Κινηματογραφική κουβέντα....

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ειδα και εγω την τελευταια του αλμοδοβαρ(την βρηκα εξαιρετικη, και πετυχημενα ενοχλητικη!εκανε αισθηση με τη διαφορετικοτητα της...)
και τον Χωρισμο, πολυ καλη, οντως καλοφτιαγμενη αλλα δεν την θεωρω και τιποτα το ιδιαιτερο...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μετά από εβδομάδα αποτυχημένων επιλογών, είπα να κατευθυνθώ προς το είδος που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ: βρετανικό δράμα εποχής! "Jane Eyre" οπότε. Αρκετά καλό, ωραίες ερμηνείες, οφθαλμόλουτρο (Michael Fassbinder γαρ) και σωστή δόση ρομαντισμού και δράματος (δεν γίνεται γλυκανάλατο). Μολαταύτα δεν κατάφερε να ξεπεράσει την version του 1943 με τον Orson Welles.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μετά από εβδομάδα αποτυχημένων επιλογών, είπα να κατευθυνθώ προς το είδος που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ: βρετανικό δράμα εποχής! "Jane Eyre" οπότε. Αρκετά καλό, ωραίες ερμηνείες, οφθαλμόλουτρο (Michael Fassbinder γαρ) και σωστή δόση ρομαντισμού και δράματος (δεν γίνεται γλυκανάλατο). Μολαταύτα δεν κατάφερε να ξεπεράσει την version του 1943 με τον Orson Welles.
ο Οrson Welles δυσκολα ξεπερνιεται my dear........ Τετοια μυαλα δεν ξαναβγαινουν, αν και στη συγκεκριμενη ταινια η ερμηνεια του δεν μου πολυαρεσε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ο Οrson Welles δυσκολα ξεπερνιεται my dear........ Τετοια μυαλα δεν ξαναβγαινουν, αν και στη συγκεκριμενη ταινια η ερμηνεια του δεν μου πολυαρεσε.
Εγώ την είχα δει πολύ μικρή και είχα εντυπωσιαστεί! Σε κάποια φάση (όταν ήμουν γύρω στα 14-15) την έβλεπα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!:) Από τις ταινίες που με έχουν σημαδέψει!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εγώ την είχα δει πολύ μικρή και είχα εντυπωσιαστεί! Σε κάποια φάση (όταν ήμουν γύρω στα 14-15) την έβλεπα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!:) Από τις ταινίες που με έχουν σημαδέψει!
Μιλωντας για ταινιες που μας εχουν σημαδεψει σε μικρη ηλικια.....
Αυτες που μου ερχονται πρωτες στο μυαλο αυτη τη στιγμη ειναι Τα πουλια του Χιτσκοκ, τα Κοκκινα Παπουτσια και ο Βιολιστης στην στεγη.
Εντελως διαφορετικες η μια απο την αλλη , αλλα τις σκεφτομαι και θυμαμαι τα παιδικα μου χρονια (τωρα να μου πεις τι σοϊ παιδικα χρονια ηταν αυτα οταν εβλεπες Τα Πουλια του Χιτσοκ ....)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
(τωρα να μου πεις τι σοϊ παιδικα χρονια ηταν αυτα οταν εβλεπες Τα Πουλια του Χιτσοκ ....)
μην ανησυχείς υπάρχουν και χειρότερα:
υπήρχαν και παιδάκια που εβλεπαν
Psycho του Χιτσκοκ!:bleh:
διάφορους Δράκουλες με Κρίστοφερ Λι
:rolleyes:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.507
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ (πέρα από τις ταινίες της Βουγιουκλάκη:D) σαν παιδί είχα κολλήσει με τα "Stand by me", "The Goonies", "Jane Eyre" φυσικά, αλλά και τα μιούζικαλ "The sound of music" και "Mary Poppins". Είναι απίστευτο το πόσο μας επηρεάζουν οι ταινίες που είδαμε μικροί. Πριν λίγους μήνες που ταξίδευα Αμερική είδα στον κατάλογο των ταινιών την Mary Poppins και ξεκίνησα να το δω. Σε 10' το δάκρυ κυλούσε ασταμάτητο. Απίστευτες αναμνήσεις ανασύρθηκαν ακούγοντας τα τραγούδια. Φαντάζομαι την αμηχανία των διπλανών μου.:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τα κινηματογραφικά έργα τα οποία απευθυνόντουσαν σε ενήλικο κοινό και τα οποία με σημάδεψαν ως ανήλικο (μηχανευόμενη διάφορους τρόπους προκειμένου να διαλάθω της προσοχής της μάνας μου) ήταν το The Collector The Collector (1965) - IMDb
(Μπρρρ...Είχα εφιάλτες για μήνες! )
The Life and Times fo Judge Roy Bean The Life and Times of Judge Roy Bean (1972) - IMDb
και την γνωστή Οδύσσεια του Διαστήματος.
Αναρωτιέμαι τι εντύπωση θα μου έκαναν αν τα ξανάβλεπα σήμερα!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
είδα την καταιγίδα (The Tempest) του Σαίξπηρ με την Έλεν Μίρεν, Ράσελ Μπραντ κλπ....
Εξορισμένη σε ένα φανταστικό νησί, η μάγισσα Προσπέρα (Μίρεν), προκαλεί μια καταιγίδα για να βυθίσει τα πλοία των εχθρών της και ελευθερώνει τις δυνάμεις της για εκδίκηση.
πολύ καλό έργο για τους φαν του είδους όμως ήταν λίγο παραπάνω θεατρικό από ό,τι θα μπορούσε κάποιος να αντέξει στην τηλεόραση!!!! εμένα μου άρεσε αλλά κάποιους ίσως τους ξενίσει λίγο!!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα ως παιδί με σημάδεψε ο "Κλέφτης Ποδηλάτων" -όχι δεν είμαι τόσο μεγάλος,αλλά το είδα ως παιδί- και "Οι ιππότες της Ελεεινής Τραπέζης"!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.516
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom