Κινηματογραφική κουβέντα....

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια και πιάσαμε τα φιλμ νουάρ εποχής ένα από τα αγαπημένα μου είναι το Laura του Otto Premiger: Laura (1944 film) - Wikipedia, the free encyclopedia
Αν σας τύχει να το βρείτε σε κανένα βίντεο κλαμπ πάρτε το!
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Μόλις είδα σε πρεμιέρα τη νέα ταινία του Γούντι Άλεν "Μεσάνυχτα στο Παρίσι"!
Υπέροχη ατμόσφαιρα, ονειρεμένη μουσική, ένα Παρίσι να το πιεις στο ποτήρι!
Βγήκα από την αίθουσα και τραγουδούσα!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
^η ταινια ειναι απλα εξαιρετικη!μοναδικη!!!

εγω ειδα το Melancholia του Τριερ, και μ'αρεσε φοβερα!!!απο τις πιο προσιτες του.με μια εξαιρετικη kirsten dunst...
Λίγη εσχατολογία, λίγος νιχιλισμός, λίγο ψευτο-Φροιντισμός, στο καζάνι με λίγο Buñuel και τα βυζιά της Dunst και βγαίνει αυτό το έκτρωμα. Απο τις χειρότερες ταινίες που έχω δει εδώ και καιρό.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μόλις είδα σε πρεμιέρα τη νέα ταινία του Γούντι Άλεν "Μεσάνυχτα στο Παρίσι"!
Υπέροχη ατμόσφαιρα, ονειρεμένη μουσική, ένα Παρίσι να το πιεις στο ποτήρι!
Βγήκα από την αίθουσα και τραγουδούσα!!
Να'σαι καλά! Δεν ήξερα για την ταινία! Είδα τώρα λίγο το τρέιλερ και θέλω να τη δω κι εγώ!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μόλις είδα σε πρεμιέρα τη νέα ταινία του Γούντι Άλεν "Μεσάνυχτα στο Παρίσι"!
Υπέροχη ατμόσφαιρα, ονειρεμένη μουσική, ένα Παρίσι να το πιεις στο ποτήρι!
Βγήκα από την αίθουσα και τραγουδούσα!!

Κι εγώ περιμένω να δω αυτή την ταινία! Εντυπώσεις σε λίγες μέρες!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
αυτές τις μέρες είδα το Red Riding Hood (ωραία ατμόσφαιρα αλλά το στόρυ δεν μου άρεσε) και το τελευταίο από τους Πειρατές το οποίο ήταν πολύ καλό!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.508
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μες στην εβδομάδα έχω πάει 3 φορές σινεμά και το καλό είναι ότι είδα 3 αρκετά καλές ταινίες!

"Drive": πολύ καλή σκηνοθεσία, 80s ατμόσφαιρα, ο Ryan Gosling απίστευτος ως συνήθως! Το story σαν story με απογοήτευσε κάπως στο 'α μισό της ταινίας, στην συνέχεια όμως έγινε αρκετά καθηλωτικό. Εν γένει μου άρεσε, χωρίς να με ενθουσιάσει!

"The Ides of March": το παρακολούθησα στις Μυστικές Πρεμιέρες του Δαναού (καλή πρωτοβουλία, δείτε εδώ). Πολύ καλό cast (Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti) με καλές ερμηνείες, ωραία σκηνοθεσία, πολύ "αμερικάνικη" ταινία (όχι με την κακή έννοια:D). Μου άρεσε πολύ, αν και με χάλασε κάπως το τέλος (απότομο, αίσθημα ότι κάτι έλειπε και λίγο αντίληψη "άσπρο ή μαύρο").

"Ανώνυμοι ρομαντικοί": χαριτωμένη και συναισθηματική γαλλική κομεντί, λίγο σουρρεαλιστική, με πολύ αστείους διαλόγους και νοσταλγικό στυλ!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ θα επιμείνω λίγο ρετρό και θα σας προτείνω μια από τις αγαπημένες μου κομεντί. Διακοπές στη Ρώμη.


Πανεμορφη Οντρει Χεμπορν στον πρώτο της μεγάλο ρόλο, διπλά της ο μεγάλος Γκρεγκορι Πεκ με φοντο την πανέμορφη Ρώμη στην οποία ξεναγούμαστε με μια vespa.
 
Last edited by a moderator:

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
βλέπω τώρα biutiful με τον πιο γοητευτικό άσχημο της μεγάλης οθόνης!!!! ρε γμτ , το περίμενα πιο καλό όμως το έργο!!!!!!!
:roll:
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
βλέπω τώρα biutiful με τον πιο γοητευτικό άσχημο της μεγάλης οθόνης!!!! ρε γμτ , το περίμενα πιο καλό όμως το έργο!!!!!!!
:roll:
Από τις ταινίες της περσινής σεζόν πιστεύω ότι ήταν από τις καλύτερες.
Η ερμηνεία του Χαβιέ Μπαρδέμ άψογη!συγκλονιστική!,

αλλά βέβαια σεναριακά είναι μιά"ψυχοπλακωτική"πολύ βαρειά ταινία(αν εννοείς αυτό),ειδικά γιά Βαρκελωνόπληκτους αν δούνε αυτό το έργο ίσως μετά αναθεωρήσουν τον έρωτα τους για την πόλη:haha:,
ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από το έργο και την άλλη πλευρά της γοητευτικής αυτής πόλης.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
σήμερα είδα Νικόλ Κίντμαν , το "Απώλεια" καλό ήταν κι αυτό......
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ, όπως λέω και στους Ερωτευμένους με το Παρίσι, είδα την Paris, je t'aime (2006) την οποία συστήνω ανεπιφύλαχτα σε όσους την έχασαν, όπως εγώ. Όχι αριστούργημα αλλά καλή ταινία και Παρίσι, καθότι η πιο δημοφιλής πόλη του κόσμου δικαιούται να έχει και την ταινία της. ΑΛΛΑ (φαίνεται το'χει η μοίρα μου να βλέπω ταινίες με πόλεις σήμερα...) έχω κι άλλο να προτείνω. Για όσους αγαπούν Νέα Υόρκη κι έχασαν ή θέλουν να ξαναδούν την ταινία Ιστορίες της Νέας Υόρκης, την έχει απόψε η ΕΡΤ στις 9. Νέα Υόρκη, άλλος έρωτας. Ελπίζω να μη με απογοητεύσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.574
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom