Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Γιώργο τα συμπεράσματα για το τι υσχίει σε μια κατάσταση η όχι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα βγάζουμε μέσα από στατιστικές που γίνονται σε χιλιάδες άτομα και όχι από ένα δύο άτομα που γνωρίζουμε και για κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα. Που παίζεις πχ. κορόνα γράμματα κάθε ημέρα την ζωή σου στους δρόμους με το μηχανάκι η την πιθανότητα να μείνεις με μια αναπηρία για πάντα.

Παραθέτω εδώ την ανάρτηση που έκανε ένας από το menfostyle που είπε ότι ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι 1200€ και υπάρχουν από κάτω εκατοντάδες άτομα που εργάζονται και το διέψευσαν στα σχόλια MOS | Φλερτ - Σχέσεις - Αυτοβελτίωση - Ψυχολογία - Επικοινωνία on Instagram: "Δε ζεις άνετα με 1000 ευρώ. αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποιες κινήσεις. ___ Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr #menofstylegr #αυτοβελτίωση #mindset #spyrando #οικογένεια"

Δεν βγαίνει συμπέρασμα για το τι υσχίει επίσης ούτε μέσα από αυτό το forum που η πλειοψηφία του έχει ένα πολύ καλύτερο οικονομικό επίπεδο από τον μέσο Έλληνα.

Μέσα από το link που παρέθεσες έδειξα ότι σχεδόν ένας στους 7 εργαζομένους στην Ελλάδα παίρνει κάτω από 1000€. Με επίσημες στατιστικές του υπουργείου εργασίας αυτό.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Αθήνα ακριβώς αλλά στην Θεσσαλονίκη όσες φορές πήγα να εργαστώ σαν βοηθός σε τεχνικές εργασίες το μεροκάματο μου ήταν 30€ και χωρίς ασφάλιση βέβαια. Οι εργασίες επίσης στην οικοδομή που έχω πάει παλιότερα πέρα από το ότι δεν είναι για τις αντοχές και την φυσική κατάσταση του καθένα εμπεριέχουν και τον απαράδεκτο τρόπο συμπεριφοράς των εργοδοτών που επειδή σου δίνουν κάτι ψίχουλα για μεροκάματο νομίζουν ότι μπορούν να σου φέρονται σαν σκουπίδι.

Εργασίες όπως νυχούδες εμπίπτουν στην κατηγορία της τέχνης που εκεί μπορεί κάποια να βγάλει περισσότερα από ότι ακούγεται. Δεν γνωρίζω όμως αν υσχίει και για απλές υπαλλήλους σε όλα τα καταστήματα αυτό
Θα σου πω τι γινεται στον κλαδο μου που εμπιπτει στα "επισημα στατιστικα". Επισημως μετα απο 4 χρονια βασικες σπουδες και μεταπτυχιακο οι 25χρονες/ οι συμβασιουχοι εκπαιδευτικοι παιρνουν 900 ευρω τον μηνα για 10 μηνες.
Ανεπισημα ολο το απογευμα οσοι θελουν και αντεχουν τις διαδρομες χτυπανε φτηνα ιδιαιτερα μαυρα γιατι οσο φθηνοτερες τοσο πιο πολλη ζητηση εχουν ως απειρες και το καλοκαιρι σεζον μαυρα για να μη χασουν το ταμειο ανεργιας. Στην επαρχια που ο κοσμος ειναι λιγοτερος δεν υπαρχει τοση δουλεια για ιδιαιτερα. Επιμενω οτι υπαρχει πολλη μαυρη εργασια στην Αθηνα που δεν φαινεται στα στατιστικα. Γι αυτο ενω η επαρχια στεναζει απο ανεργια, τα σαββατοκυριακα τα καταλυματα γυρω απο την Αθηνα ειναι γεματα. Κινειται χρημα χωρις να φαινεται.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γιώργο τα συμπεράσματα για το τι υσχίει σε μια κατάσταση η όχι πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα βγάζουμε μέσα από στατιστικές που γίνονται σε χιλιάδες άτομα και όχι από ένα δύο άτομα που γνωρίζουμε και για κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα. Που παίζεις πχ. κορόνα γράμματα κάθε ημέρα την ζωή σου στους δρόμους με το μηχανάκι η την πιθανότητα να μείνεις με μια αναπηρία για πάντα.

Παραθέτω εδώ την ανάρτηση που έκανε ένας από το menfostyle που είπε ότι ο μέσος μισθός στην Ελλάδα είναι 1200€ και υπάρχουν από κάτω εκατοντάδες άτομα που εργάζονται και το διέψευσαν στα σχόλια MOS | Φλερτ - Σχέσεις - Αυτοβελτίωση - Ψυχολογία - Επικοινωνία on Instagram: "Δε ζεις άνετα με 1000 ευρώ. αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποιες κινήσεις. ___ Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr Follow 👉 @menofstyle.gr #menofstylegr #αυτοβελτίωση #mindset #spyrando #οικογένεια"

Δεν βγαίνει συμπέρασμα για το τι υσχίει επίσης ούτε μέσα από αυτό το forum που η πλειοψηφία του έχει ένα πολύ καλύτερο οικονομικό επίπεδο από τον μέσο Έλληνα.

Μέσα από το link που παρέθεσες έδειξα ότι σχεδόν ένας στους 7 εργαζομένους στην Ελλάδα παίρνει κάτω από 1000€. Με επίσημες στατιστικές του υπουργείου εργασίας αυτό.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Αθήνα ακριβώς αλλά στην Θεσσαλονίκη όσες φορές πήγα να εργαστώ σαν βοηθός σε τεχνικές εργασίες το μεροκάματο μου ήταν 30€ και χωρίς ασφάλιση βέβαια. Οι εργασίες επίσης στην οικοδομή που έχω πάει παλιότερα πέρα από το ότι δεν είναι για τις αντοχές και την φυσική κατάσταση του καθένα εμπεριέχουν και τον απαράδεκτο τρόπο συμπεριφοράς των εργοδοτών που επειδή σου δίνουν κάτι ψίχουλα για μεροκάματο νομίζουν ότι μπορούν να σου φέρονται σαν σκουπίδι.

Εργασίες όπως νυχούδες εμπίπτουν στην κατηγορία της τέχνης που εκεί μπορεί κάποια να βγάλει περισσότερα από ότι ακούγεται. Δεν γνωρίζω όμως αν υσχίει και για απλές υπαλλήλους σε όλα τα καταστήματα αυτό
Παρόλο που μόλις είδα την λέξη αυτοβελτιωση έκανα εμετό στο στόμα μου είπα να το δω. Ο τύπος είπε ότι με 1000ε δεν ζεις άνετα αλλά μπορείς να αποταμιευεις και να επενδύεις! Το έβαλα και δεύτερη φορά για να σιγουρευτώ ότι άκουσα καλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Παρόλο που μόλις είδα την λέξη αυτοβελτιωση έκανα εμετό στο στόμα μου είπα να το δω. Ο τύπος είπε ότι με 1000ε δεν ζεις άνετα αλλά μπορείς να αποταμιευεις και να επενδύεις! Το έβαλα και δεύτερη φορά για να σιγουρευτώ ότι άκουσα καλά.
Με 1000 ευρω/μηνα αν χρειαστεις μια απονευρωση δοντιου θα ζητησεις δανεικα και ειπε οτι φτανουν για επενδυσεις?
Κατι θα πουλαει αυτος σε καμια πυραμιδα, "βαλε 50 για να βγαλεις 100.000", δεν εξηγειται.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πραγματικά θα χαζεψουμε στο τελος. Προφανως ολες αυτες οι θεωριες αναφερονται σε ατομα που δεν εχουν παιδια, αρα δεν θα χρειαστουν ενα cent για φυλαξη, δραστηριοτητες, φροντιστηρια κλπ. Κυκλοφορουν μονο με ποδηλατο αρα δεν εχουν κοστη συντηρησης οχηματων, τελη, ασφαλειες κλπ
Κ το βασικό ειναι κ θα ειναι παντα υγιεις...γιατι αν αρχισεις ν πληρωνεις γιατρους κ φαρμακα, κλαψτα Χαραλαμπε!
Παντως κ με τις παραπανω προυποθεσεις, μια οικογενεια με ενα παιδι δεν πιστευω οτι γινεται να επιβιωσει αν πληρωνει ενοικιο κ το μηνιαιο οικογενειακο εισοδημα ειναι κατω απο 2500 (χωρις δυνατοτητα αποταμιευσης)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
@kabamarou και κατι που ειναι η εντελως προσωπικη μου αποψη, αφου μελετας για αποταμιευση, πιστευω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου οτι στη δεκαετια απο 20 ως 30 που θεωρω οτι καποιος παιρνει 1000 ευρω δεν πρεπει να αποταμιευει. Πρεπει να ζησει τα νιατα του που δεν επιστρεφουν και του τα κλεβουν μεσα απο τα χερια με τοσο χαμηλους μισθους. Δεν φταιει αν δεν αποταμιευει, δεν πρεπει να στερηθει τη μπιρα και τον καφε με τους φιλους του για να "επενδυσει 100 ευρω τον μηνα", δεν πρεπει να στερηθει τις διακοπες του. Ας αποταμιευσει αργοτερα. Αλλιως θα φαει τις επενδυσεις του στους ψυχολογους.
Στο λεω εγω που λογω ειδους δουλειας αποταμιευα εκεινη τη δεκαετια για να πηγαινω 30 μερες διακοπες καθε καλοκαιρι και ημουν ταπι καθε Σεπτεμβρη αλλα το καταχαρηκα και δεν πηγαινα σεζον 2 μηνες. Δεν το μετανιωσα, δεν επιστρεφει αυτη η δεκαετια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Σχετικά με τους μισθούς.. εκπαιδευτικος νεοδιοριστη με 2 μεταπτυχιακά. Πριν 2 χρόνια που διορίστηκα σε νησί ο μισθός μου ήταν 737€.. ολόκληρα!
Ναι, ειναι δεδομενο οτι οι μονιμοι παιρνουν λιγοτερα αλλα για 12 μηνες και υπαρχει και ασφαλιστικη παρακρατηση τους πρωτους 12 μηνες που μετα σταματαει.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι, ειναι δεδομενο οτι οι μονιμοι παιρνουν λιγοτερα αλλα για 12 μηνες και υπαρχει και ασφαλιστικη παρακρατηση τους πρωτους 12 μηνες που μετα σταματαει.
Φυσικά και σταμάτησε η αυξημένη κράτηση. Καλά και τωρα βέβαια για γέλια είναι ο μισθός. Πώς όμως πέρασε αυτός ο χρόνος, με αυτόν τον μισθό, σε νησι και με ο,τι αυτό συνεπαγεται...
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
260
Likes
1.185
Και τα μκ μετά πιο κάτω από τους αναπληρωτές. Off topic.

Μπράβο για αυτό που είπες πιο πάνω για τους νέους να ζήσουν/με τα νιάτα τους! Τα όποια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι αλλά ουδεμία σχέση έχει η Βαρκελώνη πχ με τις ποντικοτρυπες της Θεσσαλονίκης στο κέντρο.
Καμία σχέση η Βαρκελώνη με την Αθηνα. Μιλάμε για απίστευτες καβουρότρυπες, κτίρια 250 ετών, χρέπια όσο λίγα στην Ευρώπη, ειδικά στο κέντρο.
Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω πως μπορεί να θεωρούμε τα 650ρια και τα 700ρια κανονικοτητα και φτήνια για ένα απλό διαμέρισμα.
Είναι απλό, δεν τα θεωρούμε φτήνια ούτε κανονικότητα γιατί δεν είπαμε αυτό. Είπαμε ότι ένα ενοίκιο στο κέντρο της Αθήνας το βρίσκεις άνετα πληρώνοντας έναν κατώτατο μισθό ενώ σε άλλες ευρωπαϊκές πόλεις θέλεις δυο και τρεις. Η κατάσταση στην Αθήνα είναι πολύ πολύ καλύτερη στα ενοίκια σε σχέση με τις περισσότερες πρωτεύουσες της ΕΕ. Αυτό θεωρούμε. Τώρα για μένα 700€ ενοίκιο μπορεί να είναι φτηνά, για σένα πανάκριβα και για τον Κόκκαλη ψίχουλα, αλλά αυτά είναι σχετικές έννοιες, απόλυτες είναι οι συγκρίσεις. Όποιος βάλει κάτω τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και ψάξει θα δει ότι η Αθήνα, αναλογικά με τον κατώτατο μισθό, στα ενοίκια είναι από τις φθηνότερες. Σε άλλα πράγματα δεν είναι, και σε κάποια είναι και τραγική, το ενοικιο δεν είναι ένα από αυτά.

Μπράβο τότε και μαγκιά του, ειναι όμως ο κανόνας ή η εξαίρεση;
Εννοείς ότι η συγκεκριμένη πλατφορμα που προσλαβάνει διανομείς τον συγκεκριμένο τον πληρώνει παραπάνω από τους άλλους; Αν στην οικοδομή του τον πληρώνουν περισσότερο από τους υπόλοιπους; Όχι, τόσο πληρώνει η οικοδομή, τόσο πληρώνει η e-food, τουλάχιστον στην Αθήνα, κατανοώ ότι στη Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι μικρότερες οι αμοιβές, ενδεχομένως μικρότερη και η προσφορά εργασίας, στην Αθήνα όλοι ψάχνουν εργαζόμενους με το τουφέκι. Όποιος πάει να δουλέψει οικοδομή ή ντελίβερι στη συγκεκριμένη πλατφόρμα αυτά θα πληρωθεί και είναι δουλειές που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε, αν θέλει. Ούτε προσόντα χρειάζεσαι, ούτε μπάρμπα στην Κορώνη, ούτε τίποτε. Το αν θέλει κάποιος να τις κάνει είναι άλλο θέμα, κι εγώ αν ήμουν μουσικός, διερμηνέας ή μαθηματικός μάλλον δε θα ενθουσιαζόμουν να τις κάνω (τις έχω κάνει και τις δύο για περιορισμένα διαστήματα), άλλους επαγγελματικούς στόχους θα είχα, αλλά όχι και "άπιαστο όνειρο" κάτι που είναι στο χέρι οποιουδήποτε απαντήσει σε μια από τις πολλές αγγελίες που ψάχνουν ντελιβεράδες ή οικοδόμους.


Μέσα από το link που παρέθεσες έδειξα ότι σχεδόν ένας στους 7 εργαζομένους στην Ελλάδα παίρνει κάτω από 1000€. Με επίσημες στατιστικές του υπουργείου εργασίας αυτό.
Δηλαδή οι 6 στους 7 παίρνουν πάνω από 1000€; Ή εγώ δεν κατάλαβα το νόημα αυτού που έγραψες ή το έγραψες λάθος.

Οι επίσημες στατιστικές της ΕΡΓΑΝΗ, που είμαι μαζί σου και προτιμώ να ακούω αυτές παρά κάποιους φωνασκούντες σε φόρα, είναι αυτές:

Τα στοιχεία αναφέρουν επίσης πως 1.001 με 1.200 ευρώ έλαβαν 373.163 εργαζόμενοι (16,25%). Από 1.201 έως 1.500 ευρώ ήταν ο μισθός του 11,21% των εργαζομένων δηλαδή 257.574 άτομα.

Ανεβαίνοντας στη μισθολογική κλίμακα, μόνο 208.623 εργαζόμενοι, δηλαδή το 9,08% της χώρας είχαν μηνιαίες αποδοχές από 1.501 ευρώ έως 2.000 ευρώ, ενώ το εύρος του μηνιαίου μισθού κυμάνθηκε από 2.001 ευρώ έως 2.500 ευρώ για 92.565 εργαζόμενους (4,03%). Τουλάχιστον 48.401 εργαζόμενοι (2,11%) έλαβαν μηνιαίες αποδοχές από 2.501 ευρώ έως 3.000 ευρώ, ενώ τέλος μισθό άνω των 3.000 ευρώ έλαβαν 83.488 εργαζόμενοι (3,63%) στη χώρα.


Πηγή: ΕΡΓΑΝΗ: Πού κυμάνθηκαν οι μισθοί το 2023 | LiFO
και είναι φετινό το άρθρο. Μάνι-μάνι αν αθροίσεις αυτούς, είναι 46,3%. Προσοχή όμως, αυτοί είναι το 46,3% των συνολικών εργαζόμενων, όπου συμπεριλαμβάνονται και οι part-timers. Αν τους βγάλεις αυτούς (φαντάζομαι ότι δεν έχουμε την απαίτηση να νοικιάζει κανείς διαμέρισμα σε καλή γειτονιά στο κέντρο δουλεύοντας τετράωρο), η πλειοψηφία πληρώνεται άνω των 1.000€, χωρίς καν να μιλήσουμε για τον τεραστιοπελώριο ελέφαντα στο δωμάτιο που είναι ότι είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός των μισθών που υποδηλώνονται, με τη μαύρη εργασία να οργιάζει στη χώρα. Γενικώς το μαύρο χρήμα που κυκλοφορεί στη χώρα είναι ασύλληπτο για ευρωπαϊκή (λέμε τώρα) χώρα, κι αυτό παρότι είναι κάτιτις μειωμένο σε σχεση με πριν λίγα χρόνια, αλλά η πρόοδος είναι απογοητευτικά αργή και ισχνή.

Καλά, αν πάμε και στους ελεύθερους επαγγελματίες τα στοιχεία είναι σουρεαλιστικά, οι 2 στους τρεις δηλώνουν εισόδημα κάτω των 10.000€ (κλάμα) και το 45% εξ αυτών κάτω από 5.000€. Πολύ καλός παιδικός φίλος που είναι δικηγόρος μου έλεγε ότι "τους έχει στριμώξει λίγο η εφορία φέτος" κι έτσι δήλωσε 25 χιλιάρικα εισόδημα για το 2023, ενώ μέχρι τότε δήλωνε κάτω από 12.000, όταν καθαρίζει γύρω στα 350.000 ετησίως. Οι εργαζόμενοι στο γραφείο του είναι όλοι δηλωμένοι με το βασικό μισθό (ουδεμία σχέση) οι 2 δε εμφανίζονται ως part-timers. Μιλάμε για παταγώδη αποτυχία του συστήματος, αποτέλεσμα της οποίας είναι οι έμμεσοι φόροι που τσακίζουν τον αδύναμο ως συνήθως. Στην Αθήνα τουλάχιστον το μαύρο χρήμα είναι βασιλιάς, από τα ιδιαίτερα μέχρι τα αδήλωτα κι από τους 4ωρους μέχρι τους "μαθητευόμενους" γίνεται της τρελής το πανηγύρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με τον @Yorgos και επειδη ο @chrisbd ηθελε να θεσει το ερωτημα τι γινεται με τους νεους επιστημονες, η γνωμη μου ειναι οτι αν θελουν να μεινουν Ελλαδα, πρεπει να επιλεξουν δουλεια που επιτρεπει και εξτραδακια μαυρα εκτος απο τον νομιμο μισθο ειτε να δηλωνουν νομιμα τα εξτραδακια , που συντομα θα νιωσουν κοροιδα οταν ολοι δεν τα δηλωνουν (πχ στους εκπαιδευτικους υπαρχει νομοθεσια που επιτρεπει εξτρα απασχοληση ιδιωτικα με μπλοκακι 8-10 ωρες την εβδομαδα η ανοιγμα βιβλιων στην εφορια για ιδιωτικο εργο, αλλα τρως τετοιο αγγουρι απο την εφορια, που δεν τα δηλωνει κανεις). Εγω εχω παρει εγκριση για ιδιωτικο εργο η υπερωριες 2 φορες ως τωρα και το 30% το πηρε η εφορια, οποτε αποφασισα οτι βγαζω περισσοτερα εξοικονομωντας 8 δωρεαν εισιτηρια τον χρονο στην aegean πατωντας λιγα κουμπακια παρα να δουλευω εξτρα 5 ωρες την εβδομαδα για τα ιδια λεφτα. Ουτε καν προαγωγη δεν συμφερει να ζητησεις στο Δημοσιο πλεον. Δουλευεις περισσοτερες ωρες για να μενουν σκτουλες.)
Ειτε, οσο κι αν ειναι σουρεαλιστικο, να μαθουν και μια τεχνη. Φιλη που η συμβαση της σε δημοσιο φορεα τελειωνει μετα απο 20ετια στα 50 της διαπιστωνει οτι το πτυχιο της θεολογου δεν της προσφερει τιποτε για να βρει δουλεια ως 50ρα και μου ειπε οτι σκεφτεται να ξαναφοιτησει σε νυχτερινο ΕΠΑΛ δωρεαν για να προλαβει να παρει μια τεχνικη ειδικοτητα που εχει περαση στην αγορα εργασιας ωστε να ξαναμπει στον στιβο σε 2 χρονια.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.393
Likes
49.516
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Η κατάσταση στην Αθήνα είναι πολύ πολύ καλύτερη στα ενοίκια σε σχέση με τις περισσότερες πρωτεύουσες της ΕΕ
Δεν είναι και παράδειγμα προς μίμηση αυτό που γίνεται στις άλλες χώρες της ΕΕ και πάει να γίνει κι εδώ, με τη διαφορά βέβαια οτι εδώ ανεβαίνουν ολα με οριζόντια αύξηση, οχι μόνο τα ενοίκια.

Τώρα για μένα 700€ ενοίκιο μπορεί να είναι φτηνά, για σένα πανάκριβα και για τον Κόκκαλη ψίχουλα, αλλά αυτά είναι σχετικές έννοιες
Ε δε νομίζω ότι εδώ μέσα μας διαβαζει ο Πετράν ο Κόκκαλης για να δει τους καινούριους προορισμούς της Ryan και τα νησιά της άγονης γραμμής που πάει ο ψηλός. Μιλάμε για το μέσο Έλληνα που σε τέτοιες συνθήκες τα φέρνει βόλτα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα, περιττό νομίζω να το αναλύσω.

Εννοείς ότι η συγκεκριμένη πλατφορμα που προσλαβάνει διανομείς τον συγκεκριμένο τον πληρώνει παραπάνω από τους άλλους; Αν στην οικοδομή του τον πληρώνουν περισσότερο από τους υπόλοιπους;
Όχι προς θεού, εννοούσα αν αυτή η αμοιβή είναι συνηθισμένη σε παιδιά της ηλικίας του ή αν αποτελεί εξαίρεση. Δεν αμφέβαλλα για κάτι.

κατανοώ ότι στη Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι μικρότερες οι αμοιβές, ενδεχομένως μικρότερη και η προσφορά εργασίας
Αστείες είναι η καλύτερη λέξη, ακόμα και σε θέσεις που απαιτούν μεγάλη εμπειρία κι ευθύνη, μιλάω και με βάση τα προσωπικά μου βιώματα.

Άρα τι φάση, η λύση είναι να ψαχτουμε για ντελιβεράδες στην Αθήνα; 🤔
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom