What? Πού είναι αυτό; Γιατί πας εκεί;

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
890
Επεσα πανω σε ενα ποστ απο μια ξενη σελιδα που το ερωτημα ηταν περιπου αυτο:

Πειτε ενα μερος που οταν αναφερετε οτι πηγατε/θα πατε, οι αντιδρασεις ειναι καπως ετσι: "πού ειναι αυτο; Δεν το εχω ξανακουσει.. στην Ευρωπη, στην Ασια, στον Αρη; Γιατι πας εκει; Τι εχει να κανεις/δεις;"

Απο τις απαντησεις συγκρατησα το ice festival στο Harbin της Κινας.. Χτιζουν καθε χρονο ολοκληρο θεματικο παρκο απο παγο..

Θελετε να πειτε δικα σας τετοια μερη;
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
72
Likes
173
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επεσα πανω σε ενα ποστ απο μια ξενη σελιδα που το ερωτημα ηταν περιπου αυτο:

Πειτε ενα μερος που οταν αναφερετε οτι πηγατε/θα πατε, οι αντιδρασεις ειναι καπως ετσι: "πού ειναι αυτο; Δεν το εχω ξανακουσει.. στην Ευρωπη, στην Ασια, στον Αρη; Γιατι πας εκει; Τι εχει να κανεις/δεις;"

Απο τις απαντησεις συγκρατησα το ice festival στο Harbin της Κινας.. Χτιζουν καθε χρονο ολοκληρο θεματικο παρκο απο παγο..

Θελετε να πειτε δικα σας τετοια μερη;
Φαντάζομαι ότι εξαρτάται από τον κύκλο του καθενός,εμένα μου συνέβη πάνω από δύο φορές με το Ουζμπεκιστάν και ...τη Σίκινο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.898
Likes
52.018
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Vanuatu
Βόρειο Κορέα
Σουρινάμ
Δημοκρατία του Νίγηρα, Δυτική Αφρική γενικώς
Wallis & Futuna, Γουάμ, Τόνγκα κλπ ωκεανίστικα
κάτι τρεκ σε απομακρυσμένα αρχαία τύπου Vilcabamba, Choquequirao, σε Βολιβίες, Μπελίζ κλπ
 

duty_free

Member
Μηνύματα
934
Likes
3.498
Δεν εχω ταδιξέψει πολυ εξωθεν της Ευρώπης, συνεπώς δεν εχω αντιμετωπίσει πολλές τέτοιες αντιδράσεις.

Αλλά όταν κάτι ανέφερα για επίσκεψη στην Τιράσπολη, συνήντησα αποριες και συνοφρυώσεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.105
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Φαντάζομαι ότι εξαρτάται από τον κύκλο του καθενός,εμένα μου συνέβη πάνω από δύο φορές με το Ουζμπεκιστάν και ...τη Σίκινο!
Όντως! Σχετικά με Σικινο...μου θυμισε μου ότι όταν ειπα ότι θα πάω Κίμωλο μου ειπαν "Καλα ποιος πάει Κιμωλο οταν ειναι δίπλα η Μήλος!"
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.871
Likes
9.874
Λοιπον το εχω ακουσει για 2 προορισμους που τοτε δεν ηταν γνωστοι, εμελλαν ομως να γινουν του κουτρούλη οι γαμοι.
Την 1η φορα το ακουσα για το Ντουμπαι το οποιο το επισκεφθηκα πριν 20 χρονια λογω του πατερα μιας φιλης μου που εργαζοταν εκει (ως σκιπερ ενος πελουσιου) και το διαφημιζε ως εναν ανερχομενο προορισμο που σε μερικα χρονια δεν θα τον αναγνωριζαμε (επεσε διανα ο ανθρωπος). Μου ειχε κινησει την περιεργεια και επειδη ηταν παμφθηνες και οι πτησεις και τα ξενοδοχεια (απιστευτο κι ομως αληθινο) τελικα πηγα το μακρινο 2004.
Την 2η φορα το ακουσα για τον Αγιο Δομηνικο (Δομηνικανη Δημοκρατια το σωστο) που επισκεφθηκα το 2006 και η αληθεια ειναι οτι πριν το Survivor δεν ηταν ευρεως "γνωστος" προορισμος για τους Ελληνες.

Για του λογου το αληθες το Ντουμπαι το 2004 ηταν καπως ετσι (φωτος απο ιντερνετ):
 

Attachments

gkalla

Member
Μηνύματα
1.430
Likes
7.875
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μόνο για την Τήλο που είχα πάει στα μέσα της δεκαετίας του ‘90 έχω ακούσει σχόλια του στυλ:
«Που, στην Τήνο, στην Παναγία;» «Πύλο θα πας καλοκαιριάρικα» κι άλλα τέτοια χαριτωμένα.
Απ’ την άλλη πλευρά η δικιά μου αντίδραση σε ταξίδι γνωστού στο Ούλου της Φιλανδίας, για να δει το ετήσιο παγκόσμιο πρωτάθλημα Αεροκιθάρας ήταν να μείνω με το στόμα ανοιχτό.
Air Guitar World Championships in Oulu, Finland
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.105
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μόνο για την Τήλο που είχα πάει στα μέσα της δεκαετίας του ‘90 έχω ακούσει σχόλια του στυλ:
«Που, στην Τήνο, στην Παναγία;» «Πύλο θα θα πας καλοκαιριάρικα» κι άλλα τέτοια χαριτωμένα.
Απ’ την άλλη πλευρά η δικιά μου αντίδραση σε ταξίδι γνωστού στο Ούλου της Φιλανδίας, για να δει το ετήσιο παγκόσμιο πρωτάθλημα Αεροκιθάρας με άφησε με το στόμα ανοιχτό.
Air Guitar World Championships in Oulu, Finland
Eνταξει! Δεν θα φανταζομουν με τπτ οτι υπαρχει αυτο το πρωταθλημα!
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το εχω ακουσει παρα πολλες για νησια και ακομα και απο νεους ανθρωπους.
Για καποιους νησια ειναι μονο η ΠαροςΚερκυρα,η Αιγινα αντε και καμμια Ναξος στο τσακιρ κεφι ή . Ενα μεγαλο ποσοστο δεν παει ουτε καν σε νησια προτιμουν οπου μονο παει το αμαξι τους κλασσικοι Ελληνες ,που να μπεις σε πλοια για διακοπες.
Παραδειγμα τετοιο ηταν η Πατμος οσους το ειπα μου λεγανε ''Πατμος πως σας ηρθε", και ενας σκετο οκ τεσπα καλα θα περασετε.Και δεν εχω παει ακομα σε τερμα εναλλακτικα νησια.
Ακομα και παρεες που λεω πχ παω Αστυπαλαια ,΄΄ολο τα ακριτικα βρηκατε,'' ''ρε πηγαινε τη γυναικα καμμια Μυκονο την πας σε ολα τα ξενερωτα''',''μεχρι του στυλ τυπου νησια πιο ν πιο low Σικινος πχ καλα εκει πανε οι βαρεμενοι που τα βρισκετε''.
Που να εξηγησεις ομως οτι εχουμε το μικροβιο του να ταξιδευουμε και εαν εχεις βαλει στοχο να γυρισεις καθε χρονο απο ενα νεο τουλαχιστον νησι ,θα πας και σε μικροτερα και εναλλακτικοτερα θες να πας παντου.Καλη και η Ναξος δεν λεω ,τα εχουμε γυρισει τα mainstream Τηνο,Παρο ,Κρητη αλλα υπαρχουν ενα σωρο πανεμορφα νησια ,μπορει να θελουμε φετος κατι πιο ησυχο.Περυσι πηγα mainstream νησι Συρος.Οι περισσοτεροι ομως δεν μιλανε μετα αφου εχω ανεβασει τρελες φωτογραφιες της Χωρας και μυθικα ηλιοβασιλεμα και καταγαλανα νερα ,βλεπω του χρονου να πανε οι ιδιοι.
@psilos3 δεν ειμαι εχω ακομα πολυ ψωμι αλλα φετος επισκεπτηκα το νησι νουμερο 40 ,πιστευω σε καλο δρομο ειμαι.




Με εξωτερικο πιο σπανια αλλα μου ετυχε με την Μπρατισλαβα ,μου λεγαν ολοι καλα που πεφτει αυτο .Μετα ομως που εβαλε η Ryan εγινε πιο γνωστη.
Επισης το ιδιο με Ιρλανδια μου λεγαν καλα πολυ κρυο εκει πανω ,οπως και με Ισλανδια που πηγα 6 χρονια πριν γινει τοσο τουριστικη σε Ελληνες.Και παθανε ολοι κοκομπλοκο με φωτο που βλεπανε οταν γυρισα.
Δεν ειναι προορισμοι μονο η Ρωμη,το Παρισι και η Πραγα .

Οι ψαγμενοι ομως ξερουν ..;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.568
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Άμα γράψω το πόσα «Που;» έχω ακούσει θα βγει ολόκληρη λίστα, μιλώντας πάντα για νησιά όχι για προορισμούς το εξωτερικού που δεν έχω πάει και σε τίποτα ασυνήθιστο εδώ που τα λέμε.

Μόνο φέτος παίζει να το άκουσα καμια 20ρια φορές όταν ανέφερα τα «Διαπόντια νησιά», μιας και τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που γνώριζαν τον συγκεκριμένο γεωγραφικό όρο.
Μη πω για τους Αρκιούς, τη Θύμαινα, τον Άη Στράτη, την Κάσο, τον Κάλαμο, τη Σίκινο, τις Οινούσσες και πολλά ακόμη, όπως είπα είναι αρκετά αυτά τα μέρη, συνοδεία μερικές φορές βλακωδών ερωτήσεων τύπου «μόνος θα σαι εκεί που θα πας ή έχει και κόσμο;» και «τι κάνεις σ' αυτά τα νησιά - βραχονησίδες, δε βαριέσαι;» που πλέον δε κάθομαι να απαντήσω.

Εδώ που τα λέμε βέβαια και με τα του εξωτερικού συμβαίνει το ίδιο, μιας και δεν είναι λίγοι αυτοί οι Έλληνες που το μόνο που θεωρούν ταξίδι είναι το Λονδίνο, το Παρίσι και η Ρώμη κι όταν τους λές ότι πας π.χ. Βουκουρέστι, Ζάγκρεμπ, Ζέσουφ ή Σαράγιεβο σε κοιτάνε με βοϊδίσιο βλέμμα απορίας, πόσο μάλλον για πιο μακρινούς προορισμούς.

μου θυμισε μου ότι όταν ειπα ότι θα πάω Κίμωλο μου ειπαν "Καλα ποιος πάει Κιμωλο οταν ειναι δίπλα η Μήλος!"
Αυτός που ξέρει :cool:
φετος επισκεπτηκα το νησι νουμερο 40 ,πιστευω σε καλο δρομο ειμαι.
Εύγε νέε μου, είσαι ακριβώς στο δρόμο που πρέπει! :)
 

Georgie

Member
Μηνύματα
68
Likes
303
Μου έτυχε στο ταξίδι που θα έκανα στη χώρα των Βάσκων.
Έλεγα σε μια παρέα φίλων απο Αθηνα ότι θα κάτσουμε San Sebastian, η αντίδραση ήταν που είναι το χωριό αυτό και πήγαινε Βαρκελώνη να γουστάρεις!
Το τι να γουστάρω βέβαια στη Βαρκελώνη ποτέ δε το κατάλαβα αλλά να είχαμε να λέγαμε !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.526
Μηνύματα
899.106
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom