Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ πάω Βερολίνο 18-21/2. Αλλά το Βερολίνο θα μπορέσω να το δω μόνο στις 18 και ίσως και 19 το απόγευμα, μετά τις 5μμ, γιατί θα μένω στο Zeuthen.
Δλδ αν θέλω να το δω στις 18, θα είμαι με μια μικρή τροχηλάτη βαλιτσούλα στο χέρι, εκτός αν πάω μεχρι το Zeuthen και ξαναγυρίσω. Δεν ξέρω πόσο με συμφέρει, γιατί πρεπει να ειναι καμιά ωρα με το S-bahn. Αν το κόστος δεν ειναι πολύ μεγάλο όμως, δεν με πειράζει να το κάνω!
Καμία πρόταση τι θα μπορούσα να δω αυτή τη 1- 1.5 μέρα?
Δυστυχώς πάω για επαγγελματικές υποχρεώσεις, και δεν θα έχω πολύ χρόνο. Αλλά όποια πρόταση, δεκτή, από αυτούς που γνωρίζουν.
Έχω ξαναπάει στη Γερμανία, πολλές φορές, αλλά οχι στο Βερολίνο. Κυρίως Μόναχο πηγαίνω. Πιστευω οτι ειμαι εξοικειωμένη με τα μέσα μεταφοράς, εκτος...τι να πω...να ειναι τοσο διαφορετικά από τη Βαυαρία???
τεσπα...ό,τι πρόταση έχετε, ρίξτε την!!!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.604
Likes
29.836
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι εγώ πάω Βερολίνο 18-21/2. Αλλά το Βερολίνο θα μπορέσω να το δω μόνο στις 18 και ίσως και 19 το απόγευμα, μετά τις 5μμ, γιατί θα μένω στο Zeuthen.
Δλδ αν θέλω να το δω στις 18, θα είμαι με μια μικρή τροχηλάτη βαλιτσούλα στο χέρι, εκτός αν πάω μεχρι το Zeuthen και ξαναγυρίσω. Δεν ξέρω πόσο με συμφέρει, γιατί πρεπει να ειναι καμιά ωρα με το S-bahn. Αν το κόστος δεν ειναι πολύ μεγάλο όμως, δεν με πειράζει να το κάνω!
Καμία πρόταση τι θα μπορούσα να δω αυτή τη 1- 1.5 μέρα?
Δυστυχώς πάω για επαγγελματικές υποχρεώσεις, και δεν θα έχω πολύ χρόνο. Αλλά όποια πρόταση, δεκτή, από αυτούς που γνωρίζουν.
Έχω ξαναπάει στη Γερμανία, πολλές φορές, αλλά οχι στο Βερολίνο. Κυρίως Μόναχο πηγαίνω. Πιστευω οτι ειμαι εξοικειωμένη με τα μέσα μεταφοράς, εκτος...τι να πω...να ειναι τοσο διαφορετικά από τη Βαυαρία???
τεσπα...ό,τι πρόταση έχετε, ρίξτε την!!!:clap:
Τα μέσα μεταφοράς είναι ίδια σε όλη τη Γερμανία, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον ίδια με Bayern, Baden-Wurttemberg, Hesse και Saxony που έχω επισκευτεί).

Θα βρείς left luggage ή/και lockers για να αφήσεις τη βαλίτσα σου σε όλους τους μεγάλους σταθμούς (σίγουρα στους σταθμούς του Deutsche Bahn, δε θυμάμαι αν έχει και στους s-bahn). Αλλού είναι απλά lockers, κι αλλού παραδίδεις την αποσκευή σου σε άνθρωπο.

Με καταιγιστικούς ρυθμούς, και χωρίς στάσεις:
Τη μια μέρα Κάνε την κλασσική διαδρομή Potsdamer Platz -> Brandemburger Tor -> Reichstag -> ποτάμι -> Unter den Linden -> Gendarmenmarkt -> Babelplatz -> Museuminsel -> Nikolaiviertel -> Alexanderplatz, και απο κει συνέχισε δυτικά μέσα στο Scheunenviertel.
Την επόμενη μέρα, αν είναι νύχτα κάνε μια βόλτα στην Kudam, ενώ αν είναι μέρα ξεκίνα από την Kudam και βουρ με το s-bahn στο Ostbahnhof, για το East side gallery και την Oberbaumbrucke. Από κεί πάρε το τραμ μέχρι την Karl-Marx Allee, και περπάτησε δυτικά μέχρι τη Straussberger platz.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο taver!τα ιδια ακριβως θα σου προτεινα και εγω!αφησε οπωσδηποτε καπου τη βαλιτσα!το βερολινο θελει περπατημα!!γιατι να την κουβαλας??
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό θα κάνω! κατά τις 12 που θα φτασω στο "κεντρο", θα αφησω τα πραγματα και θα κανω τη βολτιτσα μου! μέχρι τις 5 λέω να καθήσω, και μετά να πάω στον προορισμό μου, μην με πάρει και η νύχτα, να τακτοποιηθώ και ίσως να δω και εκεί τιποτα...
ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες!!!!!
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
γυρισαμε απο Βερολίνο και το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!

βεβαια πολυ κρυο, για τα δικα μου δεδομενα, ομως καταπληκτικο ακομα και χιονισμενο!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ για πες για πες... φεύγω αύριο το πρωί! πήρα ζεστά ρούχα, ισοθερμική μπλούζα, χοντρές κάλτσες...τι άλλο να πάρω? θα μένω και κοντά σε ποτάμι
έχει ήλιο? δλδ χρειάζεται γυαλιά ηλίου? ειναι πχ οπως εδώ στην Ελλάδα που εχει τις τελευταιες μερες ήλιο αλλά παγωνιά?
σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις...
αχ, ακομα μία: τελικά θα έχω και το απόγευμα της Παρασκευής ελεύθερο. παίζει τπτ ενδιαφέρον-εννοώ κατι διαφορετικό απο τα συνηθη αξιοθέατα- που αξιζει να δω? καμιά ενδιαφέρουσα έκθεση/πολιτισμικό γεγονός? εκτος απο μπερλινάλε...
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
λοιπον tita, μιλαμε για πολυ κρυο..
εμεις πηραμε ολο το σετ τα ισοθερμικα απο μπλουζα, κολαν και καλτσες, βαζεις και μπουφανακι με κασκολ, γαντια και εισαι οκ!!!

δυστυχως ηλιο εβγαλε μονο 1 ημερα, και μονο τοτε χρειαζοσουν γυαλια γιατι ο ηλιος σε στραβωνε.. τις αλλες μερες ειχε πολυ συννεφια.

κατα τ' αλλα εμεις ημασταν τοσο πτωματα απο την περιηγηση της ημερας που το βραδυ καναμε απλα καμια βολτουλα για μπυρα και φαγητο και επιστρεφαμε για υπνο.

το berlinale τελειωσε νομιζω την Κυριακη, οποτε δεν ξερω αν παιζει κατι αλλο ενδιαφερον..
παντως θα περασεις super, και μονο η βολτα στο Βερολινο αξιζει!!!!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Λοιπόν, επειδή ζούμε σε δύσκολες εποχές και οι κρίσεις υπογλυκαιμίας είναι πολλές, πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου και να κάνεις μια επίσκεψη σε αυτό το ευαγές ίδρυμα... Welcome to Fassbender & Rausch Chocolatiers at the Gendarmenmarkt, Berlin
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
traveller νομιζω το κανεις επιτηδες... τρεχουν τα σαλια μου!!
μεσημερι και ο κοσμος πειναει!!

παντως αυτο δεν το επισκεφτηκα...
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
με μια λεξη Electronic music clubbing weird galleries art τζαμπα τελος.τα υπολοιπα ειναι για αλλες πολεις
 

arnisi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλαδες!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλοί!
Καλησπέρα σας! Μόλις γράφτηκα στο travel stories!
Καλώς σας βρήκα, το φόρουμ είναι πολύ ενδιαφέρον και δεν περίμενα να βρω κάτι τέτοιο στα ελληνικά!
Το Σάββατο 21/2 φεύγω για Βερολίνο. Θα μείνω 5 βράδια εκεί. Έχω φυσικά κλείσει αεροπορικά εισιτήρια απο Θεσσαλονίκη με easy jet και διαμονή στο Holiday Inn Express Berlin city centre west ( Holiday Inn Express BERLIN Hotels | BERLIN CITY CENTRE-WEST | Welcome ). Έχει μείνει μήπως κανείς σε αυτο το ξενοδοχείο?
Έχω κάνει μία λίστα με τα μουσεία και τις γκαλερί που θα ήθελα να δω, όταν την τελειώσω μάλιστα(ελπίζω απόψε), θα την ανεβάσω κάπου για να σας δώσω το λινκ, σε περίπτωση που χρησιμεύσει σε κάποιον, μιας και περιέχει μουσεία και πληροφορίες για αυτά(εισιτήρια, ώρες λειτουργίας, διεύθυνση, μεταφορικό μέσο που πάει σε αυτά και μικρή περιγραφή).

Οι πληροφορίες που βρήκα σε αυτό το θέμα είναι πάρα πολλές, ωστόσο δεν έχω καθίσει ακόμα να κοιτάξω όλες τις σελίδες. Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος, αν γνωρίζει, κάποια γνωστή μουσική σκηνή είτε τζαζ είτε ποστ ροκ/ροκ είτε ηλεκτρονικής είτε πειραματικής(οποιουδήποτε είδους από τα υπόλοιπα που αναφέρονται). Έτσι, για να έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε ένα διαφορετικό ερέθισμα, που μάλλον στον ελλαδικό χώρο ίσως δεν μπορούμε να πάρουμε με τόση ευκολία σε πραγματικό χρόνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σύντομα θα σας πω και τις εντυπώσεις αλλά και πληροφορίες που θα έχω συλλέξει από το ταξίδι μου!!
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα!!:) Να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει..Πάω Βερολίνο για 5 μέρες. Συμφέρει να πάρω την Berlin Welcome Card των 5 ημέρων ή το 7-day pass της BVG? Ποια η διαφορά;
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.961
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom