Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

neokol711

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα,
Ψάχνουμε να βρούμε τον επόμενο μας προορισμό (2 άτομα) για τα Χριστούγεννα (συνήθως ταξιδεύουμε την επόμενη των Χριστουγέννων).
Ψάχνωντας λίγο βρήκαμε αρκετά οικονόμικα εισιτήρια για Βερολίνο. Αυτό που μας προβληματίζει είναι το κόστος του ταξιδιού στην Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος το κόστος του ενός ταξιδιού για 5 ημέρες περίπου;

Η εναλλακτική, οικονομικότερη επιλογή είναι η Κωνσταντινούπολη αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει εκείνη την εποχή.

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη και πρόταση.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.970
Likes
6.436
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αυτό που μας προβληματίζει είναι το κόστος του ταξιδιού στην Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος το κόστος του ενός ταξιδιού για 5 ημέρες περίπου;
Εσύ πρέπει να μας πεις το budget σας και το τι σας αρέσει να κάνετε.
Η εναλλακτική, οικονομικότερη επιλογή είναι η Κωνσταντινούπολη αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει εκείνη την εποχή.
Έχοντας πάει άλλη εποχή και όχι Χριστούγεννα, για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ με τίποτα να την φανταστώ Χριστούγεννα .

Αν δεν σας βγαίνει η Γερμανία λόγο budget, υπάρχουν σίγουρα όμορφες Χριστουγεννιάτικες επιλογές σε νορμάλ Budget.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.202
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Καλησπέρα,
Ψάχνουμε να βρούμε τον επόμενο μας προορισμό (2 άτομα) για τα Χριστούγεννα (συνήθως ταξιδεύουμε την επόμενη των Χριστουγέννων).
Ψάχνωντας λίγο βρήκαμε αρκετά οικονόμικα εισιτήρια για Βερολίνο. Αυτό που μας προβληματίζει είναι το κόστος του ταξιδιού στην Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος το κόστος του ενός ταξιδιού για 5 ημέρες περίπου;

Η εναλλακτική, οικονομικότερη επιλογή είναι η Κωνσταντινούπολη αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει εκείνη την εποχή.

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη και πρόταση.
Ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα.
Γιατί να μη σας βγαίνει το Βερολίνο; Μητρόπολη είναι, έχει επιλογές διαμονής για όλα τα βαλάντια.
Επίσης, αρκετές επιλογές πτήσεων και από low cost εταιρείες.
Εννοείται βέβαια πως δεν περιμένετε Χριστουγεννιάτικες αγορές αν πάτε Πρωτοχρονιά, μόνο τα πυροτεχνήματα στην Πύλη του Βραδεμβούργου (από εκεί γίνεται το live σε όλη τη Γερμανία για αλλαγή χρόνου).
Επίσης, αν θέλετε φαγητό έξω να έχετε κανονίσει από αρκετά νωρίτερα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.500
Likes
4.572
Καλησπέρα,
Ψάχνουμε να βρούμε τον επόμενο μας προορισμό (2 άτομα) για τα Χριστούγεννα (συνήθως ταξιδεύουμε την επόμενη των Χριστουγέννων).
Ψάχνωντας λίγο βρήκαμε αρκετά οικονόμικα εισιτήρια για Βερολίνο. Αυτό που μας προβληματίζει είναι το κόστος του ταξιδιού στην Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος το κόστος του ενός ταξιδιού για 5 ημέρες περίπου;

Η εναλλακτική, οικονομικότερη επιλογή είναι η Κωνσταντινούπολη αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει εκείνη την εποχή.

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη και πρόταση.
Ευχαριστώ πολύ.
Έχω πάει και στους 2 προορισμούς Χριστούγεννα.
Το Βερολίνο πιο γιορτινό σίγουρα, αλλά από 24/12 μεσημέρι μέχρι και 26 ψιλό νέκρα. Καλύτερη περίοδος είναι πριν τις γιορτές, δε θυμάμαι ποιες αγορές κλείνουν μετά (όπως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις σε Κεντρική και Δυτική Ευρώπη).
Κωνσταντινούπολη σίγουρα λιγότερο γιορτινό κλίμα, αλλά Πρωτοχρονιά έχει πολύ κόσμο. Παλαιότερα είχα πάθει πλάκα με το στολισμό στο Νισάντασι (εντάξει, από τις πιο κοσμικές/δυτικές περιοχές), με φωτάκια, Άγιους Βασίληδες κλπ. αλλά αργότερα περιορίστηκαν ελέω Ερντογάν.
Και στους δύο προορισμούς οι τιμές διαμονής για Χριστούγεννα είναι καλές (αναλογικά), προς Πρωτοχρονιά ακριβαίνουν. Εννοείται η Κωνσταντινούπολη πιο οικονομική
 

neokol711

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Εσύ πρέπει να μας πεις το budget σας και το τι σας αρέσει να κάνετε.


Έχοντας πάει άλλη εποχή και όχι Χριστούγεννα, για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ με τίποτα να την φανταστώ Χριστούγεννα .

Αν δεν σας βγαίνει η Γερμανία λόγο budget, υπάρχουν σίγουρα όμορφες Χριστουγεννιάτικες επιλογές σε νορμάλ Budget.
Πάντα μας δυσκολεύει ο ορισμός του budget. Πάντα βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού στα περισσότερα ταξίδια. Λόγω εποχής ψάχναμε κάτι οικονομικότερο συγκριτικά με την Βαρκελώνη για παράδειγμα, όπου την άνοιξη μας είχε κοστίσει αρκετά. Επίσης έχουμε πάει στην Βουδαπέστη, Βουκουρεστι οπου είναι οικονομίκες επιλογές.
Εχουμε βρει αρκετά οικονομικά αεροπορικά + διαμονή ο μόνος προβληματισμός μας είναι το φαγητό και τα αξιοθέατα εκεί.
 
Μηνύματα
81
Likes
374
Καλησπέρα,
Ψάχνουμε να βρούμε τον επόμενο μας προορισμό (2 άτομα) για τα Χριστούγεννα (συνήθως ταξιδεύουμε την επόμενη των Χριστουγέννων).
Ψάχνωντας λίγο βρήκαμε αρκετά οικονόμικα εισιτήρια για Βερολίνο. Αυτό που μας προβληματίζει είναι το κόστος του ταξιδιού στην Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος το κόστος του ενός ταξιδιού για 5 ημέρες περίπου;

Η εναλλακτική, οικονομικότερη επιλογή είναι η Κωνσταντινούπολη αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξίζει εκείνη την εποχή.

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη και πρόταση.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν δεν πάτε με γραφείο (οργανωμένα), ψάξε στο Ίντερνετ Για εισιτήρια (Skyscanner για παράδειγμα ή στης Aegean) και για καταλύματα στα αντίστοιχα sites, εγώ χρησιμοποιώ την booking.com και είμαι ευχαριστημένος.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.970
Likes
6.436
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πάντα μας δυσκολεύει ο ορισμός του budget. Πάντα βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού στα περισσότερα ταξίδια. Λόγω εποχής ψάχναμε κάτι οικονομικότερο συγκριτικά με την Βαρκελώνη για παράδειγμα, όπου την άνοιξη μας είχε κοστίσει αρκετά. Επίσης έχουμε πάει στην Βουδαπέστη, Βουκουρεστι οπου είναι οικονομίκες επιλογές.
Εχουμε βρει αρκετά οικονομικά αεροπορικά + διαμονή ο μόνος προβληματισμός μας είναι το φαγητό και τα αξιοθέατα εκεί.
Μία πολύ ωραία επιλογή είναι να πάτε στην Κρακοβια. Όταν είχαμε πάει εμείς ήταν αρκετά οικονομικά και πιστεύω σε σχέση με άλλες χώρες θα είστε αρκετά καλά. Βάλε να δεις φωτο στο Google από το στολισμο τους και την Χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης.

Συνδυασμό με Αλατωρυχεία και Auschwitz εφόσον θα ειναι ανοιχτά εκείνες τις ημέρες.
 

neokol711

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μία πολύ ωραία επιλογή είναι να πάτε στην Κρακοβια. Όταν είχαμε πάει εμείς ήταν αρκετά οικονομικά και πιστεύω σε σχέση με άλλες χώρες θα είστε αρκετά καλά. Βάλε να δεις φωτο στο Google από το στολισμο τους και την Χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης.

Συνδυασμό με Αλατωρυχεία και Auschwitz εφόσον θα ειναι ανοιχτά εκείνες τις ημέρες.
Είχαμε πάει πέρυσι τα Χριστούγεννα στην Κρακοβία και την Βαρσοβια. Πραγματικά ήταν απ τα καλύτερα ταξίδια και οικονομικά νομίζω ο καλύτερος προορισμός για την εποχη εκείνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.697
Μέλη
39.236
Νεότερο μέλος
Chrilag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom