Κινηματογραφική κουβέντα....

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είδα χθες το Ιρανικό "Ένας Χωρισμός". Πραγματικά πολύ καλό! Με αφορμή το διαζύγιο 2 ανθρώπων παρακολουθούμε μερικά γεγονότα, την σύνδεση που έχουν με τον κοινωνικό ιστό του αυταρχικού, θεοκρατικού Ιράν και το αντίκτυπό τους σε διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικών κοινωνικών τάξεων, πιστεύω, αξιών. Πολλά ηθογραφικά στοιχεία, καλές ερμηνείες και το συναίσθημα που σου μένει είναι σαν κόμπος στον λαιμό.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μπα, πολύ ζουμπάς! :bleh: Και άλλωστε είμαι ταγμένη στην Ινδία!!! :D
λοιπόν αυτό πρέπει να το συζητήσουμε!!! έχω φοβερές προτάσεις για άβαταρ από ήρωες και πρωταγωνιστές ταινιών και νομίζω ότι θα καταφέρω να σε πείσω!!!!!!
συγγνώμη για το off topic!!!!!
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα χθες το Ιρανικό "Ένας Χωρισμός". Πραγματικά πολύ καλό! Με αφορμή το διαζύγιο 2 ανθρώπων παρακολουθούμε μερικά γεγονότα, την σύνδεση που έχουν με τον κοινωνικό ιστό του αυταρχικού, θεοκρατικού Ιράν και το αντίκτυπό τους σε διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικών κοινωνικών τάξεων, πιστεύω, αξιών. Πολλά ηθογραφικά στοιχεία, καλές ερμηνείες και το συναίσθημα που σου μένει είναι σαν κόμπος στον λαιμό.
Κι εμένα μου άρεσε πολύ!!παίρνουμε μιά γεύση από τον αντίκτυπο αυτής της "ευλαβικής"προσκόλλησης στους θρησκευτικούς νόμους,
τα διαπλεκόμενα στις ανθρώπινες σχέσεις με τα μικρά μυστικά και ψέμματα που μπορούν να έχουν καταστροφικό αποτέλεσμα,
οι ερμηνείες πολύ καλές!!ακόμα και των μικρών παιδιών που συμμετέχουν σε καθηλώνουν και σου περνάνε το συναίσθημα που βιώνουν στο ρόλο τους.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
το άλικο γράμμα τώρα στη νετ!!!! φοβερό βιβλίο, όμορφη ταινία, κούκλος Gary Oldman!!!!!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
και σήμερα cobra στο star!!! νομίζω ότι ο stallone ποτέ δεν έδειχνε καλύτερα!!!! vario!!!!! κοίτα πόσες προτασεις και ακόμα επιμένεις ινδικά!!!!!!!!
:haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.749
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είδα χθες το Ιρανικό "Ένας Χωρισμός". Πραγματικά πολύ καλό! Με αφορμή το διαζύγιο 2 ανθρώπων παρακολουθούμε μερικά γεγονότα, την σύνδεση που έχουν με τον κοινωνικό ιστό του αυταρχικού, θεοκρατικού Ιράν και το αντίκτυπό τους σε διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικών κοινωνικών τάξεων, πιστεύω, αξιών. Πολλά ηθογραφικά στοιχεία, καλές ερμηνείες και το συναίσθημα που σου μένει είναι σαν κόμπος στον λαιμό.
Κι εμένα μου άρεσε πολύ!!παίρνουμε μιά γεύση από τον αντίκτυπο αυτής της "ευλαβικής"προσκόλλησης στους θρησκευτικούς νόμους,
τα διαπλεκόμενα στις ανθρώπινες σχέσεις με τα μικρά μυστικά και ψέμματα που μπορούν να έχουν καταστροφικό αποτέλεσμα,
οι ερμηνείες πολύ καλές!!ακόμα και των μικρών παιδιών που συμμετέχουν σε καθηλώνουν και σου περνάνε το συναίσθημα που βιώνουν στο ρόλο τους.
Δε μπορώ να συμφωνήσω. Οι προηγούμενες δουλειές του σκηνοθέτη ήταν καλύτερες. Σε τούτη εδώ, μοιάζει να το παρατραβάει, να διυλίζει τον κώνωπα, παρουσιάζοντας τις ίδιες πτυχές του ίδιου θέματος ξανά και ξανά. Οι ερμηνείες ναι, είναι καλές.
Τα ηθογραφικά/κοινωνικά στοιχεία της ταινίας είναι εκεί, αλλά είναι εκεί και σε τόσες ακόμα ταινίες, ενώ πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι πρωτογενώς η ταινία δεν απευθύνεται σε ξένους αλλά στο εγχώριο κοινό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δε μπορώ να συμφωνήσω. Οι προηγούμενες δουλειές του σκηνοθέτη ήταν καλύτερες. Σε τούτη εδώ, μοιάζει να το παρατραβάει, να διυλίζει τον κώνωπα, παρουσιάζοντας τις ίδιες πτυχές του ίδιου θέματος ξανά και ξανά. Οι ερμηνείες ναι, είναι καλές.
Τα ηθογραφικά/κοινωνικά στοιχεία της ταινίας είναι εκεί, αλλά είναι εκεί και σε τόσες ακόμα ταινίες, ενώ πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι πρωτογενώς η ταινία δεν απευθύνεται σε ξένους αλλά στο εγχώριο κοινό.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει τις προηγούμενες ταινίες του, αλλά μετά την συγκεκριμένη σκοπεύω να το κάνω. Οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Μολαταύτα θεωρώ ότι ο τρόπος που προσεγγίζει την ιρανική κοινωνία, πέραν του ότι είναι άρτιος σκηνοθετικά, μπορεί να κινητοποιήσει, εκτός από τον ξένο, τον ίδιο τον Ιρανό, "υπενθυμίζοντάς" του με καλλιτεχνικό τρόπο την διάβρωση της κοινωνίας του. Σίγουρα για εμάς το ηθογραφικό στοιχείο είναι χρήσιμο από πολλές απόψεις που πιθανώς να μην αφορούν τον μέσο Ιρανό, αλλά δε νομίζω ότι η ταινία χάνει τον στόχο της απέναντι στο ιρανικό κοινό!

Είδα σε dvd το "All Good Things" με Ryan Gosling and Kirsten Dunst. Είχα διαβάσει διφορούμενες κριτικές και, αν και δεν με ενθουσίασε, δεν απογοητεύτηκα.Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι είναι κάπως μπασταρδεμένη σαν ταινία (λίγο κοινωνική, λίγο ψυχολογικό θρίλερ, λίγο αστυνομικό). Είχε και κάποια αφηγηματικά κενά. Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι ήταν αντικειμενικά μέτρια, αλλά η πλοκή είχε αρκετό ενδιαφέρον και οι ερμηνείες ήταν αξιόλογες. Οπότε για dvd βραδιά σίγουρα αξίζει!
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δε μπορώ να συμφωνήσω. Οι προηγούμενες δουλειές του σκηνοθέτη ήταν καλύτερες. Σε τούτη εδώ, μοιάζει να το παρατραβάει, να διυλίζει τον κώνωπα, παρουσιάζοντας τις ίδιες πτυχές του ίδιου θέματος ξανά και ξανά. Οι ερμηνείες ναι, είναι καλές.
Τα ηθογραφικά/κοινωνικά στοιχεία της ταινίας είναι εκεί, αλλά είναι εκεί και σε τόσες ακόμα ταινίες, ενώ πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι πρωτογενώς η ταινία δεν απευθύνεται σε ξένους αλλά στο εγχώριο κοινό.
Είδα την περσινή ταινία του Φαραντί "τι απέγινε η Ελλη"και συγκρίνοντας τες βλέπω ότι κινήθηκε στο ίδιο πλαίσιο και εκεί δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ταινία με ΤΗΝ πλοκή αλλά ταινία με έμφαση στα ηθογραφικά στοιχεία της Ιρανικής κοινωνίας(απλά εκεί πρωταγωνιστεί η μεσοαστική τάξη)στην καταπίεση και στην υποκρισία που επικρατεί στις σχέσεις και τις συγκρούσεις σαν αποτέλεσμα της προσπάθειας συγκάλυψης της αλήθειας.
Αινιγματικό κι εκεί το τέλος (όπως και στο "χωρισμό")η μάλλον εξελίσσεται αινιγματικά σαν ταινία "ψυχολογικού"θρίλερ.
Δεν είδα παλαιότερες δουλειές του για νάχω πιό τεκμηριωμένη άποψη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είδα χθες το "Δέρμα που κατοικώ" του Αλμοδόβαρ. Αν και δεν το θεωρώ το καλύτερό του, μου άρεσε περισσότερο από τις τελευταίες ταινίες του. Εν γένει πρόκειται για πολύ αρρωστημένη ταινία που ακροβατεί μεταξύ θρίλερ και δράματος και μερικές φορές σε κάνει να αισθάνεσαι δυσάρεστα. Αλλά είναι τόσο αριστοτεχνικά φτιαγμένη, όλα συνδέονται μεταξύ τους, σε καθηλώνει. Ο Αλμοδόβαρ απέδειξε και πάλι πόσο χαρισματικός σκηνοθέτης/δημιουργός είναι!
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
underwater βλέπω κινούμαστε παράλληλα:haha:,το είδα κι εγώ χθες και ήθελα να διαβάσω απόψεις και σχόλια.
Κι εμένα μου άρεσε.Αν και παρανοικό το σενάριο,η κεντρική ιδέα,οι ρόλοι...,
όλη αυτή η ψύχωση και κυρίως το εξωπραγματικό και εξωφρενικό που κυριαρχούν στο έργο με κούρασαν,
ωστόσο η πλοκή,η ένταση,τά πάθη των χαρακτήρων και ο τρόπος που τα αποδίδει αυτά στην οθόνη σκηνοθετικά ο Αλμοδοβαρ,πλάνα,μουσική,όλα αυτά συνθέτουν μιά ταινία πολύ καλή!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γάμος αλά ισλανδικά.

Θα βρουν τελικά το εκκλησάκι για να παντρευτούν?:D


(η ταινία λέγεται Sveitabrúðkaup του 2008 για όποιον ενδιαφέρεται)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.534
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom