Καλοκαιρινές διακοπές 2024

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μεταξύ Λήμνου και Σάμου;
Να πάτε εκεί που σας τραβάει και δεν θα βγείτε χαμένοι. Ωραίες παραλίες για κάθε γούστο έχει, φαγητό καλό και φθηνό θα βρεις, οι δρόμοι του νησιού είναι μια χαρά, απευθείας σύνδεση υπάρχει και οι μέρες που έχετε είναι ιδανικές.
 
Last edited:

conqui

Member
Μηνύματα
23
Likes
47
Θα βρείτε εύκολα αεροπορικό για Σάμο, ωστόσο χρειάζεται να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Μεγάλες αποστάσεις μεν, πολύ καλοί δρόμοι δε, καμία σχέση με τη γειτόνισα Ικαρία. Χώρια που έχει κοντά της ένα σωρό ωραία νησιά που μπορείτε να επισκεφτείτε.

Μεγάλο δε λες τίποτα, πολλές οι ώρες μέχρι το νότιο άκρο της Πελοποννήσου, πανάκριβο το αεροπορικό, ωστόσο είναι ιδανικό νησί για να γεμίσετε ένα υπέροχο επταήμερο. Οι αποστάσεις βέβαια υφίστανται κι ας μη του φαίνεται.

Επίσης γεμίζουν άνετα οι επτά ημέρες, με κύριο γνώρισμα σίγουρα τις παραλίες.

Δύσκολο σενάριο αλλά αγαπημένο νησί. Το προσεγγίζετε είτε αεροπορικώς μέσω Σαντορίνης και μετά το αδικαιολόγητα πανάκριβο πλοίο, είτε από κάποιο άλλο συνδυασμό αεροδρομίου/λιμανιού (πχ Κως), όπως και από τον Πειραιά, με τα κόστη όμως να ναι μεγάλα. Αφού είστε θιασώτες των Κυκλάδων δε το συζητώ, πρέπει να πάτε κάποια στιγμή.

Ακόμη μια πολύ καλή περίπτωση για εβδομάδα, εδώ όμως πηγαίνεται υποχρεωτικά αεροπορικώς κι ακόμια πιο υποχρεωτικά νοικιάζετε αυτοκίνητο.

Δε ξέρω αν υφίσταται ακόμη το απευθείας δρομολόγιο της Volotea που μπορείτε να βασιστείτε, ωστόσο δε με καλύπτει σαν νησί, άλλη εντελώς φάση.

Είμαι πολύ σύμφωνος κι εγώ για Λήμνο, το νησί είναι αποκάλυψη, αν δε βολέψει τελικά κανένα άλλο σχέδιο μιας και είναι λίγο αργά θα ήταν καλό να τα δείτε σοβαρά.
Για τα Κύθηρα νομίζω δεν έχει αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη, πρέπει να πάμε Αθήνα και από κει με ανταπόκριση.

Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε ούτως ή άλλως, μόνο στο Κουφονήσι και την Σχοινούσα δεν νοικιάσαμε.

Για την Αμοργό άκουσα ότι ναι μεν εντυπωσιακά τα τοπία, πενιχρές όμως οι παραλίες(απόκρημνες οι ακτές), ισχύει;

Η Μήλος παίζει(η σύντροφος μου έχει πάει παλιότερα και έχει να λέει για τις παραλίες), όμως Αύγουστο(έστω και μετά τις 15.08) θα είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Θα ξαναπήγαινα και σε πολλά από αυτά πού έχουμε πάει αλλά θέλουμε πάντα κάτι καινούριο...

Λογικά θα αποφασίσουμε για Σάμο με αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη αλλά δεν είναι αυτός ο ενθουσιασμός πού είχαμε άλλες χρονιές για κάποιο νησί-λέτε να εκπλαγούμε θετικά; Κατάλυμα μάλλον στα βόρεια, στο Κοκκάρι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Για τα Κύθηρα νομίζω δεν έχει αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη, πρέπει να πάμε Αθήνα και από κει με ανταπόκριση.



Για την Αμοργό άκουσα ότι ναι μεν εντυπωσιακά τα τοπία, πενιχρές όμως οι παραλίες(απόκρημνες οι ακτές), ισχύει;
Όχι όλες.Αιγιαλη,Καλοταρίτισσα,νησί Νικουριά κλπ εύκολα προσβάσιμες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Για τα Κύθηρα νομίζω δεν έχει αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη, πρέπει να πάμε Αθήνα και από κει με ανταπόκριση.
Δεν έχει απ' όσο γνωρίζω. Με ανταπόκριση θα βγει ακριβό, η άλλη λύση είναι να πάρεις το αυτοκίνητο και να κατέβεις μέχρι Πελοπόννησο με ότι συνεπάγεται αυτό. Δύσκολη εκδρομή.
Για την Αμοργό άκουσα ότι ναι μεν εντυπωσιακά τα τοπία, πενιχρές όμως οι παραλίες(απόκρημνες οι ακτές), ισχύει;
Έχει παραλίες για όλα τα γούστα, σίγουρα όμως δεν είναι αυτό το ατού του νησιού. Άλλα είναι τα καλά του. Στα συν ότι μπορείτε να κάνετε κάποια πράγματα με τις συγκοινωνίες και να μη νοικιάσετε όχημα όλες τις ημέρες σας εκεί.
Η Μήλος παίζει(η σύντροφος μου έχει πάει παλιότερα και έχει να λέει για τις παραλίες), όμως Αύγουστο(έστω και μετά τις 15.08) θα είναι ο ένας πάνω στον άλλο.
Είναι μεγάλο νησί μεν αλλά ναι, ειδικά τον Αύγουστο γίνεται χαμός όπως είναι λογικό.
Λογικά θα αποφασίσουμε για Σάμο με αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη αλλά δεν είναι αυτός ο ενθουσιασμός πού είχαμε άλλες χρονιές για κάποιο νησί-λέτε να εκπλαγούμε θετικά; Κατάλυμα μάλλον στα βόρεια, στο Κοκκάρι.
Είναι ωραίο και μεγάλο νησί αλλά σε σχέση με όσα ψάχνετε δε νομίζω να εκπλαγείτε θετικά, στο λέω όπως το σκέφτομαι. Στη θέση σας θα πήγαινα με σκοπό να συνεχίσω για τουρ στα Βόρεια Δωδεκάνησα που είναι καταπληκτικά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.104
Likes
2.603
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πετάξτε για Σαντορίνη και κατευθυνθείτε προς Ίο και Σίκινο. Έχει και φτηνά πλοία (αργοκίνητα) αν δε θέλετε να τα σκάσετε στη Seajets. Έχουν όλα όσα ζητάτε. Η Ίος είναι αγαπημένο και παρεξηγημένο νησί. Απλώς μη μείνετε μέσα στη χώρα που το βράδυ ίσως έχει φασαρία, και αποφύγετε το κτελ που θα γίνεται χαμός από πιτσιρικαρία. Νοικιάστε αυτοκίνητο. Για πιο ήσυχες παραλίες πάτε προς Θεοδότη, Ψάθη και φυσικά Μαγγανάρι. Ακόμα και τον Αύγουστο είναι σχετικά ήσυχα. Οικισμούς δεν έχει να δείτε όμως. Όλη η ζωή είναι στη χώρα, στο λιμάνι και φυσικά Μυλοπότα. Ούτε η Σίκινος έχει απ΄όσο ξέρω. Δεν έχω πάει, αλλά είναι πολύ κοντά και βολεύει. Αλλιώς η Μήλος είναι σούπερ, έχει όλα όσα ζητάτε. Σε συνδυασμό ίσως με Κίμωλο.
 

conqui

Member
Μηνύματα
23
Likes
47
Ευχαριστώ για τα ερεθίσματα σας.
Τα αργοκίνητα καράβια δεν τα μπορώ και δεν θέλω να φάμε δύο ημέρες στην διαδρομή(πού για Κυκλάδες την έχουμε κάνει τόσες φορές).
Είμαστε γι αυτό σε δίλημμα…Κυκλάδες ή κάτι άλλο. Η Σάμος είναι εύκολα αεροπορικώς προσβάσιμη και έχει καλές παραλίες. Εκτός αν μας την δώσει και πάμε Δαλματικές ακτές 🤪
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Λογικά θα αποφασίσουμε για Σάμο με αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη αλλά δεν είναι αυτός ο ενθουσιασμός πού είχαμε άλλες χρονιές για κάποιο νησί-λέτε να εκπλαγούμε θετικά; Κατάλυμα μάλλον στα βόρεια, στο Κοκκάρι.
Αν το ζητούμενό σας δεν είναι το κυκλαδίτικο στυλ, δηλαδή άσπρα σπιτάκια σε άγριο τοπίο, θα εκπλαγείτε θετικά. Και πολλές παραλίες και πράσινο που ξεκουράζει το μάτι και ορεινά παραδοσιακά χωριά και εκλεπτυσμένες "πόλεις" και αρχαιολογικό ενδιαφέρον και πανηγύρια και φτηνό νησί.

Το Κοκκάρι είναι σε κεντροβαρική θέση και πολύ γραφικό μεν, πολύ τουριστικό δε και η παραλία μέσα στο χωριό δεν λέει. Υπάρχει πολύ κοντά το ωραιότατο δίδυμο παραλιών Τσαμαδού/Λεμονάκια, βέβαια. Αν έμενα ανατολικά, προσωπικά θα προτιμούσα Βαθύ και Πυθαγόρειο. Άμα σας πιάνει κύμα στα βόρεια, θα πηγαίνετε στις νότιες παραλίες. Μην αδικήσετε τη δυτική πλευρά του νησιού, για μένα η καλύτερη παραλία είναι η δυτική Ψιλή Άμμος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα σας το κάνω λίγο πιο δύσκολο ;) :) conqui και θα έριχνα στο τραπέζι κ τη Λέσβο.
Νησί που πραγματικά δε νομίζω να σας αφήσει ανικανοποιητους κ με ευκολακι πρόσβαση από Καβάλα! Δεν μου άκουγοντται άσχημα (δεν έχω πάει προσωπικά) ούτε η Σάμος, ούτε η Λημνος. Αλλά για τη Λέσβο που έχω πάει έχω πραγματικά μόνο θετικά να πω...
Μην μπλέκετε ταπεινή μου γνώμη με Κυκλάδες η Κάρπαθο αυγουστιατικα, ιδιαίτερα μάλιστα τώρα τελευταια στιγμή που δεν έχετε κλείσει κάποιο κατάλυμα. Θα υπερχρεωθειτε κ θα ταλαιπωρηθειτε για καθετί, χωρίς να το απολαύσετε αντίστοιχα (και το λέω αυτό εγώ που αγαπώ πολλά Κυκλαδονησια κ την Κάρπαθο)
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Θα σας το κάνω λίγο πιο δύσκολο ;) :) conqui και θα έριχνα στο τραπέζι κ τη Λέσβο.
Νησί που πραγματικά δε νομίζω να σας αφήσει ανικανοποιητους κ με ευκολακι πρόσβαση από Καβάλα! Δεν μου άκουγοντται άσχημα (δεν έχω πάει προσωπικά) ούτε η Σάμος, ούτε η Λημνος. Αλλά για τη Λέσβο που έχω πάει έχω πραγματικά μόνο θετικά να πω...
Μην μπλέκετε ταπεινή μου γνώμη με Κυκλάδες η Κάρπαθο αυγουστιατικα, ιδιαίτερα μάλιστα τώρα τελευταια στιγμή που δεν έχετε κλείσει κάποιο κατάλυμα. Θα υπερχρεωθειτε κ θα ταλαιπωρηθειτε για καθετί, χωρίς να το απολαύσετε αντίστοιχα (και το λέω αυτό εγώ που αγαπώ πολλά Κυκλαδονησια κ την Κάρπαθο)
Συμφωνώ σε όλα!
Μόνο που μου φαίνεται οριακή η εβδομάδα για Λέσβο. Αν χάσουν μέρα και στο ταξίδι δεν θα έχουν την πολυτέλεια να χαλαρώσουν. Σάμο βλέπεις σε 8 μέρες, η Λέσβος είναι μια μεγαλύτερη Σάμος και πολύ συγγενικός τύπος νησιού.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ σε όλα!
Μόνο που μου φαίνεται οριακή η εβδομάδα για Λέσβο. Αν χάσουν μέρα και στο ταξίδι δεν θα έχουν την πολυτέλεια να χαλαρώσουν. Σάμο βλέπεις σε 8 μέρες, η Λέσβος είναι μια μεγαλύτερη Σάμος και πολύ συγγενικός τύπος νησιού.
Συμφωνώ αν κ η Λέσβος είναι πολύ πιο κοντά στην Καβάλα σε σχέση με Σάμο και νομίζω με περισσότερα ακτοπλοϊκά δρομολόγια.
Τέλος conqui μια συμπαθέστατη επιλογή κ εύκολα προσβάσιμη από Θεσσαλονίκη είναι κ η Σκόπελος. Πανέμορφη, και ιδανική για ένα 7ημερο
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Σύγκρινα την αεροπορική μετάβαση που προγραμμάτιζε με την πρόταση για ακτοπλοϊκή Καβάλα-Λέσβο. Ωστόσο έχει αεροπορική σύνδεση και με τη Λέσβο η Θεσσαλονίκη, απ' όσο θυμάμαι. Με την Σκόπελο δεν έχω κοιτάξει.
Άλλη πρόταση είναι η Θάσος, της ίδιας φιλοσοφίας νησί και κοντινό.
Μόνο που δεν ξέρουμε αν είναι αυτά τα νησιά που αρέσουν σε μας, αυτό που ψάχνει ο @conqui

Α, έχουν πάει Θάσο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.839
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom