Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σε ευχαριστω πολυ ερση μου!!!με τα γερμανικα δεν τα χω καθολου καλα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στη συγκεκριμμενη περιπτωση και το αλφαβητο δεν ηταν απολυτως και το ορθοδοξο λατινικο, ο ιδοκτητης του εστιατοριου διαλεξε να χρησιμοποιησει μια πιο παλια γραφη.
 

Dr_Michael

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
και εδω ειναι και το φαγητο!!πηραμε μια σαλατα, μια πατατοσαλατα, ενα κοτσι και ενα σνιτσελ!!και 2 μεγαλες μπυρες!!πληρωσαμε 36 ευρω νομιζω!ατμοσφαιρα ζεστη,σερβις γρηγορο!ειναι μια αξιοπρεπης μπυραρια!το σημειο που βρισκεται ειναι το nikolaiviertel, η περιοχη δηλ.πισω απο το κοκκινο δημαρχειο!!ειναι γεματη μαγαζακια!
Super! Κότσι... σλουρπ!

Πολύ ωραίο ήτανε το Sophieneck. Είναι στην περιοχή Hackescher Markt στη γωνία Grosse Hamburger Strasse και Sophienstrasse. Για μπύρα και φαγητό. Οι τιμές πέρισυ το Πάσχα γύρω στα 13 ? το άτομο. Έχει ωραία ατμόσφαιρα.
13 ευρώ τι περιλαμβάνει; Μια μερίδα και μια μπύρα;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.463
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
13 ευρώ τι περιλαμβάνει; Μια μερίδα και μια μπύρα;
Αν θυμάμαι καλά δύο άτομα πήραμε δύο μερίδες, μία σαλάτα και ένα ορεκτικό, ένα ποτήρι μπύρα και ένα ποτήρι κρασί. Η απόδειξη που βρήκα λέει 25.6 ?.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
βρηκα και το αλλο που σας ελεγα που ειναι πισω απο το δημαρχειο!!απλα επειδη δεν εβγαζα το ονομα του στα γερμανικα για να το συγκρατησω φωτογραφησα την ταμπελα απεξω..οποιος ξερει γερμανικα ας βοηθησει στην ονομασια!!
εχω φάει και εγώ εκει....πολυ καλό και οικονομικό..ωραια ατμοσφαιρα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Τελικά η τύχη μου με τον καιρό στα ταξίδια είναι παροιμιώδης... Τέλη Γενάρη και το Βερολίνο λουζόταν στον ήλιο! Αυτή είναι πόλη σκέφτηκα, θαυμάζοντας τον θόλο του κοινοβουλίου...
Είχα φτάσει στον απαράμιλλο κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό λίγο μετά της 3 το μεσημέρι... Η Alexander platz ήταν μόλις τρεις στάσεις με το S-BAHN και το ξενοδοχείο μου το περίφημο FORUM διαφέντευε όπως πάντα όλο το Αν.Βερολίνο... Μερικοί ανιστόρητοι το λένε Park inn αλλά για τους μυημένους θα είναι πάντα το Forum...

Άνευ πλάκας το Park Inn Hotels. Hotel reservations for leisure and business travel. της Alexanderplatz εκτός από ζωντανή ιστορία της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας βρίσκετε σε unbeatable location... Άψογα ανακαινισμένο, με φοβερή θέα πάνω στην πλατεία και τον μυθικό πύργο της τηλεόρασης και το σπουδαιότερο με 85? το δίκλινο με άριστο πρωινό αποτελεί ιδανική επιλογή...

Είχα να "σκοτώσω" στην πόλη 24 ακριβώς ώρες... και θα τις σκότωνα υπέροχα και χλιδάτα... Μετά από ένα αναζωογονητικό ντουζάκι , τέσσερις και ώρες σε ένα τρένο ήταν αυτές, έκανα την κλασσική μου βόλτα... Alexanderplatz, Kόκκινο Δημαρχείο, Under der Linden, Πύλη του Βραδεμβούργου, Καταφύγιο του Χίτλερ, Βορειοκορεάτικη πρεσβεία και κατάληξη στη Friedrichstrasse και την Gendarme platz, μάλλον την ωραιότερη πλατεία της πόλης...

H ώρα είχε περάσει, το στομάχι μου είχε αρχίσει τις διαμαρτυρίες και μετά το γαστριμαργικό αίσχος της Πράγα έπρεπε να πάω στο κατάλληλο μέρος... Welcome to Bocca di Bacco το σωστό εστιατόριο στο σωστό μέρος...
Το Newton Bar Newton Bar είναι σε απόσταση βολής από το Bocca di Bacco και ιδανικό μέρος να τελειώσεις την μέρα σου απολαμβάνοντας ένα ουισκάκι και θαυμάζοντας υπέροχες Βερολινέζες... Τι ωραία που περνάνε τα βράδια στο Βερολίνο...

Ξύπνημα νωρίς, υπέροχη θέα του πύργου να αχνοφαίνεται μες την πρωινή ομίχλη, πρωινό και γραμμή για Hackescher Markt μια μόλις στάση με το S-bahn από την ΑLEXANDERPLATZ... Στόχος γυαλιά, σε μια υπέροχη περιοχή γεμάτη από μυστήρια μαγαζιά... window shopping με τις ώρες στάση σε ένα ψαγμένο γυαλάδικο και... με γειά μου... Η ώρα πήγε 13.30... δυστυχώς... με ένα βρώμικο στο χέρι γραμμή για Schönefeld... η Easyjet μας περιμένει... Τέλος χρόνου... Berlin, απλά υπέροχο...
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Kαλό ξημέρωμα ταξιδευτές... Την Κυριακή 15 Φεβρουαρίου πάω Βερολίνο, και θα μείνω ως Δευτέρα 23! Με βοήθησαν πάρα πολύ όλα τα προηγούμενα ποστ, κ όταν γυρίσω θα σας πω κ τις δικές μου εντυπώσεις! Θα ήθελα μόνο να σας κάνω 2 ερωτήσεις γιατί μάλλον θα έχετε τις απαντήσεις αφού έχετε πάει;)

1) Με απασχολεί το θέμα των χρημάτων, καθώς δεν έχω πιστωτική κάρτα και έχω δύο επιλογές.. Ή να κάνω αναλήψεις απο ΑΤΜ, ή να κρατάω μαζί μου μετρητά (που θέλω να το αποφύγω γιατί μιας βδομάδας μετρητά στο Βερολίνο δεν είναι και λίγα..). Μήπως ξέρετε τί προμήθειες κρατάνε οι τράπεζες; Η εδώ τράπεζα δεν ήξερε να μου απαντήσει:shock:! Συμφέρει να σηκώνεις λεφτά από εκεί, και αν ναι ποιά τράπεζα με ποιό σήμα να προτιμήσω; Εδώ χρησιμοποιώ Εμπορική. Διαφωτίστε με ει δυνατόν! Θα χρωστάω χάρη:)

2)Με τί τρόπο συμφέρει περισσότερο να κάνεις κλήσεις στην Ελλάδα; Από το κινητό ή αγοράζεις κάποια κάρτα για κλήσεις από καρτοτηλέφωνα; Αυτά γιατί μιλάμε για low budget διακοπές (φοιτηταί γαρ)! Ευχαριστώωωωωωω! :hug:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.927
Likes
52.191
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και φτηνές κάρτες εχει, αλλά πλέον το φτηνότερο είναι να πας σε ένα internet cafe και να παίρνεις μέσω skype, είναι σχεδόν τσάμπα.
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και φτηνές κάρτες εχει, αλλά πλέον το φτηνότερο είναι να πας σε ένα internet cafe και να παίρνεις μέσω skype, είναι σχεδόν τσάμπα.
ok, σ' ευχαριστώ Γιώργο! (Τελικά, ενώ το συμπαθώ το σκάιπ, λέω να τους γράψω όλους και να στείλω καρτ ποστάλ, πού' ναι και σταθερή αξία :haha:). Όποιος άλλος ξέρει οτιδήποτε για τις τράπεζες, ας στείλει. Θενκς!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
ok, σ' ευχαριστώ Γιώργο! (Τελικά, ενώ το συμπαθώ το σκάιπ, λέω να τους γράψω όλους και να στείλω καρτ ποστάλ, πού' ναι και σταθερή αξία :haha:). Όποιος άλλος ξέρει οτιδήποτε για τις τράπεζες, ας στείλει. Θενκς!
Κάτι ευρώ ανα ανάληψη είναι οι κρατήσεις της τράπεζας (2 ευρώ το πολύ για 100 ευρώ ανάληψη). Φυσικά αυτό έχει να κάνει με την τράπεζα εκεί γι΄αυτό δεν μπορούν να σου απαντήσουν οι εδώ τράπεζες. Γενικά πάντώς πιό οικονομικό είναι να τα έχεις όλα τα λεφτά μαζί σου και να τα αφήνεις στο δωμάτιο ή να τα έχεις σε εσωτερικό πορταφολάκι μέσης (αυτό που μοιάζει με " μπανάνα" αλλά είναι τελείως φλατ και φοριέται μέσα από τα ρουχα). Επίσης περί τηλεφωνίας, πρέπει να ξέρεις πως όταν σε καλούν και είσαι στο εξωτερικό χρεώνεσαι το μεγαλύτερο κόστος της κλήσης. Συγκεκριμένα ο καλών από Ελλάδα χρεώνεται μια κλήση σα να σε καλέι και να βρίσκεσαι Ελλάδα και το υπόλοιπο, το "Διεθνές" κόστος το χρεώνεσαι εσύ. Μια SIM κάρτα με γερμανικό νούμερο, από T-Mobile ας πούμε, κάνει κάπου στα 20 ευρώ. Όταν σε καλόυν στο γερμανικό νούμερο δεν χρεώνεσαι και όλο το κόστος της κλήσης χρεώνεται στον καλούντα από Ελλάδα. Οπότε αν δυο άτομα πάρετε 1 SIM, για να σας καλούν ίσως να συμφέρει.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
ok, σ' ευχαριστώ Γιώργο! (Τελικά, ενώ το συμπαθώ το σκάιπ, λέω να τους γράψω όλους και να στείλω καρτ ποστάλ, πού' ναι και σταθερή αξία :haha:). Όποιος άλλος ξέρει οτιδήποτε για τις τράπεζες, ας στείλει. Θενκς!
για 350 ευρω που εβγαλα μου κρατησαν 3 ευρω και εγω ειχα κας καρντ της εμπορικης.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
1) Με απασχολεί το θέμα των χρημάτων, καθώς δεν έχω πιστωτική κάρτα και έχω δύο επιλογές.. Ή να κάνω αναλήψεις απο ΑΤΜ, ή να κρατάω μαζί μου μετρητά (που θέλω να το αποφύγω γιατί μιας βδομάδας μετρητά στο Βερολίνο δεν είναι και λίγα..). Μήπως ξέρετε τί προμήθειες κρατάνε οι τράπεζες; Η εδώ τράπεζα δεν ήξερε να μου απαντήσει:shock:! Συμφέρει να σηκώνεις λεφτά από εκεί, και αν ναι ποιά τράπεζα με ποιό σήμα να προτιμήσω; Εδώ χρησιμοποιώ Εμπορική. Διαφωτίστε με ει δυνατόν! Θα χρωστάω χάρη:)

2)Με τί τρόπο συμφέρει περισσότερο να κάνεις κλήσεις στην Ελλάδα; Από το κινητό ή αγοράζεις κάποια κάρτα για κλήσεις από καρτοτηλέφωνα; Αυτά γιατί μιλάμε για low budget διακοπές (φοιτηταί γαρ)! Ευχαριστώωωωωωω! :hug:
ως φοιτητρια και εγω, συμμεριζομαι την κατασταση σου και συμβουλευω!!μην κανεις αναληψεις απο εκει!!εχε καλυτερα τα χρηματα μαζι σου ή βγαλε μια πιστωτικη (σε περιπτωση που ξεμεινεις να πληρωσεις με αυτη) ή εστω μια χρεωστικη(βαζεις ενα ποσο στην καρτα και ξοδευεις αυτο)!!εγω ειχα πιστωτικη μαζι μου, ευτυχως,οταν πηγα βερολινο τον δεκεμβριο γιατι τελικα λογω απεργιας στο ελληνικο αεροδρομιο, μειναμε εκει 2 μερες παραπανω!!!οσο για τα τηλεφωνα, κομμενα!!!εγω πηγα χαλαρη μιας και η vodafone εχει ειδικο προγραμμα για τις κλησεις απο το εξωτερικο, το οποιο ειχα φροντισει να ενεργοποιησω και τελικα, αγνωστο γιατι, ηρθε ενας λογαριασμος..........ικανος να προκαλεσει πολλαπλα εγκεφαλικα επεισοδια(ευτυχως δεν ειμαι σε κρισιμη ηλικια, αλλιως..!!)..:bleh:οποτε συμβουλευω..οχι τηλεφωνα!!!παρε μια καρτα και παρε 1 τηλ. αν χρειαστεις αλλα οχι σε καθημερινη βαση!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.555
Μηνύματα
900.984
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom