Ερωτησεις για Ρωμη

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.410
Συγνώμη και αν είναι ο άλλος τουρίστας που έχει έρθει για 2-3 ημέρες στην Ρώμη που θα τον ξέρει αυτόν τον νόμο;

Πάντως αν κόψουν πρόστιμο και για φαγητό στους δρόμους θα είναι ότι να ναι γιατί πολλά μαγαζιά δεν έχουν τραπέζια για να κάτσεις να φας και αναγκάζεσαι να τρως στον δρόμο άσε που μπορεί να μην έχει λεφτά ο άλλος για να αγοράσει από κάποιο φαγάδικο και να αγοράσει από ένα supermarket κάτι να φάει η απλά να αγοράσει ένα κουτί με μπισκότα από κάποιο μαγαζί.Αυτός που θα το φάει αυτό που αγόρασε; θα κρυφτεί σε καμιά τρύπα;

Εγώ πάντως την Παρασκευή που μας πέρασε είδα να πίνουν μπίρες και στην Fontana αλλά και στο trastevere παντού και υπήρχε αστυνομία δίπλα και δεν έκανε τίποτα.

Επίσης το ότι τρως στον δρόμο η σε κάποιο αξιοθέατο δεν πάει να πει ότι θα αφήσεις και σκουπίδια.Να κόψουν πρόστιμο σε αυτόν που αφήνει σκουπίδια ναι συμφωνώ αλλά όχι και σε αυτόν που τρώει επειδή μπορεί να αφήσει σκουπίδια.

Εγώ πάντως λέω να απαγορεύσουν να κυκλοφορείς έξω αν έχεις συνάχι γιατί μπορεί να φτύσεις κάτω η να φυσήξεις την μύτη σου σε ένα χαρτομάντιλο και να το πετάξεις κάτω



Και δεν χρειάζεται Samion να υπερασπίζεσαι κάθε τι Ιταλικό απλά επειδή είναι Ιταλικό.Δεν κάνει περισσότερο Ιταλόφιλο κάποιον η υπεράσπιση ενός νόμου που μπορεί να σκέφτηκε κάποιος με την ίδια λογική που δεν κάνει περισσότερο φίλο του Ελληνικού έθνους κάποιον που υπερασπίζεται έναν παράλογα Ελληνικό νόμο.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι. Να δω τί άλλο θα σκεφτούν..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Συγνώμη και αν είναι ο άλλος τουρίστας που έχει έρθει για 2-3 ημέρες στην Ρώμη που θα τον ξέρει αυτόν τον νόμο;
2. Πάντως αν κόψουν πρόστιμο και για φαγητό στους δρόμους θα είναι ότι να ναι γιατί πολλά μαγαζιά δεν έχουν τραπέζια για να κάτσεις να φας και αναγκάζεσαι να τρως στον δρόμο άσε που μπορεί να μην έχει λεφτά ο άλλος για να αγοράσει από κάποιο φαγάδικο και να αγοράσει από ένα supermarket κάτι να φάει η απλά να αγοράσει ένα κουτί με μπισκότα από κάποιο μαγαζί.Αυτός που θα το φάει αυτό που αγόρασε; θα κρυφτεί σε καμιά τρύπα;
3. Να κόψουν πρόστιμο σε αυτόν που αφήνει σκουπίδια ναι συμφωνώ
4. Και δεν χρειάζεται Samion να υπερασπίζεσαι...
1. εσύ τι λες?
2. δεν είπα πιο πάνω ότι χρειάζεται η κοινή λογική? πρέπει να σε ενημερώσουν μήπως και για το ότι απαγορεύεται να αφοδεύεις στο δρομο?ή να κυκλοφορείς γυμνός? για καθε μερος που πας πρέπει να εχεις γνωση των τοπικών νομων αδρά, των συνηθειών. είπαμε κοινή λογική, δεν συζητώ παραπέρα να εξευτελιζουμε το επίπεδο της συζητησης. όποιος δεν καταλαβαίνει το σκοπό του νομου ας πάει στο Δελχί ή στη ΝΥ να τρωει ανετα, η Ρώμη είναι γεματη μνημεια αιωνων που χρήζουν προστασίας από τα 20+ εκατ. τουρίστες, διαδηλωτες κλπ..
3. να παρακολουθούν δηλ ποιος από αυτους που τρωνε θα αφησει υπολειμματα ή όχι?
4. αυτή η παράγραφος θα μπορούσε και να έλειπε. δεν θυμάμαι να εχω ασχοληθεί δημόσια με το άτομό σου. και θα ηθελα το ίδιο να κανεις κι εσύ. τι θα κανω και τι θα λεω ειναι δικός μου λογαριασμός. και των μοντ του φορουμ βεβαιως. οποιος εχει προβλημα με αυτα που γραφω παταει το γνωστο κουμπακι της αναφορας και δεν ασχολειται μαζι μου προσωπικά. Grazie.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
στα συντριβανια της Navona κ δεν θα εχετε κανενα προβλημα.
Tα Χριστουγεννα δηλαδη στην αγορα θα πρεπει να απαγορευσουν την πωληση φαγητων. Ετσι δεν ειναι;
Παντως ο νομος δε μου φανηκε και πολυ παραλογος. Σιγουρα χαλαει την ανεση του να κατσεις εκει που θες και να φας κατι στο χερι αλλα οκ νομιζω μπορεις να πας και καπου παραδιπλα. Εκτος πια κι αν ειναι τοσο αυστηροι!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχουμε κι εμεις πολιτικους αλλα εχουν και οι Ιταλοι...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.410
1.Λέω ότι το πιο πιθανόν είναι να μην τον ξέρει αυτόν τον νόμο όπως και εγώ προσωπικά δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να πιεις ποτό στον δρόμο παρότι έκανα πολύ μεγάλη έρευνα για την Ρώμη.
2.Μα εγώ άλλο ρώτησα.Που θα φάει την πίτσα η το παγωτό αυτός που το αγοράζει από μαγαζί που δεν έχει καρέκλες εφόσον απαγορεύεται να φάει στον δρόμο;Παίρνω από ένα supermarket η ένα άλλο μαγαζί μπισκότα που θα τα φάω;Και συγνώμη τόσα χρόνια καταστράφηκε η σκαλινάτα επειδή τρώγανε οι τουρίστες επάνω;
3.Ναι ακριβώς.Να σου κόψει πρόστιμο για αυτό που έκανες όχι για αυτό που θα μπορούσες να κάνεις.Δύσκολο μεν αλλά πιο δίκαιο.
4.Ε εντάξει δεν ήξερα ότι θα παρεξηγηθείς.Συγνώμη. εγώ για δικό σου καλό το είπα. Ισως δεν έπρεπε δημόσια βέβαια...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγω που τρωω καστανα στο δρομο και καθομαι να ξαποστασω στη Scalinata για 5-10 λεπτα θα φαω προστιμο ?
To καλοκαίρι που πέρασα βράδυ απ' τα σκαλιά υπήρχαν αστυνομικοί που έκαναν παρατηρήσεις σε τουρίστες που έτρωγαν και τραγουδούσαν δυνατά. Δεν κατάλαβα καλά τι συνέβαινε αλλά μετά πρόσεξα μια πινακίδα στη βάση των σκαλιών στα δεξιά που είχε κάποιους κανόνες στο τι επιτρέπεται και τι όχι να κάνεις όσο βρίσκεσαι στα σκαλιά (άσχετο αλλά η Ρώμη έχει βρωμίσει αρκετά απ' την τελευταία φορά που την είχα επισκεφτεί πριν καμιά δεκαετία).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Έξω απ το Κολοσσέο έχει κάποιες καντίνες.Έπαιρνες το σνακ σου και το έτρωγες όρθιος εκέι μπροστά,σε κάποιο περβάζι,σε παγκάκι κτλ.
Όπότε ή θα πρέπει να φύγουν απο κει οι καντίνες ή πλέον δεν θα έχουν καθόλου δουλειά.
Διότι ναι να σεβαστώ τον νόμο που έχει γίνει γνωστός και θα πρέπει να τον ξέρουν οι επισκέπτες,όμως σε ποιά ακτίνα απ το ιστορικό μνημείο θα μπορέσεις να φας κάτι?Να μη φάω στη Σκαλινάτα οκ.Αν τρώω περπατώντας τη Via Condotti είμαι πάλι παράνομος ή επιτρέπεται?
Γιατί δεν ξέρεις πόσο αυστηρά θα τηρούν τον νόμο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επαναλαμβανω:ο νομος λεγεται αντι-"στρατοπεδευσης". αυτη ειναι η καλυτερη μεταφραση που μπορω να κανω. δεν ειναι η δουλεια μου αυτη. μηπως δεν ειναι κατανοητη η ελληνικη λεξη στρατοπεδευση η πρεπει να μεταφρασω ολο το νομο?
κ για 3η φορα: ο νομος εφαρμοζεται με την κοινη λογικη. στο παρκιν της Ακροπολης τρωω. πανω στα μαρμαρα των χιλιαδων ετων οχι.
κ δεν παρεξηγουμαι με προσωπα..μονο με γραφομενα. αλλοι κουβαλουν κομπλεξ εναντιον μου. εγω εναντι κανενος, δεν παρεξηγουμαι, νο προμπλεμ, φιλικα μιλαγα.
ο νομος anti bivacco για τους ιταλομαθεις...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
To καλοκαίρι που πέρασα βράδυ απ' τα σκαλιά υπήρχαν αστυνομικοί που έκαναν παρατηρήσεις σε τουρίστες που έτρωγαν και τραγουδούσαν δυνατά. Δεν κατάλαβα καλά τι συνέβαινε αλλά μετά πρόσεξα μια πινακίδα στη βάση των σκαλιών στα δεξιά που είχε κάποιους κανόνες στο τι επιτρέπεται και τι όχι να κάνεις όσο βρίσκεσαι στα σκαλιά (άσχετο αλλά η Ρώμη έχει βρωμίσει αρκετά απ' την τελευταία φορά που την είχα επισκεφτεί πριν καμιά δεκαετία).
Υπομονη την Τριτη θα βρισκομαι στη γειτονα και θα ενημερωσω .....

Αν και μερικοι εδω μεσα (γκουχου) δεν λαμβανουν στα σοβαρα αυτα που λεω (γκουχου)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
917
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Υπομονη την Τριτη θα βρισκομαι στη γειτονα και θα ενημερωσω .....

Ξέρεις κάτι;; καθόλου δε σε ζηλεύω... ναι ναι...καθόλου μα καθόλου αμα θες να ξερεις... απλά μου 'ρχεται να πεθάνω από ζήλιααααα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Υπομονη την Τριτη θα βρισκομαι στη γειτονα και θα ενημερωσω .....
Αν και μερικοι εδω μεσα (γκουχου) δεν λαμβανουν στα σοβαρα αυτα που λεω (γκουχου)
καλα να περασεις! αυτα που λες, μια και ηδη εχεις παρει κοκκινη σε τεστ αξιοπιστιας, θα εξεταστουν διπλα. και θα αγνοηθουν χωρις ντοκουμεντα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.991
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom