EasyJet Ερώτηση για easyjet

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Ταξιδεψα πριν ενα μηνα για Μιλανο με easy και ειμαστε στο ιδιο εισιτηριο 8 ατομα.Τα 2 ατομα τελευταια στιγμη δεν ηρθαν μαζι μας.Υπαρχει τροπος να ζητισω πισω τους φορους για τα δυο ατομα? η δεν αξιζει τον κοπο.Οποιος μπορει να βοηθισει.......ευχαριστω
 

kirmis

Member
Μηνύματα
189
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδια, να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την easyjet...
Στην περίπτωση που κάποιος θέλει να ακυρώσει ενα αεροπορικό εισητήριο για ενα ταξίδι που θα γίνει σε 1μήνα+ ...

μπορεί? ??...
Ή πολύ απλά τα 'χασε τα λεφτά του....
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Φυσικά, τις χρεώσεις αυτές για αλλαγή, που κάνουν απαγορευτικό το κόστος αλλαγής, τις θεωρώ εναντίον των "συναλλακτικών ηθών". Θα μπορούσαν, στις LCC, να έχουν μια αμοιβή που να συμψηφίζεται με την αξία του εισιτηρίου. Για την περίπτωση που το εισιτήριο αρχικά ήταν πάμφθηνο, ώστε να μην γίνεται πώληση απο τον επιβάτη προς άλλο επιβάτη, και έτσι συναγωνισμός της LCC απο τους επιβάτες που αγόρασαν φθηνά.

Δυστυχώς όμως, την πρακτική αυτή την κάνουν:
-όλες ανεξαιρέτως οι LCC
-οι περισσότερες παραδοσιακές​

σε περίπτωση που το εισιτήριο θεωρείται ότι πουλήθηκε με έκπτωση.

Σε άλλη περίπτωση (κατηγορία flexible) δεν υπάρχει επιβάρυνση στην αλλαγή. Αλλά η αρχική διαφορά είναι τεράστια, μέχρι και δεκαπλάσια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ξέρει κανείς τι ισχύει με το online check-in της easyjet? Ο συνταξιδιώτης μου βιάστηκε και μας έκανε check-in online, χωρίς να προσέξει ότι αυτό κανονικά είναι μόνο για ταξίδι χωρίς αποσκευές, και τώρα ψάχνω να δώ αν θα μπορέσουμε να δώσουμε και τις βαλίτσες μας στο αεροδρόμιο χωρίς επιπλέον κόστος (σε επίπεδο εισητηρίου το έχουμε φροντίσει / πληρώσει).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λογικά θα πρέπει να σας χρεώσουν επιπλέον την διαφορά της τιμής του εισιτηρίου από μετάβαση χωρίς αποσκευές, σε εισιτήριο για μετάβαση με αποσκευές. Δεν νομίζω οτι θα υπάρξει επιπλέον χρέωση υπό μορφή penalty.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λογικά θα πρέπει να σας χρεώσουν επιπλέον την διαφορά της τιμής του εισιτηρίου από μετάβαση χωρίς αποσκευές, σε εισιτήριο για μετάβαση με αποσκευές. Δεν νομίζω οτι θα υπάρξει επιπλέον χρέωση υπό μορφή penalty.
Ας διευκρινήσω ότι έχουμε ήδη εισητήριο με αποσκευές (τις οποίες δε δηλώσαμε στο check-in, επειδή το κάναμε online) - θα πρέπει να τις ξαναπληρώσουμε?
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλημέρα και καλή χρονιά,
τα χριστούγεννα πέταξα με iberia έκανα on-line check-in είχα αποσκευές τις οποίες δεν τις δήλωσα και στο αεροδρόμιο τις άφησα σε ένα counter δίπλα από το κανονικό check-in που έγραφε quick drop.
Δεν ξέρω όμως για easy-jet μήπως λόγω ξεχωριστής χρέωσης των αποσκευών.
Αλλά λογικά το check-in το κάνατε βάση του booking numder που είχατε όποτε φαίνεται ότι είσαστε επιβάτες με αποσκευές.

Δεν ξέρω αν καταλαβατε τι έγραψα γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα και καλή χρονιά,
τα χριστούγεννα πέταξα με iberia έκανα on-line check-in είχα αποσκευές τις οποίες δεν τις δήλωσα και στο αεροδρόμιο τις άφησα σε ένα counter δίπλα από το κανονικό check-in που έγραφε quick drop.
Δεν ξέρω όμως για easy-jet μήπως λόγω ξεχωριστής χρέωσης των αποσκευών.
Αλλά λογικά το check-in το κάνατε βάση του booking numder που είχατε όποτε φαίνεται ότι είσαστε επιβάτες με αποσκευές.

Δεν ξέρω αν καταλαβατε τι έγραψα γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα.
Κατάλαβα.... Κι εγώ έχω κάνει online check-in με διάφορες εταιρίες χωρίς πρόβλημα, αλλά εκεί το luggage drop-off για electronic check-in ήταν explicitly permitted. Στην easyjet είναι το θέμα, που σου λένε "μην το κάνεις online αν έχεις αποσκευές" .
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ούτε εμένα μου έτυχε κάτι τέτοιο...μήπως να έστελνες κάποιο e-mail να τους το ρωτήσεις;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχεις ήδη πληρώσει για αποσκευές.
Ξεχνάς το on line check in σαν να μην το είχες κάνει ποτέ και μεταβαίνεις στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση (το λιγότερο 40 λεπτά πριν την πτήση γιατί μετά κλείνει το check in), παραδίδεις τις αποσκευές σου και παίρνεις καινούργια κάρτα επιβίβασης.
Εξάλλου, η EasyJet το αναφέρει καθαρά και στο site της όταν κάνεις τη διαδικασία on line check in:
"Εάν έχετε ήδη κάνει παράδοση αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης για την πτήση σας μέσω Διαδικτύου, τότε παρακαλούμε να βρίσκεστε στη θύρα επιβίβασης το αργότερο 30 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης. Εάν έχετε χάσει την κάρτα(ες) επιβίβασης, ή αποφασίσατε να μεταφέρετε αποσκευή(ες), τότε παρακαλείστε να κάνετε παράδοση αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης κανονικά στο αεροδρόμιο, τουλάχιστον 40 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης."
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχεις ήδη πληρώσει για αποσκευές.
Ξεχνάς το on line check in σαν να μην το είχες κάνει ποτέ και μεταβαίνεις στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση (το λιγότερο 40 λεπτά πριν την πτήση γιατί μετά κλείνει το check in), παραδίδεις τις αποσκευές σου και παίρνεις καινούργια κάρτα επιβίβασης.
Εξάλλου, η EasyJet το αναφέρει καθαρά και στο site της όταν κάνεις τη διαδικασία on line check in:
"Εάν έχετε ήδη κάνει παράδοση αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης για την πτήση σας μέσω Διαδικτύου, τότε παρακαλούμε να βρίσκεστε στη θύρα επιβίβασης το αργότερο 30 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης. Εάν έχετε χάσει την κάρτα(ες) επιβίβασης, ή αποφασίσατε να μεταφέρετε αποσκευή(ες), τότε παρακαλείστε να κάνετε παράδοση αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης κανονικά στο αεροδρόμιο, τουλάχιστον 40 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης."
Το έχω δει αυτό στο site, αλλά δεν λέει πουθενά αν αυτές οι αποσκευές θα χρεωθούν ή αν θα ισχύσει η πληρωμή που κάναμε με το εισητήριο (μια ανάγνωση είναι ότι κάνοντας online checkin ουσιαστικά παραιτηθήκαμε του δικαιώματός μας για μεταφορά αποσκευών).

Υποθέτω ότι θα το μάθω όμως αύριο στο αεροδρόμιο. Σας ευχαριστώ πάντως όλους, σε κάθε περίπτωση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom