Καλύτερος τρόπος για να κλείνεις εισιτήρια;

McElk

Member
Μηνύματα
1.053
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις – διορθώσεις:). Εν κατακλείδι αυτό που ήθελα να πω στο παρόν νήμα είναι ότι στις δύσκολες ή σύνθετες περιπτώσεις εμείς οι ερασιτέχνες δεν μπορούμε να υποκαταστήσουμε τους επαγγελματίες του χώρου που διαθέτουν γνώσεις, πείρα και εργαλεία. Αυτό βέβαια ισχύει γενικά και για κάθε επάγγελμα.
 

evagk

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,
Θέλω να κλείσω κάποια εισιτήρια και δεν ξέρω το πως, μου είπαν για την χρεωστική και την προπληρωμένη κάρτα, μπορείτε να με διαφωτίσετε ως προς το τι πρέπει να κάνω;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
597
Likes
1.841
Καλησπέρα evagk,
Χρεωστική ή debit είναι η κάρτα που σου δίνει η τράπεζα όταν έχεις κάποιο λογαριασμό κατάθεσης σε αυτήν και την χρησιμοποιείς για να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ ή οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή ακόμα και στο internet. Τα χρήματα αφαιρούνται άμεσα από το λογαριασμό και θεωρείται "ασφαλής" συναλλαγή στο internet γιατί αφήνεις χρήματα στο λογαριασμό σου μόνο αυτά που θα χρειαστείς για την αγορά που θα κάνεις.
Προπληρωμένη ή prepaid είναι η κάρτα που σου εκδίδει η τράπεζα χωρίς να χρειάζεται να έχεις λογαριασμό σ' αυτήν, απλά την "φορτίζεις" κάθε φορά με το ποσό που θα χρειαστείς για την συναλλαγή σου. Η διαφορά εδώ είναι ότι η τράπεζα σε κάθε φόρτιση αλλά και στην αρχική έκδοση κρατά κάποια προμήθεια.
Συνήθως αποφεύγεται η χρήση πιστωτικής κάρτας στο internet για λόγους ασφάλειας αν και πλέον οι περισσότερες έχουν πιστοποίηση ασφάλειας. Όμως σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ στο internet.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.036
Συνήθως αποφεύγεται η χρήση πιστωτικής κάρτας στο internet για λόγους ασφάλειας αν και πλέον οι περισσότερες έχουν πιστοποίηση ασφάλειας. Όμως σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ στο internet.
Για ποιο λόγο είναι πιο ανασφαλής η χρήση της πιστωτικής για ηλεκτρονικές αγορές; Όταν μάλιστα υπάρχουν ακόμη και κάρτες που προσφέρουν διπλάσιο χρόνο εγγύησης ή ασφάλεια αγοράς ενός προϊόντος ακόμη και από διαρρηξη στο σπίτι σου;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
597
Likes
1.841
Θεωρητικά είναι πιό ''ανασφαλείς'' μόνο στο ότι μπορεί κάποιος χάκερ να σου υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας σου και να σε φορτώσει με συναλλαγές που δεν έχεις πραγματοποιήσει, έως το όριο του ποσού συναλλαγών που σου έχει διαθέσει η τράπεζα. Αυτός όμως ο κίνδυνος έχει μειωθεί πλέον, γιατί υπάρχει η δυνατότητα οι πιστωτικές να προστατεύονται με secure code - η visa και η master σίγουρα, για την American Express δεν είμαι σίγουρος και έτσι όταν προχωράς σε συναλλαγή στο διαδίκτυο πριν το τελευταίο στάδιο σου ζητά να γράψεις τον κωδικό που έχεις πάρει όταν έκανες την εγγραφή σ' αυτό το σύστημα ασφάλειας.
Επι πλέον φυσικά έχεις και το δικαίωμα αμφισβήτησης της συναλλαγής.
Παρόλα αυτά ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος στο internet.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.036
Δεν νομίζω ότι νιώθεις πιο ανασφαλής με την πιστωτική από ότι με την debit που είναι συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό που περιέχει χρήματα που ήδη είναι δικά σου κι όχι δανεικά, όπως της κάρτας. Αλλά χάνεις μια σειρά από προνόμια που δίνει η πιστωτική και θα ήταν ανοησία να μην αξιοποιήσεις όταν η πιθανότητα για υποκλοπή είναι η ίδια.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
597
Likes
1.841
Η διαφορά, όπως έγραψα και πριν είναι μόνο στο ότι με την debit ή την προπληρωμένη κινδυνεύεις να χάσεις μόνο το ποσό με το οποίο έχεις φορτίσει την κάρτα ή εχεις αφήσει στο λογαριασμό σου για την συναλλαγή που θα κάνεις άμεσα. Ενώ στην πιστωτική θεωρητικά είσαι εκτεθειμένος με όλο το πιστωτικό όριο που έχει παραχωρήσει η τράπεζα στην κάρτα σου.
Με τον εκσυγχρονισμό όμως πλέον των τραπεζών και την χρήση των κωδικών ευτυχώς αυτό τείνει να αμβλυνθεί.
Φυσικά όπως λες οι πιστωτικές συνοδεύονται και από κάποια προνόμια πχ. άτοκων δόσεων, συλογή bonus κλπ.
Θυμάμαι πέρσυ που είχα ξεχάσει ένα ποσό στην prepaid, το οποίο και θα χρησιμοποιούσα για πληρωμή μέσω internet ξενοδοχείου στο Λονδίνο, το οποίο όμως τελικά πλήρωσα cash όταν έφτασα εκεί και επιστρέφοντας ανακάλυψα ότι χάκερς από ξένο site είχαν αφαιρέσει σχεδόν όλο το ποσό. Το ωραίο ήταν όταν πήγα στην τράπεζα για να κάνω δήλωση αμφισβήτησης, εκείνη τη στιγμή επιχειρούσαν να τραβήξουν και το υπόλοιπο ποσό. Ευτυχώς μετά από κάποιες μέρες μου επέστρεψε η τράπεζα τα χρήματα στην κάρτα, αφού είχε προλάβει και τα είχε δεσμεύσει. Φυσικά αμέσως έκανα ανάληψη αφήνοντας μόνο ένα πολύ μικρό ποσό.
Πάντα χρειάζεται, όσο είναι εφικτό, μεγάλη προσοχή.
 

evagk

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας! :)
Σκέφτομαι να βγάλω απο την Πειραιώς την Prepaid Reloadable μήπως γνωρίζετε σχετικά με αυτό; Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της λέει οτι χρειάζεται 5 ευρώ για την απόκτηση της και την φόρτιση και μετά για κάθε εκφόρτιση δίνω 2. Αν την βγάλω και την φορτώσω άλλη μέρα θα πληρώσω 2 ευρώ ή επειδή θα είναι η πρώτη φορά θα πληρώσω 5. Αρχικά θέλω μόνο να την βγάλω και όχι να κάνω επιτόπου την φόρτιση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.174
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως ασφαλεστερος τροπος για ιντερνετικες αγορες απο το paypal δεν υπαρχει. Αλλα και τις καρτες σου αμα τις παρακολουθεις τακτικα δυσκολα θα την πατησεις.

@evagk ανοιξε ενα λογαριασμο στην Πειραιως και βγαλε μια debit και ασε τις prepaid.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
597
Likes
1.841
Παντως ασφαλεστερος τροπος για ιντερνετικες αγορες απο το paypal δεν υπαρχει. Αλλα και τις καρτες σου αμα τις παρακολουθεις τακτικα δυσκολα θα την πατησεις.

@evagk ανοιξε ενα λογαριασμο στην Πειραιως και βγαλε μια debit και ασε τις prepaid.
Έχεις απόλυτο δίκιο paypal (που υπάρχει) και debit οι καλύτερες λύσεις. Και εγώ στην Πειραιώς (παλιά Κύπρου) είχα ανοίξει ένα μικρό λογαριασμό και με την debit που μου έδωσαν, κάνω τις συναλλαγές. Όταν όμως η Κύπρου είχε τα γνωστά προβλήματα έβγαλα και μία prepaid από την Πειραιώς μέχρι να αποκατασταθούν αυτά. Πάντως η debit είναι καλύτερη από prepaid γιατί παρακολουθείς άμεσα τον λογαριασμό σου, δεν χρειάζεται να πληρώνεις προμήθεια, απλά βάζεις χρήματα στον λογαριασμό σου όσα θα χρειαστείς και όταν θέλεις να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ δεν σου κρατούν προμήθεια.
Βέβαια οι τράπεζες προωθούν τις prepaid γιατί από αυτές έχουν οικονομικό όφελος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.485
Είχα παλιότερα μια prepaid της Κύπρου, η οποία είχε προμήθεια-έξοδα φόρτισης 1€.
Όταν ενσωματώθηκε στην Πειραιώς, αυτόματα η προμήθεια έγινε 2€/φόρτιση και μου την έδωσε και έπαψα να τη χρησιμοποιώ. Αντ'αυτής άνοιξα έναν απλό λογαριασμό κατάθεσης, έβγαλα μια χρεωστική η οποία συνδέεται με αυτόν, έκανα και e-banking και όλα καλά...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.036
Η διαφορά, όπως έγραψα και πριν είναι μόνο στο ότι με την debit ή την προπληρωμένη κινδυνεύεις να χάσεις μόνο το ποσό με το οποίο έχεις φορτίσει την κάρτα ή εχεις αφήσει στο λογαριασμό σου για την συναλλαγή που θα κάνεις άμεσα. Ενώ στην πιστωτική θεωρητικά είσαι εκτεθειμένος με όλο το πιστωτικό όριο που έχει παραχωρήσει η τράπεζα στην κάρτα σου.
Είναι θέμα αντίληψης. Εγώ προτιμώ να είμαι εκτεθειμένη με χρήματα της τράπεζας παρά με δικά μου γιατί εχω χρόνο να διερευνήσω μια περίεργη χρέωση πριν γίνει απαιτητή- το ρίσκο το παίρνει η τράπεζα που μου χορηγεί την κάρτα.
Επίσης να παίρνω μίλια για να βγάζω δωρεάν αεροπορικά με κάθε αγορά και να πληρώνω με άτοκες δόσεις ενώ ο καταθετικός μου λογαριασμός αποδίδει και ελαχιστο τόκο.
Ενώ με μια debit η Paypal τα χρήματά σου εξαφανίζονται από το λογαριασμό τη στιγμή της αγοράς και δεν θέλω πάντα να βλέπω αδειο λογαριασμό. Επίσης δε μου δίνει κανένα προνόμιο όπως δωρεάν ασφάλιση για ταξιδιωτικές υπηρεσίες ή αγορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.787
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom