Καλύτερος τρόπος για να κλείνεις εισιτήρια;

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Σας εχει τυχη να βγαλετε εισητηρια απο πρακτοριο, η αεροπορικη να αλλαξει την ωρα πτησης και ενω εαν ειχατε κλεισει απευθειας στην αεροπορικη θα σας ερχοταν ενα ωραιοτατο ενημερωτικο e-mail, ο πρακτορας το ξεχασε και εσεις χασατε την πτηση ενω βρισκοσασταν 10 ωρες μακρια απο Ελλαδα; Εγω λεω ναι στον πρακτορα, αρκει να τον ξερω...και μην μου πει κανεις οτι πρεπει να τσεκαρω συνεχως τα δρομολογια ακομη και στις διακοπες μου, γιατι θα εχει δικιο.. Shit happens ....
Εγω απλα θα ηθελα να προσθέσω και στο σχόλιο αλλα και σε προηγούμενο οτι πλεον τα περισσότερα ταξιδιωτικά γραφεία δεν αποτελούνται από ενα ατομο ωστε να ξεχάσει να ειδοποιησει τον επιβάτη...υπάρχουν γραφεία που ειδικεύονται που θέλεις να πας αλλα εχουν πακέτα και εμπειρία για Ανατολή,Ασία δλδ από αραβικά Εμιράτα ως κίνα αλλα ειδικεύονται στην νότιο Αμερική ψάξιμο θελει και αυτό όπως ολα.δεν μιλαω για τα γραφεία κράχτες που υπάρχουν στην Συγγρού και στο λιμάνι και τα γραφεία στην πλειονότητα τους προσφέρουν βοήθεια,'προστασία' σε δύσκολους προορισμούς ειδικά αν δεν πάτε με γκρουπ,ακομα και επιστροφή χρημάτων ανάλογα την περιπτωση,δεν υπάρχουν μυστικά site που το ευρύ κοινό δεν εχει πρόσβαση και για αυτό αυτοι τα παίρνουν φθηνά,απλα ανάλογα το γραφείο και ανάλογα την συμφωνία που κλεινει με αεροπορική κ ξενοδοχείο προσαρμόζει πολλές φορές την προμήθεια του ωστε να φαινεται σε εμάς πιο δελεαστικό.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... δεν υπάρχουν μυστικά site που το ευρύ κοινό δεν εχει πρόσβαση ...
Εδώ θα σε διορθώσω. Υπάρχουν επαγγελματικά sites στα οποία οι πράκτορες έχουν πρόσβαση με κωδικούς. Από πού μπορούμε οι υπόλοιποι, για παράδειγμα, να κάνουμε προκράτηση εισιτηρίου για 48 ώρες χωρίς να το πληρώσουμε ;
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Καλά, λογικό είναι κάποιοι από δω να προμοτάρουν τα ταξιδιωτικά πρακτορεία με φυσικά καταστήματα.Επιχειρήσεις είναι και αυτές και από κάπου πρέπει να ζήσουν.Αλλά και τα online πρακτορεία που δε χρεώνουν service fee είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα και κάνουν, τα περισσότερα τουλάχιστον, μια χαρά δουλειά ακόμα και στα πιο περίεργα ταξίδια.Είναι δίπλα στον πελάτη.Τώρα αν κάποιοι από δω κλείνουν ντε και καλά από πρακτορεία συγκεκριμένα στη γειτονιά τους, από κολλητούς τους πράκτορες ή τα μεγάλα ονόματα στο κέντρο ή όπου αλλού, καλά κάνουν.Κατά τη γνώμη μου βέβαια δεν είναι value for money.Τώρα αν θες να κάνεις ένα ταξίδι με 16 σκέλη και να λείπεις 2 μήνες από το σπίτι σου με badget 10000 ευρώ και άνω κλείσε τα από όπου θες, μάλλον τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση.Αλλά πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Ρε φίλε κάνε μας την χάρη σε παρακαλώ... έχεις πάει δυο ταξίδια μέχρι την Ρώμη και το Παρίσι και μας το παίζεις και φωστήρας... και εγώ και δεκάδες φίλοι που μας έκατσε στραβή και χάσαμε την μπάλα, είμαστε χαζοί ενώ εσύ ο ξερόλας ο πονηρός...

Ακριβώς το βρήκες... έχω γραφείο ταξιδίων και στηρίζομαι σε σένα που θα κάνεις ένα ταξίδι το χρόνο μέχρι την Ιταλία για να μην φαλήρω... ότι μπούρδα θέλεις διαβάζεις...

Εγώ είπα πέντε πράγματα και όποιος θέλει να ακούσει ακούει, οι υπόλοιποι ας κόψουν τον σβέρκο τους... απλά μου την δίνει που μερικοί σαν κι εσένα που ξέρουν ελάχιστα με το θέμα βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα και μας κάνουν και μαθήματα...
 

surlulu

Banned
Μηνύματα
11
Likes
16
Πάντως, εμάς δυο φορές που βρεθήκαμε στην άκρη του κόσμου και είχαμε θέμα με τις πτήσεις, πήραμε τηλέφωνο στο πρακτορείο που είχαμε βγάλει τα εισιτήρια στην Ελλάδα και καθάρισε. Εκεί, επιτόπου με την αεροπορική εταιρία δε βγάζαμε άκρη. Και μια φορά στη Ρώμη που η εταιρία ήθελε να μας πάει σε άλλο κατώτερο ξενοδοχείο για διαν/ση πριν την πτήση επιστροφής - γιατί λέει δεν είχαν δωμάτια στο ξεν/χείο που πάνε κανονικά, πάλι πήραμε τηλέφωνο στην Ελλάδα και με παρέμβαση του πρακτορείου - ξαφνικά ως δια μαγείας - βρέθηκε μια χαρά δωμάτιο.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Θα δώσω μια επιπλέον διάσταση στο θέμα. Υπάρχουν περιπτωσεις που δεν μπορεί να κλεισεις εισητήρια ουτε από πράκτορα εν Ελλάδι (διότι η εταιρεία δεν υπάρχει στα συστήματά τους), αλλά ουτε απευθείας από το site της εταιρειας, καθότι για να γινει δεκτή η κάρτα σου πρέπει να εχει εκδοθεί σε συγκεκριμένη Ηπειρο. Η συκεκριμένη εταιρεία έχει ομως απίστευτες τιμές. Τι κάνεις ; Εμπιστεύεσαι τουριστικό γραφείο στην συγκεκριμένη Ήπειρο και του στέλνεις τα χρήματα π.χ. μέσω PAYPAL για να σου εκδώσει τα εισητήρια; ή επιλέγεις μια εταιρεία αναγνωρισμένη (που υπάρχει στα συστήματα) αλλά πληρώνεις τα τριπλάσια; Το να πας εκεί και να τα εκδώσεις δεν αποτελεί για εσένα επιλογή αφού δεν θέλεις να ρισκάρεις όυτε την τιμή τους αλλά ούτε και την διαθεσιμότητα τους.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Λοιπόν άκου να δεις Traveller.Οι περισσότερες σου αναρτήσεις είναι μεγαλοστομίες,αποστάγματα γνώσης ή εμπειρίας(μαγκιά σου) και αυτοπροβολής.Κάθε τρεις και λίγο υπενθυμίζεις πόσο έχεις ταξιδέψει, πόσα ξέρεις,πόσα έχεις ξοδέψει και πόσο μοναδικός είσαι.Απίστευτα γραφικός.Το γεγονός ότι διαθέτεις ένα γεμάτο πορτοφόλι και μπορείς και ταξιδεύεις 12 φορές το χρόνο στη Νέα Υόρκη, λόγου χάρη, ενώ εγώ ο δύσμοιρος μόνο μία και αυτή στη Ρώμη όπως λες και εσύ δε σε καθιστούν ούτε αυθεντία ούτε παντογνώστη ούτε τιμητή των πάντων.Εσύ νόμιζε ότι θες.
Για ένα τόσο απλό θέμα, όπως από που να κλείνω τα αεροπορικά μου εισιτήρια επέτρεψε μου να έχω και γω άποψη.Δε την επιβάλλω ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν, απλά την εκφράζω.Δε χρειάζεται να έχεις κάνει τα ταξίδια του Γκιούλιβερ για να πάρεις θέση σε κάτι σε ένα δημόσιο φόρουμ για ταξίδια και εκδρομές.Τώρα επειδή εσύ τα έχεις κάνει, χαλάρωσε λίγο και κατέβασε τους ρυθμούς σου,τουλάχιστον τη φρασεολογία σου, δε θα πάρεις κανένα παράσημο.Με άλλους τρόπους κερδίζεις το σεβασμό των άλλων.Έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Τώρα ότι και να λέω εγώ, υπάρχουν ακόμα πολλοί που θα προτιμήσουν το πρακτορείο του μπατζανάκη τους, θα κλείσουν το εισιτήριο τελευταία στιγμή και όταν πληρώσουν ένα ATH-HER 130 ευρώ θα παραπονιούνται ότι οι ελληνικές αεροπορικές είναι απλησίαστες.Ο κάθε ένας με τα λεφτά του κάνει κουμάντο.Η προοπτική να πάω σε ένα πρακτορείο και να "κόψω ένα εισιτήριο" όπως το κάναμε πριν 10 χρόνια προσωπικά δε μου δημιουργεί καμία εμπιστοσύνη.Είμαι άνθρωπος που ψάχνω δρομολόγια, τιμές, αλλαγές, προσφορές και ευκαιρίες.Για όσους θέλουν να έχουν τη σιγουριά του πράκτορα ας απευθυνθούν εκεί.Εμένα η δική μου εμπειρία είναι αρνητική.
Θυμάμαι λόγου χάρη,4 χρόνια πριν, επειδή δεν είχα πιστωτική κάρτα είχα πάει σε ένα μεγάλο πρακτορείο στην Πανεπιστημίου.16:50 η ώρα,μπορεί και νωρίτερα και έκλεινε στις 17:00.Όταν ζήτησα πληροφορίες για ένα ταξίδι εσωτερικού, που ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω και επιτόπου μάλιστα μου είπε ότι επειδή έχουν κλείσει τα computers δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν και να κοιτάξω καλύτερα από ιντερνετ ή από την ίδια την εταιρία.Το pc ήταν ανοικτό.Τέτοιος επαγγελματισμός...Βέβαια αυτό δεν είναι απαραίτητα και ενδεικτικό της κατάστασης.
Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.Δε θα επανέλθω στο topic.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Δε θα επανέλθω στο topic.
Kαι καλά θα κάνεις γιατί λες αρλούμπες...

Εγώ μίλησα για δύσκολα ταξίδια με πολλαπλές πτήσεις κι εσύ μας λες για ένα ATH-HER... άρες μάρες κουκουνάρες δηλαδή...

Όχι ρε φίλε δεν πρέπει να έχεις άποψη για ένα τόσο απλό όπως λες θέμα γιατί πρώτα απόλα δεν είναι απλό... το να βγάλεις μόνος σου ένα εισιτήριο για 5-6 συνεχόμενους προορισμούς με διαφορετικές εταιρίες νομίζεις πως είναι απλό και νομίζεις ότι εύκολα μπορείς να το βγάλεις από το net... πάρα πολύ εύκολα μπορεί να την πατήσεις και να μείνεις με τον μουτζούρη στο χέρι στην άκρη της γης... εξήγησα σε όλους τους τόνους ότι εγώ έπαθα για να μάθω και δεν τα γράφω γιατί έχω δικό μου πρακτορείο αλλά για να σώσω κανένα φουκαρά που θα ακούσει κανένα ξερόλα σαν κι εσένα και θα φάει το κεφάλι του επειδή στα 1.500€ το εισιτήριο τσιγκουνεύτηκε να δώσει άλλα 30€ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο...

Την στιγμή λοιπόν που τα μόνα εισιτήρια που έβγαλες από το net είναι μέχρι την Κρήτη ή στην καλύτερη μέχρι το Λονδίνο, ότι και να λες δεν έχει καμία αξία και δεν έχει αξία γιατί δεν έχεις πείρα... δεν πα να ψάχνεις τις προσφορές και τις τιμές όσο θες, άμα δεν ταξιδέψεις και δεν σου κάτσει στραβή για να την αντιμετωπίσεις, ότι κι αν λες είναι αέρας φρέσκος... άσε λοιπόν τις μεγάλες κουβέντες και κάτσε διάβαζε τι λένε αυτοί που έχουν μεγαλύτερη πείρα από σένα μπας και μάθεις κάτι παραπάνω... στο ξαναλέω... κι εγώ έπαθα για να μάθω...

Τα ρέστα τώρα περί επίδειξης χρημάτων που κάνω είναι άνευ σχολιασμού και βρίσκονται μόνο στο θολωμένο σου μυαλό... απλά να υπενθυμίσω ότι εκτός εξαιρέσεων, παρεμβάσεις κάνω μόνο για θέματα που ξέρω καλά... και το συγκεκριμένο θέμα, όσο κι αν σε πληγώνει το γνωρίζω πολύ καλά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα αεροπορικά εισιτήρια είναι (περιέργως) πολύ μεγάλο θέμα. Αν εξαιρέσουμε κάποιες από τις low-cost αεροπορικές (Ryanair, easyjet κλπ), ο τρόπος έκδοσης και διαχείρισης των αεροπορικών εισιτηρίων καθορίζεται από την ΙΑΤΑ και είναι ο ίδιος παγκοσμίως. Κάθε ταξιδιωτικό γραφείο - μέλος της ΙΑΤΑ, και κάθε on-line booking site (που στην πραγματικότητα είναι κι αυτό ένα ταξιδιωτικό γραφείο) έχει την ίδια ακριβώς πρόσβαση με τις ίδιες τις αεροπορικές στα συστήματα κρατήσεων (GDS). Η διαφορά ενός πράκτορα με τα sites, είναι ότι έχει τη δυνατότητα να κτίσει "με το χέρι" περίπλοκα PNR (κρατήσεις), τα οποία ένας προγραμματιστής web-site δεν έχει πρακτικά τη δυνατότητα να προγραμματίσει, ή ένας αλγόριθμος έυρεσης επιλογών ενός site δε μπορεί να εντοπίσει. Επιπλέον, έχει τη δυνατότητα να εντάξει πολλαπλές διαδοχικές πτήσεις με διαφορετικές εταιρίες στο ίδιο εισιτήριο, που έχει ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη σημασία σε περιπτώσεις ακυρώσεων, καθυστερήσεων, κλπ. Όπως και να κρατάει το PNR ανοικτό χωρίς εκδομένο εισιτήριο για κάποιο διάστημα.

Το αν και πως το εισιτήριο που θέλετε να εκδώσετε θα επωφελείται από τα παραπάνω, το ανέλυσαν οι προηγούμενοι διεξοδικά. Εσείς επιλέγετε, αλλά ξέρω πολλούς που έχουν καεί από κάτι τέτοια.

Από την άλλη, αν κάποιος εκδώσει αεροπορικό εισιτήριο από μια αεροπορική, έχει να κάνει με την ίδια την αεροπορική, που έχει αντιπροσώπους παντού. Τις προάλλες είμουνα στο TXL μια Κυριακή απόγευμα και η πτήση μου για Μόναχο ακυρώθηκε λόγω χιονόπτωσης. Είχα εισιτήριο αγορασμένο από τη LH, πήγα στο γκισέ και εξυπηρετήθηκα. Γνωστός είχε εισιτήριο από πράκτορα (αγορασμένο ως 390- από την Α3), και έφαγε τις ώρες του να μιλάει με roaming με τον πράκτορα στην Ελλάδα, για να καταλήξει να αγοράσει εισιτήριο με την EasyJet για το επόμενο πρωί (μέχρι να μπορέσει να δράσει ο πράκτορας, είχαν προλάβει και είχαν καλυφθεί όλες οι θέσεις των άλλων πτήσεων).

Επομένως, δεν υπάρχει πανάκεια. Προσωπικά, προσπαθώ να έχω όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού μου σε ένα εισιτήριο. Αν αυτό μπορεί να γίνει από την αεροπορική, το κλείνω από κει. Αλλιώς, υπάρχουν και οι πράκτορες....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Τα αεροπορικα εισιτηρια τα τελευταια χρονια,τα κλεινω,απο το ιντερνετ γιατι με βολευει να καθομαι το βραδακι,ηρεμη,μετα την δουλεια,να βλεπω τις εναλλακτικες(μερες,ωρες)και επισης πακετο και το ξενοδοχειο.Μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα.Ομως,αν εκανα ενα περιπλοκο ταξιδι θα πηγαινα σε ενα πρακτορειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom