Πολυ social δεν πεφτει;;

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επισης νευριαζω που κατω απο τις ιστοριες υπαρχουν και σχολια των μελων( δεν βγαζω την ουρα μου απεξω και γω το κανω ενιοτε).
Πολλες φορες βρηκα τον εαυτο μου να ξεκινα να διαβαζει, αλλα αργοτερα χανομαι αναμεσα στα σχολια με αποτελεσμα να την αφησω.
Θα ηθελα αν αυτο ειναι εφικτο , να σταματησουμε να σχολιαζουμε κατω απο τις ιστοριες
Αν η ιστορία είναι τελειωμένη δε χρειάζεται καν να διαβάσεις τα σχόλια. Απλά αλλάζεις σελίδα από τα βελάκια, μόλις τελειώνει το πρώτο κείμενο.
Τα σχόλια δεν τα αποφεύγεις μόνο αν η ιστορία είναι σε εξέλιξη.

Τα σχόλια πάντως πολλές φορές είναι χρήσιμα. Και δεν εννοώ αυτά του στυλ "τι ωραία που τα γράφεις", "τι ωραίες φωτογραφίες" κλπ, αλλά αυτά που έχουν να συμπληρώσουν κάτι στην ιστορία ή να εκφράσουν μια απορία προς απάντηση κλπ.

Βέβαια και η "υποστήριξη" με σχόλια ή/και τα "ευχαριστώ" βοηθούν το συγγραφέα, γιατί με αυτό τον τρόπο αντιλαμβάνεται καλύτερα ότι κάποιοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν αυτό που έγραψε και ότι σε κάποιους μπορεί να φανεί και χρήσιμο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν η ιστορία είναι τελειωμένη δε χρειάζεται καν να διαβάσεις τα σχόλια. Απλά αλλάζεις σελίδα από τα βελάκια, μόλις τελειώνει το πρώτο κείμενο.
Τα σχόλια δεν τα αποφεύγεις μόνο αν η ιστορία είναι σε εξέλιξη.

Τα σχόλια πάντως πολλές φορές είναι χρήσιμα. Και δεν εννοώ αυτά του στυλ "τι ωραία που τα γράφεις", "τι ωραίες φωτογραφίες" κλπ, αλλά αυτά που έχουν να συμπληρώσουν κάτι στην ιστορία ή να εκφράσουν μια απορία προς απάντηση κλπ.

Βέβαια και η "υποστήριξη" με σχόλια ή/και τα "ευχαριστώ" βοηθούν το συγγραφέα, γιατί με αυτό τον τρόπο αντιλαμβάνεται καλύτερα ότι κάποιοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν αυτό που έγραψε και ότι σε κάποιους μπορεί να φανεί και χρήσιμο.
Δες το παραπανω ποστ μου , εννοω τις εν εξελιξει
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε οκ οι εν εξελίξει δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον τρόπος να παρακάμπτεις τα σχόλια, παρά μόνο αν κυνηγάμε κάθε ιστορία και της προσθέτουμε κάθε κεφάλαιο που μπαίνει στην πορεία. :)

Επίσης αυτό που λέει η anny ισχύει 100%, ότι η συζήτηση και τα σχόλια κάτω από μια ιστορία δίνουν επιπλέον κίνητρο στο συγγραφέα να συνεχίσει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δες το παραπανω ποστ μου , εννοω τις εν εξελιξει
Φαντάζομαι εννοείς προβλήματα όπως τα πρωτογνωρίσαμε ως "Ξάγρυπνος στην Ινδία". Είναι κι αυτά ένα πρόβλημα, αλλά όχι το μείζον. Η πληθώρα των "καφενειακών" θεμάτων, εντός και κυρίως εκτός social forum, είναι νομίζω το μείζον. Και ακουμπάει κι εδώ....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Φαντάζομαι εννοείς προβλήματα όπως τα πρωτογνωρίσαμε ως "Ξάγρυπνος στην Ινδία". Είναι κι αυτά ένα πρόβλημα, αλλά όχι το μείζον. Η πληθώρα των "καφενειακών" θεμάτων, εντός και κυρίως εκτός social forum, είναι νομίζω το μείζον. Και ακουμπάει κι εδώ....
Ακριβως!!!! Αυτο εννοω!
Οσον αφορα στα σχολια στις ιστοριες , καποια ειναι εμψυχωτικα ,συμφωνω, αλλα μη μου πειτε οτι δεν σας ενοχλει οταν μπαινουν,γραφουν οτι να ναι και τα κανουν μπαχαλο!
Αν αυτο το μπαχαλο ειναι εμψυχωτικο , οκ, τοτε παω πασο. Εμενα παντως με ενοχλει και ειπα να το καταθεσω.
Τα καφενειακα και μενα με ενοχλουν και συμφωνω στο να περιοριστει το ανεβασμα τετοιων θρεντ. Προτεινω να μεινει μονο το οφ τοπικ και τα χρονια πολλα
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ προτείνω να μην περιοριστεί τίποτα.Απλώς όσοι έχουμε τη διάθεση να κάνουμε μια προσπάθεια στροφής προς το σκοπό του φόρουμ,με αρχή αυτό που συζητάμε για συγκέντρωση και κατηγοριοποίηση πληροφοριών,ώστε να μας ακολουθήσουν όσο περισσότεροι γίνεται,όχι με το στανιό αλλά επειδή γουστάρουν.

Κι επίσης θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν συζητήσεις γύρω από τις πληροφορίες ώστε να "σπάει" το καφενείο που κρύβουμε όλοι μέσα μας πάνω σε ταξιδιώτικα θέματα παρά στον big-Μακ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μία λύση για όσους δεν θέλουν να ασχολούνται με το social θα ήταν τα μηνύματα του social να μην εμφανίζονται στα αδιάβαστα μηνύματα ή να υπάρχουν δύο κουμπιά. Ένα για αδιάβαστα που έχουν να κάνουν μόνο με ταξιδιωτικό περιεχόμενο και ένα για αδιάβαστα μόνο για το social.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Γιατί να γίνει πιο περίπλοκο με κουμπάκια κτλ? Απλά ας αγνοούμε τα θέματα που δε μας ενδιαφέρουν, νομίζω είναι το καλύτερο.

Πάντως, το ζουμί που βγαίνει από όσα ωραία συζητήθηκαν είναι ότι πρέπει να φτιάξουμε μια έξυπνη, απλή δομή για συγκέντρωση πληροφοριών που αφορούν ξενοδοχεία, εστιατόρια, αξιοθέατα κτλ. με τρόπο που να τα διαχωρίζει από τις αφηγήσεις των ιστοριών. Μικρές travelpedia δηλ., διότι δυστυχώς πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες χάνονται στον ορυμαγδό των σχολίων, ιστοριών και διαφόρων συζητήσεων. Δεν είναι τυχαίο που πολλά νέα μέλη ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια ενώ υπάρχουν οι απαντήσεις στις απορίες τους. Δεν είναι μόνο ότι, κάκιστα φυσικά, δε χρησιμοποιούν την αναζήτηση (η οποία είναι πολύ καλή παρεπιπτώντος), αλλά και του γεγονότος ότι οι πληροφορίες παραμένουν κάπως "κρυμμένες".
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα η διαχείριση έχει ήδη καταλήξει σε αυτό.Το εργαλείο λείπει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μία λύση για όσους δεν θέλουν να ασχολούνται με το social θα ήταν τα μηνύματα του social να μην εμφανίζονται στα αδιάβαστα μηνύματα ή να υπάρχουν δύο κουμπιά. Ένα για αδιάβαστα που έχουν να κάνουν μόνο με ταξιδιωτικό περιεχόμενο και ένα για αδιάβαστα μόνο για το social.
Αυτό για να δουλέψει προϋποθέτει ότι τα social είναι στο social.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.023
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom