Προσευχή στην Αθήνα με αστυνομική παρουσία

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500

Τάξη στη λαθροµετανάστευση φιλοδοξεί να βάλει νοµοσχέδιο τουυπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Το σχέδιο νόµου συζητήθηκε χθες στο Υπουργικό Συµβούλιο και τις επόµενες ηµέρες θα τεθεί σε ανοικτή διαβούλευση.

Με το νέο νοµοσχέδιο δηµιουργείται αυτοτελής υπηρεσία ασύλου, η οποία θα ανήκει τελικά στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και όχι στο Εσωτερικών, όπως ήταν ο αρχικός σχεδιασµός.

Οι λαθροµετανάστες που θα συλλαµβάνονται, θα οδηγούνται σε κέντρα υποδοχής όπου θα καταθέτουν αίτηση ασύλου. Μέχρις ότου εξεταστεί το αίτηµά τους, οι λαθροµετανάστες θα παραµένουν στα κέντρα υποδοχής για διάστηµα που δεν θα ξεπερνά τις 15 ηµέρες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όπου θα δίνεται παράταση ακόµη 10 ηµερών.

«Θα είναι ένας ευέλικτος µηχανισµός αποκεντρωµένος σε όλη τη χώρα που θα βοηθήσει στην ταχεία εξέταση όλων των αιτηµάτων που αφορούν τις υποθέσεις αιτήσεων για άσυλο», δήλωσε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Χρ. Παπουτσής. Αν έναν µήνα µετά την υποβολή του αιτήµατος ο λαθροµετανάστης δεν έχει πάρει ακόµη απάντηση για το αν δικαιούται άσυλο, θα παραπέµπεται σε χώρους που θα λειτουργούν υπό τη µέριµνα του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Σε συνεργασία µε τη Frontex θα πραγµατοποιείται η αναγνώριση των λαθροµεταναστών. Για όσους υπάρχει απορριπτική έκθεση, θα υπάρχει δυνατότητα προσφυγής τους σε ανεξάρτητη αρχή προσφυγών. Εάν και πάλι το αίτηµα απορριφθεί, θα τους δίνεται η δυνατότητα µέσα σε 30 ηµέρες να εγκαταλείψουν οικειοθελώς τη χώρα – µέτρο που ίσχυε µέχρι τώρα, όµως χωρίς επιτυχία.

Σε περιπτώσεις που κρίνεται πως υπάρχει κίνδυνος διαφυγής του λαθροµετανάστη, οι αρµόδιες υπηρεσίες µπορούν να µην του παράσχουν καθόλου το διάστηµα της «οικειοθελούς αποχώρησης» ή να του δώσουν µια εβδοµάδα αντί για έναν µήνα.

Οσοι συλλαµβάνονται 30 ηµέρες αργότερα χωρίς να έχουν εγκαταλείψει τη χώρα, θα οδηγούνται σε χώρους διοικητικής κράτησης και στη συνέχεια θα επιστρέφουν στις χώρες προέλευσής τους µε τη συνδροµή αεροπλάνων που θα χρηµατοδοτήσει η Frontex.

Σε εξέλιξη βρίσκεται και το πρόγραµµα που πριµοδοτεί µε 1.000-1.500 ευρώ τους λαθροµετανάστες που αποφασίζουν να εγκαταλείψουν τη χώρα. Ηδη το 2010 έχουν δοθεί 800.000 ευρώ σε λαθροµετανάστες που επέστρεψαν µε µπόνους στις χώρες τους.

Η στελέχωση
Η στελέχωση των διοικητικών υπηρεσιών της υπηρεσίας ασύλου θα γίνει από µη ένστολο προσωπικό, από δηµόσιους πολιτικούς υπαλλήλους που είτε θα µεταταγούν είτε θα αποσπαστούν στη νέα υπηρεσία, αλλά και από συµβασιούχους. Αρχικά σε συνεργασία µε το υπουργείο Εθνικής Αµυνας θα αναζητηθούν εγκαταλειµµένα στρατόπεδα που εύκολα µπορούν να διαµορφωθούν και να λειτουργήσουν ως κέντρα υποδοχής.

Στη Ριτσώνα, σε χώρο όπου στο παρελθόν λειτουργούσε το 2ο ΑΚΕΠ Αεροπορίας, θα λειτουργήσει πρότυπο κέντρο υποδοχής για ανήλικους λαθροµετανάστες που βρέθηκαν στην Ελλάδα χωρίς τη συνοδεία των γονιών τους. Το στρατόπεδο στη Ριτσώνα είχε παραχωρηθεί για τη µετατροπή του σε πρότυπο κέντρο υποδοχής και φύλαξης από το υπουργείο Εθνικής Αµυνας από τον Ιούνιο του 2009. Τα έργα όµως σταµάτησαν λόγω των αντιδράσεων.
για τα παιδια​
Στη Ριτσώνα κέντρο υποδοχής για ανήλικους λαθροµετανάστες που βρέθηκαν στην Ελλάδα χωρίς τη συνοδεία των γονιών τους

www.tanea.gr


Aν γίνει πράξη αυτό το σχέδιο θα εχει πολαπλά οφέλοι για όλους μας και οικονομικά και κοινωνικά


 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Και λιγο πιο κατω επι της Ιστικλαλ και η καθολικη εκκλησια του Αγιου Αντωνιου.
Το προβλημα στην Τουρκια δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν εκκλησιες εν λειτουργια, αλλα οτι δεν υπαρχει επαρκης χριστιανικος πληθυσμος για να τις γεμιζει...
Οσον αφορα την Κωνσταντινουπολη εδω παρατιθεται ενας καταλογος με εκκλησιες εν λειτουργια για οποιον ενδιαφερεται: Αρχιεπισκοπή Κωνσταντινουπόλεως

Aκριβώς δεν υπάρχει επαρκής χριστιανικός πληθυσμός...γιατί οι Τούρκοι φροντίζουν να μην υπάρχει...Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου... Φροντίζουν όμως, να αφήνουν όλον τον κόσμο να περνάει για την Ελλάδα.
Δηλαδή ποια είναι η σωστή πολιτική;Nα βρούμε και 'δω τρόπο να εξαφανίσουμε τους μουσουλμάνους από την Ελλάδα και να φτιάξουμε μερικά τζαμιά για να προσεύχονται αυτοί που έχουμε διώξει;
Αυτό είναι το δικό μου πρόβλημα, και όχι το τι πιστεύουν.
Και για να μην μπερδευόμαστε τελείως..., θεωρητικά πάντα, η Κωνσταντινούπολη είναι το κέντρο της ορθοδοξίας, στην περιοχή όμως γύρω από το Φανάρι, φρόντισαν να κατοικήσουν τελικά οι πιο σκληροπυρηνικοί μουσουλμάνοι...
Δηλαδή τελικά τι θέλετε να πιστέψω, ότι οι δημοκράτες Τούρκοι, μας επιτρέπουν να έχουμε εκκλησίες, ενώ εμείς δεν τους επιτρέπουμε να έχουνε τζαμί; Ναι έχουν εκκλησίες οι ορθόδοξοι στην Κωνσταντινούπολη, πιστοί δεν υπάρχουν....Κοροιδευόμαστε ρε παιδιά; Ή μήπως όλοι οι μουσουλμάνοι μετανάστες δεν περνάνε από την Τουρκία, για να φτάσουν στην Ελλάδα;
Eξήγησα από την αρχή, ότι το πρόβλημα μου, δεν είναι ή θρησκεία τους, είναι το γιατί έρχονται κατά μιλιούνια..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Αγαπητή Papi 9, δυστυχώς οι ιδέες σαν τις δικές σου είναι που οδήγησαν τους Πομάκους στην ανοικτή αγκαλιά των Τούρκων. Οι ίδιες ιδέες οδηγούν τους Αλβανούς (που στην πλειοψηφία τους ήταν και είναι αδιάφοροι θρησκευτικά) στις ίδιες αγκαλιες. Συνεχίζοντας ετσι πραγματι θα καταφέρετε στο τέλος να οδηγησετε όλους τους μουσουλμανους στην ζεστασιά της μοναδικής χώρας που επίσημα αποτελεί κοσμικό κράτος (και όντως κατάφερε να είναι έτσι για πολλά χρόνια σε αντίθεση με μας).
Δεν έχω κανένα δικαίωμα να σε κατηγορήσω για εθνικισμό ή για ρατσισμό ή για ανηθικότητα, ο καθένας πορεύεται με ότι έχει. Θέλω να σου πω όμως πόσο πικραίνομαι όταν ιδέες σαν τις δικές σου οδήγησαν τη χώρα μου στην εχθρολαγνεία και το μαρασμό. Μόνο τους κατοίκους των νήσων του Πάσχα δεν έχουμε ακόμη κατηγορήσει για επιβουλή (πιθανότατα να έχει γίνει και αυτό και δεν το γνωρίζω). Η χώρα η ελληνική ανέπνεε όσο ήταν εξωστρεφής, ακόμη και στην τουρκοκρατία, θυμίσου Βιέννη, Βουδαπέστη, Αλεξάνδρεια. Όσο περισσότερο την περιορίζετε στο εγώ σας τόσο περισσότερο σφίγγετε το λουρί στο λαιμό της, και δυστυχώς είσαστε η πλειοψηφία.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδή τελικά τι θέλετε να πιστέψω, ότι οι δημοκράτες Τούρκοι, μας επιτρέπουν να έχουμε εκκλησίες, ενώ εμείς δεν τους επιτρέπουμε να έχουνε τζαμί;
Και ποιος ειπε οτι το τζαμι γινεται μονο για τους τουρκους; Ενα δισεκατομυριο μουσουλμανοι υπαρχουν στο κοσμο τουτο διαφορων εθνικοτητων και δεν ερχονται ολοι παρανομα στην χωρα μας. Πολλοι εχουν νομιμες αδειες παραμονης και πολλοι ειναι απλως νομιμοι επισκεπτες. Η Αθηνα ειναι πρωτευουσα κρατους και ως τετοια ειναι λογικο να υπαρχουν επισκεπτες απο ολα τα μερη της γης. Αυτοι δεν δικαιουνται εναν χωρο προσευχης; Και ουτως η αλλως με το να τους τον αρνιομαστε, δεν τους σπρωχνουμε πιο ευκολα στην οποια επικινδυνη αγκαλια;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Eξήγησα από την αρχή, ότι το πρόβλημα μου, δεν είναι ή θρησκεία τους, είναι το γιατί έρχονται κατά μιλιούνια

Τότε δεν φταίνε αυτοί, αλλά η κυβέρνησή σου, οι νόμοι σου, η ελλειπής και επικίνδυνη παράλληλα για τα εθνικά σου συμφέροντα, διαφύλαξη των συνόρων σου, οι συμπολίτες σου που χρηματίζονται για να κοιτούν αλλού όταν μπαίνουν παράνομα, η ελλειψη αστυνόμευσης της ακτογραμμής, οι λιμενικοί που επίσης συνεργάζονται με τους "εχθρούς" συνεργάτες τους Τούρκους.
Αλλά άμα είναι έτσι, τότε γιατί αντί να πετας αυγά σε αυτούς που πραγματικά έχουν την ευθυνη, εθελοτυφλείς και δεν τα πετάς στην Βουλή των Ελλήνων? ααα ξεχάστηκα! Τους ψηφισες και σε εκπροσωπούν..

αφήνω περιθώριο υπέρ σου -για να είμαι δίκαιη- γιατι είσαι κάτοικος και τα βιώνεςις, οπότε λογικό να είσαι φορτισμένη, ενώ εγώ είμαι έξω απο το χορό ... και πολλά τραγούδια ξέρω. Αλλά θέλω να είμαι και αντικειμενική...
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Αγαπητή Papi 9, δυστυχώς οι ιδέες σαν τις δικές σου είναι που οδήγησαν τους Πομάκους στην ανοικτή αγκαλιά των Τούρκων. Οι ίδιες ιδέες οδηγούν τους Αλβανούς (που στην πλειοψηφία τους ήταν και είναι αδιάφοροι θρησκευτικά) στις ίδιες αγκαλιες. Συνεχίζοντας ετσι πραγματι θα καταφέρετε στο τέλος να οδηγησετε όλους τους μουσουλμανους στην ζεστασιά της μοναδικής χώρας που επίσημα αποτελεί κοσμικό κράτος (και όντως κατάφερε να είναι έτσι για πολλά χρόνια σε αντίθεση με μας).
Δεν έχω κανένα δικαίωμα να σε κατηγορήσω για εθνικισμό ή για ρατσισμό ή για ανηθικότητα, ο καθένας πορεύεται με ότι έχει. Θέλω να σου πω όμως πόσο πικραίνομαι όταν ιδέες σαν τις δικές σου οδήγησαν τη χώρα μου στην εχθρολαγνεία και το μαρασμό. Μόνο τους κατοίκους των νήσων του Πάσχα δεν έχουμε ακόμη κατηγορήσει για επιβουλή (πιθανότατα να έχει γίνει και αυτό και δεν το γνωρίζω). Η χώρα η ελληνική ανέπνεε όσο ήταν εξωστρεφής, ακόμη και στην τουρκοκρατία, θυμίσου Βιέννη, Βουδαπέστη, Αλεξάνδρεια. Όσο περισσότερο την περιορίζετε στο εγώ σας τόσο περισσότερο σφίγγετε το λουρί στο λαιμό της, και δυστυχώς είσαστε η πλειοψηφία.
Πρώτα απ'όλα θα ήταν καλύτερα,να μην εκφέρεις τόσο εύκολα άποψη για ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. Δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για τίποτα απ'ότι περιγράφεις γιατί απλά δεν με ξέρεις. Θα σου πω για τους Πομάκους, γιατί πραγματικά είναι ένα θέμα που μ'ενδιαφέρει και με στενοχωρεί εδώ και χρόνια εξ'ου και τα ταξίδια μου στα συγκεκριμένα χωριά, ότι θεωρώ, ότι δεν υπήρξε πιο ηλίθιος τρόπος χειρισμού τους απ'αυτόν με τον οποίο τους αντιμετώσαν οις ελληνικές κυβερνήσεις. Επίσης θα ήταν καλύτερα να μάθεις ότι οι Έλληνες Πομάκοι, δεν είναι αναγκαστικά κολλημένοι στους Τούρκους, απλά ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς εκβιάζονται πλέον απ'αυτούς, που είναι η πλειοψηφία εκεί. Καλή η θεωρία σου αλλά δεν βλέπω επί της ουσίας να διαβάζεις τι γράφω. Όσο για τη μεγάλη αγκαλιά της Τουρκίας, με εξαίρεση τους Πομάκους (που ήταν αποκλειστικά δικό μας λάθος), προς το παρόν βγάζει τα παιδιά της να κατοικήσουν απ'έξω...για να τα μαζέψει πάλι μετά, όπως την βολεύει.
Δεν ξέρω πόση πίκρα νιώθεις, από ανθρώπους με "ιδέες" όπως λες σαν τις δικές μου, όπως επίσης δεν ξέρω αν στην πράξη με τα συγκεκριμένα μέρη έχεις κάποια επαφή, ή απλά γράφεις έκθεση ιδεών.
Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου, πραγματικά, είναι το τι έγινε με τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Θα σου πω επίσης ότι όσα χρόνια πηγαίνω , δεν είδα πολλούς Έλληνες να ταξιδεύουν προς τα εκεί, για να πλησιάσουν τους ανθρώπους και τον τόπο...μόνο οι Τούρκοι, μετακινούνται..Καλή η θεωρία ξαναλέω, αλλά θεωρία.


Και ποιος ειπε οτι το τζαμι γινεται μονο για τους τουρκους; Ενα δισεκατομυριο μουσουλμανοι υπαρχουν στο κοσμο τουτο διαφορων εθνικοτητων και δεν ερχονται ολοι παρανομα στην χωρα μας. Πολλοι εχουν νομιμες αδειες παραμονης και πολλοι ειναι απλως νομιμοι επισκεπτες. Η Αθηνα ειναι πρωτευουσα κρατους και ως τετοια ειναι λογικο να υπαρχουν επισκεπτες απο ολα τα μερη της γης. Αυτοι δεν δικαιουνται εναν χωρο προσευχης; Και ουτως η αλλως με το να τους τον αρνιομαστε, δεν τους σπρωχνουμε πιο ευκολα στην οποια επικινδυνη αγκαλια;

Συμφωνώ, αλλά το τζαμί γίνεται για τους ανθρώπους που ζούν στην Αθήνα και όχι για τους τουρίστες μουσουλμάνους. Ξαναείπα και επαναλαμβάνομαι, ότι το νούμερο έχει ανέβει τόσο ψηλά, γιατί η Τουρκία βοηθάει τόσο κόσμο να περνάει (να σκυλοπνίγεται καλύτερα θα έλεγα), από τα σύνορα τους στην Ελλάδα. Το 90% των λαθρομεταναστών μουσουλμάνων όποιας εθνικότητας περνάει από την Τουρκία στην Ελλάδα.
Τους γδύνουν οικονομικά και τους πετάνε στη θάλασσα για να τους υποδεχτεί η Ελλάδα. Απλώς οι Τούρκοι καπηλεύονται γενικότερα τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς..,μόλις τους βολέψει..
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Eξήγησα από την αρχή, ότι το πρόβλημα μου, δεν είναι ή θρησκεία τους, είναι το γιατί έρχονται κατά μιλιούνια

Τότε δεν φταίνε αυτοί, αλλά η κυβέρνησή σου, οι νόμοι σου, η ελλειπής και επικίνδυνη παράλληλα για τα εθνικά σου συμφέροντα, διαφύλαξη των συνόρων σου, οι συμπολίτες σου που χρηματίζονται για να κοιτούν αλλού όταν μπαίνουν παράνομα, η ελλειψη αστυνόμευσης της ακτογραμμής, οι λιμενικοί που επίσης συνεργάζονται με τους "εχθρούς" συνεργάτες τους Τούρκους.
Αλλά άμα είναι έτσι, τότε γιατί αντί να πετας αυγά σε αυτούς που πραγματικά έχουν την ευθυνη, εθελοτυφλείς και δεν τα πετάς στην Βουλή των Ελλήνων? ααα ξεχάστηκα! Τους ψηφισες και σε εκπροσωπούν..

αφήνω περιθώριο υπέρ σου -για να είμαι δίκαιη- γιατι είσαι κάτοικος και τα βιώνεςις, οπότε λογικό να είσαι φορτισμένη, ενώ εγώ είμαι έξω απο το χορό ... και πολλά τραγούδια ξέρω. Αλλά θέλω να είμαι και αντικειμενική...

Δεν βλέπω που διαφωνούμε. Σαφώς φταίει η κυβέρνηση μου, όλοι αυτοί που χρηματίζονται, η έλλειψη αστυνόμευσης...και όλα τα άλλα. Ερώτηση δεν είναι δική σου κυβέρνηση τελικά όλοι αυτοί; Ζεις αλλού;
Ξέρεις αν πετάω αυγά ή αν τους ψηφίζω; Είπα ότι μ'εκπροσωπούν;...
Μάλλον δεν διαβάζεται παιδιά΄μόνο διαφωνείτε....
Δεν ζω εκεί ευτυχώς για μένα, δουλεύω όμως εκεί. Περνάω 10 ώρες την ημέρα εκεί.
Παρ'όλα αυτά καλά όλοι μαζί κάνετε επίθεση...αλλά καμιά λύση δεν άκουσα, εδώ που βρισκόμαστε, και μη μου πείτε ότι άλλοι τα κάνανε έτσι, αυτοί ας τα φτιάξουν.Το ξέρω πως άλλοι τα κάνανε, 45 χρόνια το ζω στο πετσί μου.
Πείτε μου επί της ουσίας τι μπορούμε να κάνουμε για να γίνει καλύτερος σήμερα ο τόπος μας.. Πείτε καμιά ιδέα.., όχι μόνο κριτική. Πετάμε γιαούρτια, αλλά μόνο γιαούρτια πετάμε...Από ιδέες καλυτέρευσης...στερεύουμε...
Να σου επισημάνω, ότι γενικά δεν είμαι βολεμένη, δεν είμαι λαμόγιο, δεν είμαι ρατσίστρια (ανεξάρτητα με το πως θέλετε να με χαρακτηρίσετε).
Παραπιπτόντως..μπήκα στα προφίλ σας να δω ποιοι είναι όλοι αυτοί που μου την πέφτουνε...και ζούν αλλού, δεν πήρα πληροφορίες ουσιαστικά, αλλά μ΄έσένα έχουμε γεννηθεί την ίδια μέρα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξαναείπα και επαναλαμβάνομαι, ότι το νούμερο έχει ανέβει τόσο ψηλά, γιατί η Τουρκία βοηθάει τόσο κόσμο να περνάει (να σκυλοπνίγεται καλύτερα θα έλεγα), από τα σύνορα τους στην Ελλάδα. Το 90% των λαθρομεταναστών μουσουλμάνων όποιας εθνικότητας περνάει από την Τουρκία στην Ελλάδα.
Τους γδύνουν οικονομικά και τους πετάνε στη θάλασσα για να τους υποδεχτεί η Ελλάδα. Απλώς οι Τούρκοι καπηλεύονται γενικότερα τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς..,μόλις τους βολέψει..
Συμφωνω οτι ετσι ειναι τα πραγματα. Αλλα δεν αντιμετωπιζεται το προβλημα αρνουμενοι εναν χωρο λατρειας.
Ας κανουν λοιπον καλυτερες και πιο οργανωμενες περιπολιες, ας πιανουν τους ελληνες που εμπλεκονται στα κυκλωματα "νομιμοποιησης", ας πιασουν τους επιορκους υπαλληλους που κανουν τα στραβα ματια. Ας οργανωσουν χωρους υποδοχης στους οποιους θα οδηγουνται οι ανθρωποι αυτοι μεχρι να αντιμετωπιστει η περιπτωση τους. Υπαρχουν τροποι να περιοριστει το φαινομενο. Αλλα σιγουρα δεν αντιμετωπιζεται το προβλημα της λαθρομεταναστευσης με το αρνειται η πολιτεια να κτιστει τζαμι! Δηλαδη και τωρα που δεν εχουμε τζαμι, δεν εχουμε προβλημα; Ειναι δυο θεματα τα οποια ειναι διαφορετικα: Το ενα ειναι η λαθρομεταναστευση, ειτε προερχεται απο την Τουρκια, ειτε απο την Λιβυη, ειτε απο οπουδηποτε αλλου, και το αλλο ειναι οτι υπαρχει ενα θεμα με τους νομιμως ευρεθεντες μουσμουλαμανους στην ελληνικη πρωτευουσα, οι οποιοι χρειαζονται εναν νομιμο χωρος ασκησης των θρησκευτικων τους καθηκοντων-γιατι τζαμια, δηλαδη χωροι διασκευασμενοι σε τζαμια χωρις ομως την αδεια των αρχων, υπαρχουν αρκετα.
ΥΓ Στα Πομακοχωρια εχω παει, μαλιστα ημουν το Σεπτεμβρη εκει, και εντυπωσιαστηκα κιολας για τον λογο υπαρξης μιας εκκλησιας στον Εχινο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Αγαπητή Πάπι, το τι πρέπει να κάνετε είναι απλό, ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ! εκατοντάδες χιλιάδες αφρικανοί δεν κατάφεραν να καταλάβουν στο ελάχιστο το κέντρο του Παρισιού, όχι επειδή το προστάτευαν τα ΜΑΤ, αλλά επειδή δεν άφηναν ελεύθερο χώρο οι κάτοικοί του.
Βέβαια υπάρχει μια βασική διαφορά, το Παρίσι κατοικούνταν από Παρισιάνους και όχι από νομάδες μετανάστες που με την πρώτη ευκαιρία έφυγαν στα προάστια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To ότι κάποιοι/οιες δεν καταλαβαίνουν ότι το θέμα είναι εθνικό, ίσως να δικαιολογείται λόγω ηλικίας ή άγνοιας... ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν οι οθωμανοί για πολλά χρόνια (να μας εξισλαμίσουν), είστε διατεθειμένοι να το δεχτείτε τώρα με το σαθρό πρόσχημα των θρησκευτικών δικαιωμάτων των μεταναστών (αλήθεια γιατί δε γίνεται λόγος για ανέγερση βουδιστικού, ινδοιστικού ή άλλου ναού)... ευτυχώς που είστε μειοψηφία, αλλιώς ζήτω που καήκαμε...
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Συμφωνω οτι ετσι ειναι τα πραγματα. Αλλα δεν αντιμετωπιζεται το προβλημα αρνουμενοι εναν χωρο λατρειας.
Ας κανουν λοιπον καλυτερες και πιο οργανωμενες περιπολιες, ας πιανουν τους ελληνες που εμπλεκονται στα κυκλωματα "νομιμοποιησης", ας πιασουν τους επιορκους υπαλληλους που κανουν τα στραβα ματια. Ας οργανωσουν χωρους υποδοχης στους οποιους θα οδηγουνται οι ανθρωποι αυτοι μεχρι να αντιμετωπιστει η περιπτωση τους. Υπαρχουν τροποι να περιοριστει το φαινομενο. Αλλα σιγουρα δεν αντιμετωπιζεται το προβλημα της λαθρομεταναστευσης με το αρνειται η πολιτεια να κτιστει τζαμι! Δηλαδη και τωρα που δεν εχουμε τζαμι, δεν εχουμε προβλημα; Ειναι δυο θεματα τα οποια ειναι διαφορετικα: Το ενα ειναι η λαθρομεταναστευση, ειτε προερχεται απο την Τουρκια, ειτε απο την Λιβυη, ειτε απο οπουδηποτε αλλου, και το αλλο ειναι οτι υπαρχει ενα θεμα με τους νομιμως ευρεθεντες μουσμουλαμανους στην ελληνικη πρωτευουσα, οι οποιοι χρειαζονται εναν νομιμο χωρος ασκησης των θρησκευτικων τους καθηκοντων-γιατι τζαμια, δηλαδη χωροι διασκευασμενοι σε τζαμια χωρις ομως την αδεια των αρχων, υπαρχουν αρκετα.
ΥΓ Στα Πομακοχωρια εχω παει, μαλιστα ημουν το Σεπτεμβρη εκει, και εντυπωσιαστηκα κιολας για τον λογο υπαρξης μιας εκκλησιας στον Εχινο.

Μήπως ήταν στον Εχίνο ο Άγιος Γεώργιος, που σας ανέφερα νωρίτερα. Πιθανόν και τα έχω μπλέξει με την Σμίνθη η οποία είναι το πρώτο χωριο...
Έχω να πάω 2 χρόνια. Στον Εχίνο π.χ., υπάρχουν εκτός από τις πραγματικά ωραιότερες γυναίκες που έχω δει μαζεμένες στη ζωή μου:shock:, (πριν 6 χρόνια που πήγα πρώτη φορά έπεσα σε "μπαϊράμι" και είχαν βγεί όλοι στους δρόμους και οι γυναίκες που δεν πολυκυκλοφορούν γενικώς)και οι πιο πολύ "κατάσκοποι" μαζεμένοι σ'ένα χωριό..και το εννοώ.
Έρση...το χάσαμε.., δεν είπα ποτέ ότι δεν πρέπει να γίνει τζαμί στην Αθήνα. Είπα από την αρχη, ότι θεωρώ ότι όλο αυτό το πακέτο με τους χιλιάδες λαθρομετανάστες στην Αθήνα, είναι υποκινούμενο και για μένα εξαιρετικά ύποπτο. Είπα επίσης ότι ένα μέρος από αυτούς είναι εξαιρετικά προκλητικό και έχουν δημιουργήσει γκέτο στο κέντρο, και επίσης ότι μ'ενόχλησε, ν'ακούω τον ιμάμη στις 7.30 το πρωϊ στην Πανεπιστημίου. Αυτά είπα εγώ.. Τα υπόλοιπα δεν είναι ακριβώς δική μου κριτική.
Τέλος πάντων, συγνώμη αν ενόχλησα τόσο πολύ. Δεν ήταν πρόθεση μου, απλά εγώ αυτό ζω. Με ενοχλεί ο τρόπος που άλλαξε η καθημερινότητα μου και το ότι δεν κατεβαίνω στο περίπτερο από τη δουλειά (και δεν είμαι και η πλέον φοβιτσιάρα θα έλεγα). Δεν φταίνε αποκλειστικά οι μουσουλμάνοι, αλλά αυτοί μαζί με τους Νιγηριανούς που πουλάνε πρέζα στην περιοχή, είναι τα μεγαλύτερα γκέτα.
Και επίσης ότι τα βάζω με τους Τούρκους και τα όποια συμφέροντα, γιατί το υποκινούν..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αγαπητή Πάπι, το τι πρέπει να κάνετε είναι απλό, ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ! εκατοντάδες χιλιάδες αφρικανοί δεν κατάφεραν να καταλάβουν στο ελάχιστο το κέντρο του Παρισιού, όχι επειδή το προστάτευαν τα ΜΑΤ, αλλά επειδή δεν άφηναν ελεύθερο χώρο οι κάτοικοί του.
Βέβαια υπάρχει μια βασική διαφορά, το Παρίσι κατοικούνταν από Παρισιάνους και όχι από νομάδες μετανάστες που με την πρώτη ευκαιρία έφυγαν στα προάστια.
Συγκρινεις ανομοια: διαφορετικη η ιστορια του Παρισου απο εκεινη της Αθηνας: Στο κεντρο του Παρισι ου κατα τον 19ο αιωνα ειχαν γινει συχνα πυκνα εξεργεσεις εργατικου δυναμικου. Σιγα λοιπονκαι μην εβαζαν το καινουργιο εργατικο δυναμικο αφρικανικης καταγωγης στο κεντρο της πολης για να τους τα κανει λιμπα μια δεδομενη στιγμη. Τους εγκαταστησαν λοιπον σε πολεις δορυφορους και τωρα αν εκει καινε αυτοκινητα ποιος νοιαζεται;
Στην Ελλαδα ομως οπου το συγκλονιστικο γεγονος του εμφυλιου πολεμου βιωθηκε κυριως στα βουνα, η τυχη της Αθηνας ειχε κριθει πολυ νωρις. Αρα υπηρξε η ασφαλεια για την εξουσια οτι ο εργατικος και μικροαστικος πληθυσμος μπορει να ζησει στο κεντρο πολης, ο φοβος τους ηταν για τα βουνα και τις παραμεθοριες περιοχες. Οποτε και προκριθηκε το μοντελο της αντιπαροχης: Η επεκταση σχεδιου πολεως και η δημιουργια δορυφορικων πολεων αλλωστε στοιχιζαν ακριβα σε υποδομες που η κατεστραμενη Ελλαδα δεν ειχε να πληρωση. Η Γαλλια, απο την αλλη, τοσο η υπο την γερμανικη κατοχη και οσο και η υπο το καθεστως Βισυ, και η οποια ταχα μου αντισταθηκε στους Γερμανους, και λογω Ντε Γκωλ βρεθηκε να ειναι και στο πλευρο των συμμαχων, μια χαρα ηταν ως γενικη κατασταση χωρας, με την οικονομια της σε αρκετα καλη κατασταση, οποτε και μπορεσε να επενδυσει σε τετοιου ειδους λυσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom