Κροατία Ρουμανία Σερβία Σλοβενία Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι ή Βουκουρέστι; Βοήθεια για βαλκανική απόδραση

Extra muros

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.194
Απευθύνομαι στο απόσταγμα της ταξιδιωτικής σας σοφιας, μιας και δε γέρνει κάπου η πλαστιγγα ειτε η δικη μου ειτε της συνταξιδιωτισας:

Ταξίδι 4-5 ή 6 ημερών (αναλόγως πτησεων) τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη

Ζάγκρεμπ με διανυκτέρευση Λιουμπλιάνα;
Βελιγράδι με μονοήμερη Νόβι Σαντ;
Βουκουρέστι με Μπρασοβ;

Τα κόστη μου φαίνονται ψιλοπαρομοια, οπότε το βασικό κριτήριο είναι πού περάσατε καλύτερα, πέρα από την αντικειμενική ομορφιά/αξιοθέατα.

Δώστε (φώτα) κ σώστε!
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
72
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Βελιγράδι το καλύτερο vibe και με πολύ συμπαθητικό κόσμο αλλά και το Ζάγκρεμπ μου φάνηκε πολύ ευχάριστο και με φιλικούς κατοίκους.
Αν ψάχνουμε ομορφιά μάλλον κλίνω προς Ζάγκρεμπ-Λουμπλιανα( συνδυάζεται και με λίμνη Μπλεντ ή Πλίτβιτσε).
Αν ψάχνουμε ζωντάνια μάλλον κλίνω προς Βελιγράδι,ειχε ωραίο vibe αυτή η πόλη,δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Και ενδιαφέρουσα -αν και τραγική φυσικά- προσφατη ιστορία που τη βλέπεις γύρω σου περιδιαβαίνοντας τις βομβαρδισμενες γειτονιές.
 
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Ταξίδι 4-5 ή 6 ημερών (αναλόγως πτησεων) τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη

Ζάγκρεμπ με διανυκτέρευση Λιουμπλιάνα;
Βελιγράδι με μονοήμερη Νόβι Σαντ;
Βουκουρέστι με Μπρασοβ;

Τα κόστη μου φαίνονται ψιλοπαρομοια, οπότε το βασικό κριτήριο είναι πού περάσατε καλύτερα, πέρα από την αντικειμενική ομορφιά/αξιοθέατα.
Εγώ θα επέλεγα την κουρτίνα Α γιατί δεν έχω πάει :p. Πέρα από την πλάκα, ίσως από θέμα καιρού, όντως να την προτιμούσα, καθώς για Βελιγράδι θα επέλεγα πιο εξωστρεφείς θερμοκρασίες ενώ για Ρουμανία είτε πιο καλοκαίρι είτε πιο χειμώνα.
  • Κατάλαβα ότι δεν σκέφτεστε την ενοικίαση αυτοκινήτου για roadtrip ως επιλογή, οπότε αν στο μέλλον μπορεί να παίξει ένα τέτοιο σενάριο, θα κρατούσα τη Ρουμανία για τότε, καθώς κατ' εμέ τα ενδιαφέροντά της δεν είναι τόσο στις παραπάνω πόλεις όσο σε άλλα κομμάτια της εξοχής της (κι ιδίως της Τρανσυλβανίας που γύρισα λίγο παραπάνω στο παρελθόν).
  • Το Βελιγράδι με έπιασε απροετοίμαστο, καθώς είχα χαμηλές προσδοκίες και έφυγα μαγεμένος (άνετα θα ξαναπάω). Είναι καθαρά βαλκανικό, όχι τόσο καρτποσταλικό αλλά με πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και η χώρα ακόμη κάπως ξεκομμένη από την υπόλοιπη Ευρώπη. Με έντονη νυχτερινή ζωή και πολύ φιλικούς ντόπιους, και νόστιμο φαγητό (βέβαια επικεντρωμένο στους κρεατοφάγους) πιστεύω πως καλά θα περάσετε. Το Νόβι Σαντ απλά συμπαθητικό, βέβαια αν έχει λιακάδα είναι ωραία η βόλτα στο ποτάμι ή η θέα από το κάστρο. Επίσης με 6 μέρες μπορεί να κοιτούσα και καμιά διανυκτέρευση προς Τιμισοάρα (που δεν έχω πάει) για να πάρω και μια ιδέα από Ρουμανία.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βελιγράδι δαγκωτό. Ως πόλη έχει περισσότερα αξιοθέατα από τις άλλες επιλογές και οι Σέρβοι μάς βλέπουν αδελφούς.
Σε περίπτωση που τελικώς έχετε έξι γεμάτες μέρες και αν είστε της ταλαιπωρίας, σας παίρνει και για ένα διήμερο στο ενδιαφέρον Σαράγεβο, με νυχτερινό λεωφορείο.
 
Μηνύματα
71
Likes
423
Αν ηθελα κατι αυθεντικό θα διάλεγα το Βελιγραδι. Ειναι μια πόλη που θα σε αγγίξει. Μυρίζει Βαλκάνια.
Άρτιο, ιστορικό, τα βομβαρδισμένα κτήρια προκαλούν δέος, ωραίοι άνθρωποι που περνάνε τον χρονο τους στα πάρκα παίζοντας σκάκι μολις βρουν καλο καιρο. Επίσης ωραια εμπειρία το μουσείο Τεσλα.

Αν ηθελα κατι σαν καρτ ποστάλ και ευρωπαϊκό θα επέλεγα την αλλη εναλλακτικη.
Λουμπλιάνα ευρωπαϊκή πόλη, ομορφη που ναι μεν δεν εχεις να δεις τόσα πολλα αλλα εχει κοντα την λίμνη Μπλεντ και το πάρκο Πλιβιτσε.
Επίσης Ζαγκρεμπ ωραιο μαζεμένο κουκλίστικο, με ωραίους ανθρώπους πολυ κοντα σε εμας.


Ρουμανια εχω παει σε Σιμπιου και Τιμισοαρα που μου αρεσε παρα πολυ αλλα δεν εχω επισκεφτεί Βουκουρεστι και Μπρασοβ.


Προσωπικά θα πηγαινα Βελιγραδι - Νοβι Σαντ.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Κι εγώ συμφωνώ με τους παραπάνω..
Βελιγράδι μια πόλη ζωντανή με πολλά πράματα να κάνεις και νυχτερινή ζωή...ΝΑΙ αν θέλεις ΠΟΛΗ/Μουσεία/κουλτούρα/ιστορία
Ζάγκρεμπ όμορφο αλλά Λουμπλιάνα μικρή πόλη κουκλίστική για μένα πολύ όμορφή.. ΝΑΙ αν θέλεις ομορφιά/ευρωπαικό αέρα/ λίμνες
Βουκουρέστι όμορφο και Μπρασόβ επίσης αλλά αξίζει να εκδράμεις στη Τρανσυλβανία που έχει την ωραιότερή φύση.. ΝΑΙ αν θέλεις τοπία και πρασινάδες..

προσοχή στον καιρό..
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
258
Likes
599
Βελιγραδι δαγκωτο...
ειναι πανεμορφο, μεγαλο με καλες συγκοινωνιες (1 ευρ 24ωρο εισιτηριο), εχει πολλα αξιοθεατα, καλο φαγητο και οταν εχει ασχημο καιρο, εχει κλειστα μερη , ωστε να συνεχισεις την διασκεδαση...οταν αποφασισεις για Βελιγραδι, ρωτα με πληροφοριες ( εγω παω 2-3φορες το χρονο)
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
750
Απευθύνομαι στο απόσταγμα της ταξιδιωτικής σας σοφιας, μιας και δε γέρνει κάπου η πλαστιγγα ειτε η δικη μου ειτε της συνταξιδιωτισας:

Ταξίδι 4-5 ή 6 ημερών (αναλόγως πτησεων) τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη

Ζάγκρεμπ με διανυκτέρευση Λιουμπλιάνα;
Βελιγράδι με μονοήμερη Νόβι Σαντ;
Βουκουρέστι με Μπρασοβ;

Τα κόστη μου φαίνονται ψιλοπαρομοια, οπότε το βασικό κριτήριο είναι πού περάσατε καλύτερα, πέρα από την αντικειμενική ομορφιά/αξιοθέατα.

Δώστε (φώτα) κ σώστε!
Επειδη αναφερεις 5-6 ημερες μαλλον θα σου προτεινα Ζαγκρεμπ κ Σλοβενια γιατι εχεις να δεις περισσοτερα πραγματα. Το Βελιγραδι λατρεψα πιο πολυ αλλα θες 3-4 μερες μαζι με Νοβι Σαντ , οποτε κρινε αναλογως τις μερες που οντως θα διαθεσεις! Βουκουρεστι μια μετριοτητα η πιο αδιαφορη πολη απο τις παραπανω. Δεν εχω παει ομως στις επαρχιες βουνα για να σου πω αν αξιζει!
 
Last edited by a moderator:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Έχω πάει και στις 6 πολεις που αναφέρεις και μάλιστα πρόσφατα . Βουκουρέστι-Μπρασοφ φέτος και Βελιγραδι- Νοβι Σαντ πριν 2 χρόνια. Ζαγκρεμπ - Λιουμπλιανα πριν αρκετα χρόνια
Στη σύγκριση Βουκουρστι-Μπρασοφ και Ζαγκρεμπ -Λιουμπλιανα κερδίζει ο πρώτος συνδυασμός εκτος αν μπει μεσα η λιμνη Μπλεντ και το Πλιτβιτσε οπότε θα έλεγα Ζαγκρεμπ. Το Μρασοφ ειναι πιο όμορφο από τη Λιουμπλιάνα και το υποτιμημένο Βουκουρέστι σαφώς πιο όμορφο απο το Ζαγκρεμπ. Απο άποψη ζωής τα επισκέφτηκα ολα καλοκαιριά και το Βουκουρεστι ήταν πολύ πιο ζωντανή πολη με πολλές επιλογές για ποτό και φαγητό που θα υπαρχουν και το Χειμωνα γιατι έχει πολλούς φοιτητές. Απο την άλλη το Μπρασοφ εχει ευρωπαϊκό αέρα, εξαιρετική αρχιτεκτονική σε γοτθικό, μπαρόκ και αναγεννησιακό ρυθμό και η θέση του στην παρυφής του όρους Ταμτα του προσδίδει μια άλλη γοητεία.
Το Βελιγραδι ειναι επίσης μια καλή επιλογή γιατι ειναι ζωντανή πόλη και έχει πράγματα να δεις, μερη να βγεις το βραδυ. Στο νησι ADA που αναφέρθηκε δεν θα πήγαινα με τίποτα ειδικά Οκτωβριο. Το μόνο που εχει αυτο το νησί ειναι να δεις απο περιέργεια πως κάνουν μπάνιο στο βρόμικο ποτάμι οι Σερβοι. Στο Νοβισαντ ειναι πολύ όμορφο το βράδυ το Φρούριο Πετροβαραντίν και αξίζει να πας για φαγητό.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα πάντως όπου και να πας έχει πράγματα να δεις και να περάσεις καλα τα βράδια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.807
Βουκουρεστι μια μετριοτητα η πιο αδιαφορη πολη απο τις παραπανω. Δεν εχω παει ομως στις επαρχιες βουνα για να σου πω αν αξιζει!
Για μένα από τις ασχημότερες και πιο αδιάφορες πρωτεύουσες που έχω δει.
Όμως οι επαρχιακές πόλεις της Ρουμανίας μου άρεσαν πολύ όπως και τα κάστρα.Για αυτά θα ξαναπήγαινα Ρουμανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.963
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom