Κροατία Ρουμανία Σερβία Σλοβενία Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι ή Βουκουρέστι; Βοήθεια για βαλκανική απόδραση

taver

Member
Μηνύματα
12.596
Likes
29.737
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω πάει σε όλα τα μερη που αναφέρεις εσύ ή οι υπόλοιποι, όλα από 2 φορές και άνω:
- Αν παίζει να νοικιάσετε αμάξι και να γυρίσετε, τότε Ρουμανία. Και θα κάνεις ευρεία γύρα στην Τρανσυλβανία, το Βουκουρέστι δεν είναι για πάνω από μερα :)
- Βελιγραδι δε μ'αρέσει. Γενικώς άσχημη πόλη, καπνίζουν κυριολεκτικά παντού, και είναι τιγκα στους φιλορώσσους ψεκ. Αμα θες nightlife, τράβα Θεσσαλονίκη καλύτερα. Το πολύ για transit στο αεροδρόμιο. Novi Sad καπως καλύτερα..
- Zagreb, Ljubljana, συνδιασμός βαλκανικής με Αυστρια, πολλά να δεις, ακόμα και off the beaten path (π.χ. το Maribor είναι κουκλί). Μοίρασε τις μέρες, τι θα πει "με διανυκτέρευση"...
 
Μηνύματα
81
Likes
374

paefstra

Member
Μηνύματα
13.645
Likes
43.857
Η Λιουμπλιανα ειναι απιστευτη πολη,δεν νομιζω οτι συγκρινεται με τις υπολοιπες.
Τι το απιστευτο ειδατε δεν ξερω. Σαν μια οποιαδηποτε μικρη κεντροευρωπαικη πολη με ενα ποταμι, παρκα, ομορφα σπιτια και παρα πολλα μαγαζια διπλα στο ποταμι για να τρωγοπινεις. Ειναι πιο καθαρη και πιο καλογυαλισμενη απο τις βαλκανικες μονο, βαλκανια που μιμουνται την Αυστρια σε μινι εκδοση. Το πολυ μια μερα να φας να πιεις 2 φορες και δεν εχει κατι σημαντικο.
Απο τις πιο προβλεψιμες και επαναλαμβανομενες εικονες που εχω δει.
 
Last edited:
Μηνύματα
129
Likes
203
Τι το απιστευτο ειδατε δεν ξερω. Σαν μια οποιαδηποτε μικρη κεντροευρωπαικη πολη με ενα ποταμι, παρκα, ομορφα σπιτια και παρα πολλα μαγαζια διπλα στο ποταμι για να τρωγοπινεις. Ειναι πιο καθαρη και πιο καλογυαλισμενη απο τις βαλκανικες μονο, βαλκανια που μιμουνται την Αυστρια σε μινι εκδοση. Το πολυ μια μερα να φας να πιεις 2 φορες και δεν εχει κατι σημαντικο.
Απο τις πιο προβλεψιμες και επαναλαμβανομενες εικονες που εχω δει.
Αρκει που ξερουμε εμεις τι ειδαμε.Αποψεις ανταλλασουμε εδω...
Και το Βουκουρεστι πολυ ωραιο,αρκει να ξερεις που να πας,και τι να δεις,οπως παντου αλλωστε.Εχω ζησει καποια χρονια εκει,και ευχαριστως ξαναπηγαινα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Η Λουμπλιάνα είναι όμορφη, εύκολη και ξεκούραστη πόλη όπου μπορείς να χαλαρώσεις αν είναι αυτό που επιθυμείς. Το Ζάγκρεμπ συμπαθέστατο αν και μικρό και αυτό (το ιστορικό κέντρο)
Βουκουρέστι, Σιναια, Μπράσοβ και Σιγκισοαρα θα πάω τώρα οπότε δεν έχω ακόμη άποψη και από ότι διαβάζω οι γνώμες διίστανται για το Βουκουρέστι!
Κυριάκο έχω σημειώσει να δω τα πάντα από το πατριαρχειο μέχρι το Ηεrrastrau υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που δεν είναι ευρέως γνωστό?
 
Μηνύματα
129
Likes
203
Η Λουμπλιάνα είναι όμορφη, εύκολη και ξεκούραστη πόλη όπου μπορείς να χαλαρώσεις αν είναι αυτό που επιθυμείς. Το Ζάγκρεμπ συμπαθέστατο αν και μικρό και αυτό (το ιστορικό κέντρο)
Βουκουρέστι, Σιναια, Μπράσοβ και Σιγκισοαρα θα πάω τώρα οπότε δεν έχω ακόμη άποψη και από ότι διαβάζω οι γνώμες διίστανται για το Βουκουρέστι!
Κυριάκο έχω σημειώσει να δω τα πάντα από το πατριαρχειο μέχρι το Ηεrrastrau υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που δεν είναι ευρέως γνωστό?
Εχω πολλα χρονια να παω,ολο του το κεντρο ειναι ομορφο,με κτιρια ωραιας αρχιτεκτονικης,εχει πολλα παρκα οπως το Τινερετουλουι,τον ποταμο Ντουμποβιτσα ο οποιος το διασχιζει,την λεωφορο Ουνιρι,με τα συντριβανια,το πεζοδρομημενο ιστορικο κεντρο....
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Δεν ξέρω για Ρουμανία. Οι άλλες επιλογές σας δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Είναι και οι 3 προορισμόι εξαιρετικοί, προσφέρουν κοντινές αποδράσεις και είναι και πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα από άποψη τιμών.
Η Λιουμπλιάνα είναι κουκλίστικη. Τα ενδιαφέροντα σημεία κινούνται γύρω από το ποτάμι. Είναι κοντά στη λιμνη Μπλεντ.
Το Ζάγκρεμπ είναι λίγο πιο απλωμένο, μάλλον με κάπως περισσότερα αξιοθέατα, πιο ζωντανό. Κοντά είναι το Σάμομπορ και πιο μακριά η Ριέκα και οι λίμνες Πλιτβίτσε.
Το Βελιγράδι έχει τον Δούναβη. Έχει συμπαθητικό κέντρο. ίσως κανά δυο πιο ενδιαφέροντα μουσείο, αλλά κυρίως πιο πολύ τζέρτζελο. Το Νόβισαντ είναι υπέροχο, το ίδιο και το Ζέμουν.
Μεταξύ των τριών επιλογών, θα πήγαινα Βελιγράδι για τη νυχτερινή ζωή και τον τζέρτζελο, για τον Δούναβη και το κάστρο, για τη πλεσκαβίτσα και για τον Γιόκιτς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.552
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Ταξίδι 4-5 ή 6 ημερών (αναλόγως πτησεων) τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη

Ζάγκρεμπ με διανυκτέρευση Λιουμπλιάνα;
Βελιγράδι με μονοήμερη Νόβι Σαντ;
Βουκουρέστι με Μπρασοβ;
Έχω πάει πιο πρόσφατα σε Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα, παλαιότερα σε Βελιγράδι αλλά και Βουκουρέστι.
Ωραία όλα, οπότε θα σου έλεγα να πράξεις αναλόγως τις μέρες.
Αν είχα την ίδια επιλογή θα πήγαινα Βουκουρέστι, με σκοπό να πάρω αμάξι (ή τα μέσα αν είναι εφικτό) και να δω Μπρασόβ και τα τριγύρω ενδιαφέροντα, σε περίπτωση όμως που επαρκούσαν οι μέρες.
Με λιγότερες θα διάλεγα κάτι άλλο, Βελιγράδι ως Βαλκανική πόλη με πράγματα να δεις κι έντονη ζωή, ομοίως και Ζάγκρεμπ με Λιουμπλιάνα/Μπλεντ για κάτι διαφορετικό, μοιράζοντας τις μέρες και στα δύο μιας κι έχουν τον ξεχωριστό τους χαρακτήρα και απαιτούν τις δύο μέρες έκαστη.
 
Μηνύματα
81
Likes
374
Τι το απιστευτο ειδατε δεν ξερω. Σαν μια οποιαδηποτε μικρη κεντροευρωπαικη πολη με ενα ποταμι, παρκα, ομορφα σπιτια και παρα πολλα μαγαζια διπλα στο ποταμι για να τρωγοπινεις. Ειναι πιο καθαρη και πιο καλογυαλισμενη απο τις βαλκανικες μονο, βαλκανια που μιμουνται την Αυστρια σε μινι εκδοση. Το πολυ μια μερα να φας να πιεις 2 φορες και δεν εχει κατι σημαντικο.
Απο τις πιο προβλεψιμες και επαναλαμβανομενες εικονες που εχω δει.
Μήπως έχεις βαρεθεί την Κεντρική & Βόρεια Ευρώπη; ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.961
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom