Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
πες τα ...πες τα
που πανε με την κινητη ραδιενεργεια :shock::shock:

και terminal 5 και αηδίες :mad::mad::mad:
Ιστορίες για πολώνιο-210
Του ΘΑΝ. Κ. ΓΕΡΑΝΙΟΥ Επίκ. καθηγητής του Τομέα Πυρηνικής και Σωματιδιακής Φυσικής του Πανεπιστημίου της Αθήνας (28/11/2006)


Με αφορμή τον πρόσφατο θάνατο του Ρώσου πρώην πράκτορα Λιτβινένκο από δηλητηρίαση με ραδιενεργό πολώνιο, ας γνωρίσουμε τις ιδιότητες και τις επιπτώσεις στην υγεία μας του ραδιενεργού πολωνίου.




Το πολώνιο στον καπνό του τσιγάρου

Ισως πολύ λίγοι γνωρίζουν ότι το πολώνιο-210, που σκότωσε τον πρώην πράκτορα, υπάρχει στον καπνό του τσιγάρου μαζί με άλλες 4.000 χημικές ουσίες μερικές από τις οποίες είναι τοξικές και καρκινογόνες όπως το πολώνιο, κι είναι αυτό που επί το πλείστον ευθύνεται για τον καρκίνο του πνεύμονα των καπνιστών, αλλά πολλές φορές και των παθητικών καπνιστών.
........
Η ραδιενέργεια του καπνού στο τσιγάρο οφείλεται κυρίως στο ραδιενεργό στοιχείο πολώνιο-210, το οποίο προέρχεται από μια σειρά διαδοχικών διασπάσεων της οικογένειας του ουρανίου-238. Δηλαδή, το ουράνιο-238 διασπώμενο δίνει μεταξύ άλλων ραδόνιο-222 (που είναι και το 50% της φυσικής ραδιενέργειας) και πολώνιο-210, το οποίο εισέρχεται στον καπνό με την ακόλουθη διαδικασία:

Το ραδόνιο-222 διαχέεται από τη Γη στην ατμόσφαιρα, όπου διασπάται σε μόλυβδο-210, ο οποίος στη συνέχεια πέφτει στη γη προσκολλούμενους στους ρύπους της ατμόσφαιρας μαζί με το θυγατρικό του πολώνιο-210. Επιπλέον, το ραδιενεργό πολώνιο μπορεί να εισέρχεται στο φυτό των καπνών και από το έδαφος. Οταν αυτοί οι ρύποι πέσουν στο έδαφος, για παράδειγμα από βροχή, επικολλώνται στις φυλλώδεις καλλιέργειες, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται και τα καπνά. Οταν τα προϊόντα τους καταλήξουν στην κατανάλωση, μαζί τους εισέρχεται στον ανθρώπινο οργανισμό και το ραδιενεργό πολώνιο μέσω της αναπνευστικής και τροφικής αλυσίδας. Παρ' όλο που το πολώνιο επικάθεται σε όλες τις καλλιέργειες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως τροφή του ανθρώπου, η συσσώρευση του πολωνίου στον οργανισμό είναι πολύ μεγαλύτερη από την αναπνευστική παρά από την πεπτική οδό. Είναι τελείως διαφορετικά τα αποτελέσματα ραδιενεργού προϊόντος που έχουμε φάει και ραδιενεργού προϊόντος που έχουμε εισπνεύσει. Στην πρώτη περίπτωση συγκρατείται πολύ μικρή ποσότητα στον οργανισμό μας, ενώ στη δεύτερη πολύ μεγαλύτερη, που ακτινοβολεί συνεχώς, όσο διαρκεί το κάπνισμα.

Το γεγονός ότι η συσσώρευση του πολωνίου στον οργανισμό όταν εισπνέεται είναι περίπου πέντε φορές μεγαλύτερη απ' ό,τι όταν εισέρχεται με τη διαδικασία της πέψης και ότι το πολώνιο στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο τσιγάρο κατά το κάπνισμα (600-800 βαθμούς Κελσίου) είναι πτητικό και εισέρχεται μαζί με τον καπνό στον οργανισμό, καθιστούν το κάπνισμα επικίνδυνο. Ολα τα είδη καπνού δεν περιέχουν την ίδια ποσότητα πολωνίου, άλλα περιέχουν λιγότερη, άλλα περισσότερη.

Ο καρκίνος των καπνιστών...

Με το κάπνισμα, δηλαδή με την εισπνοή, τα ραδιενεργά στοιχεία αποθηκεύονται στον οργανισμό στο τραχειοβρογχικό δέντρο, όπου το επικίνδυνο πολώνιο βομβαρδίζει συνεχώς τα ευαίσθητα στη ραδιενέργεια κύτταρα της βρογχικής επιφάνειας με σωματίδια-α. Αυτή ακριβώς η διαδικασία που γίνεται στους πνεύμονες, θεωρείται από πολλούς ειδικούς στη ραδιενέργεια επιστήμονες αιτία του καρκίνου στους καπνιστές. Θα πρέπει να τονιστεί ιδιαίτερα η επικινδυνότητα της ακτινοβολίας σωματιδίων-α, που είναι δέκα φορές μεγαλύτερη από αυτή της γνωστής ακτινοβολίας-γ.

Στο βασικό σύγγραμα Πυρηνικής Τεχνολογίας του πυρηνικού φυσικού καθηγητή J. Lamarshe, που διδάσκεται σε πολλά πανεπιστήμια, αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι ο μέσος Αμερικανός καπνιστής του ενάμισι πακέτου την ημέρα παίρνει μια ετήσια ραδιενεργό δόση τοπικά σ' αυτό το ανθρώπινο όργανο ίση προς 8.000 μιλιρέμ!1 Ενώ αντίθετα, ένας μη καπνιστής παίρνει μόνο 25-90.

Η δόση που πήρε ο Λιτβινένκο, όχι με εισπνοή αλλά με κατάποση, υπολογίζεται να ξεπέρασε τοπικά το ένα εκατομμύριο mrem.

Οι καπνιστές υπολογίζεται ότι παίρνουν μέχρι και 20 ραντ κατ' έτος στην περιοχή του βρογχικού επιθηλίου από το ραδιενεργό πολώνιο που συσσωρεύεται κατά το κάπνισμα.2

Μετρήσεις του ραδιενεργού πολωνίου-210 που έγιναν πρόσφατα στις ΗΠΑ σε σπέρμα καπνιστών και μη, έδειξαν μεγαλύτερες ποσότητες στους καπνιστές.3 Ακόμα, μετρήσεις του πολωνίου στα ούρα, έδειξαν εξαπλάσιες συγκεντρώσεις στους καπνιστές και στο αίμα διπλάσιες.

Αν ένας καπνιστής σταματήσει το κάπνισμα για μερικούς μήνες, τότε η παρουσία του πολωνίου θα είναι το ίδιο ασήμαντη με αυτήν του μη καπνιστή, γιατί στο διάστημα αυτό το συσσωρευμένο πολώνιο θα έχει αποβληθεί από τον οργανισμό.

To Πλήρες άρθρο βρίσκεται στο Link Ελευθεροτυπία - Ιστορίες για πολώνιο-210

Μιας που δεν καπνίζω ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου θα το ρισκάρουμε νομίζω! Ρώτησα φίλη μου που δουλεύει ως τεχνικός αεροσκαφών σε μεγάλη αεροπορική εταιρεία (όχι την ba) και μου είπε ότι είναι αστείο και να μην ανησυχώ.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας και το ενδιαφέρον για την υγεία μου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αυτό το θέμα με τα ραδιενεργά έχει λήξει;:cry: Γιατι παίρνω άριστα στις εμμονές! Σε όλο το ταξίδι θα νιώθω περίεργα!Αγχώθηκα τώρα!
Επίσης, η BA για πτήσεις από και προς Αθήνα χρησιμοποιεί το Terminal 5 δηλαδή; Τέλος, πόση ώρα θα κάνω περίπου με το tube για να πάω στο Kings Kross γιατί θέλω να πάρω από εκείε το τρένο για Εδιμβούργο.
Ευχαριστώ
Εσύ στ'αλήθεια έχεις πολλές εμμονές!! :lol:
Κοίτα, αυτό είναι όντως αστείο, μην ψάχνεις λόγο για να αγχωθείς. Τώρα, η ΒΑ από ΑΤΗ πράγματι φτάνει στο Τέρμιναλ 5. Με το μετρό (picadilly line) θέλεις νομίζω καμιά ωρίτσα να φτάσεις Kings Cross, ας με διορθώσει αν ξέρει κανείς κάτι άλλο.
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.225
Τι ακριβώς είναι αστείο? Για το ραδόνιο ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Θα ταξιδέψω και έγω με BA στις 24/7 και με 767. Αυτό το θέμα με τα ραδιενεργά έχει λήξει;:cry: Γιατι παίρνω άριστα στις εμμονές! Σε όλο το ταξίδι θα νιώθω περίεργα!Αγχώθηκα τώρα!
Επίσης, η BA για πτήσεις από και προς Αθήνα χρησιμοποιεί το Terminal 5 δηλαδή
μεσα στο 2009 2 φορές πεταξα για λονδίνο με τα εν λόγω 767 της ΒΑ
μεχρι τωρα καποιο ιατρικό προβλημα δεν παρουσιάσα πλην ενος τρίτου ματιού στην πίσω πλευρα του κεφαλιού μου !!

Γιατρε να το κοιταξω λές ????? η να το αφησω γιατι με βοηθαει και στο παρκάρισμα !!!:shock:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.921
Likes
10.048
Vasilaki δεν θα κρίνω τις εμμονές σου γιατί έχω κι εγώ πολλές! Αλλά αν είναι να σε "τρώει" και να σου χαλάσει το άγχος όλο το ταξίδι, γιατί δεν κλείνεις βρε παιδάκι μου με άλλη εταιρεία? Εμ που κλείνεις με την ΒΑ ενώ έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο, εμ που τυρρανιέσαι μετά...:roll:
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Vasilaki δεν θα κρίνω τις εμμονές σου γιατί έχω κι εγώ πολλές! Αλλά αν είναι να σε "τρώει" και να σου χαλάσει το άγχος όλο το ταξίδι, γιατί δεν κλείνεις βρε παιδάκι μου με άλλη εταιρεία? Εμ που κλείνεις με την ΒΑ ενώ έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο, εμ που τυρρανιέσαι μετά...:roll:
Μάλλον δεν με καταλάβατε. Το άρθρο το παράθεσα για να δείξω ότι ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο στοιχείο, του οποίου βρέθηκαν ίχνη το 2006 σε 3 αεροσκάφη της ΒΑ μετά τη δηλητηρίαση του κατασκόπου, υπάρχει παντού (όπως και άπειρα 'αλλα χημικά στο σώμα μας από όλα τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε και τα τρόφιμα που καταναλώνουμε που δεν ξέρουμε από που κρατάει η σκούφια τους, η ραδιενέργεια που τρώμε από τα κινητά, η μόλυνση, η τρύπα του όζοντος κ.α.) άρα δεν έχει νόημα να ανησυχούμε και να τρελαινόμαστε, όπως το βλέπω εγώ. Δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει σε αυτή τη ζωή και το άγχος κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά από όλα.
Και όπως το βλέπω εγώ αν υπήρχε υποψία παρόμοιων προβλημάτων από το 2006 για την ba, οι άλλες εταιρείες θα το είχαν εκμεταλλευτεί διαδίδοντας το για να την χτυπήσουν.

Είχα ήδη αγοράσει τα εισιτήρια με την ba όταν διάβασα στο συγκεκριμένο θέμα και να πω την αλήθεια ρώτησα περιμένοντας να καθησυχαστώ από τους συνφορουμίτες, ίσως να με δουλέψουν και λίγο για τα άγχη μου.:D Τελικά μου γύρισε μπούμερανγκ.

Α και η φίλη μου μου είπε ότι καλύτερα να μην ξέρω το τι χημικά χρησιμοποιούνται γενικά μέσα σε όλα τα αεροπλάνα για τη συντήρησή τους.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Παιδια καλημερα..λογω αλλαγης σχεδιων θα ειμαστε Λονδινο Πεμπτη με Δευτερα.. Θα ηθελα λοιπον τα φωτα σας για το σ/κ.Υπαρχει κατι που να ειναι ανοιχτο απο μουσεια κ τετοια?Τα μαγαζια ειναι ανοιχτα την Κυριακη?
Υ.Γ.σορυ αν εχουν απαντηθει καπου αλλα δεν εχω καθολου χρονο να τα διαβασω παλι απο την αρχη....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ολα ειναι ανοικτα . Ακομα και τα μαγαζια . Απλα αν θυμαμαι καλα την Κυριακη ανοιγουν πιο αργα , γυρω στις 11:00.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
σορυ αλλα να για να καταλαβω καλα και τα μουσεια ειναι ανοιχτα?μωρε μπραβο...:shock:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ειδκά η National Gallery τις Παρασκευές είναι μέχρι τις 9 το βράδυ.Εκμεταλλεύσου το!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
900.496
Μέλη
39.278
Νεότερο μέλος
samontaz

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom