Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.710
Likes
44.043
Ο γιος μου αυτη την εβδομαδα ξεκινησε πανεπιστημιο, Αθηνα.
Μου μεταφερει για συμφοιτητες απο επαρχια που δινουν 500 τον μηνα, για παιδια που ξεκινανε ξημερωματα απο Χαλκιδα για να μην πληρωνουν ενοικιο.
Με εναν προχειρο υπολογισμο για 48 μηνες σπουδων θες 24.000 ευρω για ενοικια και δεν υπολογιζω εξτρα λογαριασμους, πηγαινε ελα στο πατρικο η τα ταπερ με κουριερ γιατι ευτυχως υπαρχει δωρεαν σιτιση για τα περισσοτερα παιδια.
Οσοι εχετε παιδια, καντε νωρις τα κουμαντα σας. Υπαρχει επιδομα ενοικιου καπου 2.000 τον χρονο, αλλα το κοστος ειναι ακομη πολυ βαρυ για τις οικογενειες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.935
Likes
10.069
Ο γιος μου αυτη την εβδομαδα ξεκινησε πανεπιστημιο, Αθηνα.
Μου μεταφερει για συμφοιτητες απο επαρχια που δινουν 500 τον μηνα, για παιδια που ξεκινανε ξημερωματα απο Χαλκιδα για να μην πληρωνουν ενοικιο.
Με εναν προχειρο υπολογισμο για 48 μηνες σπουδων θες 24.000 ευρω για ενοικια και δεν υπολογιζω εξτρα λογαριασμους, πηγαινε ελα στο πατρικο η τα ταπερ με κουριερ γιατι ευτυχως υπαρχει δωρεαν σιτιση για τα περισσοτερα παιδια.
Οσοι εχετε παιδια, καντε νωρις τα κουμαντα σας. Υπαρχει επιδομα ενοικιου καπου 2.000 τον χρονο, αλλα το κοστος ειναι ακομη πολυ βαρυ για τις οικογενειες.
Συν του οτι καποιες Σχολες δεν μπορουν τα παιδια να τις συνδυασουν με, εστω part-time, δουλεια για να καλυπτουν τουλαχιστον τα προσωπικα τους εξοδα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
7.932
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Υπαρχει επιδομα ενοικιου καπου 2.000 τον χρονο,
Πρέπει οι φοιτητές να έχουν περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του κάθε έτους. Για τους πρωτοετείς φυσικά δεν ισχύει αυτό. Εννοείτε υπάρχουν και εισοδηματικά κριτήρια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.710
Likes
44.043
Συν του οτι καποιες Σχολες δεν μπορουν τα παιδια να τις συνδυασουν με, εστω part-time, δουλεια για να καλυπτουν τουλαχιστον τα προσωπικα τους εξοδα.
Νομιζω οι περισσοτερες. Οταν τη μια μερα εχεις μαθημα πρωι και μεσημερι και την αλλη βραδυ 7 με 9 και την αλλη τιποτε και μονο για 1 εξαμηνο, αγνωστο το αλλο, ποιος εργοδοτης θα σου δωσει προγραμμα?
Εγω που δουλευα ιδιαιτερα μεσημερι απο φοιτητρια θεωρουσα τη σχολη πολυ ευκολη και πηρα αποφαση οτι θα πεσουν οι βαθμοι και οτι χανω το Erasmus για να εχω δουλεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.474
Likes
9.447
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο γιος μου αυτη την εβδομαδα ξεκινησε πανεπιστημιο, Αθηνα.
Μου μεταφερει για συμφοιτητες απο επαρχια που δινουν 500 τον μηνα, για παιδια που ξεκινανε ξημερωματα απο Χαλκιδα για να μην πληρωνουν ενοικιο.
Με εναν προχειρο υπολογισμο για 48 μηνες σπουδων θες 24.000 ευρω για ενοικια και δεν υπολογιζω εξτρα λογαριασμους, πηγαινε ελα στο πατρικο η τα ταπερ με κουριερ γιατι ευτυχως υπαρχει δωρεαν σιτιση για τα περισσοτερα παιδια.
Οσοι εχετε παιδια, καντε νωρις τα κουμαντα σας. Υπαρχει επιδομα ενοικιου καπου 2.000 τον χρονο, αλλα το κοστος ειναι ακομη πολυ βαρυ για τις οικογενειες.
Δυο φοιτητες που ξερω, πηραν τωρα ενα 2αρι ρετιρε κεντρικο Γουδη, ανακαινισμενο με 600€, δινουν 300€ ο καθενας για λουξ σπιτι κ τρωνε στη σχολη με 2€ κ ρεφιλ οσο θες (αν καταλαβα καλα) κ πολυ καλο φαγητο (λενε).
Παλια ηταν αδιανοητη η συγκατοικηση, τωρα ειναι θεσμος. Τα κοστη αυτα παντως σε μεγαλη ιταλικη πολη ακομα κ του νοτου ειναι αδιανοητα χαμηλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.710
Likes
44.043
Δυο φοιτητες που ξερω, πηραν τωρα ενα 2αρι ρετιρε κεντρικο Γουδη, ανακαινισμενο με 600€, δινουν 300€ ο καθενας για λουξ σπιτι κ τρωνε στη σχολη με 2€ κ ρεφιλ οσο θες (αν καταλαβα καλα) κ πολυ καλο φαγητο (λενε).
Παλια ηταν αδιανοητη η συγκατοικηση, τωρα ειναι θεσμος. Τα κοστη αυτα παντως σε μεγαλη ιταλικη πολη ακομα κ του νοτου ειναι αδιανοητα χαμηλα.
Δεν το αναφερω μονο για Αθηνα. Γενικα η Ευρωπη εχει στεγαστικη κριση, αλλα με ελληνικους μισθους δεν ειναι ευκολα.
Η συγκατοικηση ειναι μια χαρα αρκει να μην πεσεις σε βρωμιαρηδες, χρηστες, υπερκοινωνικους που κανουν παρτι συνεχεια κλπ. Ειναι λαχειο.
4 το εστιατοριο, νομιζω οτι και χαλια να ειναι θα πανε, οπως πηγαιναμε κι εμεις γιατι βολευει.
Περι παρτ ταιμ, 18 ευρω το 5ωρο σε φυλλαδια, απο φιλο του γιου μου. Ουτε 4 ευρω την ωρα. 18 ευρω ειναι μια συμπαθητικη αμοιβη για ωρομισθιο στην εκπαιδευση και μαυρα.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
7.932
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να συμπληρώσω πως το επίδομα για συγκατοίκηση ανεβαίνει στα 2.500€. Οπότε αν βρεθούν 2 δικαιούχοι φοιτητές μαζί παίρνουν 5.000€ και ουσιαστικά καλύπτουν μεγάλο μέρος του ετήσιου ενοικίου τους.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.870
Likes
7.398
Ο γιος μου αυτη την εβδομαδα ξεκινησε πανεπιστημιο, Αθηνα.
Μου μεταφερει για συμφοιτητες απο επαρχια που δινουν 500 τον μηνα, για παιδια που ξεκινανε ξημερωματα απο Χαλκιδα για να μην πληρωνουν ενοικιο.
Με εναν προχειρο υπολογισμο για 48 μηνες σπουδων θες 24.000 ευρω για ενοικια και δεν υπολογιζω εξτρα λογαριασμους, πηγαινε ελα στο πατρικο η τα ταπερ με κουριερ γιατι ευτυχως υπαρχει δωρεαν σιτιση για τα περισσοτερα παιδια.
Οσοι εχετε παιδια, καντε νωρις τα κουμαντα σας. Υπαρχει επιδομα ενοικιου καπου 2.000 τον χρονο, αλλα το κοστος ειναι ακομη πολυ βαρυ για τις οικογενειες.
Δεν είστε μόνο εσείς που τα γεννάτε και τα μεγαλώνετε. Υπάρχουμε κι εμείς οι θείοι που έχουμε αναλάβει τις σπουδές από τα ανήψια.
κατανοούμε το κόστος αλλά τι να κάνουμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.935
Likes
10.069
Δεν είστε μόνο εσείς που τα γεννάτε και τα μεγαλώνετε. Υπάρχουμε κι εμείς οι θείοι που έχουμε αναλάβει τις σπουδές από τα ανήψια.
κατανοούμε το κόστος αλλά τι να κάνουμε.
Που κανουμε αιτηση να γινετε θειος μας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.551
Μηνύματα
900.697
Μέλη
39.283
Νεότερο μέλος
pit7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom