Ισχυρός σεισμός στην Ιαπωνία

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Επιλεγω λοιπον να μην δωσω ιδιαιτερη αξια σε εναν τεχνικο ορο στα αγγλικα εφοσον υπαρχει παραπλησιος στη γλωσσα μου.
Πώς φαίνεται ότι είσαι γαλλοτραφής Έρση...με τα γαλλικά σου, το πιάνο και τις γλωσσικές σου απαιτήσεις. :haha:

Δες το ως ευκαιρία να βελτιώσεις τα αγγλικά σου ή να γνωρίσεις το θαυμαστό κόσμο του Google Translate
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προς GTS
Μηπως ομως κανεις ενα λογικο αλμα; Δηλαδη οποιος διαμαρτυρεται για την χρηση ξενων ορων σημαινει οτι δεν ξερει τη γλωσσα στην οποια εκφερονται οι οροι αυτοι;
Αποκαλυπτεις ετσι λοιπον εναν απο τους λογους που χρησιμοποιουν οι νεοελληνες τους αγγλικους ορους: να καταδειξουν (και να επιδειξουν) οτι οχι μονο γνωριζουν καποια αγγλικα, αλλα τα γνωριζουν σε τετοιο βαθος που να χρησιμοποιουν με ανεση τεχνικους ορους στην κουβεντα τους.
Τουλαχιστον ας χρησιμοποιουσαν και κανενα τσιτατο απο κανενα Σεξπηρ να εχει και γουστο...

Και αγγλικα γνωριζω αρκετα καλα. Ενδεχομενως σημερα μαλιστα να βρισκονται και σε καλυτερο επιπεδο απο τα γαλλικα μου -δεν ειναι λοιπον εκει το θεμα μου στο οτι δηλαδη δεν κατανοω το τι μου λενε. Αρνουμαι απλως να (μου) απευθυνονται με αρχοντοχωριατικο τροπο. Αυτο ειναι ολο.
Το πιανο ειναι εντελως ασχετο και ουδεποτε αλλωστε καταφερα να μαθω να παιζω σωστα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά τώρα,μιλάς σοβαρά;Από μια φράση μου εξάγεις όλο αυτό ως συμπέρασμα;;;;
Και μάλιστα δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ αγγλικές εκφράσεις όπως μπορείς και μόνη σου να διαπιστώσεις από τα γραπτά μου.

Μου τη βάρεσε να χρησιμοποιήσω έναν τεχνοκρατικό αγγλικό όρο και ακούω όλο αυτό;

Κοίτα να δείς κι εγώ δεν γνωρίζω απ'έξω κωδικούς αεροδρομίων αλλά όταν αναφέρονται δεν γκρινιάζω.Απλώς ανατρέχω κι εγώ στο Γούγλε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
OK Εχεις δικιο. Ειμαι υπερβολικη ως προς εσενα. Συγνωμη. Απλως τα λεω της νυφης να τ' ακουει η πεθερα, αλλα μαλλον εκεινη δεν ακουει....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η κουβεντα εξελιχθηκε σε casus beli....
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
...Απλώς ανατρέχω κι εγώ στο Γούγλε.
Γουγλε ή Γκουγκλ;
Εδώ σας θέλω!!!
:D

Στα σοβαρά τώρα, όταν λένε ότι το νερό του Τόκιο είναι ακατάλληλο για βρέφη σημαίνει ότι οι ρεδιενεργές ουσίες (δύο φορές υψηλότερα του επιτρεπομένου ορίου) δεν προκαλούν προβλήματα σε παιδιά και ενήλικες;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γουγλε ή Γκουγκλ;
Εδώ σας θέλω!!!
:D

Στα σοβαρά τώρα, όταν λένε ότι το νερό του Τόκιο είναι ακατάλληλο για βρέφη σημαίνει ότι οι ρεδιενεργές ουσίες (δύο φορές υψηλότερα του επιτρεπομένου ορίου) δεν προκαλούν προβλήματα σε παιδιά και ενήλικες;
Το επιτρεπόμενο όριο, είναι το επίπεδο μέχρι το οποίο μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι οι ουσίες δεν είναι επιβλαβείς. Το παραπάνω, είναι προφανώς χειρότερο από το αβλαβές, αλλά κανένας δεν ξέρει και με βεβαιότητα πόσο επικίνδυνες είναι και ποιά προβλήματα προκαλούν και σε ποιόν.

Αλλά και μ'΄αυτά ως δεδομένα, πρέπει να υπολογίσουμε ότι οι τιμές αυτές προέρχονται από μεμονωμένες μετρήσεις, σε ενδεικτικά σημεία της πόλης, και με συγκεκριμένο περιθώριο σφάλματος αυτές καθεαυτές. Από σημείο σε σημείο της πόλης και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές οι ραδιενεργές ουσίες μπορεί να αυξομειώνονται. Πράγμα που με τη σειρά του σημαίνει ότι το επίπεδο που ο κάθε άνθρωπος λαμβάνει διαφέρει έτσι κι αλλιώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.010
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom