Ιταλία Ταξιδι στην Πουλια

Andreas Gioulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα.
Λεω τον Αυγουστο 13-16 να παω για 4 ημερες απο Ηγουμενιτσα Πριντεζι και απο εκει να εχω νοικιασει αυτοκινητο και να παω στο Αλμπερομπελο.
Θα ηθελα τη γνωμη σας πως θα μπορουσα νσ κινηθω αυτες τις ημερες.
Τι μου προτεινετε.
Θα μπορουσα να μην μεινω ολες τις ημερες εκει;
Πειτε μου τη γνωμη σας.
Ευχαριστω
 

Andreas Gioulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα.
Λεω τον Αυγουστο 13-16 να παω για 4 ημερες απο Ηγουμενιτσα Πριντεζι και απο εκει να εχω νοικιασει αυτοκινητο και να παω στο Αλμπερομπελο.
Θα ηθελα τη γνωμη σας πως θα μπορουσα νσ κινηθω αυτες τις ημερες.
Τι μου προτεινετε.
Θα μπορουσα να μην μεινω ολες τις ημερες εκει;
Πειτε μου τη γνωμη σας.
Ευχαριστω
Πειτε μου εσεις απο Πριντεζι για 4 ημερες που θα πηγαινατε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.463
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ίσως ακόμη και Matera.
Ξεφυγες. Πουλια λεγεται το θεμα. Να κανει 300χιλιομετρα πηγαινελα μαζι με τα αλλα σε 4 μερες? Υπερβολη. Αντιθετα θα προσθετα στα προηγουμενα το Οτραντο κ μαλιστα πανω απο το Ostuni κ castel del monte.
 
Μηνύματα
810
Likes
707
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ξεφυγες. Πουλια λεγεται το θεμα. Να κανει 300χιλιομετρα πηγαινελα μαζι με τα αλλα σε 4 μερες? Υπερβολη. Αντιθετα θα προσθετα στα προηγουμενα το Οτραντο κ μαλιστα πανω απο το Ostuni κ castel del monte.
Castel del Monte? Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω, δεν το γνώριζα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.463
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Castel del Monte? Δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω, δεν το γνώριζα.
Οκ, ειναι πιο μακρια κ απο Ματερα, απλα το ανεφερα γιατι δε θελει τοσο χρονο οσο αυτη, μια επισκεψη κ τελος, ενα καστρο μνημειο ουνεσκο ειναι. Προηγουνται τα αλλα που ειπες που νομιζω υπερκαλυπτουν το 4ημερο. Συνοψιζω για Πουλια με σειρα: Λετσε, Αλμπερομπελο, galipoli, otranto, ostuni. Αν το μπανιο ειναι στις προτεραιοτητες: baia dei turchi, pescoluse ξεχωριζουν
 

Nikmantzou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
18
Καλησπερα.
Λεω τον Αυγουστο 13-16 να παω για 4 ημερες απο Ηγουμενιτσα Πριντεζι και απο εκει να εχω νοικιασει αυτοκινητο και να παω στο Αλμπερομπελο.
Θα ηθελα τη γνωμη σας πως θα μπορουσα νσ κινηθω αυτες τις ημερες.
Τι μου προτεινετε.
Θα μπορουσα να μην μεινω ολες τις ημερες εκει;
Πειτε μου τη γνωμη σας.
Ευχαριστω
Καλησπέρα
Καλησπερα,

Ετοιμαζουμε ενα ταξιδι οικογενειακο με την γυναικα μου και τα δυο παιδια μας απο Ηγουμενιτσα-Μπριντιζι αρχες Μαρτιου.
Ο στοχος μας και οι κυριοι προορισμοι μας ειναι το Αλμπρομπελο και η Ματερα.
Διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι αξιζουν επισκεψης η Μαρτινα Φρανκα,Λοκοτοροντο,Μονοπολι και Πολινιανο.
Το βασικο μου ερωτημα ειναι σε ποια περιοχη να μεινουμε.5 νυχτες ειναι το ταξιδι.Ιδανικα επειδη θα εχουμε και τα μικρα παιδια μαζι μας θα θελαμε μια πιο μεγαλη πολη που να εχει και λιγο ζωη αυτη την περιοδο.Ειχα κλεισει αρχικα λιγο εξω απο το Αλμπερομπελο αλλα διαβασα οτι δεν κινειται φυλλο το απογευμα οποτε δεν θελω να την βγαζουμε στο ξενοδοχειο και ακυρωσα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλησπέρα, πέρυσι κάναμε ένα ωραίο road trip στην Απουλία. Ειχαμε κ εμείς τα παιδιά μαζί μας (5 και 3.5 ετών). Ο στόχος ήταν να δούμε βασικά πράγματα κ να κάνουμε τα γενέθλια μας στο αλμπερομπέλο (έχουμε ίδια μέρα εγώ κ η μεγάλη μας κόρη). Ξεκινήσαμε από Πάτρα περάσαμε με το αυτοκίνητο στο Μπάρι κ από εκεί κατευθύνθηκαμε προς το λέτσε που είχαμε κλείσει 2 διανυκτερεύσεις. Ενδιάμεσα κάναμε δύο στάσεις, μια στο πολινιανο για πρωινό κ βόλτα που ήταν υπέροχο κ Θα θέλαμε να μείνουμε λίγο παραπάνω όμως ήταν η αρχή του ταξιδιού κ είχαμε κ άλλα πράγματα να δούμε Μπροστά μας, επόμενη σταση η μονοπολι για μια γρήγορη βουτιά κ μετά φύγαμε για λέτσε που κάναμε τσεκ ιν στο ξενοδοχείο το μέσημερι. Εκεί μείναμε δύο μέρες με σκοπό να κάνουμε ημερήσιες, την πρώτη μέρα περάσαμε από τα ελληνόφωνα χωριά κ συγκεκριμένα σταμάτησαμε να δούμε την Στερνατια, όμορφο μέρος κ λίγο συγκινητικό όταν πετύχεις ανθρώπους μεγάλης ηλικίας που θα σου μιλήσουν γρεκιανικα όταν τους πεις ότι έρχεσαι από Ελλάδα. Συνεχίσαμε προς τορε ντελ ορσο, υπέροχη παραλία αλλά με πάρα πολύ κόσμο κ οργανωμένη, αν δεν είχαμε τα παιδιά θα πηγαίναμε κ αλλού πιο ήσυχα, αλλά εκεί μας βόλεψε. Είχαμε τα πάντα κοντά μας για φαγητό ποτό κλπ που με τα παιδιά βολεύει. Το μεσημέρι κατηφορισαμε προς οτραντο για φαγητό κ βόλτα. Πολύ όμορφο μέρος επίσης. Άνετα καθόμασταν κ βράδυ κει όμως επιστρέψαμε στο λέτσε. Το λέτσε είναι το μπαρόκ διαμάντι του νότου... Πραγματικά υπέροχο κ ωραίο σαν βάση για να δεις οτραντο ελληνόφωνα Santa maria leuca κ Καλλίπολη (που όμως δεν προλάβαμε να τη δούμε). Αφησαμε πίσω μας το λέτσε κ ανηφορισαμε προς την ενδοχώρα κ το valley de itria, συγκεκριμένα μείναμε στην martina Franca, ενδιάμεσα σταμάτησαμε για μια βουτιά στο Torre Lapillo. Δεν ήταν κάτι σπουδαιο, όμορφο μεγαλη παραλία με άμμο αλλά στις φώτο φαινόταν πιο ωραίο. Το ιστορικό κέντρο στη Μάρτινα φρανκα είναι όνειρο, οι τιμές ανθρώπινες, το φαγητό καλό κ το βράδυ λόγω υψομέτρου έχει δροσιά που το εκτίμησαμε αφάνταστα μιας κ εκείνες τις μέρες πέσαμε σε ακραία ζέστη, από εκεί κατεβήκαμε για μπάνιο στις παραλίες της οστουνης. Νομιζω λεγόταν Rosa Marina η παραλία που επιλέξαμε κ ήταν πραγματικά υπέροχη. Η οστουνη πανεμορφη, αν θέλετε να είστε κοντά στη θάλασσα θα σας την πρότεινα σαν βάση! Κ η Μαρτινα πανεμορφη ειδικά τη νύχτα, απλά είναι μακρυά από τη θάλασσα. Από εκει επιστρέψαμε μαρτινα για μεσημέρι κ το απόγευμα επισκέφτηκαμε το λοκοροτοντο (γραφικό μικρο με τέλεια κρασιά, ιδανικό για μια σύντομη επίσκεψη, κ καταλήξαμε στο αλμπερομπέλο απόγευματακι με το ηλιοβασίλεμα. Είναι όντως ονειρικό, είδικα εκείνη την ώρα, περπατήσαμε αρκετά, εκπληρωσαμε το στόχο των γενεθλίων κ βράδυ επιστρέψαμε στη Μάρτινα. Την τελευταία μέρα φύγαμε για Μπάρι αλλά με στάση για πρωινό κ βόλτα στην Ματερα. Είναι ένα μέρος που μας έπιασε δεος κ εμένα κ τη συζηγο. Δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε αυτό που βλέπαμε μπροστά μας . Περάσαμε λοιπόν ολο το πρωινό μας εκεί, μεχρι το μεσημέρι που επιστρέψαμε στο Μπάρι για μια σύντομη βόλτα στην παλιά πόλη κ το απόγευμα αναχώρηση για Πάτρα. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι που θα το ξανακαναμε άνετα.. Δυστυχώς είχαμε μόνο 4 διανυκτέρευσεις (συν τις 2 στο καράβι). Αν πρόσθεταμε κάτι θα ήταν λίγο περισσότερο χρόνο στο πολινιανο κ σίγουρα μια διανυκτέρευση στη Ματερα για να τη χορτάσουμε όσο γίνεται κ να τη δούμε φωτισμένη βράδυ. Σας εύχομαι, να περάσετε καλά κ όπου μπορώ να βοηθήσω ρωτήστε με.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Συμφωνώ με τα παραπάνω. Στάση για λίγες ώρες έστω στο Locorotondo αξίζει , όπως και Μαρτινα φράγκα και Polignano a Mare. Βέβαια αν κινηθείς στο Λέτσε που είναι ξεκάθαρα η καλύτερη πόλη της περιοχής ίσως δεν αξίζει να ανέβεις τόσο πάνω, γιατί αξίζει να περάσεις αρκετό χρόνο στη πόλη. Έχει και εκεί κοντά ενδιαφέροντα σημεία κοντινά στη πόλη.
Απλά να έχετε υπόψη , ότι το οδικό δίκτυο δεν είναι και ότι καλύτερο και ειδικά αν έχει κίνηση θα ξοδέψεις αρκετό χρόνο στο αυτοκίνητο. Εγώ είχα πάει το Μάρτιο και γινόταν πολλά έργα. Τώρα θεωρητικά θα είναι καλύτερα , αλλά θα έχει και περισσότερη κίνηση.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
Αν και με 4 μέρες δεν πας πιο κάτω από το Λέτσε, μεταξύ Οτράντο και Καλλίπολης προσωπικά θεωρώ καλύτερο για βόλτα και μπάνιο το Οτράντο...Το Πάσχα που μας πέρασε το οδικό δίκτυο ήταν μια χαρά χωρις κανένα πρόβλημα.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Καλησπερα σας. Εχω φτιαξει ενα προγραμμα για Απουλια και στο προγραμμα δυστυχως δεν μπορω να τα βαλω καθως θα επισκεφτω με παιδακι 2.5 χρονων και δεν θελω να κουραστει. Απο Gallipoli και Otranto ποιο θεωρειται ποιο ωραιο;; Θα πρεπει να θυσιασω καποιο. Σας ευχαριστω
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Καλησπερα σας. Εχω φτιαξει ενα προγραμμα για Απουλια και στο προγραμμα δυστυχως δεν μπορω να τα βαλω καθως θα επισκεφτω με παιδακι 2.5 χρονων και δεν θελω να κουραστει. Απο Gallipoli και Otranto ποιο θεωρειται ποιο ωραιο;; Θα πρεπει να θυσιασω καποιο. Σας ευχαριστω
Νομίζω δύσκολο να πεις... θα έλεγα σε θέμα ομορφιάς υπερτερεί η Gallipoli. ¨Εχει γραφικά στενάκια που είναι πολύ προσεγμένα και παραλία εντός της παλίας πόλης.
Οστόσο το Otranto το βρήκα πολυ πιο ενδιαφέρον. Με τον καθεδρικό και τις αναφορές του στην Οθωμανική κατοχή και τους "Μάρτυρες του Οτράντο" . Επίσης όμως ομορφο με τις 2 μαρίνες και τη βόλτα γύρω από τα τείχη.
Εγώ θα έλεγα επιλέξτε 1 από τα 2 με βάση τι σας βολεύει από άποψη μετακινήσεων και απόλαυστε το.
Δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις να τα προλάβεις όλα.
 

Nikolasvls

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα στην παρέα έχω αποφασίσει να κάνω ένα road trip με την κοπέλα μου το οποίο θα διαρκέσει μία εβδομάδα και έχω βάλει ως στόχο το lecce και τις γύρω περιοχές θα ήθελα να μου προτείνετε ποια είναι τα καλύτερα μέρη για διαμονή και σε ποια μέρη να κάνω εξορμήσεις επίσης κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Η οργάνωση του ταξιδιού είναι σε πρώιμο στάδιο για αυτό και δεν έχω φουλ πληροφορίες για το τι θέλω ακριβώς να επισκεφτώ!χρειαζομαι κάποια κάρτα για διόδια;βολεύει καλύτερα το bari?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.526
Μηνύματα
899.104
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom