Μου έκανε επίσης εντύπωση το ακριβό εισιτήριο Κορόν-Μανίλα.
Μια μερα στη Μανιλα παντως αξιζει το χρονο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom