Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
50.030
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
επισκεφτούμε την Ασία αλλά τα διαβατήρια μας στην επιστροφή θα είναι λιγότερο από το εξάμηνο για να λήξουν.
Πρέπει να δείτε τι απαιτεί η χώρα που πηγαίνετε για να πράξετε αναλόγως, αν και η ανανέωση σε νέα διαβατήρια δεκαετίας είναι προτιμότερη σε κάθε περίπτωση. Καταλαβαίνω βέβαια ότι το κόστος για 4 άτομα είναι σεβαστό, βλέπεις και κρίνεις ανάλογα.
 
  • Like
Reactions: las

las

Member
Μηνύματα
110
Likes
384
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ουσιαστικά θα είναι 5,5 μηνες δηλαδη λήγουν 30/6 και εμεις επιστρέφουμε 10/1. Μου φαίνεται υπερβολικό να έχουμε θέμα γιατί είναι και η επιστροφή στο πήγαινε είμαστε μέσα στο όριο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.942
Likes
10.120
Αξιζει τον κοπο να εισαι με το αγχος και να διακινδυνευσεις το ταξιδι βασιζομενος στην καλη προαιρεση ενος τυχαιου υπαλληλου και οχι στους κανονες εισοδου που εχει θεσει επισημα το κρατος που επισκεπτεσαι;
 

mariaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψει ο ανήλικος γιος μου στην Ιταλία με διαβατήριο που λήγει σε 25 μέρες από την ημερομηνία αναχώρησης. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 5 μέρες...Γνωρίζω ότι για χώρες εκτός Σένγκεν απαιτείται εξάμηνη ισχύς, για εντός είμαι ok;
 

georgi d

Member
Μηνύματα
134
Likes
286
Κάτι για παράταση της ταυτότητας μας γράφουν.

Με την πρόσφατη απόφαση του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (Αριθμ. 32590 ΕΞ 2024, ΦΕΚ Β 5441/30.09.2024), ανακοινώθηκε η παράταση του χρόνου καταλληλότητας για τη χρήση της αστυνομικής ταυτότητας παλαιού τύπου για διαδικασίες εξ αποστάσεως ταυτοποίησης. Ειδικότερα, το αστυνομικό δελτίο ταυτότητας, στο οποίο το ονοματεπώνυμο αναγράφεται και με λατινικούς χαρακτήρες, θα εξακολουθήσει να θεωρείται κατάλληλο έγγραφο ταυτοποίησης μέχρι την 25η Σεπτεμβρίου 2027.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.552
Μηνύματα
900.858
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom