Ερωτησεις για Ρωμη

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας με διαφωτισει καποιος: Καπου πηρε το ματι μου για απαγορευση καταναλωσης προχειρου φαγητου στους δρομους του ιστορικου κεντρου της πολης. Θα επιτρεπεται λεει μονο στα τραπεζοκαθισματα των καταστηματων. Ισχυει κατι τετοιο;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ας με διαφωτισει καποιος: Καπου πηρε το ματι μου για απαγορευση καταναλωσης προχειρου φαγητου στους δρομους του ιστορικου κεντρου της πολης. Θα επιτρεπεται λεει μονο στα τραπεζοκαθισματα των καταστηματων. Ισχυει κατι τετοιο;
Ισχύει.Ο δήμος της Ρώμης το αποφάσισε γιατι λέει μαζεύονταν πολλά περιστέρια στα μνημεία.Μάλιστα τα πρόστιμα θα φτάνουν μέχρι και 500 ευρώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
Ας με διαφωτισει καποιος: Καπου πηρε το ματι μου για απαγορευση καταναλωσης προχειρου φαγητου στους δρομους του ιστορικου κεντρου της πολης. Θα επιτρεπεται λεει μονο στα τραπεζοκαθισματα των καταστηματων. Ισχυει κατι τετοιο;
ναι. οχι φυσικα τοσο απλοικα οπως το λες η οπως το μετεδωσαν τα ΜΜΕ. ακομα κ τα ιταλικα. το δημοτικο διαταγμα που αποκαλειται αντι-"στρατοπεδευσης",προβλεπει οντως ποινες απο 25-500Ε για την καταναλωση φαγητου κ ποτου στο δρομο, οπως και για τη στρατοπεδευση κ ισχυει στο ιστορικο κεντρο ως 31/12/12. σκοπο εχει την προστασια των μνημειων,πλατειων,δρομων απο διαμαρτυρομενους κατασκηνωτες, αστεγους κλπ που αφηναν τονους σκουπιδιων και σημαντικες φθορες. αφορα λιγο τους τουριστες, εκεινους που βλεπουν την Trinita dei Monti,τις πλατειες κ.α. ως χωρους για πικ νικ που αφηνουν κιολας τα υπολειμματα επιτοπου.
στις τροφες, των οποιων η καταναλωση απαγορευεται στο δρομο, περιλαμβανεται κ η ψαροσουπα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.410
Περιλαμβάνει κάποια συγκεκριμένα μέρη του κέντρου της Ρώμης αυτός ο νόμος η όλο το κέντρο;
Στην παρακάτω δημοσίευση πάντως αναφέρεται μόνο σε κάποια συγκεκριμένα αξιοθέατα
Ρώμη: Πρόσεχε τι τρως και που το τρως! | Τα Νέα Σου
από πότε άρχισε να εφαρμόζεται;Πάντως την Παρασκευή που ήμουν εγώ σίγουρα δεν εφαρμοζόταν :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Περιλαμβάνει κάποια συγκεκριμένα μέρη του κέντρου της Ρώμης αυτός ο νόμος η όλο το κέντρο;
Στην παρακάτω δημοσίευση πάντως αναφέρεται μόνο σε κάποια συγκεκριμένα αξιοθέατα
Ρώμη: Πρόσεχε τι τρως και που το τρως! | Τα Νέα Σου
από πότε άρχισε να εφαρμόζεται;Πάντως την Παρασκευή που ήμουν εγώ σίγουρα δεν εφαρμοζόταν :)
απο την 1/10. αφορα ολες τις περιοχες ιστορικου ενδιαφεροντος. πρακτικα ολο το ιστορικο κεντρο. τπτ το σπουδαιο δεν μου φαινεται. παρομοιοι νομοι υπαρχουν παντου. και στη Ρωμη υπηρχε κ εληξε 30/9. απλα δεν αφορουσε το φαγητο αλλα το ποτο. η κατασταση το καλοκαιρι με τα σκουπιδια απο διαδηλωτες, τουριστες, αστεγους κλπ ξεφυγε απο τον ελεγχο και διορθωθηκε λιγο ο νομος. μην τρωτε στη Fontana di Trevi, στα σκαλια της Scalinata, στα συντριβανια της Navona κ δεν θα εχετε κανενα προβλημα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
απο την 1/10. αφορα ολες τις περιοχες ιστορικου ενδιαφεροντος. πρακτικα ολο το ιστορικο κεντρο. τπτ το σπουδαιο δεν μου φαινεται. παρομοιοι νομοι υπαρχουν παντου. και στη Ρωμη υπηρχε κ εληξε 30/9. απλα δεν αφορουσε το φαγητο αλλα το ποτο. η κατασταση το καλοκαιρι με τα σκουπιδια απο διαδηλωτες, τουριστες, αστεγους κλπ ξεφυγε απο τον ελεγχο και διορθωθηκε λιγο ο νομος. μην τρωτε στη Fontana di Trevi, στα σκαλια της Scalinata, στα συντριβανια της Navona κ δεν θα εχετε κανενα προβλημα.
Κυριε , κυριε ... Εγω που τρωω καστανα στο δρομο και καθομαι να ξαποστασω στη Scalinata για 5-10 λεπτα θα φαω προστιμο ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κυριε , κυριε ... Εγω που τρωω καστανα στο δρομο και καθομαι να ξαποστασω στη Scalinata για 5-10 λεπτα θα φαω προστιμο ?
φυσικά. επειδή τα τσόφλια θα τα αφήσεις εκεί να τα μαζέψουν οι σκλάβοι σου. να παρεις προστιμο 50Ε ή να πας δικαστήριο (500Ε).
ή παγωτό στο χέρι?
που θα σταξει πάνω στα μαρμαρα. και θα περιμένεις φυσικά να τα καθαρίσουν οι σκλάβοι σου.
λίγο common sense χρειάζεται.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
φυσικά. επειδή τα τσόφλια θα τα αφήσεις εκεί να τα μαζέψουν οι σκλάβοι σου. να παρεις προστιμο 50Ε ή να πας δικαστήριο (500Ε).
Τερμα και η pizza στο χερι ........
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.991
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom