Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

kirmis

Member
Μηνύματα
189
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλημέρα, τέλη Άυγούστου δεν βγάζει η Aegean εκπτώσεις σε επιλεγμένες πτήσεις ή θυμάμαι λάθος?
 

Evaggelina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Ταξιδευω αυριο από Θεσσαλονίκη προς Φρανκφούρτη και έχω εισιτήριο Light, ξέρετε αν μπορώ να έχω την τσάντα με το λαπτοπ μέσα στην βαλίτσα μου; Επίσης αν η βαλίτσα είναι 1-2 κιλά παραπανω απο τα 8, η χρέωση ποσο είναι;
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Καλησπέρα! Ταξιδευω αυριο από Θεσσαλονίκη προς Φρανκφούρτη και έχω εισιτήριο Light, ξέρετε αν μπορώ να έχω την τσάντα με το λαπτοπ μέσα στην βαλίτσα μου; Επίσης αν η βαλίτσα είναι 1-2 κιλά παραπανω απο τα 8, η χρέωση ποσο είναι;
Μπορειτε μεσα στη χειραποσκευη. Αλλα επισης μπορειτε να το εχετε και εξω, σαν ξεχωριστο αντικειμενο. Αν σας πει καποιος κατι (δυσκολο) τοτε αρκει να χωραει να τοποθετηθει μεσα στη χειραποσκευη εκεινη τη στιγμη.

Να μου ζυγισουν χειραποσκευη εχουν πολλους μηνες (βεβαια πηγαινω στο gate αφοτου ξεκινησει το boarding - καποιες φορες ζυγιζουν κατα τη διαρκεια της αναμονης) αλλα αν τυχει κ στην ζυγισουν και βρεθει υπερβαρη τοτε την λαμβανουν σαν αποσκευη για το αμπαρι και πληρωνεις κοστος αποσκευης στο αεροδρομιο που διαφερει αναλογα με το αν ειναι εσωτερικου ή εξωτερικου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.131
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μπορειτε μεσα στη χειραποσκευη. Αλλα επισης μπορειτε να το εχετε και εξω, σαν ξεχωριστο αντικειμενο. Αν σας πει καποιος κατι (δυσκολο) τοτε αρκει να χωραει να τοποθετηθει μεσα στη χειραποσκευη εκεινη τη στιγμη.

Να μου ζυγισουν χειραποσκευη εχουν πολλους μηνες (βεβαια πηγαινω στο gate αφοτου ξεκινησει το boarding - καποιες φορες ζυγιζουν κατα τη διαρκεια της αναμονης) αλλα αν τυχει κ στην ζυγισουν και βρεθει υπερβαρη τοτε την λαμβανουν σαν αποσκευη για το αμπαρι και πληρωνεις κοστος αποσκευης στο αεροδρομιο που διαφερει αναλογα με το αν ειναι εσωτερικου ή εξωτερικου.
Συγνώμη αλλά δεν ισχύουν αυτά που γράφεις και καλό είναι να μην καθοδηγούμε σε λανθασμένες τακτικές τους επιβάτες μιας πτήσης...
Όποιος έχει αγοράσει light εισιτήριο και όχι flex ΔΕΝ δικαιούται 2ο προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα, παρά μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
Οι έλεγχοι της Aegean είναι συχνοί και τα πρόστιμα πέφτουν βροχή!
Εάν είναι υπέρβαρη η χειραποσκευή θα πληρώσει κανένα 40άρι ευρώ, όπως πλήρωσε η κόρη μου και πολλοί άλλοι επιβάτες.
Η ανοχή τους είναι μέχρι 9 κιλά και εξαρτάται πάντα από την υπάλληλο που κάνει τον έλεγχο. Το έχω συζητήσει με τους υπαλλήλους πριν την επιβίβαση.
Έχω δει πολλές φορές να αναγκάζουν επιβάτες να βάζουν τη τσάντα τους μέσα στη χειραποσκευή και μετά να την ζυγίζουν.
Ειδικά στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης είναι εκνευριστικός ο έλεγχος!
Τον Μάιο σε πτήση προς Αθήνα τους έβαλαν σχεδόν όλους να ζυγίζουν τη χειραποσκευή τους.
Το ότι δεν έχουν ελέγξει εσένα μην το κάνεις κανόνα και οδηγία...
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Συγνώμη αλλά δεν ισχύουν αυτά που γράφεις και καλό είναι να μην καθοδηγούμε σε λανθασμένες τακτικές τους επιβάτες μιας πτήσης...
Όποιος έχει αγοράσει light εισιτήριο και όχι flex ΔΕΝ δικαιούται 2ο προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα, παρά μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
Οι έλεγχοι της Aegean είναι συχνοί και τα πρόστιμα πέφτουν βροχή!
Εάν είναι υπέρβαρη η χειραποσκευή θα πληρώσει κανένα 40άρι ευρώ, όπως πλήρωσε η κόρη μου και πολλοί άλλοι επιβάτες.
Η ανοχή τους είναι μέχρι 9 κιλά και εξαρτάται πάντα από την υπάλληλο που κάνει τον έλεγχο. Το έχω συζητήσει με τους υπαλλήλους πριν την επιβίβαση.
Έχω δει πολλές φορές να αναγκάζουν επιβάτες να βάζουν τη τσάντα τους μέσα στη χειραποσκευή και μετά να την ζυγίζουν.
Ειδικά στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης είναι εκνευριστικός ο έλεγχος!
Τον Μάιο σε πτήση προς Αθήνα τους έβαλαν σχεδόν όλους να ζυγίζουν τη χειραποσκευή τους.
Το ότι δεν έχουν ελέγξει εσένα μην το κάνεις κανόνα και οδηγία...
Μια χαρα ισχυει οτι γραφω.
Με εισιτηριο light μπορεις να κρατας οσα προσωπικα αντικειμενα θελεις (ακομα και περισσοτερα του ενός που πλεον επιτρέπεται και σε light ναυλο) νοουμενου οτι χωρανε μεσα στην χειραποσκευη σου, αν χρειαστει (προφανως η αποσκευη και αυτα τα προσωπικα αντικείμενα πρεπει να ζυγιζουν μεχρι 8 κιλα, ΔΕΝ γραφω κατι το διαφορετικο).
Απο κει και περα, τις εμπειριες μας γραφουμε εδω περα εχω την εντυπωση (διαφορετικα αν καποιος ψαχνει κανονες και οδηγιες δεν νομιζω πως θα τις βρει εδω μεσα, αλλα μεσα στους ορους του εισιτηριου που αγοραζει...) και προσωπικα κανω περιπου 2-3 ταξιδια εξωτερικου το μηνα με Aegean, λογω και δουλειας. Απο Αθηνα, περιφερειακα ελληνικα και αεροδρομια εξωτερικου. Απο αεροδρομιο Θεσσαλονικης μονο 2 φορες εχει τυχει να πεταξω την τελευταια 5ετια. Δεν με εχουν ζυγισει και μετρησει τις αποσκευες μου περα απο 2 φορες τα τελευταια 5 χρονια (και τις 2 σε αεροδρομιο νησιου). Μου εχει τυχει να δω να ζυγιζουν κ μετρανε τις αποσκευες 1-2 φορες που πηγα κοντα στο gate πριν το boarding αλλα δεν πλησιασα μεχρι να αρζισει η επιβιβαση και δεν με ενοχλησε κανεις οταν περνουσα. Κι ας ειχα ελαφρως φουσκομενη βαλιτσα.
Περα απο αυτο, αν η χειραποσκευη ειναι περαν των 8-9 κιλων, αν στη ζυγισουν και ασχοληθουν πληρωνεις σαν να αγοραζες αποσκευη στο αεροδρομιο που δεν ειναι παντα 40 ευρω. 40 ειναι για πτησεις εσωτερικου και για μια πτηση, για εξωτερικο ή για πτησεις με μετεπιβιβαση μπορει να ειναι και περισσοτερα αναλογως του προορισμου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Συγνώμη αλλά δεν ισχύουν αυτά που γράφεις και καλό είναι να μην καθοδηγούμε σε λανθασμένες τακτικές τους επιβάτες μιας πτήσης...
Όποιος έχει αγοράσει light εισιτήριο και όχι flex ΔΕΝ δικαιούται 2ο προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα, παρά μόνο μια χειραποσκευή 8 κιλών.
Αλλαξε απο 12 Ιουλη, τωρα και προσωπικο αντικειμενο. Τηλ στην Aegean για επιβεβαιωση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.900
Likes
12.823
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αλλαξε απο 12 Ιουλη, τωρα και προσωπικο αντικειμενο. Τηλ στην Aegean για επιβεβαιωση.
? Πάντως στο σάιτ και στο app, ακόμα και λίγο πριν την αγορά εισιτηρίων δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.900
Likes
12.823
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γι αυτο προτεινω τηλ. Εχει εξομοιωσει τους ορους με τη SkyExpress.
Δεν σε αμφισβητώ, αλλά μια τέτοια ευεργετική αλλαγή, που προφανώς είναι διαφήμιση για την εταιρία την κρατάνε κρυφή; :rolleyes:

edit το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτάκια. Δεν έχουν ενημερώσει ακόμα το σάιτ και το app. o_O
Θενκς @paefstra
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Δεν σε αμφισβητώ, αλλά μια τέτοια ευεργετική αλλαγή, που προφανώς είναι διαφήμιση για την εταιρία την κρατάνε κρυφή; :rolleyes:

edit το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτάκια. Δεν έχουν ενημερώσει ακόμα το σάιτ και το app. o_O
Θενκς @paefstra
Μαλλον το κέρδος απο οσους θα αγοράσουν flex επειδη θελουν και βαλιτσα και προσωπικο αντικειμενο θα ειναι υψηλότερο απο τη διαφημίση της "ευεργεσίας"! :) Το περιεργο ειναι πως ενω (ουσιαστικα) αφαιρεθηκε ενα "προνομιο" του flex ναυλου, ανεβηκε η οικονομικη διαφορα με το light ναυλο.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Κι εγώ είχα κλείσει την επιστροφή από Λέρο με light και όταν τους είχα πάρει να ρωτήσω μου είχαν πει ότι περιλαμβάνει προσωπικό αντικείμενο και χειραποσκευή χωρίς να διευκρινίσουν ότι έγινε αλλαγή.

Φαίνεται ότι το κράξιμο και η σύγκριση με τη sky σε αυτό το θέμα έπιασε τόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom