Πολυ social δεν πεφτει;;

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Αυτό για να δουλέψει προϋποθέτει ότι τα social είναι στο social.
Εισάγωντας πάντως τέτοιου είδους περιορισμούς σε μια οποιαδήποτε λειτουργία, ουσιαστικά την καταργείς (την ξεχωρίζεις σαν να είναι κάτι κακό). Δε μπορείς απλά να την αγνοήσεις ? Δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαβάσεις τα πάντα στο φόρουμ, είναι απλά αδύνατον (ούτε και επιθυμητό, αλλοίμονο).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εισάγωντας πάντως τέτοιου είδους περιορισμούς σε μια οποιαδήποτε λειτουργία, ουσιαστικά την καταργείς (την ξεχωρίζεις σαν να είναι κάτι κακό). Δε μπορείς απλά να την αγνοήσεις ? Δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαβάσεις τα πάντα στο φόρουμ, είναι απλά αδύνατον (ούτε και επιθυμητό, αλλοίμονο).
???????

"τέτοιου είδους περιορισμους": Σε τι αναφέρεσαι? Στο post που απαντάς δεν υπάρχει αναφορά σε κάποιο περιορισμό.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μια εξαιρετική αρχή για όλα αυτά που συζητιούνται,έκανε η dim στο Made in china.Αν θεωρήσουμε,βέβαια,ότι δεν θα πάρει την μορφή ιστορίας,θα συνεχίσει η ίδια να δίνει χρηστικές πληροφορίες,και δεν θα υπάρχουν ανούσια σοσιαλιστικά σχόλια...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια εξαιρετική αρχή για όλα αυτά που συζητιούνται,έκανε η dim στο Made in china.Αν θεωρήσουμε,βέβαια,ότι δεν θα πάρει την μορφή ιστορίας,θα συνεχίσει η ίδια να δίνει χρηστικές πληροφορίες,και δεν θα υπάρχουν ανούσια σοσιαλιστικά σχόλια...
Το ιδιο σκεφτομουν και γω χτες οταν διαβαζα την ιστορια της dim !
Ποσο ΔΕΝ με κουρασε, ποσες πληροφοριες εδινε και ποσο με βοηθησαν οι φωτος στο να εχω μια εικονα για το τι διαβαζα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eπειδή δεν καταχωρήθηκε σαν ταξιδιωτική ιστορία (το made in China εννοώ) όλος αυτός ο ανεκτίμητος πλούτος πληροφοριών που θα καταχωνιαστεί; τι θα συμπέραινε ένας που θα έκανε αναζήτηση μέσω της μηχανής του φόρουμ; θα του έδινε την αρχική ίσως σελίδα και μετά θα έπρεπε να τρέξει ένα σωρό άλλες για να ξετρυπώσει στη 5η σελίδα τις πληροφορίες αυτές.
Η γνώμη μου είναι ότι αυτες οι πληροφορίες αυτούσιες θα μπορούσαν ίσως να μεταφερθούν και στην ενότητα των προορισμών σαν tips χωρίς να ακυρωθεί και η αρχική καταχώρηση (να υπάρχουν σδηλαδή σε 2 μεριές αλλά απαλλαγμένες στη μια από τα σχόλια)
Όσο για τις φωτογραφίες το έχω ξαναγράψει. Είναι κρίμα να μιλάς για κάτι χωρίς παράλληλα να το δείχνεις εκτός κι αν η αφήγησή σου έχει προσωπικό χαρακτήρα κι όχι περιηγητικό. Φαντάζεστε όλα τα ταξιδιωτικά περιοδικά να μην περιείχαν εικόνες;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.202
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το θεμα ειναι οτι το site-forum πρεπει να ειναι λειτουργικο οχι για τα μελη του,αλλα για τους αναγνωστες του . Και εμενα με εκνευριζει οτι καποιοι μπαινουν,ανοιγουν ενα τοπικ(που θα μεινω στο Λονδινο,τι να δω στη Ρωμη,τι να διαλεξω Παρισι ή Λονδινο) και μετα εξαφανιζονται ενω δεν μπηκαν καν στο κοπο να κατσουν να διαβασουν τα προηγουμενα τοπικ,αλλα ισως φταιει στο οτι τα πιο "σημαντικα" θεματα για καποιες πολεις δεν ειναι συγκεντρωμενα ολα μαζι ..
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Eπειδή δεν καταχωρήθηκε σαν ταξιδιωτική ιστορία (το made in China εννοώ) όλος αυτός ο ανεκτίμητος πλούτος πληροφοριών που θα καταχωνιαστεί; τι θα συμπέραινε ένας που θα έκανε αναζήτηση μέσω της μηχανής του φόρουμ; θα του έδινε την αρχική ίσως σελίδα και μετά θα έπρεπε να τρέξει ένα σωρό άλλες για να ξετρυπώσει στη 5η σελίδα τις πληροφορίες αυτές.
Η γνώμη μου είναι ότι αυτες οι πληροφορίες αυτούσιες θα μπορούσαν ίσως να μεταφερθούν και στην ενότητα των προορισμών σαν tips χωρίς να ακυρωθεί και η αρχική καταχώρηση (να υπάρχουν σδηλαδή σε 2 μεριές αλλά απαλλαγμένες στη μια από τα σχόλια)....
Συμφωνώ απόλυτα με τον hydronetta. Οι πληροφορίες που υπάρχουν "κρυμμένες" στο φόρουμ πρέπει να αναδειχτούν. Υπάρχει ένα κουμπί σε κάθε ποστ με τον τίτλο "Προτείνετέ το για άρθρο". Το κουμπί αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ούτε γνωρίζω ακριβώς την λειτουργία του. Όμως γράφει : "Προτείνετε αυτό το μύνημα ως άρθρο για την ταξιδιωτική εγκυκλοπαίδεια!". Φαντάζομαι ότι αναφέρεται στους ταξιδιωτικούς οδηγούς. Όμως το πλήκτρο αυτό θα μπορούσε να πάρει επιπρόσθετα την χρήση υπόμνησης από έναν χρήστη ότι το συγκεκριμένο μύνημα είναι χρήσιμο και για τον συγκεκριμένο προορισμό. Όταν λοιπόν κάποιος πατάει το πλήκτρο αυτό (είτε ο ίδιος ο συγγραφέας του είτε το οποιοδήποτε μέλος) θα στέλνεται ένα μύνημα στους moderators οι οποίοι θα κρίνουν εάν πράγματι αυτό αξίζει να μπεί σαν Link στον αντίστοιχο προορισμό και θα το καταχωρούν ανάλογα.

Έτσι για παράδειγμα το ποστ #53 του Made in China της dim kyr θα αποκτούσε ένα link στον προορισμό της Κίνας σε μία ενότητα με τον τίτλο "Link σε ποστ μελών με χρήσιμες πληροφορίες ". Ο Moderator θα έπρεπε μόνο να βάλει έναν τίτλο και να δημιουργήσει το link κάπως σαν και αυτό :

"Πληροφορίες για πόλεις της Νότιας Κίνας - χρήστης Dim kyr - 30/11/2011"

Εάν κάτι τέτοιο αποφασιζόνταν θα μπορούσε με μία καμπάνια μεταξύ των μελών για ένα διάστημα π.χ. τριών μηνών ο καθένας, είτε για ποστ που έχει δημιουργήσει ο ίδιος είτε για ποστ κάποιου άλλου, να προτείνει τα σχετικά ποστ να αποκτήσουν Link στους σχετικούς προορισμούς. Με τον τρόπο αυτό κάθε προορισμός θα αποκτούσε (πέρα των σχετικών ταξιδιωτικών ιστοριών) έναν αριθμό με χρήσιμα Link, που κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε για πρακτικούς λόγους να ξεπερνάνε έναν μέγιστο αριθμό (π.χ. 30 Link).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε σεις τι κακο εχουν τα σχολια; Πως θα γινει φορουμ χωρις σχολια; Αυτο που συζηταμε για ενα ειδος ελληνικου wikitravel ειναι καλο. Δεν νομιζω ομως πως η θεση του στο φορουμ, αλλα σε αλλο μερος του σαιτ. Επισης συγκεντρωμενες πληροφοριες μπορει να ειναι και αποπροσανατολιστικες. Πρεπει να γνωριζουμε ποιος προτεινει τι και κατω υπο ποιες συνθηκες.

Αυτο που γραφει ο καθενας για εναν προορισμο, θελω να το βλεπω αυτουσιο κι οχι επεξεργασμενο και μπερδεμενο με αλλες κατηγοριοποιημενες πληροφοριες. Κι αφου πηραμε ως παραδειγμα το εξαιρετικο made in china, θα χρησιμοποιησω κι εγω αυτο. Καποιο μελος σχολιαζοντας αυτα που γραφει η dimkyr αναφερει μεταξυ αλλων πως μετα απο αυτα που διαβασε μαλλον δεν θα ηθελε να επισκεφθει την Κινα (κατι τετοιο τελοσπαντων). Αν οι πληροφοριες δινονταν εγκυκλοπεδικα στεγνες, χωρισμενες κατα κατηγοριες και απροσωπα δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος φιλος θα ειχε τα ιδια συναισθηματα.

Αλλωστε το πιο ευκολο πραγμα σημερα ειναι να βρουμε που να παω, που να μεινω, τι να φαω, πως να μετακινηθω κλπ.
Εκεινο που εχουμε αναγκη οπως πολλοι διαπιστωσατε και διατυπωσατε ειναι τα ομορφα και χρησιμα ποστς σαν αυτο της dimkyr να τα εχουμε συγκεντρωμενα. Γι αυτο το λογο προτεινα ενα τοπικ για καθε προορισμο χωρις δυνατοτητα ερωταπαντησεων, στο οποιο θα γραφουμε τα σχολια μας (εντυπωσεις, θετικα, αρνητικα, προτασεις κλπ) μαζι με μια βαθμολογια που θα δινουμε σε καποιες επιμερους κατηγοριες (και φυσικα να βγαινει κι ενας μεσος ορος ολων των μελων).

Οσον αφορα τα σοσιαλ θεματα συμφωνω να μεινουν καποιες βασικες κατηγοριες (που να καλυπτουν ολο το φασμα της κοινωνικης ζωης) και να κλειδωθουν ολα τα υπολοιπα. Αλλωστε γι αυτο ειχα ανοιξει το οφ τοπικ για να μην υπαρχουν ενα σωρο ασχετα θεματα στο φορουμ.

Τα υπολοιπα θεματα εκτος σοσιαλ μια χαρα τα βρισκω. Ισως θα μπορουσε να υπαρχει ενας πυλωνας για ερωτησεις και αιτηματα (οπως προτεινε ο North) για να γινεται σαφες στο νεο μελος που πρεπει να κανει τις ερωτησεις του.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ρε σεις τι κακο εχουν τα σχολια; Πως θα γινει φορουμ χωρις σχολια; Αυτο που συζηταμε για ενα ειδος ελληνικου wikitravel ειναι καλο. Δεν νομιζω ομως πως η θεση του στο φορουμ, αλλα σε αλλο μερος του σαιτ. Επισης συγκεντρωμενες πληροφοριες μπορει να ειναι και αποπροσανατολιστικες. Πρεπει να γνωριζουμε ποιος προτεινει τι και κατω υπο ποιες συνθηκες.

Αυτο που γραφει ο καθενας για εναν προορισμο, θελω να το βλεπω αυτουσιο κι οχι επεξεργασμενο και μπερδεμενο με αλλες κατηγοριοποιημενες πληροφοριες. Κι αφου πηραμε ως παραδειγμα το εξαιρετικο made in china, θα χρησιμοποιησω κι εγω αυτο. Καποιο μελος σχολιαζοντας αυτα που γραφει η dimkyr αναφερει μεταξυ αλλων πως μετα απο αυτα που διαβασε μαλλον δεν θα ηθελε να επισκεφθει την Κινα (κατι τετοιο τελοσπαντων). Αν οι πληροφοριες δινονταν εγκυκλοπεδικα στεγνες, χωρισμενες κατα κατηγοριες και απροσωπα δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος φιλος θα ειχε τα ιδια συναισθηματα.
Θα συμφωνήσω στο πρώτο κομμάτι και είπαμε πως κάθε tip θα είναι επώνυμο (όπως προτεινε ο galat). Στο να εμπεριέχονται σχόλια στα tips διαφωνώ. Πάλι θα γράφει ο καθένας το μακρύ του το κοντό του. Μπορούν να παραμείνουν στο φόρουμ (το οποίο επί τη ευκαιρία θα συνδέεται όπως πρότεινε ο galat αλλά θα είναι και εν μέρει ανεξάρτητο με την τραβελστορική wikitravel). Εννοείται ότι οι πληροφορίες μπορούν να μην είναι στεγνές. Μπορούν να διανθίζονται και με χιουμοριστική διάθεση αναλόγως του συγγραφέα.
Πιθανότατα ότι προτεινε ο galat με το κουμπάκι "προτείνετέ το για άρθρο"
να είναι άμεσα εφικτό. Να ανασυρθούν οι πληροφορίες και να ταξινομηθούν ανά χώρα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γι αυτο το λογο προτεινα ενα τοπικ για καθε προορισμο χωρις δυνατοτητα ερωταπαντησεων, στο οποιο θα γραφουμε τα σχολια μας (εντυπωσεις, θετικα, αρνητικα, προτασεις κλπ) μαζι με μια βαθμολογια που θα δινουμε σε καποιες επιμερους κατηγοριες (και φυσικα να βγαινει κι ενας μεσος ορος ολων των μελων).
Αυτό προφανώς είναι πολύ εύκολο να το κάνουμε, αλλά θα μας λύσει το πρόβλημα; έστω ότι φτιάχνουμε ένα τέτοιο τόπικ για το Παρίσι, μετά από λίγο θάχει 250 ποστ με προτάσεις, χωρίς καμία ταξινόμηση. Πες δηλαδή ότι εγώ θέλω να βρω προτάσεις για φαγητό, πώς θα τις ξεχωρίσω; αν θέλουμε να βρίσκουμε εύκολα τις πληροφορίες, πρέπει κάθε tip/info να δίνεται από τα μέλη ξεχωριστά, δηλαδή αν θες ν αγράψεις για φαί γράφεις στην αντίστοιχη ενότητα, αλλά για αξιοθέατα θα πας να το γράψεις αλλού (ή με άλλο tag ξερωγω), όχι όλα μαζί στο ίδιο ποστ/κείμενο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αυτό προφανώς είναι πολύ εύκολο να το κάνουμε, αλλά θα μας λύσει το πρόβλημα; έστω ότι φτιάχνουμε ένα τέτοιο τόπικ για το Παρίσι, μετά από λίγο θάχει 250 ποστ με προτάσεις, χωρίς καμία ταξινόμηση. Πες δηλαδή ότι εγώ θέλω να βρω προτάσεις για φαγητό, πώς θα τις ξεχωρίσω; αν θέλουμε να βρίσκουμε εύκολα τις πληροφορίες, πρέπει κάθε tip/info να δίνεται από τα μέλη ξεχωριστά, δηλαδή αν θες ν αγράψεις για φαί γράφεις στην αντίστοιχη ενότητα, αλλά για αξιοθέατα θα πας να το γράψεις αλλού (ή με άλλο tag ξερωγω), όχι όλα μαζί στο ίδιο ποστ/κείμενο.
Όπως έγραψα κι αλλού αφεντικό, αν οι ταξιδιωτικοί οδηγοί ενσωματωθούν στους προορισμούς και δημιουργηθούν υποκατηγορίες ανά χώρα (οπως υπάρχουν ήδη στους οδηγούς), εύκολα ποστς που ήδη υπάρχουν θα μπορούσαν να ταξινομηθούν σαν λινκς.
Με το στήσιμο αυτό θα μπορούσαμε να εμπλακούμε αρκετοί και να ενεργοποιήσουμε το κουμπάκι αυτό τη χρησιμότητα του οποίου ομολογώ ότι αν και το έβλεπα, αγνοούσα. Η αρχή να γίνει. Αν ευαισθητοποιηθούμε μετά, κάθε φορά που βλέπουμε κάτι χρήισμο μπορούμε να ζητάμε την μεταφορά του στην δική μας ταξιδιωτική wikitravel
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο να εμπεριέχονται σχόλια στα tips διαφωνώ.
Ναι, οταν λεω σχολια δεν εννοω να γραφει ο καθενας ο,τι του κατεβει, αλλα να σχολιαζει τον προορισμο και μονο.

Αυτό προφανώς είναι πολύ εύκολο να το κάνουμε, αλλά θα μας λύσει το πρόβλημα; έστω ότι φτιάχνουμε ένα τέτοιο τόπικ για το Παρίσι, μετά από λίγο θάχει 250 ποστ με προτάσεις, χωρίς καμία ταξινόμηση. Πες δηλαδή ότι εγώ θέλω να βρω προτάσεις για φαγητό, πώς θα τις ξεχωρίσω; αν θέλουμε να βρίσκουμε εύκολα τις πληροφορίες, πρέπει κάθε tip/info να δίνεται από τα μέλη ξεχωριστά, δηλαδή αν θες ν αγράψεις για φαί γράφεις στην αντίστοιχη ενότητα, αλλά για αξιοθέατα θα πας να το γράψεις αλλού (ή με άλλο tag ξερωγω), όχι όλα μαζί στο ίδιο ποστ/κείμενο.
Ακριβως επειδη ειναι ευκολο και μπορει να γινει αμεσως το προτεινω.
Μπορουμε να αρχισουμε με εναν προορισμο και σιγα σιγα βλεπουμε αν τραβαει.
Στους δημοφιλεις προορισμους ειναι ενα προβλημα επειδη θα μαζευτει μεγαλος αριθμος σχολιων. Ισως γι αυτους θα επρεπε να ανοιξουν και επιμερους θεματα πχ Φαγητο στο Παρισι, Αξιοθεατα στο Παρισι κλπ.

Το wikitravel ειναι αλλο πραγμα, δεν λεω να μη γινει αλλα για να ολοκληρωθει νομιζω πως χρειαζεται τουλαιστον 2 χρονια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom