Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
to καλοκαιρι με alitalia για παρισι δεν ειχα προβλημα με ακυρωσεις.
σκεφτομουν για το επομενο καλοκαιρι να παω βαρκελωνη με alitalia,αφενος μεν λογω των ωρων αναχωρησης που βολευουν αν εχεις μικρα παιδια,αφετερου ειναι πολυ οικονομικα.αλλα τωρα με αυτα που γραφετε νιωθω τυχερος που δεν επεσα σε περιπετειες το καλοκαιρι και θα το σκεφτω για BCN.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μην το σκέφτεσαι καθόλου:haha:.
υπαρχουν και άλλες εταιρίες που πετάνε προς Βαρκελωνη...
Και πρωτη και καλυτερη η Aegean.
Aφου το εχεις στο προγραμμα απο τώρα, φροντισε να κλεισεις μολις ανακοινώσουν επισημα τα δρομολόγια τους. Θα πετυχεις καλή τιμη θελω να πιστεύω.

Θα σου προτεινα και την clickair, αν προτεραιότητα ηταν οι λογικές ώρες αναχωρησης και οι τιμές! Γιατι εχει καποια αλλα μειονεκτήματα, πχ, πολυ στενοι χ'ωροι για τα γόνατα πχ.

Δεν πρεπει να μην πας με τα παιδιά σου στο Ντιμπιντάμπο της Βαρκελώνης... Θα με ξαναθυμηθεις οταν βρεθεις εκει ψηλά στο βουνό!:haha:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
...εννοειται θανο θα σε ενοχλησω μολις αρχισω να οργανωνω το ταξιδι για βαρκελωνη:reading:
ειμαι της αποψης ...ενα ταξιδι αρχιζει μολις τελειωσει καποιο αλλο...συνεπως επιστρεφοντας απο λονδινο,ανασκουμπωνομαι...:hitme:
τωρα clickair εκανα ενα search mαλλον ακριβη την βρηκα.οψομεθα.
θελω να πιστευω οτι 4 μερες φτανουν για βαρκελωνη γιατι θελω να το συνδυασω με αλλες 4 στην ιμπιζα:lol:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Δυστυχώς, έχω κι εγώ πρόβλημα με πτήση της Alitalia... (αν και το καλοκαίρι που πήγα και γύρισα μ' αυτήν Βαρκελώνη ήταν όλα οκ...)

Τώρα, 5 μέρες πριν πετάξω, αντιλήφθηκα μόνη μου (τσεκάροντας το site!) ότι έχει ακυρωθεί το σκέλος της πτήσης μου από Αθήνα-Ρώμη...

Πήρα τηλ και μου αλλάξανε τα εισιτήρια για πτήση της Air France που φτάνει στη Βαρκελώνη 4 ώρες μετά από αυτήν που είχα κλείσει, με αναμονή 3 ώρες στο Παρίσι!

Τεράστιο πρόβλημα για μένα... αλλά μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει τπτ άλλο καθώς δε βρίσκουν άλλη πτήση και γυρνώντας να ζητήσω αποζημίωση... Το τι θα γίνει δεν ξέρω, πάντως πραγματικά αισθάνομαι απογοητευμένη και βγαίνω εκτός προγράμματος στο ταξίδι μου...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες.

Κατ'αρχήν ψυχραιμία. Δεν είναι και τόσο τραγικό να φτάσεις 4 ώρες αργότερα νομίζω.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Μα δεν είπα ότι είναι τραγικό..

Απλά μου ανατρέπει διάφορα σχέδια και δουλειές στην πόλη, τα οποία ναι ένα θεματάκι που το δημιουργούν :p

(δεδομένου ότι θα φτάσω Σάββατο απόγευμα και όχι πρωί...)

anyway, πάλι καλά που το αντιλήφθηκα εγκαίρως, γιατί, φυσικά, δεν είχα καμία ειδοποίηση από την εταιρεία περί της ακύρωσης...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...



αναμονή 3 ώρες στο Παρίσι!

Τεράστιο πρόβλημα για μένα... αλλά μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει τπτ άλλο καθώς δε βρίσκουν άλλη πτήση και γυρνώντας να ζητήσω αποζημίωση... Το τι θα γίνει δεν ξέρω, πάντως πραγματικά αισθάνομαι απογοητευμένη και βγαίνω εκτός προγράμματος στο ταξίδι μου...
zητα αποζημιωση απο τον traveler:haha:
αυτος κερδισε ωρες:lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
zητα αποζημιωση απο τον traveler:haha:
αυτος κερδισε ωρες:lol:
Kαλό!!! Πληρώνω σε ώρες!!!


Το καλύτερο όμως είναι το επόμενο...

Πήρα χαμπάρι μόνος μου όπως σας είπα, την αναβολή της πτήσης ROM-VCE 4 μέρες πριν και κανόνισα την αλλαγή μέσω MUC με το εδώ γραφείο της Alitalia... Έφευγα για το αεροδρόμιο όταν κτύπησε το κινητό μου. Άκουσα μια γυναικεία φωνή να με ζητά από την Alitalia με σπαστά Αγγλικά με έντονη Ιταλική προφορά... Λες, σκέφτηκα να μου κάνουν καμιά λαχτάρα πάλι αυτοί οι απίθανοι τύποι?? Στο Θεό σας, τι μου είπε η κυρία που τηλεφωνούσε από τα κεντρικά στη Ρώμη λίγη ώρα πριν πετάξω!!!

- Κύριε η πτήση σας από την Ρώμη στη Βενετία ακυρώθηκε. Μπορείτε να πάρετε τα χρήματά σας πίσω...

Έμεινα ξερός... Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα...Την ευχαρίστησα που είχε την καλοσύνη να με ενημερώσει δύο (2) ώρες πριν το ταξίδι μου, της είπα οτι η εταιρία της είναι μπ...λο, και της το έκλεισα στα μούτρα... Ειλικρινά αργότερα το μετάνιωσα ... τι μου έφταιγε η κοπέλα...

Aν δεν είχα πάρει χαμπάρι την ακύρωση, όπως υποθέτω θα είχε συμβεί με πολλούς άλλους επιβάτες και δεν είχα αλλάξει το δρομολόγιο, θα ετοιμαζόμουν να πάω στο αεροδρόμιο και θα λάμβανα 2 ώρες πριν την αναχώρησή μου ένα τηλεφώνημα πληροφορώντας με οτι η πτήση μου είχε ακυρωθεί. Θα μου ζητούσαν συγνώμη και θα μου έλεγαν οτι τα χρήματά σας θα σας επιστραφούν, κόψτε τώρα το λαιμό σας...Συγνώμη για τον χαρακτηρισμό ήμουν άδικος... στους οίκους ανοχής επικρατεί μια τάξη στην Alitalia επικρατεί χάος... ούτε καν την αλλαγή κράτησης που έκαναν οι ίδιοι δεν είδαν!!
Για καλό και για κακό επιβεβαίωσα την αλλαγή της κράτησης μου και αποχαιρέτησα για πάντα το γκισέ με το Ιταλικό λογότυπο... Αιωνία σου η μνήμη Alitalia...

Υ.Γ. Εδώ θα πρέπει να σημειώσω ότι το προσωπικό της Alitalia στο αεροδρόμιο παρόλες τις αντιξοότητες και συνεργάσιμο ήταν και έκανε άριστα την δουλειά του... Του οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
τελικά, μετά από λίγη επιμονή, βρέθηκε καλύτερη λύση και φτάνω περίπου την ώρα που ήθελα μέσω KLM.

πράγματι, είναι συνεργάσιμοι οι υπάλληλοι, πρέπει όμως να το κυνηγήσεις!

ούτε θέλω να σκέφτομαι, όπως λέει και ο traveller, τι θα γινότανε αν δεν είχα αντιληφθεί μόνη μου την ακύρωση...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
...traveler εσυ θα χασεις τις απιστευτα ηλιοκαμενες ιταλιανες αεροσυνοδους :clap:
Aποχαιρέτησα με αξιοπρέπεια την Alitalia όχι τις Ιταλίδες...

Όλο και κάπου θα πάνε τα κορίτσια όλο και κάπου θα τα πετύχω... χεχεχε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.856
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom