Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ έχω ταξιδέψει μαζί της...μια χαρά μου φάνηκε και το service μέσα καλό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Είμαι ψώνιο γενικά, το παραδέχομαι, εκεί όμως που δίνω τα ρέστα μου είναι στην επιλογή των αεροπορικών εταιριών.... εκεί φτάνω στον κολοφώνα του ψώνιου μου...Δόγμα μου είναι "όσο ποιο περίεργα, ποιο μπερδεμένα, ποιο μυστήρια, ποιο στραβά τόσο πιο καλά..."

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν ετοιμαζόμουν, ένα μήνα πριν, να πατήσω το κλικ στο ποντίκι μου και να ολοκληρώσω την κράτηση μου για Βενετία... Γέλασα σαδιστικά και ονειρεύτηκα ατελείωτες ουρές, στριμωξίδι, βρισίδια, τσαμπουκάδες... το είχα αποφασίσει... θα ζούσα το απόλυτο σασπένς , θα πήγαινα στη Γαληνοτάτη με Alitalia μέσω Ρώμης...

Τα πράγματα τις επόμενες μέρες πήγαιναν από το καλό στο καλύτερο... οι ακυρώσεις των πτήσεων είχαν πάρει μορφή χιονοστιβάδας , τα βρισίδια και οι ουρές στο αεροδρόμιο είχαν την τιμητική τους, η Alitalia βούλιαζε κι εγώ περίμενα με αγωνία την δικιά μου καταστροφή... Έμπαινα κάθε μέρα στο site της, αλλά περιέργως τα πάντα ήταν οκ. Και οι δύο πτήσεις μου, ATH-ROM και ROM-VCE, θα εκτελούντο κανονικά... τι ατυχία και αυτή! Ώσπου χθες βράδυ η τύχη μου άλλαξε για τα καλά και ήρθε το πολυπόθητο email με την αναγγελία της ακύρωσης του δευτέρου σκέλους. ROM-VCE πάπαλα , μας τελείωσε... Θρίαμβος σκέφτηκα, 4 μέρες πριν την αναχώρηση ακυρώθηκε η πτήση μου, άντε να βρεις άκρη με την Alitalia τώρα... Το απόλυτο σασπένς...

Άρχισα τα τηλέφωνα... από τον Άννα στον Καϊάφα... μύλος... έπαιξα το τελευταίο μου χαρτί... πήρα τηλέφωνο στα γραφεία της Alitalia στο αεροδρόμιο... εκεί πέτυχα μια ηρωίδα υπάλληλο και της εξήγησα το πρόβλημά μου. Οφείλω να την συγχαρώ... Άψογα ενημερωμένη μου έδωσε την λύση της Lufthansa... Θα πέταξω την ίδια μέρα μέσω Μονάχου θα φτάσω 3 ώρες νωρίτερα και ασφαλώς δεν θα βάλω δραχμή παραπάνω από την τσέπη μου... Τελικά πιστεύω ότι είναι γεγονός... Η τύχη πάντα βοηθά τους τολμηρούς!!

Υ.Γ. Αν είστε λογικοί άνθρωποι ούτε καν να σκεφτείτε την λύση της Alitalia για το ταξίδι σας όσο φτηνά κι αν βρίσκετε το εισιτήριο... το ποιο πιθανό είναι να χαλάσετε τζάμπα την ζαχαρένια σας, να ακυρωθεί η πτήση σας και να εκλιπαρείτε τελευταία στιγμή για άλλο εισιτήριο... Αν όμως το σασπένς είναι τρόπος ζωής για σας η Ιταλική περιπέτεια σας περιμένει...
 
Μηνύματα
813
Likes
715
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μακάρι να είχα την υπομονή σου. Εγώ με την Αλιτάλια έχω υπεραγχωθεί με την πτήση μου για los angeles τον Ιανουάριο. Ήδη έχει αλλάξει και αντί απευθείας Ρώμη-ΛΑ με έβαλαν σε πτήση Ρώμη-ΝΥ-ΛΑ. Μέχρι τότε όμως φοβάμαι ότι όλο και κάτι άλλο θα αλλάξει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Ζεις ένα υπερθέαμα κι εσύ αγαπητέ...

Σε έβαλαν σε ROM-NYC γιατί απλά η πτήση ROM-LAX μας άφησε χρόνους, δεν υπάρχει πια... Με DELTA θα κάνεις το NYC-LAX εκτός κι αν κάτι αλλάξει πάλι, που δεν το βλέπω... Δεν είναι υπέροχοι οι τύποι? Άφησαν πίσω παρασάγγες την Ολυμπιακή!! Κλείσε μαζί τους και πραγματικά δεν ξέρεις που θα ξημερώσεις!!! Μιλάμε για εταιριάρα!!

Συμβουλή... να παρακολουθείς την τελευταία εβδομάδα πριν το ταξίδι σου το site τους... προυπόθεση βέβαια είναι να υπάρχει site μέχρι τότε... Αν δεις ακυρωμένη καμιά πτήση π.χ η πρωινή και η απογευματινή Ρώμη μέχρι 15/12 είναι ακυρωμένες πάρτους αμέσως τηλ. και θα σε βάλουν υποθέτω κάπου αλλού... Που έμπλεξες αγόρι μου...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
έχω μια απορία:
θα ταξιδεψω σε λιγες μέρες με την clickair!
σκέφτομαι ως χειραποσκεύες να έχω πρακτικά 3.
Ενα σακίδιο πλάτης, μια τσαντούλα με την φωτογραφική μου μηχανη και μια τσαντα με το λαπτοπ!
Υπάρχει περιπτωση να με χρεώσουνε εξτρα χρήματα και να με ταλαιπωσρήσουνε για το θέμα αυτο;

Συνηθως οταν ταξιδευα με αλλες εταιρίες δεν ειχα προβλήματα τετοια, αν και ειχα 2 χειραποσκευές!

κάθε γνωση και γνώμη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστώ!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Είμαι ψώνιο γενικά, το παραδέχομαι, εκεί όμως που δίνω τα ρέστα μου είναι στην επιλογή των αεροπορικών εταιριών.... εκεί φτάνω στον κολοφώνα του ψώνιου μου...Δόγμα μου είναι "όσο ποιο περίεργα, ποιο μπερδεμένα, ποιο μυστήρια, ποιο στραβά τόσο πιο καλά..."

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν ετοιμαζόμουν, ένα μήνα πριν, να πατήσω το κλικ στο ποντίκι μου και να ολοκληρώσω την κράτηση μου για Βενετία... Γέλασα σαδιστικά και ονειρεύτηκα ατελείωτες ουρές, στριμωξίδι, βρισίδια, τσαμπουκάδες... το είχα αποφασίσει... θα ζούσα το απόλυτο σασπένς , θα πήγαινα στη Γαληνοτάτη με Alitalia μέσω Ρώμης...

Τα πράγματα τις επόμενες μέρες πήγαιναν από το καλό στο καλύτερο... οι ακυρώσεις των πτήσεων είχαν πάρει μορφή χιονοστιβάδας , τα βρισίδια και οι ουρές στο αεροδρόμιο είχαν την τιμητική τους, η Alitalia βούλιαζε κι εγώ περίμενα με αγωνία την δικιά μου καταστροφή... Έμπαινα κάθε μέρα στο site της, αλλά περιέργως τα πάντα ήταν οκ. Και οι δύο πτήσεις μου, ATH-ROM και ROM-VCE, θα εκτελούντο κανονικά... τι ατυχία και αυτή! Ώσπου χθες βράδυ η τύχη μου άλλαξε για τα καλά και ήρθε το πολυπόθητο email με την αναγγελία της ακύρωσης του δευτέρου σκέλους. ROM-VCE πάπαλα , μας τελείωσε... Θρίαμβος σκέφτηκα, 4 μέρες πριν την αναχώρηση ακυρώθηκε η πτήση μου, άντε να βρεις άκρη με την Alitalia τώρα... Το απόλυτο σασπένς...

Άρχισα τα τηλέφωνα... από τον Άννα στον Καϊάφα... μύλος... έπαιξα το τελευταίο μου χαρτί... πήρα τηλέφωνο στα γραφεία της Alitalia στο αεροδρόμιο... εκεί πέτυχα μια ηρωίδα υπάλληλο και της εξήγησα το πρόβλημά μου. Οφείλω να την συγχαρώ... Άψογα ενημερωμένη μου έδωσε την λύση της Lufthansa... Θα πέταξω την ίδια μέρα μέσω Μονάχου θα φτάσω 3 ώρες νωρίτερα και ασφαλώς δεν θα βάλω δραχμή παραπάνω από την τσέπη μου... Τελικά πιστεύω ότι είναι γεγονός... Η τύχη πάντα βοηθά τους τολμηρούς!!

Υ.Γ. Αν είστε λογικοί άνθρωποι ούτε καν να σκεφτείτε την λύση της Alitalia για το ταξίδι σας όσο φτηνά κι αν βρίσκετε το εισιτήριο... το ποιο πιθανό είναι να χαλάσετε τζάμπα την ζαχαρένια σας, να ακυρωθεί η πτήση σας και να εκλιπαρείτε τελευταία στιγμή για άλλο εισιτήριο... Αν όμως το σασπένς είναι τρόπος ζωής για σας η Ιταλική περιπέτεια σας περιμένει...
και έμένα μου ακύρωσε την πτήση η alitalia.πήγαινα στις 26/12 αθήνα -ρώμη και ρώμη -βιέννη με επιστροφή.ζήτησα τα χρηματα μου πίσω και έκλεισα με austrian .μολις εχτές τα πήρα πίσω μετα από 6 εβδομάδες.ναι πραγματι και εμενα μου ειπαν να μου βρουν άλλη πτήση αλλα ουτε οι ώρες με βολευαν..αλλα δεν τους είχα και εμπιστοσύνη.εδωσα τελικα καποια χρήματα παραπανω στην austrian και πάω απευθείας.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Traveller το ταξίδι για venice ήταν υπερπαραγωγή μπράβο για τη ψυχραιμία σου και το περιπετειώδη πνεύμα σου. Φαντάζομαι οτι αν κανονίσεις κανένα ταξίδι για Αμαζόνιο θα γίνει χαμός (αν το κανονίσεις ενημέρωσέ με) είμαι έτοιμος να ζήσω την απόλυτη περιπέτεια.:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η αλιταλια δυστυχως ειναι σε μεταβατικο σταδιο (που επηρεασε και εμενα ακυρωνοντας πτησεις).Αν και θα επρεπε να αναφερθουν τα παραπανω στα επικαιρα σε ενα νεο τοπικ, απλα θα προσθεσω οτι φαινεται να εχει τελειωσει η διαδικασια (μιας και στη γειτονα υπαρχει ισχυρη πολιτικη βουληση για λυση του προβληματος αλιταλια..).
οπως ανακοινωθηκε σημερα η νεα αλιταλια (ΑΖ + ΑΙΡ ΟΝΕ) ξεκινα 10/1/09 με προς το παρον 550 πτησεις (350 ΑΖ+ 200 ΑΙΡ ΟΝΕ) την ημερα (αντι 800 της ΑΖ).
και οι επομενες πτησεις μου του φεβρουαριου με την ΑΖ ειχαν ακυρωθει.τσεκαρετε τις πτησεις σας!
για ιταλομαθεις:
Alitalia, il via dopo Natale Al giorno ci saranno 550 voli - economia - Repubblica.it
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.811
Likes
1.171
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Η είδηση του αιώνα, συγχωνεύτηκαν alitalia & Ο.Α. !!! τώρα να δω πόσο μάγκες είστε.:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.347
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom