Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

Hayate

Member
Μηνύματα
934
Likes
6.007
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εντωμεταξυ το Batanes δεν το ήξερα και το googlαρα....Αν δεν μου έλεγες ότι είναι Φιλιππίνες δεν θα το έβρισκα ποτέ βάση φωτογραφιών που παίζουν.... Φαίνεται τρομερό μέρος...Δε ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί με Ταϊβάν σε κάποιο ταξίδι,δεν το έψαξα...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μηνύματα
813
Likes
716
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
:) Σίγουρα θα είναι αλλαγμένο, ο σπόρος όμως έχει πέσει από παλιά. Ελπίζω να είναι ακόμη υπέροχο, θα αναφέρω εκ νέου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Προσωπικά πάντως θα πρόσεχα σε ό,τι αφορά πληροφορίες και κατάσταση που αφορά το 2008. Το 2008 είναι μια παλαιοντολογική εποχή πίσω σε ό,τι αφορά τον τουρισμό, δεν έχουν σχέση περιοχές σήμερα με πριν 15 χρόνια, τα παραδείγματα άπειρα. Και ιδίως όταν μιλάμε για Φιλιππίνες με πάρα πολλά νησιά που είναι σχεδόν ίδια μεταξύ τους, δε βλέπω και σημαντικές διαφορές μεταξύ μας.
Εγώ πάντως απογοητεύτηκα με την εικόνα El Nido & Coron. Είδα φωτό και βίντεο και έφριξα, 400 άτομα με σωσίβια σε μια λίμνη δεν είναι *ακριβώς* η εικόνα του παράδεισου που έχω στο μυαλό μου.
 
Μηνύματα
813
Likes
716
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Συμφωνώ, σε κανέναν δεν αρέσει αυτό. Δυστυχώς έτσι είναι πλέον οι περισσότεροι τουριστικοί "παράδεισοι", ειδικά οι πιο πολυφωτογραφημένοι και διαφημισμένοι. Θεωρώ πάντως ότι σε σχέση με Μπαλί, νησιά Ταϋλάνδης, Βιετναμ κλπ οι Φιλιππίνες ακόμη θα είναι κάπως πιο νορμάλ. Ειδικά πιο "άγνωστες" επιλογές και μάλιστα χωρίς εύκολη πρόσβαση από τουριστικό/μαζικό αεροδρόμιο όπως το Bantayan.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Συμφωνώ, σε κανέναν δεν αρέσει αυτό. Δυστυχώς έτσι είναι πλέον οι περισσότεροι τουριστικοί "παράδεισοι", ειδικά οι πιο πολυφωτογραφημένοι και διαφημισμένοι. Θεωρώ πάντως ότι σε σχέση με Μπαλί, νησιά Ταϋλάνδης, Βιετναμ κλπ οι Φιλιππίνες ακόμη θα είναι κάπως πιο νορμάλ. Ειδικά πιο "άγνωστες" επιλογές και μάλιστα χωρίς εύκολη πρόσβαση από τουριστικό/μαζικό αεροδρόμιο όπως το Bantayan.
Έχει το πλεονέκτημα η χώρα ότι έχει πάρα πολλά νησιά, δε μπορεί να έχει πολύ κόσμο παντού. Απλά θα είναι πιο δύσκολο να φτάσεις π.χ. με απευθείας πτήση για Ελ Νίδο πάει το μέρος, τέλος.
Ας κάνω και ένα σχόλιο για τα άλλα μέρη που ανέφερες, Μπαλί είναι ακόμα μαγικό αν αποφύγεις 1-2 μέρη, έχει πολλά άλλα που παραμένουν σχετικά ανέγγιχτα, Ταυλάνδη επίσης υπάρχουν νησιά με λίγο κόσμο, αν ψάξεις βρίσκεις. Το ίδιο και με Φιλιππίνες πιστεύω, θέλει όμως καλή έρευνα αλλά και τύχη. Ότι όμως και να πούμε στο τέλος, αν δε πας, δε ξέρεις τι ακριβώς θα βρεις. Καλή τύχη λοιπόν και να περάσετε όμορφα. Πότε θα πάτε;
 
Μηνύματα
813
Likes
716
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ας κάνω και ένα σχόλιο για τα άλλα μέρη που ανέφερες, Μπαλί είναι ακόμα μαγικό αν αποφύγεις 1-2 μέρη, έχει πολλά άλλα που παραμένουν σχετικά ανέγγιχτα, Ταυλάνδη επίσης υπάρχουν νησιά με λίγο κόσμο, αν ψάξεις βρίσκεις. Το ίδιο και με Φιλιππίνες πιστεύω, θέλει όμως καλή έρευνα αλλά και τύχη. Ότι όμως και να πούμε στο τέλος, αν δε πας, δε ξέρεις τι ακριβώς θα βρεις. Καλή τύχη λοιπόν και να περάσετε όμορφα. Πότε θα πάτε;
Εννοείται, ακόμη και στη "γειτονιά" του Πουκέτ, πχ Koh Lanta, σε συγκεκριμένα μέρη ήταν υπέροχα, έως και άδεια, το ίδιο και στο Μπαλί, ακόμη και νότια. Σίγουρα όμως είναι πολύ διαφορετικά από ότι πριν 10-15-20 χρόνια. πχ Koh Lipe προ 10ετίας. Παίζει δυστυχώς τεράστιο ρόλο και η περίοδος, εμείς με παιδιά αναγκαστικά την πατάμε στις χριστουγεννιάτικες/υψηλές περιόδους, τόσο σε πολυκοσμία όσο και σε κόστος. Τότε θα πάμε, απλά θα αποφύγουμε τα χριστούγεννα και θα φάμε και λίγες μέρες σχολείου μετά τα θεοφάνεια.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Εννοείται, ακόμη και στη "γειτονιά" του Πουκέτ, πχ Koh Lanta, σε συγκεκριμένα μέρη ήταν υπέροχα, έως και άδεια, το ίδιο και στο Μπαλί, ακόμη και νότια. Σίγουρα όμως είναι πολύ διαφορετικά από ότι πριν 10-15-20 χρόνια. πχ Koh Lipe προ 10ετίας. Παίζει δυστυχώς τεράστιο ρόλο και η περίοδος, εμείς με παιδιά αναγκαστικά την πατάμε στις χριστουγεννιάτικες/υψηλές περιόδους, τόσο σε πολυκοσμία όσο και σε κόστος. Τότε θα πάμε, απλά θα αποφύγουμε τα χριστούγεννα και θα φάμε και λίγες μέρες σχολείου μετά τα θεοφάνεια.
Ωραία, γυρίστε με πληροφορίες και τιπς με το καλό και τα λέμε αρχές του 2025.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.998
Likes
20.123
Να ρωτήσω, ισχύει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε εξωτερικούς χώρους; Δηλ. αν κάτσεις στο μπαλκόνι στο κατάλυμα, στη παραλία, έξω στη ζούγκλα σε καφέ; Το ψήφισε ο τρελάρας ο Ντουάρτε;
 
Μηνύματα
813
Likes
716
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Να ρωτήσω, ισχύει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε εξωτερικούς χώρους; Δηλ. αν κάτσεις στο μπαλκόνι στο κατάλυμα, στη παραλία, έξω στη ζούγκλα σε καφέ; Το ψήφισε ο τρελάρας ο Ντουάρτε;
Από όσο ξέρω, αυτό ισχύει μόνο για την παραλία του Borracay. (Ναι, από αυτόν τον τύπο...)
Αλλιώς... την κάτσαμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω εβλεπα κοσμο να κανει μπαφους δημοσιως. Κι οταν δεν τους εβλεπα τους μυριζa, ειδικα στο Laoag.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom