Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Να'μαι κι εγώωω!!:) Λοιπόν πετάω για Βερολίνο στις 25 Φλεβάρη για Καθαρά Δευτέρα;) και αναρωτιόμουν αν κάποιος έχει πάει Βερολίνο-Wolfsburg στην Autostadt. Ξέρω ότι είναι τεράστιο το μέρος οπότε θα μου φύγει σίγουρα 1 μέρα εκεί. Αξίζει να πάω ή να το αφήσω καλύτερα;
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά, μου μπήκε μια αμφιβολία τώρα και αγχώθηκα... Θα πάω με easyjet στο Βερολίνο σε 10 μέρες, και απ' όσο θυμάμαι 3 μήνες πριν που έκλεισα τα εισιτήρια με είχαν ενημερώσει ότι θα προσέλθω στο γκισέ για το τσεκ ιν και για να μου δώσουν κάρτα επιβίβασης κρατώντας μόνο την ταυτότητά μου. Δεν έχω διαβατήριο και φαντάζομαι δεν προλαβαίνει να εκδοθεί σε 10 μέρες... Πάντως στο χαρτί που εκτύπωσα όταν έκανα την κράτηση γράφει ότι θα πάω με ισχύουσα ταυτότητα μόνο. Ζητάνε πουθενά διαβατήρια εντός Ευρώπης; Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί διαβατήριο οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού; Είναι να πάω και Μαδρίτη μέσω Πράγας το Μάρτη, και στο ταξιδιωτικό από όπου έκλεισα εισιτήρια μου είπαν πάλι με ταυτότητα. Δώστε μου τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε κάτι!!;) (Ρωτάω γιατί στο σάιτ της ίζυ που διάβαζα όρους επιβίβασης κτλ, κάπου έλεγε ότι πας στο τάδε σημείο για έλεγχο διαβατηρίων:roll:)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Παιδιά, μου μπήκε μια αμφιβολία τώρα και αγχώθηκα... Θα πάω με easyjet στο Βερολίνο σε 10 μέρες, και απ' όσο θυμάμαι 3 μήνες πριν που έκλεισα τα εισιτήρια με είχαν ενημερώσει ότι θα προσέλθω στο γκισέ για το τσεκ ιν και για να μου δώσουν κάρτα επιβίβασης κρατώντας μόνο την ταυτότητά μου. Δεν έχω διαβατήριο και φαντάζομαι δεν προλαβαίνει να εκδοθεί σε 10 μέρες... Πάντως στο χαρτί που εκτύπωσα όταν έκανα την κράτηση γράφει ότι θα πάω με ισχύουσα ταυτότητα μόνο. Ζητάνε πουθενά διαβατήρια εντός Ευρώπης; Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί διαβατήριο οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού; Είναι να πάω και Μαδρίτη μέσω Πράγας το Μάρτη, και στο ταξιδιωτικό από όπου έκλεισα εισιτήρια μου είπαν πάλι με ταυτότητα. Δώστε μου τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε κάτι!!;) (Ρωτάω γιατί στο σάιτ της ίζυ που διάβαζα όρους επιβίβασης κτλ, κάπου έλεγε ότι πας στο τάδε σημείο για έλεγχο διαβατηρίων:roll:)
αδικα αγχωνεσαι!δεν θα σου χρειαστει διαβατηριο ουτε για το ταξιδι σου στο βερολινο, ουτε για αυτο στην μαδριτη!!
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eυχαριστώ πολύ Latina!!:p Αυτό έλειπε τώρα, να έχουμε τέτοια τρεξίματα!. Και για το θέμα των αποσκευών αν γνωρίζεις, πώς είναι μια χειραποσκευή που δέχεται η ίζυτζετ να πάρεις στο αεροπλάνο μαζί σου; Αυτές οι διαστάσεις που δίνει αντιστοιχούν σε κλασική απλή σακ βουαγιάζ ή κάτι μικρότερο; Γιατί θα πρέπει ν' αγοράσω! Και δε θα κρατάω μεζούρα μαζί μου:haha:! Είναι όντως τόσο αυστηροί με τις διαστάσεις; Και τέλος περίεργο που λεει μέχρι 20 κιλά. Πού ξέρω εγώ πόσα θα είναι για να το ελέγξω πριν φύγω για το αεροδρόμιο και να αφαιρέσω ίσως περιττό βάρος; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων! Απλώς δεν έχω ξαναταξιδέψει με ίζυ:roll: και δε θάθελα ξαφνικά λόγω άγνοιας να πληρώσω περιττό βάρος στο αεροδρόμιο (είναι ιδιαίτερα τσουχτερή η τιμή για κάθε επιπλέον κιλό)!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Eυχαριστώ πολύ Latina!!:p Αυτό έλειπε τώρα, να έχουμε τέτοια τρεξίματα!. Και για το θέμα των αποσκευών αν γνωρίζεις, πώς είναι μια χειραποσκευή που δέχεται η ίζυτζετ να πάρεις στο αεροπλάνο μαζί σου; Αυτές οι διαστάσεις που δίνει αντιστοιχούν σε κλασική απλή σακ βουαγιάζ ή κάτι μικρότερο; Γιατί θα πρέπει ν' αγοράσω! Και δε θα κρατάω μεζούρα μαζί μου:haha:! Είναι όντως τόσο αυστηροί με τις διαστάσεις; Και τέλος περίεργο που λεει μέχρι 20 κιλά. Πού ξέρω εγώ πόσα θα είναι για να το ελέγξω πριν φύγω για το αεροδρόμιο και να αφαιρέσω ίσως περιττό βάρος; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων! Απλώς δεν έχω ξαναταξιδέψει με ίζυ:roll: και δε θάθελα ξαφνικά λόγω άγνοιας να πληρώσω περιττό βάρος στο αεροδρόμιο (είναι ιδιαίτερα τσουχτερή η τιμή για κάθε επιπλέον κιλό)!
ξεκιναω απο το θεμα της χειραποσκευης!στην ελλαδα δεν προκειται να εχεις προβλημα με τις διαστασεις της..ειναι χαλαροι!στο βερολινο ομως, ειναι πιο αυστηροι!εχουν μπροστα απο το γκισε ενα σταντ της easy που εχει ενα κουτι στις διαστασεις που λεει και στο σαιτ..αν χωρεσει εκει, την παιρνεις στο αεροπλανο,αν οχι, την εκατσες!οι διαστασεις αντιστοιχουν σε ενα μικρο σακ βουαγιαζ!σε υψος εχεις περιθωριο να το γεμισεις, σε μηκος και πλατος ομως οχι!η καλυτερη λυση ειναι να εχεις ενα σακ βουαγιαζ μαλακο που ειναι μισογεματο, ωστε εν αναγκη να το ζορισεις για να μπει στο ειδικο κουτι!προσοχη μην ξεχασεις οτι στην χειραποσκευη δεν βαζουμε υγρα!
οσον αφορα την βαλιτσα, τα 20 κιλα που λεει ειναι μια χαρα και σιγουρα ειναι δυσκολο να ξερεις απο πριν ποσο ζυγιζει η βαλιτσα σου!γιαυτο φροντισε να μην παρεις πολλα περιττα πραγματα μαζι σου!εμενα το υπερβαρο ειναι παντα ο φοβος μου..(εχω πληρωσει μια φορα σε πτηση μαδριτη-αθηνα με ολυμπιακη 90ευρω υπερβαρο και απο τοτε, πλησιαζω το γκισε και με λουζει κρυος ιδρωτας)..η easy γενικα ειναι εταιρια που δεν χαριζεται με το υπερβαρο.και ενα κιλο παραπανω να χεις θα σε βαλουν να το πληρωσεις!συμβουλη μου ειναι να βαλεις ο,τι ζυγιζει πολυ στην χειραποσκευη(παπουτσια, σεσουαρ, τον explorer κτλ).ετσι, μειωνεις τις πιθανοτητες για υπερβαρο!επισης, να ξερεις οτι αν εχεις κανει την κρατηση μαζι με τους υπολοιπους συνταξιδιωτες σου, μοιραζεστε ολοι μαζι τα κιλα που σας αναλογουν.πχ,αν εσυ εχεις 22 κιλα και καποιο αλλο ατομο που ταξιδευει μαζι σου εχει 18 τοτε, ειστε οκ!!
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
To συγκεκριμένο topic είναι τόσο κατατοπιστικό που δεν χρειάζεται να κάνω κάποιες επιπλέον ερωτήσεις. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω για το ξενοδοχείο που έκλεισα το οποίο είναι το Hotel Seifert Berlin στην Uhlandstr. 162 . Εχει μείνει κάποιος σ' αυτό είναι οκ ή να κοιτάξω για κάτι άλλο? Συγκεκριμένα θα πάω Βερολίνο τον Ιούλιο
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Υπαρχει ενας απλος τροπος για το ζυγισμα της βαλιτσας. Ανεβαινεις πριν την αναχωρηση σε μια ζυγαρια (σπιτιου,φαρμακειου, οτι βρεθει) χωρις και με τη βαλιτσα στο χερι. Η διαφορα βγαζει το βαρος της βαλιτσας, αν εχεις διαθεση για ψωνια ασε και μερικα κιλα περιθωριο για την επιστροφη.
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπαρχει ενας απλος τροπος για το ζυγισμα της βαλιτσας. Ανεβαινεις πριν την αναχωρηση σε μια ζυγαρια (σπιτιου,φαρμακειου, οτι βρεθει) χωρις και με τη βαλιτσα στο χερι. Η διαφορα βγαζει το βαρος της βαλιτσας, αν εχεις διαθεση για ψωνια ασε και μερικα κιλα περιθωριο για την επιστροφη.
Χαχα! Αυτό θα κάνω, ευχαριστώ Sokrati ;). Και ναι, ένα περιθώριο θα το αφήσω σίγουρα, δεν ξέρεις τί μπορεί να βρεις στα ωραία παζάρια του Βερολίνου!
Έχω κάνει κράτηση στο ξενοδοχείο Best western Hotel City Ost στην περιοχή Φριντριχσάιν (οδός Φρανκφούρτερ Αλέε αν θυμάμαι καλά)-αν κάποιος έχει μείνει ποτέ εκεί, ας μου πει πως είναι! Είχε πάντως πολύ δελεαστική τιμή μέσω easyjet hotels που το έκλεισα (38 ευρώ τη βραδιά το δίκλινο!) και δεν το έψαξα πάααρα πολύ-σε σχέση με άλλα που είδα φαινόταν πολύ καλό. (ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ! :airplane:)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν εμεινα εκει αλλα στο Βερολινο οι συγκοινωνιες ειναι τελειες, οπου και να εισαι δεν θα χασεις χρονο στο πηγαινε ελα. Οπως ισως εχουν γραψει και αλλοι οι γραμμες 100 και 200 του λεωφορειου σε περναν απο τα περισσοτερα αξιοθεατα, ειναι καλη λυση για μια φθηνη πρωτη γνωριμια και προσανατολισμο στην πολη. Αμεσως ακριβοτερη λυση ειναι καποια λεωφορεια που κανουν ξεναγηση στα αξιοθεατα (πανω κατω 15 ευρω, δεν τα χρησιμοποιησα). Αν εχεις μερα διαθεσιμη πηγαινε και Δρεσδη, αξιζει τον κοπο. Ευχομαι καλη διαμονη σε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης, πιες και καμια μπυρα στην υγεια ημων των νεφοπληκτων τσιμεντοπληκτων αγχωμενων αθηναιων.
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν εχεις μερα διαθεσιμη πηγαινε και Δρεσδη, αξιζει τον κοπο. Ευχομαι καλη διαμονη σε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης, πιες και καμια μπυρα στην υγεια ημων των νεφοπληκτων τσιμεντοπληκτων αγχωμενων αθηναιων.
Ε, 7 μέρες γεμάτες που θα κάτσω, σίγουρα θα προλάβω να επισκεφτώ και τη Δρέσδη! Δεν το είχα αρχικά κατά νου αλλά με πείσατε, πρέπει να είναι υπέροχα.
Ξέρεις τί σκεφτόμουν; Είναι ωραίο το να ταξιδεύεις και να ζεις έστω και λίγες μέρες τη μαγεία πόλεων όπως το Βερολίνο, αλλά πρέπει να υποφέρεις όταν γυρίζεις πίσω στο νέφος, το τσιμέντο και τα σκουπίδια μας. Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα πάω εξωτερικό, πιστεύω ότι θα σοκαριστώ όταν θα επιστρέψω Αθήνα! Όλα θα φαίνονται πιο...γκρι. Χάθηκε να διατηρούσαμε την ωραία παλιά αρχιτεκτονική μας του περασμένου αιώνα; Πάρκα και άλση; Καθαρούς δρόμους και χρώμα; Να φτιάξουμε ποδηλατολωρίδες; (κατά τ' άλλα σπεύδει ο Κακλαμάνης στον ποδηλατικό γύρο και χαίρεται). Και διώχνουμε και την έκθεση βιβλίου από την Αρεοπαγίτου γιατί ενοχλεί το μουσείο της Ακρόπολης. Κρίμα γιατί θα μπορούσε η Αθήνα να είναι στο πάνθεον των ωραιότερων πόλεων της Ευρώπης... Ουμφ, νευρίασα τώρα! Άι στο καλό, δε γυρίζω πίσω!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μιλας για ποδηλατοδρομους στη μοναδικη πολη του κοσμου που τα περισσοτερα πεζοδρομια είναι σχεδιασμενα για μονοποδαρους πολιτες. Οι διποδοι, τετραποδοι και αναπηροι δεν εχουν θεση εδώ, αντιθετα θα εκπλαγεις με το ποσοι αναπηροι κυκλοφορουν στο Βερολινο αφου η πολιτεια εχει προνοησει ώστε να γυρνανε ανεμποδιστα παντου – οσο για τα σκυλακια τα ειδικα μηχανηματα που υπαρχουν και μοιραζουν δωρεαν ειδικα σακκουλακια για τις αναγκες τους βοηθανε να είναι η πολη καθαρη ( εφερα λιγα για δωρο στο δικο μου που δεν το κυκλοφορω στους δρομους γιατι δεν λερωνει αλλα λερωνεται). Οσο για τα βιβλια τι διαστροφη είναι αυτή? Με ολες τις τατιανες,δρουζες, ρουλες, ..ουλες της τηλεορασης χρειαζεται να πεταμε λεφτα σε βιβλια τοσο δυσκολες εποχες? Καλα εκαναν οι ναζι και τα εκαψαν στην Bebelplatz (ομορφη πλατεια αλλα η καλυτερη είναι η Gendarmenmarkt). Να περασεις καλα, μην γυρισεις πισω αλλα μην ξεχασεις τις μπυρες.
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μιλας για ποδηλατοδρομους στη μοναδικη πολη του κοσμου που τα περισσοτερα πεζοδρομια είναι σχεδιασμενα για μονοποδαρους πολιτες. Οι διποδοι, τετραποδοι και αναπηροι δεν εχουν θεση εδώ, αντιθετα θα εκπλαγεις με το ποσοι αναπηροι κυκλοφορουν στο Βερολινο αφου η πολιτεια εχει προνοησει ώστε να γυρνανε ανεμποδιστα παντου – οσο για τα σκυλακια τα ειδικα μηχανηματα που υπαρχουν και μοιραζουν δωρεαν ειδικα σακκουλακια για τις αναγκες τους βοηθανε να είναι η πολη καθαρη ( εφερα λιγα για δωρο στο δικο μου που δεν το κυκλοφορω στους δρομους γιατι δεν λερωνει αλλα λερωνεται). Οσο για τα βιβλια τι διαστροφη είναι αυτή? Με ολες τις τατιανες,δρουζες, ρουλες, ..ουλες της τηλεορασης χρειαζεται να πεταμε λεφτα σε βιβλια τοσο δυσκολες εποχες? Καλα εκαναν οι ναζι και τα εκαψαν στην Bebelplatz (ομορφη πλατεια αλλα η καλυτερη είναι η Gendarmenmarkt). Να περασεις καλα, μην γυρισεις πισω αλλα μην ξεχασεις τις μπυρες.
Ωραία, θα φέρω σακκουλάκι με την σέσουλα για το σκύλο μου (που είναι πιο τυχερός από τον δικό σου γιατί τον άφησα στην επαρχία στο πατρικό μου και κάνει την ανάγκη του σε χωράφι!). Δίκιο έχεις για τους για αναπήρους, οπότε αν θέλεις τύπωσε τα αυτοκόλλητα των streetpanthers ("είμαι γάιδαρος-παρκάρω όπου γουστάρω" με σήμα το γάιδαρο) και κόλλα τα σε παρμπρίζ αυτοκινήτων τύπου "δε-βαριέσαι-δύο-λεπτάκια-μόνο-θα-το-αφήσω-πάνω-στη-ράμπα-για-το-καροτσάκι" (www.streetpanthers.gr).
Πολλές, πολλές μπύρες, δε θα το ξεχάσω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.958
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom