Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Dr_Michael

Member
Μηνύματα
10
Likes
2

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
στο πολυ περιπου θα σου πω..ειχαμε παρει 2 πιατα,μια σαλατα και 2 μεγαλα ποτηρια μπυρας και πληρωσαμε γυρω στα 30ευρω!οι μεριδες ειναι μεγαλες και το περιβαλλον υπεροχο!!εγω το περιμενα πολυ πιο ακριβο!!
 

Dr_Michael

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
στο πολυ περιπου θα σου πω..ειχαμε παρει 2 πιατα,μια σαλατα και 2 μεγαλα ποτηρια μπυρας και πληρωσαμε γυρω στα 30ευρω!οι μεριδες ειναι μεγαλες και το περιβαλλον υπεροχο!!εγω το περιμενα πολυ πιο ακριβο!!
ok στα υπόψην αν και δεν είναι πολύ οικονομικό. Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις, πιο ... προαστιακές.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εφαγα και σε αλλο ενα στην περιοχη πισω απο το παλιο δημαρχειο αλλα πρωτον δεν θυμαμαι ονομα και δευτερον ηταν λιγο πιο ακριβο απο αυτο που σου εγραψα ηδη!εγω πηγα πριν τα χριστουγεννα και ειχε τις αγορες, οποτε ετρωγα εκει συνεχεια οικονομικοτατα!!
απο εκει και περα εχω να σου προτεινω ενα φθηνο ιταλικο και ενα φθηνο ασιατικο!!πες μου αν ενδιαφερεσαι, για αυτα ξερω να σου πω λεπτομερειες!αλλα βεβαια, αυτο εξαρταται απο το ποσες ημερες θα πας βερολινο!αμα πας πχ. 4 αξιζει να φας μονο γερμανικη κουζινα!αν πας περισσοτερες και πηξεις με τα κρεατα και τα λουκανικα, τοτε αναγκαζεσαι να στραφες σε αλλες λυσεις!!
 

Dr_Michael

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
εφαγα και σε αλλο ενα στην περιοχη πισω απο το παλιο δημαρχειο αλλα πρωτον δεν θυμαμαι ονομα και δευτερον ηταν λιγο πιο ακριβο απο αυτο που σου εγραψα ηδη!εγω πηγα πριν τα χριστουγεννα και ειχε τις αγορες, οποτε ετρωγα εκει συνεχεια οικονομικοτατα!!
απο εκει και περα εχω να σου προτεινω ενα φθηνο ιταλικο και ενα φθηνο ασιατικο!!πες μου αν ενδιαφερεσαι, για αυτα ξερω να σου πω λεπτομερειες!αλλα βεβαια, αυτο εξαρταται απο το ποσες ημερες θα πας βερολινο!αμα πας πχ. 4 αξιζει να φας μονο γερμανικη κουζινα!αν πας περισσοτερες και πηξεις με τα κρεατα και τα λουκανικα, τοτε αναγκαζεσαι να στραφες σε αλλες λυσεις!!
Πες και για αυτά. Ας υπάρχουν οι πληροφορίες...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λοιπον λοιπον!!το ασιατικο ειναι μεσα στον σταθμο του τρενου της alexanderpatz!ειναι στο ισογειο και ειναι το μονο ασιατικο που υπαρχει εκει μεσα!ειναι πολυ οικονομικο, γεματο με κοσμο(κυριως γερμανοι και οχι τουριστες)!!μπροστα σου τα ετοιμαζουν τα πιατα και εχει και τραπεζακια για να κατσεις!!τα πιατα υπαρχουν σε φωτογραφιες στον τοιχο του μαγαζιου,η περιγραφη τους ειναι στα γερμανικα αλλα οι σερβιτοροι μιλανε αγγλικα!!!μεγαλες οι μεριδες και πολυ μα πολυ φθηνα!!το ιταλικο ειναι το "vapiano" με υποκαταστηματα σε διαφορες χωρες!!εγω το πρωτογνωρισα στην βιεννη!!στο βερολινο εχει 3!!εγω πηγα σε αυτο της mittelstrasse!γενικα το concept ειναι μοντερνος χωρος σε εντονα χρωματα, self service και φθηνο φαι!!συγκεκριμενα, στην εισοδο σου δινουν μια καρτα(σαν πιστωτικη φαντασου) και εναν καταλογο!μπαινοντας εχει 3 κουζινες, 1 για σαλατες και ορεκτικα,1 για ζυμαρικα και 1 για πιτσες!πας σε οποια θες και παραγγελνεις ο,τι θες!!οι σεφ το φτιαχνουν μπροστα σου!!το παιρνεις στον δισκο σου και τους δινεις την καρτα, σου χρεωνουν σε αυτην το ποσο και προχωρας!!εχει μετα μπαρ, απο εκει παιρνεις ποτα και γλυκα και μετα πας και στρογγυλοκαθεσαι!!α!!μην ξεχασω το πιο αστειο!!αν καποιο πιατο καθυστερει να φτιαχτει σου δινουν μια συσκευη και σου λενε να πας να κατσεις και οταν το πιατο σου θα ειναι ετοιμο η συσκευη θα αρχισει να δονειται για να πας να το παρεις!!τρως λοιπον του σκασμου και πας στην εξοδο με την καρτουλα σου και πληρωνεις!!10 ευρω περιπου το ατομο!!ριξε μια ματια και στο site!!εχει και χαρτη που σου δειχνει που βρισκεται το καθε καταστημα!VAPIANO - PASTA PIZZA BAR
ελπιζω να βοηθησα!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.463
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και άλλη μια ερώτηση. Ποιο εστιατόριο προτείνετε για Γερμανική κουζίνα σε λογικές τιμές;
Πολύ ωραίο ήτανε το Sophieneck. Είναι στην περιοχή Hackescher Markt στη γωνία Grosse Hamburger Strasse και Sophienstrasse. Για μπύρα και φαγητό. Οι τιμές πέρισυ το Πάσχα γύρω στα 13 ? το άτομο. Έχει ωραία ατμόσφαιρα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
βρηκα και το αλλο που σας ελεγα που ειναι πισω απο το δημαρχειο!!απλα επειδη δεν εβγαζα το ονομα του στα γερμανικα για να το συγκρατησω φωτογραφησα την ταμπελα απεξω..οποιος ξερει γερμανικα ας βοηθησει στην ονομασια!!
 

Attachments

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και εδω ειναι και το φαγητο!!πηραμε μια σαλατα, μια πατατοσαλατα, ενα κοτσι και ενα σνιτσελ!!και 2 μεγαλες μπυρες!!πληρωσαμε 36 ευρω νομιζω!ατμοσφαιρα ζεστη,σερβις γρηγορο!ειναι μια αξιοπρεπης μπυραρια!το σημειο που βρισκεται ειναι το nikolaiviertel, η περιοχη δηλ.πισω απο το κοκκινο δημαρχειο!!ειναι γεματη μαγαζακια!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.016
Μέλη
39.288
Νεότερο μέλος
notatourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom