Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GTS

Member
Μηνύματα
7.025
Likes
20.247
Έχω καταστρώσει πλάνο πως θα μπω στη Μπολόνια να το αφήσω σε πάρκινγκ κοντά στο κέντρο..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.220
Likes
4.237
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έχω καταστρώσει πλάνο πως θα μπω στη Μπολόνια να το αφήσω σε πάρκινγκ κοντά στο κέντρο..
Από ότι θυμάμαι, στο κεντρικό υπόγειο πάρκινγκ της Βologna μπήκαμε χωρίς να εισέλθουμε στο ιστορικό κέντρο. Σε καθοδηγούν οι πινακίδες με ασφάλεια. Δε θυμάμαι όμως όνομα για να σε βοηθήσω...
Πάντως από αυτό σε λίγα λεπτά φτάσαμε στην κεντρική της πλατεία.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Να ρωτήσω κάτι? Έχει τύχει σε κάποιον να έρθει κλήση απο χώρα του εξωτερικού ενώ οδηγούσε το δικό του αυτοκίνητο(οχι νοικιασμένο)??? Έτσι από περιέργεια ....
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.967
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εγώ είχα πάρει κλήση στν Ιταλια που έμενα , στο δικό μου αυτοκίνητο, δεν την πλήρωσα, ούτε ήρθε ποτέ εδώ.
 

Jinx

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας.
Πριν λιγες ωρες ελαβα 4 κλησεις, 11 μηνες μετα απο ταξίδι μου στη Φλωρεντια. Η αιτιολογία ειναι για πως οδηγουσα σε περιοχη που προορίζεται για ΜΜΜ. Οδηγουσα το δικο μου αναπηρικο αμαξι, με το εγκεκριμένο σημα μπροστά στο παρπριζ και επιτρεποταν να μπω παντού και πάρκαρα σε ειδικές θέσεις. Η ένσταση μου λενε οως πρέπει να γίνει στα Ιταλικά. Αν δεν βρω άκρη και τους αγνοήσω με τί κινδυνευω; Πηρα και μια κλήση επειδή οδήγησα κάπου εντός πόλης με 65 με οριο το 50, αλλά αυτή θα την πληρώσω.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
εμενα φιλε μου ηρθαν 3 φορες η κληση για την ιδια παραβαση η πρωτη 11 μηνες μετα το συμβαν τους εγραψα στα παλια μου adidas και τις 3 δεν ξαναρθε τιποτα εδω δεν πληρωνουμε τις ελληνικες αστο μην ασχολεισαι με αυτους λεφτα θελουν μηπως οι ιταλοι που τους γραφουν οι δικoι μας πληρωνουν?????

εγω ειχα νοικιασμενο ακυρωσα την καρτα η τραπεζα μου γυρισε και λεφτα απο την κρατηση μην χαλιεσαι με τετοια
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.992
Likes
28.034
Να ρωτήσω κάτι? Έχει τύχει σε κάποιον να έρθει κλήση απο χώρα του εξωτερικού ενώ οδηγούσε το δικό του αυτοκίνητο(οχι νοικιασμένο)??? Έτσι από περιέργεια ....
Ναι,από Γαλλία και Γερμανία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.480
Likes
9.453
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επιτρεποταν να μπω παντού .
Αυτο απο που προκυπτει? Αλλο το παρκιν αλλα για οδηγηση στη ZTL ισχυει απ οτι λενε οτι κ για τους μονιμους κατοικους αφου σε παίρνουν οι καμερες. Δηλ μπαινεις για ιατρικους λογους, λογους εκτακτης αναγκης κλπ αλλα πρεπει να κοινοποιησεις με email μετα στις υπηρεσιες του Δημου τα δικαιολογητικα που αποδεικνυουν την αναγκη αυτη που ειχες. Αλλιως ακολουθεις τη διαδικασια για εκδοση pass μονιμου κατοικου στα ιταλικα βεβαια. Παρκιν οπου θες στους ενδεδειγμενους χωρους κ των μονιμων κατοικων.
 

Jinx

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δεν γνωριζω Ιταλικα και καθως ειδα αυτη την πινακιδα με το σημα για Αμεα νομιζα πως μπορω να περασω. Εκεί με γραψανε. Οι αλλες κλησεις ειναι για Limited Traffic Area. Θα κανω ενσταση κι ο Θεος βοηθος
 

Attachments

giorgos_tsan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας φίλοι και φίλες,

Σας γράφω από Κύπρο, πριν από λίγες μέρες έλαβα 3 προστίματα από Ιταλία, δύο εκ των οποίων είναι από την Βερόνα με την δικαιολογία του προστίμου ότι μπήκα σε ζώνη (ENTRATO IN ZONA VIETATA ALLA CITCOLAZIONE ZTL-APU) στις 27/9/2018 ώρα 14:10 και το δεύτερο την ίδια μέρα και ώρα 14:12. Σήμερα πάω να το πληρώσω διαδικτυακά και το ποσό έχει διπλασιαστεί και πήγε στα 172ευρώ τό κάθε πρόστιμο. Το ερώτημα μου είναι τι κάνω σε τέτοια περίπτωση όταν έχω παραλάβει ταχυδρομικώς το πρόστιμο πριν από λίγες μέρες, μπαίνω να το πληρώσω και μου λέει το σύστημα ότι η τελευταία μέρα πληρωμή ήταν 14/1/2019, με αποτέλεσμα να μου βάζει επιπλέον επιβάρυνση διπλασιαζόντας το ποσό του προστίμου.

Αναμένω τις απαντήσεις σας όσοι είναι γνώστες του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.583
Μέλη
39.307
Νεότερο μέλος
#ELISABETH

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom