Καλύτερος τρόπος για να κλείνεις εισιτήρια;

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
χμ....δεν το εχω κανει ποτε και ισως εχεις δικιο....συμφωνω οτι σε μεγαλες αποστασεις δεν θα συμφερε αλλα εξαρταται απο την αποσταση...Θα μπορουσε να υπαρχει ενα τρενο Θεσσαλονικη-Βελιγραδι; ή κατι παρομοιο....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
δεν εχω κλεισει ποτε απο πρακτορειο τα θεωρω πεταμενα χρηματα,
Αν πας ποτέ κάποιο δύσκολο ταξίδι, δεν κλείσεις από γραφείο και σου κάτσει στραβή τότε θα αλλάξεις γνώμη...

Μην παραμυθιάζεστε ότι με πέντε ταξίδια που κάνατε γίνατε και ειδικοί... εγώ σε μυστήρια αεροπορικά ταξίδια ΠΑΝΤΑ κλείνω από γραφείο για να ξέρω ποιος θα με ξεμπλέξει σε περίπτωση στραβής...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.174
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επισης τα εισιτηρια απο γραφεια δεν ειναι ακριβοτερα απο τις τιμες του ιντερνετ. Απο κει τα κλεινουν κι αυτοι απλα εχουν κωδικους και ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο κερδους...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην παραμυθιάζεστε ότι με πέντε ταξίδια που κάνατε γίνατε και ειδικοί...
Δε νομιζω να ανεφερα πουθενα οτι διεκδικω τον τιτλο της ειδικου στα ταξιδια.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.689
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν ανέφερες ότι είσαι ειδική είπες όμως ότι θεωρείς πεταμένα τα λεφτά στα πρακτορεία. Θα σου πω ένα παράδειγμα ότι δεν είναι καθόλου πεταμένα. Σκέφτεσαι π.χ. να ταξιδέψεις Αλεξανδρούπολη – Αθήνα σε 10 μέρες αλλά το ταξίδι σου δεν είναι σίγουρο. Σήμερα βρίσκεις ακόμη τα φθηνά εισιτήρια των 75 ευρώ. Σε δύο μέρες που θα είσαι σίγουρη για το ταξίδι τα φθηνά εισιτήρια θα έχουν εξαντληθεί και θα βρίσκεις των 125 ευρώ. Αντί να κλείσεις λοιπόν το εισιτήριό σου σήμερα από το ιντερνέτ με 75 ευρώ και να κινδυνεύεις να το χάσεις αν δεν πραγματοποιηθεί το ταξίδι σου κάνεις προκράτηση στο πρακτορείο με την τιμή των 75 ευρώ και το παίρνεις και το πληρώνεις μετά δυο μέρες που θα είσαι σίγουρη. Εάν δεν γίνει το ταξίδι σου το πρακτορείο απλώς το αποδεσμεύει και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Άλλη περίπτωση πάλι όταν θέλεις να κάνεις συνεχόμενες πτήσεις με διαφορετική εταιρεία. Π.χ. Καβάλα – Αθήνα με Ολυμπιακή και στη συνέχεια Αθήνα – Μαδρίτη με Ιμπέρια. Εάν κλείσεις από τα σάιτς των εταιρειών θα διπλοπληρώσεις τον φόρο του «Βενιζέλος» ενώ το πρακτορείο έχει την δυνατότητα να τον αφαιρέσει (κάπου 15 ευρώ). Τα πρακτορεία κλείνουν και αυτά μέσω ιντερνέτ αλλά από ειδικούς επαγγελματικούς ιστότοπους που εμείς δεν έχουμε πρόσβαση. Εγώ προσωπικά βρίσκω τις τιμές στο ιντερνέτ αλλά μετά ρωτώ και γνωστό μου πράκτορα. Έτυχε να βρω φθηνότερα μέχρι και 200 ευρώ σε σύνθετη πτήση 2 ατόμων. Συν βέβαια το πλεονέκτημα που αναφέρει παραπάνω ο Traveller.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Εν ολίγοις, για την πλειοψηφία των ταξιδιών ένα online ταξιδιωτικό είναι υπεραρκετό.Βρωμάει ο τόπος.Διαλέγεις ένα -από αυτά κατά προτίμηση που δε χρεώνουν service fee-και κάνεις τη δουλειά σου.Αν τώρα θές να πας στον Αμαζόνιο ή στο Τιμπουκτού περνάς από έναν πράκτορα παίρνεις από κει τιμές,βλέπεις και στο internet τι παίζει και αποφασίζεις.Εξαρτάται βέβαια πόσο σίγουρος αισθάνεσαι να οργανώσεις ένα τέτοιο ταξίδι μόνος σου.​
Τα ταξιδιωτικά πρακτορεία με φυσικά καταστήματα αργοπεθαίνουν.Είναι κυρίως για να προσφέρουν προσκυνηματικά ταξίδια σε ετοιμοθάνατους,γαμήλια ταξίδια σε άτομα που δεν έχουν ξαναμπεί στο αεροπλάνο και τα κλασικά τριήμερα τετραήμερα Κέρκυρα, Ρόδο, η Πράγα-Κάρλοβυ Βάρυ σε πιασοκωλάδικα ξενοδοχεία.Ή από την άλλη κάποια σπάνια και ψαγμένα ταξίδια που απευθύνονται σε μυημένους και πορτοφολάτους βέβαια.Είμαι της γνώμης ότι τα πάντα μπορεις να τα οργανώσεις μόνος/μόνη με λίγο ψάξιμο.Αρκεί να σε ενδιαφέρει το σπορ.
Τώρα για ένα ταξίδι στην Αλεξανδρούπολη ή στην Καβάλα βλέπεις τι service fee σκας στον πράκτορα-πεταμένα λεφτά κατά τη γνώμη μου- και αποφασίζεις.Να ξέρεις ότι αν δεν είσαι flexible και προνοητικός το πρακτορείο και η αεροπορική θα σε πατήσουν αλύπητα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Αν τώρα θές να πας στον Αμαζόνιο ή στο Τιμπουκτού περνάς από έναν πράκτορα παίρνεις από κει τιμές,βλέπεις και στο internet τι παίζει και αποφασίζεις.Εξαρτάται βέβαια πόσο σίγουρος αισθάνεσαι να οργανώσεις ένα τέτοιο ταξίδι μόνος σου.​
Και κάπου εκεί που νομίζεις οτι τα ξέρεις όλα και δεν θα σε πιάσουν κορόιδο να δώσεις 30€ παραπάνω να βγάλεις τα εισιτήρια σου από γραφείο, τρως την σφαλιάρα της ακύρωσης και σου έρχεται ο ουρανός σφοντήλι... το ξανάπα και παραπάνω, μην το παίζεται ξερόλες και για 30€ βάζετε σε κίνδυνο ολόκληρο το ταξίδι σας... στα μεγάλα και περίεργα ταξίδια για καλό δικό σας ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΟΡΑ... αυτό λέει η λογική και η πείρα... τα ρέστα είναι ανόητοι ερασιτεχνισμοί...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.315
Likes
5.087
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί είναι καλύτερο να βγάζεις εισιτήρια από πράκτορα και όχι πχ απευθείας απ' την αεροπορική για δύσκολα δρομολόγια; Δεν είναι καλύτερο να μιλάς απευθείας με εκπροσώπους της εταιρείας στο φυσικό της χώρο δηλ. στο αεροδρόμιο απ' το να ψάχνεις στο κινητό τον τάδε πράκτορα που μπορεί να έχει πάει διακοπές στο χωριό του όταν σου σκάσει η στραβή;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.462
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ας μην ξεχναμε ότι και πίσω από τα ελληνικά ψαχτήρια υπάρχουν κάποιοι ταξιδιωτικοί πράκτορες. Η προσωπική μου εμπειρία πρόσφατα από γνωστό ψαχτήρι αφορά ακύρωση εισιτηρίων λόγω υπαιτιότητας της αεροπορικής εταιρείας. Η επικοινωνία ήταν αριστη και η υπάλληλος που ήμουν σε επαφή υπόδειγμα ευγένειας και προθυμίας. Με ειδοποίησαν τηλεφωνικά ότι τα εισιτήρια δεν ισχύουν διότι ακύρωσε τις πτήσεις η εταιρεία (ενώ το αγνοούσα), προσπαθήσαμε να βρούμε εναλλακτικές (όπου οι ίδιοι επικοινώνησαν με την εταιρεία) και τελικά τα ακύρωσαν με full refund μετά από δική μου επιλογή.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Γιατί είναι καλύτερο να βγάζεις εισιτήρια από πράκτορα και όχι πχ απευθείας απ' την αεροπορική για δύσκολα δρομολόγια; Δεν είναι καλύτερο να μιλάς απευθείας με εκπροσώπους της εταιρείας στο φυσικό της χώρο δηλ. στο αεροδρόμιο απ' το να ψάχνεις στο κινητό τον τάδε πράκτορα που μπορεί να έχει πάει διακοπές στο χωριό του όταν σου σκάσει η στραβή;
Γιατί όταν βγάζεις ένα δύσκολο δρομολόγιο, με πολλές διαφορετικές εταιρίες, πάντα είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις να κάνεις με έναν άνθρωπο παρά να ψάχνεσαι με την κάθε εταιρία ξεχωριστά...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Σας εχει τυχη να βγαλετε εισητηρια απο πρακτοριο, η αεροπορικη να αλλαξει την ωρα πτησης και ενω εαν ειχατε κλεισει απευθειας στην αεροπορικη θα σας ερχοταν ενα ωραιοτατο ενημερωτικο e-mail, ο πρακτορας το ξεχασε και εσεις χασατε την πτηση ενω βρισκοσασταν 10 ωρες μακρια απο Ελλαδα; Εγω λεω ναι στον πρακτορα, αρκει να τον ξερω...και μην μου πει κανεις οτι πρεπει να τσεκαρω συνεχως τα δρομολογια ακομη και στις διακοπες μου, γιατι θα εχει δικιο.. Shit happens ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.558
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom