Καλοκαιρινές διακοπές 2024

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.514
Likes
9.696
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

GiannisP.

Member
Μηνύματα
121
Likes
238
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μου αρεσει ο γυμνισμος. Απλα περσι που πηγα Δονουσα ημερησια δεν ειδα καθολου καμπερς στον Κερο (αν θυμαμαι καλα το ονομα), εμαθα ομως οτι υπηρχαν στο Λειβαδι.
Κέδρο εννοείς, συνήθως βάζουν σκηνές πίσω από το ομώνυμο beach bar, δε ξέρω βέβαια αν μετά τον covid το έχουν "απαγορέψει", στο Λιβάδι όμως σίγουρα θα μπορείς να κάνεις. Γυμνοί βέβαια το 99%, αλλά δε θα σου πει κάποιος κάτι αν είσαι με μαγιό.
 

blade_

Member
Μηνύματα
213
Likes
222
Αν λεμε για το καμπινγκ των Θερμων, εχει τουαλετες. Δεν ξερω τι βελτιωθηκε αλλα δραματικες τοτε.
Επειδη φαινεσαι πρωταρης, οπως ημουν κι εγω, πηγα με ατομα που ειχαν φουλ εξοπλισμο και παρολα αυτα δεν θελω να ξαναπαω καμπινγκ ποτε ξανα. Αν δεν εχεις ψυγειο για τα τροφιμα, τι ακριβως θα μαγειρεψεις? Πιατα, μαχαιροπηρουνα κλπ? Τροπο να τα πλενεις σε βρυσες που περιμεναν ουρες? Αν θυμαμαι καλα, ειχαμε και συσκευη γκαζιου για φωτισμο, τονους αντικουνουπικα που ερχονταν σαν στουκας στο φως, ενω τρωγαμε σε ταβερνες αποκλειστικα λογω διαθεσιμου αυτοκινητου, δηλαδη δεν μαγειρευαμε και παλι ηταν γεματο ενα πορτ μπαγκαζ με εξοπλισμο. Πολυ δυσκολο καμπινγκ για ατομο χωρις αυτοκινητο, απορω γιατι το βλεπεις ζεστα, ειδικα αν υπολογισεις ποσα λεφτα θες για να φτασεις ως τη Σαμοθρακη.
Έχεις ένα ποιντ αλλά νομίζω υπερβάλλεις. Εμείς πήγαμε με μηχανή, φόρτωσα μέχρι και ένα τεράστιο στρώμα φουσκωτό που είχα. Σκηνή φυσικά, πράγματα ρούχα κτλ για μια βδομάδα. Βγήκαμε πολύ άνετα είναι η αλήθεια. Το κάμπινγκ έχει πολύ λίγες παροχές, φυσικά με το ανάλογο αντίτιμο, αλλά έχει έστω τυπικές τουαλέτες, μπάνια (με κρύο νερό από το βουνό).

Είναι μια νόμιμη φάση ελεύθερου κάμπινγκ.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Κέδρο εννοείς, συνήθως βάζουν σκηνές πίσω από το ομώνυμο beach bar, δε ξέρω βέβαια αν μετά τον covid το έχουν "απαγορέψει", στο Λιβάδι όμως σίγουρα θα μπορείς να κάνεις. Γυμνοί βέβαια το 99%, αλλά δε θα σου πει κάποιος κάτι αν είσαι με μαγιό.
Θα ηταν το ιδανικο για εμενα περσι καθοτι εψαχνα παραλια για γυμνισμο, αλλα δε με βοηθησε η τυχη. Οταν εφτασα στο μπιτς μπαρ ενιωσα ναυτια, δυσφορια. Με ειχε πειραξει η ζεστη. Ηπια εναν καφε και εκατσα 5 ωρες εκει. Οι σερβιτορες τσαντιστηκαν γι' αυτο μαζι μου. Δε μπορεσα να δω το υπολοιπο νησι. Δε με συμβουλεψε και κανεις να παω στο Λειβαδι. Anyway παμε γι'αλλα.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Έχεις ένα ποιντ αλλά νομίζω υπερβάλλεις. Εμείς πήγαμε με μηχανή, φόρτωσα μέχρι και ένα τεράστιο στρώμα φουσκωτό που είχα. Σκηνή φυσικά, πράγματα ρούχα κτλ για μια βδομάδα. Βγήκαμε πολύ άνετα είναι η αλήθεια. Το κάμπινγκ έχει πολύ λίγες παροχές, φυσικά με το ανάλογο αντίτιμο, αλλά έχει έστω τυπικές τουαλέτες, μπάνια (με κρύο νερό από το βουνό).

Είναι μια νόμιμη φάση ελεύθερου κάμπινγκ.
Φιλε εχω καποιες ερωτησεις. 1) που επλενες τα πιατα σου;
2) Επειδη η σκηνη μου ειναι πολυ βαρια και εχω και καποιο θεματακι με τη μεση, μεταφερω τα πραγματα με σακο τροχηλατο. Θα εχω προβλημα να προσεγγισω το καμπινγκ;
3) Ειναι ΟΚ να παω χωρις μεταφορικο μεσο; Δεν ξερω οδηγηση. Εχω σκοπο να πηγαινω μεχρι το χωριο για προμηθειες.
4) Με απλα αθλητικα μπορω να μετακινηθω στις δημοφιλεις βαθρες;
 

blade_

Member
Μηνύματα
213
Likes
222
1) που επλενες τα πιατα σου;
ετρωγα εξω καθε μερα,αλλα εχει νερο να πλυνεις
Επειδη η σκηνη μου ειναι πολυ βαρια και εχω και καποιο θεματακι με τη μεση, μεταφερω τα πραγματα με σακο τροχηλατο. Θα εχω προβλημα να προσεγγισω το καμπινγκ;
κανενα εχει προσβαση ασφαλτινη
Ειναι ΟΚ να παω χωρις μεταφορικο μεσο; Δεν ξερω οδηγηση. Εχω σκοπο να πηγαινω μεχρι το χωριο για προμηθειες.
ειναι αλλα να ξερεις θα δυσκολευτεις. μπορεις να κοιταξεις τα δρομολογια,αλλα το εχει το ζορι του,λογω βουνου.
Με απλα αθλητικα μπορω να μετακινηθω στις δημοφιλεις βαθρες;
ναι.καλυτερα ομως λιγο πιο τρακτερωτο η ας ειναι φρεσκο το αθλητικο,να εχει τακουνι δηλαδη,για να πιανει στο χωμα
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
ετρωγα εξω καθε μερα,αλλα εχει νερο να πλυνεις

κανενα εχει προσβαση ασφαλτινη

ειναι αλλα να ξερεις θα δυσκολευτεις. μπορεις να κοιταξεις τα δρομολογια,αλλα το εχει το ζορι του,λογω βουνου.

ναι.καλυτερα ομως λιγο πιο τρακτερωτο η ας ειναι φρεσκο το αθλητικο,να εχει τακουνι δηλαδη,για να πιανει στο χωμα
Σε ευχαριστω. Φαινεται οτι αξιζει να κανω το τολμημα αν δεν ειναι πολυ ασυμφορα τα αεροπορικα εισιτηριο για δυο μεγαλες αποσκευες. Και σκεφτηκα ακομα οτι ισως μπορω στο χωριο να αγορασω ενα μικρο καροτσακι λαικης για να μεταφερω τις προμηθειες μου.
 

conqui

Member
Μηνύματα
26
Likes
50
Γεια σας παιδιά,

είμαι νέος εδώ και τα βρίσκω όλα τα θέματα πολύ ενδιαφέροντα γιατί κι εγώ αγαπώ πολύ τα ταξίδια.

Φέτος σκεφτόμαστε τον Αύγουστο να πάμε σε κάποιο νησί.
Έχουμε πάει ως τώρα Θάσο, Πάρο, Μύκονο(2), Σύρο(2), Φολέγανδρο, Σαντορίνη, Νάξο, Κουφονήσι, Σχοινούσα, Σίφνο, Ικαρία, Χίο(μεγάλη έκπληξη), Αλόννησο και Σκιάθο κι εγώ πρωτύτερα Κέρκυρα, Κεφαλλονιά και Σέριφο(και στα τρία θα ξαναπήγαινα καθώς πέρασε πολύς καιρός, είχα πάει με τους γονείς μου ακόμα).

Τί θα μας προτείνατε εάν θέλουμε ησυχία(σχετική) στις παραλίες, ωραίες παραλίες, καλό φαγητό και μέρη για να γυρίσεις, χωρίς όμως να είναι υπερβολικές οι αποστάσεις ή πολύ κακοτράχαλοι οι δρόμοι(στην Ικαρία 1,5 ώρα για 45 χιλιόμετρα!);

7 με 8 μέρες έχουμε προγραμματίσει.

Κατά νου έχουμε Σάμο, Κύθηρα(μεγάλο ταξίδι από Βορρά), Μήλο, Αμοργό, Κάρπαθο ή και Ζάκυνθο. Σίγουρα κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά. Είμαστε φαν των Κυκλάδων αλλά αυτό το 6,5 ώρες από Καβάλα για Πειραία και μετά άλλες 4,5 ώρες πλοίο δεν πολυαντέχεται. Από την άλλη αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη είναι πολύ λίγες οι επιλογές...
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.013
Γεια σας παιδιά,

είμαι νέος εδώ και τα βρίσκω όλα τα θέματα πολύ ενδιαφέροντα γιατί κι εγώ αγαπώ πολύ τα ταξίδια.

Φέτος σκεφτόμαστε τον Αύγουστο να πάμε σε κάποιο νησί.
Έχουμε πάει ως τώρα Θάσο, Πάρο, Μύκονο(2), Σύρο(2), Φολέγανδρο, Νάξο, Κουφονήσι, Σχοινούσα, Σίφνο, Ικαρία, Χίο(μεγάλη έκπληξη), Αλόννησο και Σκιάθο κι εγώ πρωτύτερα Κέρκυρα, Κεφαλλονιά και Σέριφο(και στα τρία θα ξαναπήγαινα καθώς πέρασε πολύς καιρός, είχα πάει με τους γονείς μου ακόμα).

Τί θα μας προτείνατε εάν θέλουμε ησυχία(σχετική) στις παραλίες, ωραίες παραλίες, καλό φαγητό και μέρη για να γυρίσεις, χωρίς όμως να είναι υπερβολικές οι αποστάσεις ή πολύ κακοτράχαλοι οι δρόμοι(στην Ικαρία 1,5 ώρα για 45 χιλιόμετρα!);

7 με 8 μέρες έχουμε προγραμματίσει.

Κατά νου έχουμε Σάμο, Κύθηρα(μεγάλο ταξίδι από Βορρά), Μήλο, Αμοργό, Κάρπαθο ή και Ζάκυνθο. Σίγουρα κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά. Είμαστε φαν των Κυκλάδων αλλά αυτό το 6,5 ώρες από Καβάλα για Πειραία και μετά άλλες 4,5 ώρες πλοίο δεν πολυαντέχεται. Από την άλλη αεροπορικώς από Θεσσαλονίκη είναι πολύ λίγες οι επιλογές...
Η Μηλος ειναι φανταστικη αλλα πολυ ευκολο για σας απο Θεσσαλονικη θα ηταν να επισκεφθειτε αλλη μια αναπαντεχη εκπληξη, την Λημνο.
 

conqui

Member
Μηνύματα
26
Likes
50
Έχω ακούσει καλά λόγια όντως για Λήμνο αλλά για κάποιον λόγο δεν μας τραβάει...είμαστε φαν των Κυκλάδων αλλά σίγουρα ανοιχτοί και σε άλλα νησιά καθώς όπως έγραψα από Βόρεια Ελλάδα οι Κυκλάδες δύσκολα και χρονοβόρα προσεγγίζονται...

Μεταξύ Λήμνου και Σάμου;
 
Last edited:

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
Δεν έχω πάει Σάμο αλλά δεν υπάρχει άνθρωπος που να πήγε Λήμνο και να μην το ευχαριστήθηκε. Στα συν ότι είναι από Καβάλα λίγο πάνω από τέσσερις ώρες και αν μπεις στη σελίδα στο FB Αγγελίες Λήμνου και ζητήσεις δωμάτιο θα βρεις με 50-60ε το βράδυ...το έκανε πριν μία εβδομάδα η αδελφή μου και δεν το πίστευα...ούτε booking ούτε τίποτα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.429
Likes
49.855
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Κατά νου έχουμε Σάμο
Θα βρείτε εύκολα αεροπορικό για Σάμο, ωστόσο χρειάζεται να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Μεγάλες αποστάσεις μεν, πολύ καλοί δρόμοι δε, καμία σχέση με τη γειτόνισα Ικαρία. Χώρια που έχει κοντά της ένα σωρό ωραία νησιά που μπορείτε να επισκεφτείτε.
Κύθηρα(μεγάλο ταξίδι από Βορρά)
Μεγάλο δε λες τίποτα, πολλές οι ώρες μέχρι το νότιο άκρο της Πελοποννήσου, πανάκριβο το αεροπορικό, ωστόσο είναι ιδανικό νησί για να γεμίσετε ένα υπέροχο επταήμερο. Οι αποστάσεις βέβαια υφίστανται κι ας μη του φαίνεται.
Επίσης γεμίζουν άνετα οι επτά ημέρες, με κύριο γνώρισμα σίγουρα τις παραλίες.
Δύσκολο σενάριο αλλά αγαπημένο νησί. Το προσεγγίζετε είτε αεροπορικώς μέσω Σαντορίνης και μετά το αδικαιολόγητα πανάκριβο πλοίο, είτε από κάποιο άλλο συνδυασμό αεροδρομίου/λιμανιού (πχ Κως), όπως και από τον Πειραιά, με τα κόστη όμως να ναι μεγάλα. Αφού είστε θιασώτες των Κυκλάδων δε το συζητώ, πρέπει να πάτε κάποια στιγμή.
Ακόμη μια πολύ καλή περίπτωση για εβδομάδα, εδώ όμως πηγαίνεται υποχρεωτικά αεροπορικώς κι ακόμια πιο υποχρεωτικά νοικιάζετε αυτοκίνητο.
Δε ξέρω αν υφίσταται ακόμη το απευθείας δρομολόγιο της Volotea που μπορείτε να βασιστείτε, ωστόσο δε με καλύπτει σαν νησί, άλλη εντελώς φάση.

Είμαι πολύ σύμφωνος κι εγώ για Λήμνο, το νησί είναι αποκάλυψη, αν δε βολέψει τελικά κανένα άλλο σχέδιο μιας και είναι λίγο αργά θα ήταν καλό να τα δείτε σοβαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.021
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom