Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Το περιεργο ειναι πως ενω (ουσιαστικα) αφαιρεθηκε ενα "προνομιο" του flex ναυλου, ανεβηκε η οικονομικη διαφορα με το light ναυλο.
Ίσως για αυτό. Σου λέει αν το θέμα σου ήταν το έξτρα αντικείμενο κλείσε light και ας πάμε το flex αισθητά πιο πάνω για όσους θέλουν τη δωρεάν ακύρωση. Τρέχα γύρευε.
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Ίσως για αυτό. Σου λέει αν το θέμα σου ήταν το έξτρα αντικείμενο κλείσε light και ας πάμε το flex αισθητά πιο πάνω για όσους θέλουν τη δωρεάν ακύρωση. Τρέχα γύρευε.
Ναι αλλα ουτε αυτο εχει πλεον πολυ βαση ειδικα για πτησεις εσωτερικου ή κοντινες διαδρομες εξωτερικου γιατι πλεον το κοστος (μίας) αλλαγής δεν θα κοστίσει ιδιαιτερα υψηλοτερα απο τη διαφορα μεταξυ light και flex. Εγω παντα εκλεινα flex για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και διαπιστωσα πως σε 3 χρονια εχω χρειαστεί να αλλαξω το 10% των πτησεων μου. Οποτε πλεον εβγαλα light καθως η διαφορα ναυλου ηταν γυρω στα 25 ευρώ και το κοστος αλλαγης ηταν 45. Δηλαδή θα πρεπει να πληρωνω στην aegean 250 ευρώ επιπλεον διαφορα ναυλου στις 10 πτησεις για να γλίτωσω 45 απο τη μια που πιθανον να αλλαξω... Ακομα και τις μισες απο τις 10 να χρειαστει να αλλαξω παλι θα ειμαι ισα βαρκα-ισα νερα. Σε αλλη περιπτωση που το κοστος αλλαγης ηταν 70 ευρώ στο light, εκλεισα flex. Πλεον θεωρω πως σε ορισμενες διαδρομες αξιζει το ρισκο του light για οποιον δεν προβαινει σε αλλαγές κατ' επανάληψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Εγω για 4-5 κιλα εξτρα που ηθελα χρεωσα κουπονι δωρεαν βαλιτσας στο light του γιου μου.
Μετα μαθαινω οτι το light δινει προσωπικο.
Παιρνω τηλ, αφαιρουν το κουπονι βαλιτσας που θα εληγε σε λιγους μηνες και στελνουν με μειλ voucher της αξιας βαλιτσας με ισχυ 12 μηνες απο την ακυρωση, αρα πηρα παραταση και στο κουπονι βαλιτσας.
Βαλαμε τα 4 κιλα στο προσωπικο σακιδιο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.131
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αλλαξε απο 12 Ιουλη, τωρα και προσωπικο αντικειμενο. Τηλ στην Aegean για επιβεβαιωση.
Δεν αγοράζω πλέον light αλλά μόνο flex ή comfort flex εάν χρειάζομαι και βαλίτσα.
Εάν άλλαξε η πολιτική τους και την εφαρμόζουν σιωπηλά και όχι φανερά δεν γνωρίζω.
Ακόμη και σήμερα που πήγα να αγοράσω εισιτήριο αναφέρει ακριβώς αυτά που ίσχυαν μέχρι τώρα για τους ναύλους economy.
Τον Ιούλιο έκανα 2 πτήσεις εσωτερικού και 2 εξωτερικού και μια χαρά έκαναν παρατηρήσεις στους επιβάτες με light εισιτήριο να βάλουν το πρωσωπικό τους αντικείμενο στη χειραποσκευή. Τον Μάιο τις ζύγιζαν όλες ακόμη και την μικρή την δική μου που από το μάτι την κόβεις ότι δεν μπορεί να είναι πάνω από 9 κιλά βάρος. Δηλαδή μόνο σε εμένα γίνονται οι έλεγχοι;;)
Εάν εφαρμόζουν άτυπα μία ευνοικότερη πολιτική με τις χειραποσκευές θα το μάθουμε σύντομα...
Εγώ συμβουλεύω με βάση τους ισχύοντες γραπτούς όρους αγοράς αποσκευών και όχι προφορικές διατυπώσεις ή προσωπικές εμπειρίες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Εγω παντως οπως και αλλοι πηραμε τηλ στην Aegean και το επιβεβαιωσε, δεν ειπα προσωπικη εμπειρια. Απο μεσα Ιουλιου ισχυει. Οχι πιο πριν. Προφανως αφου δεν αγοραζετε light ποτε, δεν πηρατε τηλ.
 

armar

Member
Μηνύματα
8
Likes
65
Και εγώ για πτήση εξωτερικού τον Αύγουστο πήρα τηλέφωνο την Aegean, επειδή το είχε γράψει κάποιος εδώ, και ρώτησα και μου είπαν για το light ότι μπορείς να πάρεις και χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.243
Likes
5.838
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Και εγώ για πτήση εξωτερικού τον Αύγουστο πήρα τηλέφωνο την Aegean, επειδή το είχε γράψει κάποιος εδώ, και ρώτησα και μου είπαν για το light ότι μπορείς να πάρεις και χειραποσκευή και προσωπικό αντικείμενο.
Η χειραποσκευη 10 κιλα ;
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι εγώ πήρα τηλ και μου είπαν ότι πράγματι στον light ναύλο δικαιουσαι και προσωπικο αντικείμενο και όταν ρώτησα για ποιο λόγο δεν εμφανίζεται όταν πάω να κλείσω πτήση η απάντηση ήταν ότι ακόμα δεν μπόρεσαν να ενημερωσουν τα ...συστηματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom