Καλύτερος τρόπος για να κλείνεις εισιτήρια;

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εγω αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι πώς θα σε βοηθήσει ο πρακτορας ή το ιντερνετικο site που έκλεισες τα εισιτηρια αν η στραβή σου κάτσει σάββατο βράδυ ή κυριακή????
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό ρώτησα κι εγώ προηγουμένως αλλά ρεαλιστική απάντηση δεν πήρα. Δεν πιστεύω ότι ο πράκτορας της γειτονιάς θα είναι σε ετοιμότητα 24-7 για να μου λύσει το όποιο πρόβλημα μου ανακύψει στην άλλη άκρη του κόσμου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό ρώτησα κι εγώ προηγουμένως αλλά ρεαλιστική απάντηση δεν πήρα. Δεν πιστεύω ότι ο πράκτορας της γειτονιάς θα είναι σε ετοιμότητα 24-7 για να μου λύσει το όποιο πρόβλημα μου ανακύψει στην άλλη άκρη του κόσμου.
Μα γι αυτό και δεν είναι όλοι οι πράκτορες/sites το ίδιο και δε χρεώνουν και το ίδιο.... Ένας πράκτορας, είτε παραδοσιακός ή online, έχει τη δυνατότητα να είναι σε ετοιμότητα 24x7, αλλά όπως είναι φυσικό, αν το κάνει αυτό, θα το χρεώνει κιόλας. Υπάρχει ο πράκτορας της γειτονιάς, που προσφέρει προσωπική εξυπηρέτηση και σου δίνει και το κινητό του, αλλά υπάρχουν και πρακτορεία με χιλιάδες άτομα προσωπικό (π.χ. expedia) που λειτουργούν 24x7. Ότι προτιμά ο καθένας.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Noμιζω οτι ολοι συμφωνουμε αλλα δεν το εχουμε καταλαβει... Οταν προκειται για ενα απλο ταξιδι εντος Ευρωπης η πλειοψηφια επιλεγει το ιντερνετ. Αν παλι ειναι να παμε στη Ζουαζιλανδη με ενδιαμεση σταση στη Μαδαγασκαρη για λιγες μερες και να επιστρεψουμε στην Καβαλα μεσω Περου γιατι εχουμε και μια θεία εκει,ε οποιος ειναι τοσο μαγκας και μπορει να το οργανωσει ολο αυτο μονος του μαγκια του,αλλα οι περισσοτεροι για να μην πω ολοι κατι τοσο συνθετο θα το αφηναν να το οργανωσει ενα ταξιδιωτικο γραφειο. Απλο.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Εδώ θα σε διορθώσω. Υπάρχουν επαγγελματικά sites στα οποία οι πράκτορες έχουν πρόσβαση με κωδικούς. Από πού μπορούμε οι υπόλοιποι, για παράδειγμα, να κάνουμε προκράτηση εισιτηρίου για 48 ώρες χωρίς να το πληρώσουμε ;

Μιλαω με την ιδιοτητα αποφοιτου τει διοικησης τουριστικων επιχειρησεων,σε 2 γραφεια που εχω δουλεψει ως τωρα στο εναν ως Outgoing και στο αλλο στο planning,όχι δεν ειχα απευθειας σχεση με τις κρατησεις αλλα παντα ο συναδελφος και στα 2 γραφεια εκλεινε εισιτηρια η πακετα αν προκειτο για γκρουπ μεσω των συνεργασιων,δεν εμπαινε καπου μυστικα με κωδικο,οχι σαφως δεν επαιρνε την aegean για παραδειγμα να πει ελα ειμαι απο το ταδε γραφειο,αλλα παντα οσες φορες ειχα δει τουλαχιστον εγω μιλουσε με ατομο μεσα στην aegean που ηταν εκπροσωπος αυτο ομως δεν σημαινει οτι υπαρχει στανταρ τιμη για ολους τους πρακτορες...αλλος εχει τιμη υψηλοτερη γιατι δεν στελνει πληρες πτησεις και αλλος πρακτορας εχει χαμηλοτερες γιατι στελνει αρκετα ατομα καθε μηνα.καπου κρυφα με κωδικους απο την μικρη μου εμπειρια δεν ειδα να ισχυει κατι τετοιο,ειναι καθαρα θεμα συμφωνιων.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Αυτό ρώτησα κι εγώ προηγουμένως αλλά ρεαλιστική απάντηση δεν πήρα. Δεν πιστεύω ότι ο πράκτορας της γειτονιάς θα είναι σε ετοιμότητα 24-7 για να μου λύσει το όποιο πρόβλημα μου ανακύψει στην άλλη άκρη του κόσμου.
Εχεις απολυτο δικιο..για αυτο θα πρεπει ο καθενας να επιλεξει τον πρακτορα με τον υψηλοτερο δεικτη επαγγελματισμου. Εγω δεν πιστευω οπως προειπωθηκε οτι ενα μεγαλο ταξιδιωτικο γραφειο πχ του κεντρου, που απασχολει συνηθως υπαλληλους χωρις ικανοποιητικη αμοιβη, ειναι ικανο να παρεχει υπηρεσιες 24/7. Απο την εμπειρια μου, συνηθως περιοριζονται απλα στην πωληση και μαλιστα τις περισσοτερες φορες πωλουν προορισμους που δεν εχουν επισκεφτει, χωρις να ειναι σε θεση να αξιολογησουν και να αποκωδικοποιησουν τις αναγκες των πελατων τους. Σαφως υπαρχουν και σοβαρα πρακτορεια για αυτο προσοχη. Επισης οτι λαμπει δεν ειναι κατα αναγκη χρυσος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω δεν πιστευω οπως προειπωθηκε οτι ενα μεγαλο ταξιδιωτικο γραφειο πχ του κεντρου, που απασχολει συνηθως υπαλληλους χωρις ικανοποιητικη αμοιβη, ειναι ικανο να παρεχει υπηρεσιες 24/7.
Δεν προειπώθηκε. Είναι συνειρμός που εσύ έκανες... Το παράδειγμα που δώθηκε (expedia) σαφώς και δεν ταυτίζεται με μεγάλο γραφείο π.χ. του κέντρου.

Άλλα πρακτορεία, μεγάλα ή μικρά, στοχεύουν στις χαμηλές τιμές (και παρέχουν χαμηλές υπηρεσίες), και άλλα, επίσης είτε μικρά είτε μεγάλα στοχεύουν σε ποιοτικές υπηρεσίες και ευχαριστημένους πελάτες. Δεν έχει να κάνει ευθέως με το μέγεθος, οστώσο οι οικονομίες κλίμακας σπρώχνουν περισσότερο τα μεγάλα γραφεία/sites προς μια κατεύθυνση και τα μικρά προς την άλλη.

Από την άλλη, το μεγάλο γραφείο έχει τη δυνατότητα να έχει και βάρδιες 24χ7 στο τηλεφωνικό του κέντρο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Noμιζω οτι ολοι συμφωνουμε αλλα δεν το εχουμε καταλαβει... Οταν προκειται για ενα απλο ταξιδι εντος Ευρωπης η πλειοψηφια επιλεγει το ιντερνετ. Αν παλι ειναι να παμε στη Ζουαζιλανδη με ενδιαμεση σταση στη Μαδαγασκαρη για λιγες μερες και να επιστρεψουμε στην Καβαλα μεσω Περου γιατι εχουμε και μια θεία εκει,ε οποιος ειναι τοσο μαγκας και μπορει να το οργανωσει ολο αυτο μονος του μαγκια του,αλλα οι περισσοτεροι για να μην πω ολοι κατι τοσο συνθετο θα το αφηναν να το οργανωσει ενα ταξιδιωτικο γραφειο. Απλο.
Σιγα μη μου οργανωσει ο πρακτορας την επισκεψη στη θεια μου στο Περου, σιγα μη μου πει και τι σοκολατακια να της παρω...

Παρατηρω πως πολλοι οταν αναφερονται σε πρακτορεια μιλουν κυριως για τα γραφεια (μικρα ή μεγαλυτερα) στα οποια απαιτειται η φυσικη παρουσια του πελατη ή τηλεφωικη επικοινωνια για κρατηση, αγνοωντας πως και πολλα απο τα online ψαχτηρια διαχειριζονται απο πρακτορεια.

Ενα λοιπον πρακτορειο με 24/7 εξυπηρετηση πελατων ή ενας γνωστος και αξιοπιστος πρακτορας οπως ειπε και ο taver μπορουν να βοηθησουν σε περιπτωση στραβης. Ο καθενας βεβαια βαζει τις δικες του χρεωσεις για τις υπηρεσιες που προσφερει.

Αν ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην χασω ενα σωρο χρηματα αν κατι παει στραβα θα εκανα μια ασφαλεια.

Πρακτορα της γειτονιας που λεμε θα εμπιστευομουν μονο αν οι τιμες του ηταν ανταγωνιστικες, τον ηξερα προσωπικα ή ειχα συστασεις απο ατομα που εμπιστευομαι πως ειναι καλος επαγγελματιας. Εχω συνεργαστει με δεκαδες απο δαυτους κι εχω δει ανθρωπους τιμιους που δουλευουν με ελαχιστο κερδος (που πραγματικα απορουσα πως τους συμφερει) κι εχω δει κι αλλους να ζητουν τιμες με κερδος 100% απο ανυποψιαστους τουριστες.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Δεν προειπώθηκε. Είναι συνειρμός που εσύ έκανες... Το παράδειγμα που δώθηκε (expedia) σαφώς και δεν ταυτίζεται με μεγάλο γραφείο π.χ. του κέντρου.

Άλλα πρακτορεία, μεγάλα ή μικρά, στοχεύουν στις χαμηλές τιμές (και παρέχουν χαμηλές υπηρεσίες), και άλλα, επίσης είτε μικρά είτε μεγάλα στοχεύουν σε ποιοτικές υπηρεσίες και ευχαριστημένους πελάτες. Δεν έχει να κάνει ευθέως με το μέγεθος, οστώσο οι οικονομίες κλίμακας σπρώχνουν περισσότερο τα μεγάλα γραφεία/sites προς μια κατεύθυνση και τα μικρά προς την άλλη.

Από την άλλη, το μεγάλο γραφείο έχει τη δυνατότητα να έχει και βάρδιες 24χ7 στο τηλεφωνικό του κέντρο...
Προσφατος ενταχθηκα στο δυναμικο του travelstories, αλλα σταθηκε ικανος ο χρονος για να διαπιστωσω οτι υπαρχει μια ενταση και μια επαρση ανευ ουσιας. Taver βιαστηκες..δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα και δεν απευθυνομουν καν σε εσενα..κατι σχετικο ειπωθηκε απο των darkest αρκετα post πριν. Ως προς το expedia που ανεφερες εαν πιστευα οτι ειναι ταξιδιωτικο γραφειο του κεντρου εκτος απο αφελης θα ημουν και ασχετος...Δεν νομιζω οτι εχω αφησει στοιχεια για τετοια συμπερασματα. Φιλικα.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Προσφατος ενταχθηκα στο δυναμικο του travelstories, αλλα σταθηκε ικανος ο χρονος για να διαπιστωσω οτι υπαρχει μια ενταση και μια επαρση ανευ ουσιας. Taver βιαστηκες..δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα και δεν απευθυνομουν καν σε εσενα..κατι σχετικο ειπωθηκε απο των darkest αρκετα post πριν. Ως προς το expedia που ανεφερες εαν πιστευα οτι ειναι ταξιδιωτικο γραφειο του κεντρου εκτος απο αφελης θα ημουν και ασχετος...Δεν νομιζω οτι εχω αφησει στοιχεια για τετοια συμπερασματα. Φιλικα.
τα γραφεια εχετε δικιο ειδικα με τους μισθους πεινας που εχουν αναγκαστικα οπως ολη η ελλαδα δεν μπορουν να απασχολουν προσωπικο 24/7 συνηθως αναλαμβανουν συνεργατες και ειδικα για δυσκολους προορισμους υπαρχουν στο κατα μερος συνεργατες να μιλησετε δλδ αν ειστε βολιβια και συμβει κατι μιλατε με τον συνεργατη του γραφειου σας εκει.Οπως ειπωθηκε και τα μεγαλα ψακτηρια πολλες φορες τα διαχειριζονται πρακτορεια,δεν μιλαω για το συνοικιακα αλλα για μεγαλα ονοματα στον χωρο.Οχι ολα αλλα αρκετα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μιλαω με την ιδιοτητα αποφοιτου τει διοικησης τουριστικων επιχειρησεων,σε 2 γραφεια που εχω δουλεψει ως τωρα στο εναν ως Outgoing και στο αλλο στο planning,όχι δεν ειχα απευθειας σχεση με τις κρατησεις αλλα παντα ο συναδελφος και στα 2 γραφεια εκλεινε εισιτηρια η πακετα αν προκειτο για γκρουπ μεσω των συνεργασιων,δεν εμπαινε καπου μυστικα με κωδικο... ...καπου κρυφα με κωδικους απο την μικρη μου εμπειρια δεν ειδα να ισχυει κατι τετοιο...
«Και όμως κινείται» φίλτατε darkest. Δεν έχω πρόθεση να υποτιμήσω τις σπουδές ή να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου. Μάλλον όμως αναφερόμαστε σε πρακτορεία με διαφορετικό αντικείμενο. Εγώ αναφέρομαι σε πρακτορείο που κατά 90% ασχολείται με κλείσιμο εισιτηρίων και ελάχιστα με διοργάνωση εκδρομών. Το πρακτορείο λοιπόν μπαίνει με κωδικούς στο σύστημα «Γαλιλαίος». Είναι επαγγελματικό site στο οποίο πληρώνει συνδρομή, ασφάλεια κλπ. Κάνει εκεί την κράτηση του εισιτηρίου και αυτομάτως το σύστημα του δίνει την χρονική προθεσμία μέσα στην οποία πρέπει να πληρωθεί το εισιτήριο και να οριστικοποιηθεί η κράτηση – διαφορετικά το ακυρώνει αυτόματα. Αυτή η προθεσμία ποικίλει. Τα εντελώς φθηνά εισιτήρια της Ολυμπιακής και της Aegean π.χ. έχουν προθεσμία μόνο 1 ώρα ενώ το Αθήνα-Μαδρίτη-Μπουένος Άιρες μπορεί να έχει και 20 μέρες. Σ’ αυτό το διάστημα μπορεί ο πελάτης να εξοφλήσει και να πάρει το εισιτήριό του στην τιμή που το έκλεισε ασχέτως αν εν τω μεταξύ έχουν εξαντληθεί εκείνης της κατηγορίας τιμής και έμειναν τα ακριβότερα.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
«Και όμως κινείται» φίλτατε darkest. Δεν έχω πρόθεση να υποτιμήσω τις σπουδές ή να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου. Μάλλον όμως αναφερόμαστε σε πρακτορεία με διαφορετικό αντικείμενο. Εγώ αναφέρομαι σε πρακτορείο που κατά 90% ασχολείται με κλείσιμο εισιτηρίων και ελάχιστα με διοργάνωση εκδρομών. Το πρακτορείο λοιπόν μπαίνει με κωδικούς στο σύστημα «Γαλιλαίος». Είναι επαγγελματικό site στο οποίο πληρώνει συνδρομή, ασφάλεια κλπ. Κάνει εκεί την κράτηση του εισιτηρίου και αυτομάτως το σύστημα του δίνει την χρονική προθεσμία μέσα στην οποία πρέπει να πληρωθεί το εισιτήριο και να οριστικοποιηθεί η κράτηση – διαφορετικά το ακυρώνει αυτόματα. Αυτή η προθεσμία ποικίλει. Τα εντελώς φθηνά εισιτήρια της Ολυμπιακής και της Aegean π.χ. έχουν προθεσμία μόνο 1 ώρα ενώ το Αθήνα-Μαδρίτη-Μπουένος Άιρες μπορεί να έχει και 20 μέρες. Σ’ αυτό το διάστημα μπορεί ο πελάτης να εξοφλήσει και να πάρει το εισιτήριό του στην τιμή που το έκλεισε ασχέτως αν εν τω μεταξύ έχουν εξαντληθεί εκείνης της κατηγορίας τιμής και έμειναν τα ακριβότερα.
μαλλον με μπερδεψατε,το γαλιλαιος,η το wordspan η το amadeus για τους πιο παλιους ειναι προγραμματα οχι site ;)
οσο για το αν το γραφειο κανει μονο κρατησεις δεν παιζει κανενα ρολο,ολα μα ολα τα τουριστικα ειτε ειναι tour operators ειτε οχι εχουν προσβαση στο προγραμμα,αλλα και παλι εχουν συμφωνητικα,δλδ δεν μπορει ενα γραφειο να βρει εισιτηριο με 50 ευρω πχ για ρωμη ενω δεν στελνει κοσμο και αλλο γραφειο που στελνει 100 ατομα τον μηνα στην ρωμη να πληρωσει και αυτο 50.Βασικα οπως ολοι οι κλαδοι τον παν ειναι να εισαι δικτυωμενος και καλο ειναι για οσους θελουν γραφειο τουριστικων επιχειρησεων να κατεχουν διπλωμα ΙΑΤΑ αλλα εκει παλμε αλλου,γιατι απο αλλου ξεκινησε η συζητηση.Οποτε συμφωνουμε οτι το γαλιλαιος και τα υπολοιπα ειναι προγραμματα γιατι site δεν ειναι,μπαινουν και συνδεονται στα τερματικα των αεροπορικων.(φυσικα με κωδικους)απλα οταν μου ειπατε site επαγγελματικα δεν καταλαβα οτι αναφεροσασταν σε αυτα.:haha:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.066
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom