Καλοκαιρινές διακοπές 2024

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.963
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τι παπουτσι; Δεν κανει ενα απλο αθλητικο; Χρειαζομαι τυπου trail?

Επειδή όπως λένε μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις δες μερικές φωτογραφίες της διαδρομής.

Για την πρώτη βάθρα η διαδρομή είναι εύκολη με μερικά μόνο σημεία μικρής δυσκολίας

DSCN2952.JPG


DSCN2960.JPG


Από εκεί και πέρα για τη δεύτερη βάθρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά γι’ αυτό και μόνον το 5% του κόσμου συνεχίζει. Έχει λίγο σκαρφάλωμα πιασμένος από σχοινί ή ρίζες, μία ανηφοριά όχι πολύ απότομη αλλά με ψιλό χαλικάκι που την κάνει γλιστερή και κάπως επικίνδυνη και κακοτράχαλο μονοπάτι. Τα αθλητικά παπούτσια μέχρι εδώ αρκούν.

DSCN2998.JPG


DSCN3001.JPG


DSCN2950.JPG


Μην ακούσω όμως ότι πήγες στην πρώτη βάθρα και δεν συνέχισες στη δεύτερη! Εδώ εγώ πήγα!

Μπιρες του κοσμου

Από εκεί και πέρα … το χάος. Θα συνεχίσεις μόνον αν έχεις παρέα κάποιον που έχει ξαναπάει και γνωρίζει το μέρος. Εδώ θα χρειαστείς ορειβατικό μποτάκι γιατί τα αθλητικά μπορεί να τα σχίσεις στα βράχια
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.675
Likes
43.932
Επειδή όπως λένε μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις δες μερικές φωτογραφίες της διαδρομής.

Για την πρώτη βάθρα η διαδρομή είναι εύκολη με μερικά μόνο σημεία μικρής δυσκολίας

View attachment 465889

View attachment 465891

όπου δεν πρέπει να περισπάται η προσοχή σου στο όμορφο τοπίο!

View attachment 465892

Από εκεί και πέρα για τη δεύτερη βάθρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά γι’ αυτό και μόνον το 5% του κόσμου συνεχίζει. Έχει λίγο σκαρφάλωμα πιασμένος από σχοινί ή ρίζες, μία ανηφοριά όχι πολύ απότομη αλλά με ψιλό χαλικάκι που την κάνει γλιστερή και κάπως επικίνδυνη και κακοτράχαλο μονοπάτι. Τα αθλητικά παπούτσια μέχρι εδώ αρκούν.

View attachment 465894

View attachment 465895

View attachment 465896

Μην ακούσω όμως ότι πήγες στην πρώτη βάθρα και δεν συνέχισες στη δεύτερη! Εδώ εγώ πήγα!

Μπιρες του κοσμου

Από εκεί και πέρα … το χάος. Θα συνεχίσεις μόνον αν έχεις παρέα κάποιον που έχει ξαναπάει και γνωρίζει το μέρος. Εδώ θα χρειαστείς ορειβατικό μποτάκι γιατί τα αθλητικά μπορεί να τα σχίσεις στα βράχια
Αυτο που δειχνεις ειναι το φαραγγι του Φονια, που ειναι πολυ ευκολο.
Στο φαραγγι της Γριας Βαθρας πρεπει να μπεις μεσα να κολυμπησεις στο παγωμενο νερο για να ανεβεις απο βαθρα σε βαθρα, φροντιζοντας να μη βραχουν φωτογραφικη και ο,τι εχεις σε σακιδιο κλπ ενω εχουν σκοτωθει ανθρωποι που σκαρφαλωσαν απο τα υψωματα. Εγω εφτασα ως την 4η. Οχι ευχαριστη εμπειρια.
Απο ο,τι θυμαμαι οι πιο ικανοι φτανουν ως την 7η ενω εχει και αλλες πιο πανω.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.894
Likes
9.971
Συγγνωμη κιολας αλλα η γυμνοστηθη κοπελα εχει συναινεσει να ανεβει η φωτο της σε ενα φορουμ με χιλιαδες αναγνωστες;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.963
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν βλέπεις που ποζάρει κιόλας; Αλλά αν ενοχλεί να την κατεβάσω!
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Επειδή όπως λένε μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις δες μερικές φωτογραφίες της διαδρομής.

Για την πρώτη βάθρα η διαδρομή είναι εύκολη με μερικά μόνο σημεία μικρής δυσκολίας

View attachment 465889

View attachment 465891

Από εκεί και πέρα για τη δεύτερη βάθρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά γι’ αυτό και μόνον το 5% του κόσμου συνεχίζει. Έχει λίγο σκαρφάλωμα πιασμένος από σχοινί ή ρίζες, μία ανηφοριά όχι πολύ απότομη αλλά με ψιλό χαλικάκι που την κάνει γλιστερή και κάπως επικίνδυνη και κακοτράχαλο μονοπάτι. Τα αθλητικά παπούτσια μέχρι εδώ αρκούν.

View attachment 465894

View attachment 465895

View attachment 465896

Μην ακούσω όμως ότι πήγες στην πρώτη βάθρα και δεν συνέχισες στη δεύτερη! Εδώ εγώ πήγα!

Μπιρες του κοσμου

Από εκεί και πέρα … το χάος. Θα συνεχίσεις μόνον αν έχεις παρέα κάποιον που έχει ξαναπάει και γνωρίζει το μέρος. Εδώ θα χρειαστείς ορειβατικό μποτάκι γιατί τα αθλητικά μπορεί να τα σχίσεις στα βράχια
Πολυ χρησιμο ποστ. Τα μονοπατια που δειχνεις ειναι βατα και με αθλητικα τρεξιματος δρομου αν εχουν εγκοπες στη σολα και δεν ειναι τελειως φλατ σαν Asics Nimbus ας πουμε. Αλλα αν υπαρχουν βρεγμενες πετρες ή λασπη, το πραγμα αλλαζει τελειως, και χρειαζονται παπουτσια trail ή μποτακια.

Μου αρεσει η πεζοπορια αλλα δε θελω να τσακιστω. Μου φτανει καπου να εχει ωραια νερα και να μαζευει λιγο κοσμο, μην ειμαι μονος μου.

Οι φοβοι μου ειναι: Τραυματισμοι, ηλιαση, να μη γυρισω στη σκηνη και διαπιστωσω οτι λειπουν πραγματα απαραιτητα ή και η ιδια η σκηνη.

Δεν βλέπεις που ποζάρει κιόλας; Αλλά αν ενοχλεί να την κατεβάσω!
Ολα τα καλα χανω. 😄
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
Ασχετα με το θεμα της φωτο,στη σαμοθρακη παιζει πραγματικα πολυ γυμνο...ειδα απο τις πιο ομορφες εικονες εκει, μια κοπελα ολογυμνη να διαβαζει πανω σε μια πετρα,περπατωντας πολυ ψηλα στην γρια αν θυμαμαι σωστα
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
Μου αρεσει η πεζοπορια αλλα δε θελω να τσακιστω. Μου φτανει καπου να εχει ωραια νερα και να μαζευει λιγο κοσμο, μην ειμαι μονος μου.
δυσκολα να μεινεις μονος σου στην σαμοθρακη. Επισης δεν ξερω αν το καταλαβες,αλλα θαλασσα στη σαμοθρακη δεν υφισταται. μονο βαθρες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.081
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι θυμήθηκα... Αποκριατικο παρτυ που διοργανωσε ο συλλογος γονεων της υπηρεσιας που δουλευε η μητερα μου. Πρωτη βγαινει μια Σοφια Αρβανιτη με ενα βαθυ ντεκολτε και τραγουδουσε σε μας τα επταχρονα "σοκολατι ειναι το χρωμα που μου αρεσει πιο πολυ" το κουναγε σα να εχει παθει ηλεκτροσοκ και οι θειτσες απο πισω σχολιαζαν "μα δε ντρεπεται να κουνιεται ετσι, σε παιδια τραγουδάει:, "σοκολατι δηλαδη τι; τα εφτιαξε με γυφτο ή με κανεναν αραπη;". Λεει δυο τραγουδια και φευγει, να μπει το μεγαλο ονομα να τραγουδησει. Ανακουφιση οι θειτσες "εφυγε το τσουλακι", ανεβαινει πανω ο Καρβελας με μια σκουλαρικα μισο μετρο και το αρμονιο του. Παταει δυο ακορντα και μπαινει κατευθειαν στο ζουμι: "Μ αρεσουν οι γυναικες με μεγαλα βυζιαααα". Τεζα οι θειτσες.

Εντελως οφ τοπικ, i know. Γκαζετα να περασει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.675
Likes
43.932
δυσκολα να μεινεις μονος σου στην σαμοθρακη. Επισης δεν ξερω αν το καταλαβες,αλλα θαλασσα στη σαμοθρακη δεν υφισταται. μονο βαθρες
Υφισταται αλλα θελει αυτοκινητο 4×4. Επισης πρεπει να υποστεις τους ψαροντουφεκαδες.
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
Υφισταται αλλα θελει αυτοκινητο 4×4. Επισης πρεπει να υποστεις τους ψαροντουφεκαδες.
δεν υπαρχει λογος κατ εμε.ειναι το μονο νησι που προσφερει κατι τετοιο. προσπερνας τη θαλασσα και αφιερωνεσαι στα ενδοτερα. και στο λεω εγω που ειμαι θαλασσάς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom