Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
latina, ευχήσου να μείνουμε κι εμείς 2 μέρες παραπάνω!!! ήσουν πολύ τυχερή, για φαντάσου:rolleyes:! με ενδιαφέρει πολύ η χρεωστική και θα πάω να ρωτήσω, προτιμώ να αποφύγω την πιστωτική... ή τέλος μετρητά, και με πολλή προσοχή! πάντως απ' όσα είπαν τα παιδιά (ευχαριστώ για τις πληροφορίες), δεν είναι φρικτή η προμήθεια αν κάνεις μια ανάληψη ας πούμε. το μόνο που απομένει είναι να έχει πάρα πολύ κρύο και ακόμα περισσότερο χιόνι... θα είναι κρίμα να βρεθώ σε μια τέτοια πόλη χειμώνα και να είναι σα να βρίσκομαι απλώς σε μια κρύα μέρα στην Αθήνα. the colder, the better! κάποιοι βέβαια έγραψαν ότι είναι θέμα τύχης, μπορεί πχ να σου κάτσει παγωνιά αλλά μπορεί να είναι και ήπια τα πράγματα. εγώ θέλω πολικό ψύχος και... κάτω! :xmas_lol:
Δείτε αυτά για Βερολίνο:
Airport Contacts for Berlin - AngloINFO Berlin (Germany)
S-Bahn Berlin GmbH - Tickets and Fares
Α! latina μιας και είσαι φοιτήτρια, ή όποιος άλλος, ισχύει κάπου το πάσο μας; μια γνωστή γνωστού μου που πήγε Βερολίνο τον Δεκέμβρη είπε ότι με το πάσο του Καποδιστριακού έβγαλε μειωμένη κάρτα μέσων και ότι έκπτωση υπήρχε και στα μουσεία με την επίδειξή του. Ισχύει αυτό;!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Α! latina μιας και είσαι φοιτήτρια, ή όποιος άλλος, ισχύει κάπου το πάσο μας; μια γνωστή γνωστού μου που πήγε Βερολίνο τον Δεκέμβρη είπε ότι με το πάσο του Καποδιστριακού έβγαλε μειωμένη κάρτα μέσων και ότι έκπτωση υπήρχε και στα μουσεία με την επίδειξή του. Ισχύει αυτό;!
χμ..κοιταξε να δεις τι παιζει με το πασο..ολα παιζουν αναλογα με το σε ποιον θα πεσεις!!εγω σου προτεινω να βγαλεις την isic card(ειναι φοιτητικη ευρωπαικη καρτα)..την βγαζεις αποκλειστικα στο πρακτορειο robissa στην οδο βουλης στην αθηνα http://www.robissa.gr
πας εκει με το πασο σου, την ταυτοτητα σου, 1 φωτογραφια και 9 ευρω (νομιζω οτι τοσα εδωσα φετος) και στην βγαζουν σε 5 λεπτα..ισχυει για εναν χρονο!!αυτη σε οποια εισοδο μουσειου και να την δειξεις εισαι οκ!για τα μεσα μεταφορας δεν ισχυει εννοειται..για το πουλμαν ομως που πηραμε για δρεσδη ισχυε νομιζω..τεσπα!!γενικα το προβλημα με το ελληνικο πασο οπως καταλαβαινεις ειναι οτι τα παντα ειναι γραμμενα στα ελληνικα, τα οποια οι ξενοι βλεπουν κινεζικα..τεσπα..περυσι που δεν ειχα ανανεωσει την isic και πηγα βιεννη, την δεντηκαν παντου, εκτος απο τα θερινα ανακτορα, οπου μας εκαναν και μεγαλη φασαρια!
ααα!!και για την χρεωστικη, το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να γραφει πανω το ονοματεπωνυμο σου..εμεις οταν πηγαμε μαδριτη, βγαλαμε χρεωστικη απο την alpha bank και δεν εγραφε τιποτα πανω και ειχαμε βαλει σε αυτη τα χρηματα του ξενοδοχειου και δεν την δεχοταν η ρεσεπσιονιστ γιατι δεν ειχε πανω στοιχεια και μονο οταν της ειπαμε οτι δεν ειχαμε αλλα λεφτα μας εκανε την χαρη..;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.500
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα άσχετα μηνύματα διαγράφηκαν. Οι υποδείξεις σας για το πώς πρέπει να λειτουργεί το forum λήφθηκαν υπόψην. Προς το παρόν, ισχύει ο "χρυσός" κανόνας, όποιος δε θέλει να συμμετέχει σε ένα θέμα, ή δεν του αρέσει, δε συμμετέχει. Πάντως offtopic μηνύματα θα διαγράφονται , για να κρατάμε τα θέματα καθαρά. :)

Ευχαριστώ.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ενα εχω να πω... φευγω για βερολινο τελος του μηνος και εχω ενθουσιαστει με οσα περιγραφονται, ανυπομονω να τα δω! Μια ερωτηση.. στο Potsdam τι ακριβως αξιζει να κανω/δω?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ενα εχω να πω... φευγω για βερολινο τελος του μηνος και εχω ενθουσιαστει με οσα περιγραφονται, ανυπομονω να τα δω! Μια ερωτηση.. στο Potsdam τι ακριβως αξιζει να κανω/δω?
καταρχην χαιρομαι πολυ για σενα!!!και ζηλευω..!!:(!!λοιπον, για ποτσνταμ, εχει πολλα αξιοθεατα!αυτα που ξεχωριζουν ειναι 3 ανακτορα!το προβλημα ειναι οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες και αναγκαστικα θα πρεπει να χρησιμοποιησεις λεωφορεια και τραμ(το τελευταιο απο μονο του δυστυχως δεν καλυπτει ολη την πολη), τα οποια απο οτι ειδα δεν εχουν πολυ συχνα δρομολογια!!εμεις την ημερα που πηγαμε επειδη ειχε απιστευτο κρυο και αερα,ημασταν και αρρωστοι, αλλα θελαμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα γινοταν, πηραμε ενα τουριστικο πουλμανακι εξω απο το σταθμο του τρενου!αυτο μας πηγε σε ολα τα αξιοθεατα του ποτσνταμ, ειχε ξεναγηση με ακουστικα στα ελληνικα, αλλα και live ξεναγηση απο μια φοβερη τυπισσα, στα ανακτορα(και στα 3)κατεβηκαμε και καναμε μιση ωρα σταση στο καθενα, αλλα εννοειται πως δεν μπηκαμε σε κανενα απο αυτα(ετσι κι αλλιως το εσωτερικο των ανακτορων προσωπικα με αφηνει αδιαφορη)..ειδαμε τους κηπους, τα κτηρια απεξω και διαφορα αγαλματα!αυτα!γενικα μειναμε απολυτως ευχαριστημενοι απο την επιλογη μας!μονοι μας θα χαμε δει σιγουρα πολυ λιγοτερα πραγματα!
παντως αμα ψαχνεις για μονοημερη, ωραιο το ποτσνταμ, αλλα εγω προτεινω δρεσδη που ειναι παραμυθενια!!ειχα απλετο χρονο και πηγα και στα 2, αλλα αν ειχα να διαλεξω, δρεσδη και παλι δρεσδη!!!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Η Δρέσδη σαν αυτόνομος προορισμός τι "λέει";Πόσες μέρες αξίζει να της αφιερώσει κανείς;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η Δρέσδη σαν αυτόνομος προορισμός τι "λέει";Πόσες μέρες αξίζει να της αφιερώσει κανείς;
λοιπον, κοιτα..εγω πηγα πρωι και εφυγα βραδυ.ειχα οδηγο της πολης και ειδαμε ολα τα αξιοθεατα εστω και απεξω..ουσιαστικα την περπατησαμε ολη, μπηκαμε σε εκκλησιες και ανεβηκαμε σε 2 απο αυτες για να θαυμασουμε την θεα!αλλα για να πω την αληθεια θελω πολυ να ξαναπαω!θεωρω οτι αν πας ενα πρωι και φυγεις το επομενο βραδυ ειναι μια χαρα(βεβαια αν εχεις πιο πολλες μερες ακομη καλυτερα, δεν θα βαρεθεις)!μια διανυκτερευση δηλαδη!οχι τιποτα αλλο, αλλα θεωρω πως αξιζει να την δεις και by night, να πας και σε κανενα απο τα μουσεια της κτλ.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
ετοιμαζω βαλιτσες σιγα- σιγα.. μιας και Δευτερα πεταμε για Βερολινο!!
ολες οι πληροφοριες σας ειναι πολυ βοηθητικες και πολυ χρησιμες..
παρολα αυτα πηρα και τον οδηγο για Βερολινο του Exrplorer δεν ξερω αν καποιος τον εχει χρησιμοποιησει αλλα εμενα προσωπικα με μπερδεψε παρα με βοηθησε...
ξερετε αν υπαρχουν οδηγοι του lonely planet για Βερολινο στα ελληνικα και που θα τους βρω???
ή εχετε να μου προτεινετε καποιο πιο ευχρηστο οδηγο?

ευχαριστω!!!!!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Εγώ πήγα με το Top 10 Berlin ανα χείρας και με βοήθησε πολύ. Χώραγε και μέσα στη (μικρή) τσάντα μου. Οτιδήποτε μεγαλύτερο, με δυσκόλευε... Μόνο disadvantage το λαθάκι στο μετρό, που περιγράφω στην ιστορία μου ;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ετοιμαζω βαλιτσες σιγα- σιγα.. μιας και Δευτερα πεταμε για Βερολινο!!
ολες οι πληροφοριες σας ειναι πολυ βοηθητικες και πολυ χρησιμες..
παρολα αυτα πηρα και τον οδηγο για Βερολινο του Exrplorer δεν ξερω αν καποιος τον εχει χρησιμοποιησει αλλα εμενα προσωπικα με μπερδεψε παρα με βοηθησε...
ξερετε αν υπαρχουν οδηγοι του lonely planet για Βερολινο στα ελληνικα και που θα τους βρω???
καλημερα!!αχ, θελω κεγω να ξαναπαω βερολινο!:roll:
λοιπον, και εγω με του explorer πηγα,εχει τα παντα, ειναι καλος, απλα οι χαρτες του ειναι λιγο μπερδεμα..εγω δεν ειμαι και πολυ της υπομονης για αυτο ανελαβε αλλος την αποκρυπτογραφηση των χαρτων..τελικα, καταφεραμε να τα βρουμε ολα!
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Xμμ.. Κι εγώ του Εξπλόρερ έχω αγοράσει, και βρήκα από περιοδικό και τον Τοp 10 (DK), αλλά ομολογώ ότι όσα έμαθα από δω μέσα είναι πολύ χρησιμότερα και πιο κατατοπιστικά. Άλλωστε οι οδηγοί είναι κάπως πιο κλισέ σε αυτά που προτείνουν να κάνει ή να δει κανείς, και νομίζω ότι ακολουθώντας μόνο τις συμβουλές ενός οδηγού μπορει να χάσουμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! Εγώ λοιπόν θα πάρω μεν μαζί μου τους οδηγούς, αλλά ήδη έχω καλυφθεί σε πολλά πράγματα (φαγητό, διασκέδαση, μουσεία...) από την εμπειρία όσων επισκέφθηκαν το Βερολινο και έδωσαν συμβουλές σ αυτή την ενότητα! Πάντως εμένα μου άρεσε αρκετά ο Εξπλόρερ, και βρήκα πολύ χρήσιμο τον Οδηγό Επιβίωσης στο τέλος, όπως και τις πληροφορίες για τα υπαίθρια παζάρια και τα παλαιοπωλεία, το ότι δίνει λεπτομέρειες για εστιατόρια, μπαρ κτλ. Σε σύγκριση με τον top 10 είναι καλύτερος πιστεύω! :)
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
λοιπον, κοιτα..εγω πηγα πρωι και εφυγα βραδυ.ειχα οδηγο της πολης και ειδαμε ολα τα αξιοθεατα εστω και απεξω..ουσιαστικα την περπατησαμε ολη, μπηκαμε σε εκκλησιες και ανεβηκαμε σε 2 απο αυτες για να θαυμασουμε την θεα!αλλα για να πω την αληθεια θελω πολυ να ξαναπαω!θεωρω οτι αν πας ενα πρωι και φυγεις το επομενο βραδυ ειναι μια χαρα(βεβαια αν εχεις πιο πολλες μερες ακομη καλυτερα, δεν θα βαρεθεις)!μια διανυκτερευση δηλαδη!οχι τιποτα αλλο, αλλα θεωρω πως αξιζει να την δεις και by night, να πας και σε κανενα απο τα μουσεια της κτλ.
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες latina!
Kανείς άλλος να πει την αποψή του;Συνδυασμός Βερολίνου Δρεσδης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.555
Μηνύματα
900.984
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom