Καλοκαιρινές διακοπές 2024

psilos3

Member
Μηνύματα
6.429
Likes
49.863
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
θαλασσα στη σαμοθρακη δεν υφισταται
Αυτό πως προκύπτει; Επειδή δεν έχει τόσες πολλές επιλογές σε παραλίες;
Οι Κήποι και η Παχιά Άμμος είναι από αυτές που θα ζήλευαν αρκετά άλλα νησιά νομίζω πως.

Υφισταται αλλα θελει αυτοκινητο 4×4.
Επίσης έχω αντίρρηση, ο δρόμος φτάνει μέχρι τις παραλίες που ανέφερα πιο πάνω, είχα πάει με το δικό μου συμβατικό αμάξι.
 

blade_

Member
Μηνύματα
213
Likes
222
Αυτό πως προκύπτει; Επειδή δεν έχει τόσες πολλές επιλογές σε παραλίες;
Οι Κήποι και η Παχιά Άμμος είναι από αυτές που θα ζήλευαν αρκετά άλλα νησιά νομίζω πως.
Γιατι παντα σε νησι εχεις κατι εξαιρετικο ισως στο μυαλο σου. Εμενα δεν με τρελαναν ειναι η αληθεια και επειδη με απορροφησε το νησι,ειπα να εντρυφησω στις βαθρες και οχι στις παραλιες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.429
Likes
49.863
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
με απορροφησε το νησι,ειπα να εντρυφησω στις βαθρες και οχι στις παραλιες
Άλλη συζήτηση αυτή και συμφωνώ, το φαινόμενο με τις βάθρες είναι πραγματικά μοναδικό κι εντυπωσιακό.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Ασχετα με το θεμα της φωτο,στη σαμοθρακη παιζει πραγματικα πολυ γυμνο...ειδα απο τις πιο ομορφες εικονες εκει, μια κοπελα ολογυμνη να διαβαζει πανω σε μια πετρα,περπατωντας πολυ ψηλα στην γρια αν θυμαμαι σωστα
Μηπως προσεξες τι παπουτσια φοραγε;
 

annoula

Member
Μηνύματα
380
Likes
914
Να γραψω εδω; Δεν ξερω αν με θυμαστε απο περσι. Φετος δεν υπαρχουν σχεδια. Θα φυγω τελη Ιουλιου και δεν ξερω για που. Σιγουρα με τη σκηνη μου. Φετος θα εχω λιγα περισσοτερα λεφτα.

Εχω μεγαλη περιεργεια για τη Σαμοθρακη (που ομως θα με δυσκολεψει λογω αεροπλανου), την Κρητη, τη Γαυδο. Θα ηθελα να ξαναπαω στα κουφονησια και να δω την Αναφη, τη Σιφνο, την Αστυπαλαια, τη Σεριφο κλπ.

Ελπιζω να συνδυασω φυση και παρτυ οπως περσι.

Ζητουνται συμβουλες για καποιον που θα φυγει στην καρδια της σαιζον χωρις να εχει κλεισει πουθενα...
Εγώ θα προτεινα Μικρες Κυκλαδες. Είναι κ ολα πολυ κοντα κ αν βαρεθεις στο ενα πας στο αλλο. Το free camping στην Δονουσα μου αρεσε πολυ..αν εξαιρεσεις τους υπερβολικα πολλους κ υπερβολικα χαλαρους γυμνιστες!
 

blade_

Member
Μηνύματα
213
Likes
222
Μηπως προσεξες τι παπουτσια φοραγε;
Δεν φορούσε. Τίποτα.

Επίσης στο νησί είδα πολλά κατσίκια. Ανθρώπινα. Ήτοι άνθρωποι με ένα μαγιό και τίποτε άλλο, ούτε παπούτσια ούτε τίποτα και πήγαιναν παντού πιο γρήγορα από εμάς. Γίνεσαι λίγο αγρίμι εκεί, με την καλή έννοια
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Εγώ θα προτεινα Μικρες Κυκλαδες. Είναι κ ολα πολυ κοντα κ αν βαρεθεις στο ενα πας στο αλλο. Το free camping στην Δονουσα μου αρεσε πολυ..αν εξαιρεσεις τους υπερβολικα πολλους κ υπερβολικα χαλαρους γυμνιστες!
Μου αρεσει ο γυμνισμος. Απλα περσι που πηγα Δονουσα ημερησια δεν ειδα καθολου καμπερς στον Κερο (αν θυμαμαι καλα το ονομα), εμαθα ομως οτι υπηρχαν στο Λειβαδι. Το κατω Κουφονησι μου αρεσε παρα πολυ αλλα απο σκιες δραμα και τελος στην Αμοργο που εκατσα δεκα μερες μού αρεσε μονο η Αιγιαλη στην οποια ομως δε νομιζω να παιζει ελευθερο καμπινγκ παρα μονο οργανωμενο στο οποιο βρισκεις πολυ δυσκολα θεση.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Μηπως προσεξες τι παπουτσια φοραγε;
Η ολη συζητηση γινεται γιατι ο εξοπλισμος κοστιζει και ειναι και βαρυς για να τον κουβαλησει ενα ατομο.150 καινουρια παπουτσια trail, γκαζακι αν ειναι να μαγειρευω, κατσαρολακι, φτυαρι αν δεν υπαρχουν τουαλετες, ισχυρο παουερ μπανκ, γιατι το κινητο ειναι παλιο και η μπαταρια τα φτυνει, δευτερο σακιδιο ισως; Μεχρι τωρα βασιζομαι σε σακο τροχηλατο για να μεταφερω τη σκηνη μου που ειναι 5 κιλα βαρος και τα πιο βαρια συμπρακαλα. Εχει μονοπατι μεχρι το σημειο που θα στησω;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.685
Likes
43.967
Η ολη συζητηση γινεται γιατι ο εξοπλισμος κοστιζει και ειναι και βαρυς για να τον κουβαλησει ενα ατομο.150 καινουρια παπουτσια trail, γκαζακι αν ειναι να μαγειρευω, κατσαρολακι, φτυαρι αν δεν υπαρχουν τουαλετες, ισχυρο παουερ μπανκ, γιατι το κινητο ειναι παλιο και η μπαταρια τα φτυνει, δευτερο σακιδιο ισως; Μεχρι τωρα βασιζομαι σε σακο τροχηλατο για να μεταφερω τη σκηνη μου που ειναι 5 κιλα βαρος και τα πιο βαρια συμπρακαλα. Εχει μονοπατι μεχρι το σημειο που θα στησω;
Αν λεμε για το καμπινγκ των Θερμων, εχει τουαλετες. Δεν ξερω τι βελτιωθηκε αλλα δραματικες τοτε.
Επειδη φαινεσαι πρωταρης, οπως ημουν κι εγω, πηγα με ατομα που ειχαν φουλ εξοπλισμο και παρολα αυτα δεν θελω να ξαναπαω καμπινγκ ποτε ξανα. Αν δεν εχεις ψυγειο για τα τροφιμα, τι ακριβως θα μαγειρεψεις? Πιατα, μαχαιροπηρουνα κλπ? Τροπο να τα πλενεις σε βρυσες που περιμεναν ουρες? Αν θυμαμαι καλα, ειχαμε και συσκευη γκαζιου για φωτισμο, τονους αντικουνουπικα που ερχονταν σαν στουκας στο φως, ενω τρωγαμε σε ταβερνες αποκλειστικα λογω διαθεσιμου αυτοκινητου, δηλαδη δεν μαγειρευαμε και παλι ηταν γεματο ενα πορτ μπαγκαζ με εξοπλισμο. Πολυ δυσκολο καμπινγκ για ατομο χωρις αυτοκινητο, απορω γιατι το βλεπεις ζεστα, ειδικα αν υπολογισεις ποσα λεφτα θες για να φτασεις ως τη Σαμοθρακη.
 
Last edited:

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Αν λεμε για το καμπινγκ των Θερμων, εχει τουαλετες. Δεν ξερω τι βελτιωθηκε αλλα δραματικες τοτε.
Επειδη φαινεσαι πρωταρης, οπως ημουν κι εγω, πηγα με ατομα που ειχαν φουλ εξοπλισμο και παρολα αυτα δεν θελω να ξαναπαω καμπινγκ ποτε ξανα. Αν δεν εχεις ψυγειο για τα τροφιμα, τι ακριβως θα μαγειρεψεις? Πιατα, μαχαιροπηρουνα κλπ? Τροπο να τα πλενεις σε βρυσες που περιμεναν ουρες? Αν θυμαμαι καλα, ειχαμε και συσκευη γκαζιου για φωτισμο, τονους αντικουνουπικα που ερχονταν σαν στουκας στο φως, ενω τρωγαμε σε ταβερνες αποκλειστικα λογω διαθεσιμου αυτοκινητου, δηλαδη δεν μαγειρευαμε και παλι ηταν γεματο ενα πορτ μπαγκαζ με εξοπλισμο. Πολυ δυσκολο καμπινγκ για ατομο χωρις αυτοκινητο, απορω γιατι το βλεπεις ζεστα, ειδικα αν υπολογισεις ποσα λεφτα θες για να φτασεις ως τη Σαμοθρακη.
Ειναι το μονο μερος που συνδυαζει τοσο πρασινο με νερο και καμπινγκ. Στις φωτογραφιες φαινεται παραδεισος. Οσα ατομα εχω ρωτησει μου ειπαν οτι ειναι υπεροχα και οτι θα χρειαστω αθλητικα παπουτσια. Δεν με προειδοποιησαν για τοσο μεγαλες δυσκολιες.

Επισης μπορω να παω οποτε θελω χωρις να εχω κλεισει πριν.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
49
Likes
24
καλημέρα σε όλους,
δεν έχω καταλήξει ακόμα στο νησί του φετινού μου καλοκαιριού. Είμαι ανάμεσα σε Κύθηρα και Νάξο.
Έχω πάει και στα δύο. Έχει κανείς να προτείνει οικονομική διαμονή σε κάποιο από τα δύο εκτός booking που να είναι και αξιόλογο το κατάλυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom