Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eγώ πάλι δεν είμαι ο τύπος του πιστού άντρα... Κάθε γυναίκα ... συγνώμη κάθε αεροπορική εταιρία έχει τα κουσούρια της, έτσι λοιπόν προσαρμόζω τις πτήσεις μου ανάλογα με τις ανάγκες μου ή τις επιθυμίες μου και όχι ανάλογα με την εταιρία...

γι αυτο οι αεροπορικές έχουν εφεύρει τα δωρεάν μίλια για να προσαρμόζουμε τις ανάγκες μας σ' αυτές.πείτε όχι λοιπόν ή απλά να έχετε όπως εγώ 3 κάρτες ή και παραπάνω.
όσο για το σερβις το πρωινό σε μια οποιαδήποτε πτήση της ολυμπιακής είναι αξεπέραστο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Καλώς τον...

Δηλαδή αγαπητέ πρέπει να βγάλουμε 10 κάρτες μιλίων για να είσαι ευχαριστημένος??
Στις 3 κάρτες βάζεις και αυτή του Αγούδημου που έχεις?

Είσαι γκουρμέ τύπος... δεν χωράει καμιά αμφιβολία... μπαγιάτικα κρουασάν , Λακωνία πορτοκαλάδα και παστίτσιο με μυρουδιά ξυνίλας το αγαπημένο σου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλώς τον...

Δηλαδή αγαπητέ πρέπει να βγάλουμε 10 κάρτες μιλίων για να είσαι ευχαριστημένος??
Στις 3 κάρτες βάζεις και αυτή του Αγούδημου που έχεις?

Είσαι γκουρμέ τύπος... δεν χωράει καμιά αμφιβολία... μπαγιάτικα κρουασάν , Λακωνία πορτοκαλάδα και παστίτσιο με μυρουδιά ξυνίλας το αγαπημένο σου...
αν πατε οπου πας συνηθως, μαλλον σε βλεπω για περισσοτερες καρτες, απο αυτες τις πολυχρωμες, ξερεις..
στις 3? οχι βεβαια!του μiμη ειναι GOLD!
λακωνία?θα αστειεύεσαι βέβαια.λιντλ δίλιτρο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Traveller said:
αν δεν βγαίνουν ας την κλείσουν... Εγώ βλέπω την συγκεκριμένη εταιρία σαν όλες τις εταιρίες του κόσμου έχεις κέρδη προχωράς δεν έχεις κλείνεις...
Το ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα. Η όλη συζήτηση για τις τράπεζες γίνεται επειδή ΔΕΝ βγαίνουν και ΔΕΝ θέλουμε να κλείσουν και ΘΕΛΟΥΜΕ να τους πληρώσουμε παραπανίσια λεφτά για να συνεχίσουν να υπάρχουν. Το ίδιο εννοώ για την Aegean που φυσικά και δέχεται αθέμιτο ανταγωνισμό, και είναι και καλή (σε εξυπηρέτηση) εταιρία. Δεν προχωρώ, γιατί το θέμα ξεφεύγει απο τα ταξίδια...και πάει αλλού...

Φίλε Traveller, καλά τα τξίδια που απολαμβάνουμε όλοι, κατά κόρο, αλλά να μην ξεχνάμε και τα βασικά στη ζωή, που στηρίζεται η οικονομία κλπ. Αλλά τέτοια συζήτηση σε άλλο site...

Traveller, κράτα το επίπεδο ελαφρύ, δεν είναι και για πολύ εμβάθυνση το θέμα, θα στραβώσει. Πες και κανένα ωραίο απο Αφρική.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Η Α3 έχει βρει το θερμοκήπιο της Ελλάδας και ανθίζει... Δεν συγκρίνονται οι ιδιωτικές αεροπορικές εταιρίες με τις τράπεζες μην πας να μας τρελάνεις... Ξέρεις πόσες Ελληνικές αεροπορικές εταιρίες έχουν κλείσει???
Λοιπόν ας το ελαφρύνω...

Ποιά είναι η καλύτερη εταιρία της Αφρικής μετά την South African?? Ποιά οεο??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα. Η όλη συζήτηση για τις τράπεζες γίνεται επειδή ΔΕΝ βγαίνουν και ΔΕΝ θέλουμε να κλείσουν και ΘΕΛΟΥΜΕ να τους πληρώσουμε παραπανίσια λεφτά για να συνεχίσουν να υπάρχουν.
Αυτή είναι μονάχα μια από τις πολλές πολιτικές απόψεις που κυκλοφορούν αυτήν την εποχή. Πολλοί διαφωνούν (κι εγώ ανάμεσα σ' αυτούς). Ας μην το παίρνουμε ως δεδομένο.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον traveller. Είναι επιχειρήσεις, λειτουργούν σε ελεύθερη αγορά, πρόβλημα τους είναι να έχουν business plan της προκοπής, να κάνουν ότι subsidies θέλουν στις τιμές των εισητηρίων, και να πουλήσουν επιτυχημένα ή όχι το προιόν τους. Αν δε βγαίνουν, να κλείσουν. Το αν θα αγοράσω εγώ ή όχι το προϊόν τους, είναι εντελώς άλλο θέμα. Εφόσον τα οικονομικά τους δεν είναι πρόβλημα για μένα (π.χ. να φοβάμαι ότι θα κλείσει η εταιρία πρωτού πετάξω), αδιαφορώ για αυτά.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Η όλη συζήτηση για τις τράπεζες γίνεται επειδή ΔΕΝ βγαίνουν και ΔΕΝ θέλουμε να κλείσουν και ΘΕΛΟΥΜΕ να τους πληρώσουμε παραπανίσια λεφτά για να συνεχίσουν να υπάρχουν

Υποθετω πως ο πλυθηντικος ειναι σχηματικος και δεν εννοεις πως ολοι εχουμε την ιδια αποψη τοσο για τις αεροπορικες εταιριες οσο και για τις τραπεζες. Εγω για παραδειγμα πιστευω τα ακριβως αντιθετα και στις τρεις επισημανσεις σου.....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Λοιπον θα μιλησω για εταιρειες εκτος ευρωπης.
Qantas εσωτερικες πτησεις και μαλιστα μετα τα 3 ατυχηματα που χε τελη ιουλιου.Check-in εκανες μονος σου στα μηχανηματα στο αεροδρομιο ανετα,πολλα μηχανηματα και αν ειχες να παραδωσεις βαλιτσα,επαιρνες και το αυτοκολλητο με το νουμερο και μονο περιμενες να την δωσεις και ολα γρηγορα.Μαλιστα ειχαμε πτηση στις 6:00 το πρωι και αυτος που ηρθε να μας βοηθησει ηταν με το χαμογελο στα χειλη.Τωρα στο φαγητο ηταν λιγο αναποδα,ας πουμε για πτηση 3,5 ωρες ενα σαντουιτς και για πτηση μιας ωρας γευμα κανονικοτατο και καυτερο και επρεπε να το φας σε χρονο dt. Οσο αφορα τα αλκοολουχα ποτα επρεπε να τα αγορασεις.
Το ιδιο συστημα ακολουθει και air new zealand με το check-in.Στην πτηση της που εκανα προσφεραν μηλο Η κεικ!!Το κουφο ηταν μια γαβαθα γεματη μηλα!!!
Οσο αφορα τα κιλα ειναι αρκετα αυστηρα τα πραγματα.Ειχα χειραποσκευη 8 κιλα και επρεπε να βγαλω ενα κιλο για να μαι στο οριο και να τη παρω μαζι μου και οι 2 εταιρειες.Επισης η ενδυμασια της qantas ειναι πολυ original.
Εγω με emirates εχω παει business class ολα ηταν καλα,αλλα στη πτηση dubai-sydney η καρεκλα του ανδρα μου δεν εκλινε που υποτιθεται γινεται σχεδον κρεβατι στο συγκεκριμενο αεροπλανο και απο τισ 13 ωρες,τις 5 τις περασε καθιστος και στο τελος εφτιαξε μονος του το προβλημα που ειχε το καθισμα.Πριν φυγουμε μας εδωσαν και 1 κουτι σοκολατακια godiva για τη ταλαιπωρια,οταν ειχαμε χρυσοπληρωσει το εισητηριο!Τελοσπαντων εχω καλη εικονα απο την emirates.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Λοιπον θα μιλησω για εταιρειες εκτος ευρωπης.
Qantas εσωτερικες πτησεις και μαλιστα μετα τα 3 ατυχηματα που χε τελη ιουλιου.Check-in εκανες μονος σου στα μηχανηματα στο αεροδρομιο ανετα,πολλα μηχανηματα και αν ειχες να παραδωσεις βαλιτσα,επαιρνες και το αυτοκολλητο με το νουμερο και μονο περιμενες να την δωσεις και ολα γρηγορα.Μαλιστα ειχαμε πτηση στις 6:00 το πρωι και αυτος που ηρθε να μας βοηθησει ηταν με το χαμογελο στα χειλη.
Σε πληροφορώ ότι αυτό που περιγράφεις γίνετε σε όλα τα αεροδρόμια του κόσμου... Κι ας σου φαίνετε απίθανο γίνετε και στην εξωτική Αθήνα...

Το ιδιο συστημα ακολουθει και air new zealand με το check-in.Στην πτηση της που εκανα προσφεραν μηλο Η κεικ!!Το κουφο ηταν μια γαβαθα γεματη μηλα!!!
Η γαβάθα είχε ξυνόμηλα ή φιρίκια Βόλου μέσα? Το κέικ ήταν απλό ή κέικ σοκολάτα?


Εγω με emirates εχω παει business class ολα ηταν καλα,αλλα στη πτηση dubai-sydney η καρεκλα του ανδρα μου δεν εκλινε που υποτιθεται γινεται σχεδον κρεβατι στο συγκεκριμενο αεροπλανο και απο τισ 13 ωρες,τις 5 τις περασε καθιστος και στο τελος εφτιαξε μονος του το προβλημα που ειχε το καθισμα.Πριν φυγουμε μας εδωσαν και 1 κουτι σοκολατακια godiva για τη ταλαιπωρια,οταν ειχαμε χρυσοπληρωσει το εισητηριο!Τελοσπαντων εχω καλη εικονα απο την emirates.
Όλα ήταν καλά δηλαδή εκτός από την θέση του άντρα σου που είχε πρόβλημα... Επί 5 ώρες πάλευε μόνος του να την φτιάξει στην business και οι υπεύθυνοι τον κοιτάγανε...
Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει για να έχεις κακή εικόνα για την εταιρία, να πηγαίνατε όρθιοι??

Να είσαι καλά getxowoman μου από τα πιο cult πόστ ever!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τι εντυπώσεις υπάρχουν απο την clickair?
Nα ξέρω τι περιπου θα συναντήσω!
:cool:
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Η πτηση ειναι καπου στις 3,5 ωρες και συνηθως αργουν να δωσουν το φαγητο,ισως 45-60 λεπτα απο την απογειωση.Νομιζω οτι εξυπηρετουν πρωτα την business.Το φαγητο συνηθως ειναι ρυζι με κοτουπολο Η μακαρονια,εχει και ελληνικη σαλατα(οταν φευγεις απο αθηνα).Οι μεριδες ειναι πολυ μικρες.Εχεις επιλογες κρασιου και μπυρας αν δε κανω λαθος.Το καλο ειναι οτι εχεις δικαιωμα 10 κιλα ως χειραποσκευη και 23 κιλα να κανεις ckeck-in.
Μάπα δηλαδη η Iberia. Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι σαν την Aegean που παρέλαβα τις βαλίτσες 2 μέρες αργότερα λόγω άρνησης τους (των βαλιτσών) να επιβιβαστούν στην πτήση απο Ρωμη για Αθήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom