Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Καλημέρα! Ενοικιασα αμάξι στο εξωτερικό χρησιμοποιώντας πιστωτική κάρτα για την εγγύηση. Ενώ μου είπαν ότι το ποσό αποδεσμευτηκε, έχει περάσει μια εβδομάδα και φαίνεται ακόμα δεσμευμένο. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε πότε συνήθως αποδεσμευεται το ποσό;
Ευχαριστώ!
Σαντορινη παντως εκανε μια βδομαδα..

Επισης να πω οτι μεσω VOLOTEA που εγινε η ενοικίαση βγηκε πολύ φθηνα περι τα 170 ευρω 7 μερες.. εντάξει ενα παλιό ΑΥΓΟ ηταν, που με ψιλοεσκαγε στις ανηφόρες αλλά στις κατηφόρες κατσε καλά του φευγαν και τα τσοφλια, αλλά τη δουλεια του την εκανε με το παραπανω..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.861
Likes
16.091
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Για πείτε οι πιο έμπειροι. Ενοικίαση ενός μικρού αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο Μαλπένσα, από την targer rent με μεσάζοντα την Holiday Autos στην τιμή των 32€ !!!! για 6 ημέρες, δεν είναι σκανδαλωδώς μικρό το ποσό;
Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω επιτόπου την μεικτή ασφάλεια από την ίδια την εταιρεία. Έχει νοικιάσει κανείς από την συγκεκριμένη εταιρεία;
Το ότι δεν βρίσκεται μέσα στο αεροδρόμιο και θα μας μεταφέρει στην έδρα της εταιρείας πουλμανάκι να μας προβληματίσει για μεγάλες καθυστερήσεις;

Δεύτερη φορά χωρίς το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό και το άγχος περισσεύει! :)

Έχει τύχει να νοικιάσω πριν μερικά χρόνια αυτοκίνητο μέσω της autoeurope από την Intrerrent για 5 μέρες από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο με 13 ευρώ. Πλήρωσα ασφάλεια 100 ευρώ και μου δώσανε και αλυσίδες γιατί την μέρα που θα επεστρεφα γινόταν υποχρεωτικό το να έχεις αλυσίδες χιονιού στο αμάξι. Στην παράδοση δεν ασχολήθηκε κανείς να το παραλάβει, το μόνο που με ρώτησαν ήταν αν το επέστρεψα γεμάτο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.861
Likes
16.091
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στη Hertz έκλεισα. Ο υπάλληλος της hertz μας είπε ότι συνήθως σε 2-3 μέρες φαίνεται η αποδέσμευση αλλά εξαρτάται και από τις τράπεζες. Προς το παρόν ακόμα να αποδεσμευτούν.
Δεν μας είπες τί απέγινε με την δέσμευση του ποσού της εγγύησης.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Για την πραξη επιστροφης, δινεται απο την εταιρεια κανονικά αποδειξη επιστροφής εγγυησης.. το πηρατε αυτό;; δεν νομιζω να εχετε θεμα απλά καθυστερει περισσοτερο πιθανόν..
 

Georgie

Member
Μηνύματα
66
Likes
290
Ειναι το ιδιο αξιοπιστη με την μικτη ασφαλεια των εταιρειων οπως πχ sixt, hertz ? Δηλαδη την εχεις τσεκαρει σε καποια στραβη?
Το λεω γτ στην sixt (που ειναι τσιμπημενη δεν λεω) , εχω κανει ζημια στο αμαξι και οταν το παρεδωσα απλα ειδανε οτι εχω μικτη και χωρις δευτερη κουβεντα μου πηρανε το αμαξι για παραλαβη!

Επισης βλεπω οτι καλυπτει μεχρι 10Κ ευρω για ζημια σε αμαξι, αρα αμα γινει μια κλοπη αμαξιου δεν σε καλυπτει σε ολο το ποσο. Αυτην την ασφαλεια εχεις με 60 ευρω η ειναι και κατι αλλο που δεν βλεπω εγω?
Αυτή έχω.
Κοίτα μέχρι τώρα δεν είχα θέμα
Αλλά οι περισσότεροι που ξέρω την ίδια έχουν, επίσης καλά reviews.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η μικτή ασφάλεια που σου κάνουν στην εταιρεία έχει χρονική διάρκεια όσο εσύ νοικιάζεις το αυτοκίνητο. Μπορείς να κάνεις δική σου ασφάλεια απ' ευθείας σε ασφαλιστική παρόμοια με διάρκεια ενός έτους.
Εγώ τη κάνω στη Car hire excess insurance
Στη περίπτωση που περιγράφεις η έξτρα ασφάλεια είναι πιο φθηνή, αλλά όταν κάνεις ενοικίαση αυτοκινήτου
1) Θα πρέπει να δεσμεύσεις ένα μεγάλο ποσό για εγγύηση, είτε σε μετρητά είτε σε κάρτα, το οποίο μπορεί να έχεις ανάγκη στο ταξίδι σου.
2) Σε περίπτωση ζημιάς, ατυχήματος, απώλειας, ειδικά αν έχεις την υπαιτιότητα, θα πρέπει να πληρώσεις απο τη τσέπη σου πρώτα στην εταιρεία ενοικίασης και μετά να αξιώσεις αυτά τα ποσά απο τη δική σου ασφάλεια και αν σε καλύπτει κιόλας για τις συγκεκριμένες ζημιές κτλ.
3) Όταν επιστρέφεις το αυτοκίνητο είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις οτι δεν φταις εσύ για οποιαδήποτε ζημιά-φθορά που προϋπήρχε και δεν ήταν εμφανής και μπορεί να εμφανιστεί μετά τη παραλαβή του οχήματος και άντε μετά να αποδείξεις οτι δεν φταις και δεν σε σώζει καμία φωτογραφία και κανένα βίντεο.... Μου έχει τύχει να παραλάβω όχημα στο οποίο ανακάλυψα εκ των υστέρων οτι η μπροστινή αριστερή πλευρά είχε τρακαριστεί και δεν είχε επιδιορθωθεί σωστά με αποτέλεσμα να μην ανοίγει σωστά η πόρτα του οδηγού τη τρίτη μέρα του ταξιδιού. Στη επιστροφή απλά το άφησα και έφυγα χωρίς κιχ, καθώς είχα κλείσει πλήρη ασφάλεια απο την ίδια εταιρεία ενοικίασης. Στη περίπτωση που περιγράφεις θα έπρεπε να εύχομαι κατα τη παράδοση να μην εμφανιστεί αυτό το "κουσούρι" που προϋπήρχε και να πρέπει μετά να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
66
Likes
290
Στη περίπτωση που περιγράφεις η έξτρα ασφάλεια είναι πιο φθηνή, αλλά όταν κάνεις ενοικίαση αυτοκινήτου
1) Θα πρέπει να δεσμεύσεις ένα μεγάλο ποσό για εγγύηση, είτε σε μετρητά είτε σε κάρτα, το οποίο μπορεί να έχεις ανάγκη στο ταξίδι σου.
2) Σε περίπτωση ζημιάς, ατυχήματος, απώλειας, ειδικά αν έχεις την υπαιτιότητα, θα πρέπει να πληρώσεις απο τη τσέπη σου πρώτα στην εταιρεία ενοικίασης και μετά να αξιώσεις αυτά τα ποσά απο τη δική σου ασφάλεια και αν σε καλύπτει κιόλας για τις συγκεκριμένες ζημιές κτλ.
3) Όταν επιστρέφεις το αυτοκίνητο είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις οτι δεν φταις εσύ για οποιαδήποτε ζημιά-φθορά που προϋπήρχε και δεν ήταν εμφανής και μπορεί να εμφανιστεί μετά τη παραλαβή του οχήματος και άντε μετά να αποδείξεις οτι δεν φταις και δεν σε σώζει καμία φωτογραφία και κανένα βίντεο.... Μου έχει τύχει να παραλάβω όχημα στο οποίο ανακάλυψα εκ των υστέρων οτι η μπροστινή αριστερή πλευρά είχε τρακαριστεί και δεν είχε επιδιορθωθεί σωστά με αποτέλεσμα να μην ανοίγει σωστά η πόρτα του οδηγού τη τρίτη μέρα του ταξιδιού. Στη επιστροφή απλά το άφησα και έφυγα χωρίς κιχ, καθώς είχα κλείσει πλήρη ασφάλεια απο την ίδια εταιρεία ενοικίασης. Στη περίπτωση που περιγράφεις θα έπρεπε να εύχομαι κατα τη παράδοση να μην εμφανιστεί αυτό το "κουσούρι" που προϋπήρχε και να πρέπει μετά να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας.
1: Ισχύει, αλλά πάλι σου δεσμεύουν μικρότερο ποσό.
2: Η ασφάλεια πληρώνει εκτός και εάν βρεθείς θετικός σε αλκοτεστ. Παίρνει λίγο χρόνο ίσως αλλά τα χρήματα σου τα παίρνεις πίσω.
3 : Εξαιρετικά ακραίο σενάριο.Πρεπει να αποδείξουν και αυτοί ότι το όχημα δεν είχε προϋπάρχουσα ζημιά, αλλά και πάλι η μικτή σε καλύπτει.
Σε σχέση με το Video μη το λες.
Στη τελευταία ενοικίαση στην Ισπανία από τη Click rent βρήκαν μια φθορά στο ελαστικό.
Με ρώτησαν αν είχα τραβήξει video .
Εκεί φάνηκε ότι προϋπήρχε. Muchas Gracias και αντίο.
Αν δεν είχα τραβήξει το video θα το πλήρωνα, είμαι σίγουρος. Όπως είμαι σίγουρος ότι κάποιος από τους επόμενους θα το χρεωθεί.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1: Ισχύει, αλλά πάλι σου δεσμεύουν μικρότερο ποσό.
Άλλο να σου δεσμεύσουν 1500€ και άλλο 300€ για παραβάσεις και βενζίνη. Τα 1500€ μπορεί να είναι το κόστος ολόκληρου του ταξιδιού. Επίσης δεν έχουν όλοι απο 2 και 3 πιστωτικές για να δεσμεύουν τέτοια ποσά.

2: Η ασφάλεια πληρώνει εκτός και εάν βρεθείς θετικός σε αλκοτεστ. Παίρνει λίγο χρόνο ίσως αλλά τα χρήματα σου τα παίρνεις πίσω.
Αν η έξτρα ασφάλεια που κάνει κάποιος μόνος του, έχει γραπτή δέσμευση καταβολής άμεσης αποζημίωσης σε περίπτωση ζημιάς, φθοράς, απώλειας και δεν χρειάζεται πρώτα να πληρώσεις εσύ και μετά να αξιώσεις τα χρήματα απο την ασφαλιστική, τότε καλώς. Υπάρχουν όμως ασφάλειες που σου ζητούν πρώτα να πληρώσεις και μετά να προσκομίσεις τα αποδεικτικά για να πάρεις τα χρήματα. Και οι περισσότερες ασφάλειες είναι έτσι. Αυτές που πληρώνουν άμεσα με την αξίωση που κάνεις είναι και πιο ακριβές, ακριβώς γι αυτό το λόγο.

3 : Εξαιρετικά ακραίο σενάριο.
Δεν είναι καθόλου ακραίο. Δεν είναι όλες οι εταιρείες εφοδιασμένες με καινούργια αυτοκίνητα, ούτε επιδιορθώνουν άμεσα τις φθορές, ειδικά σε περιόδους αιχμής, και δεν παύει να υπάρχει η πιθανότητα μηχανικής βλάβης. Αν κάποιος σκέφτεται οτι "σε μένα δεν πρόκειται να συμβεί γιατί είναι λίγες οι πιθανότητες" τότε μπορεί να πληρώσει στο τέλος πολύ περισσότερα απο μία έξτρα ασφάλεια.

Πολλοί θεωρούν οτι υπερβάλω και κινδυνολογώ. Εγώ θεωρώ οτι προσέχω για να έχω.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
66
Likes
290
Άλλο να σου δεσμεύσουν 1500€ και άλλο 300€ για παραβάσεις και βενζίνη. Τα 1500€ μπορεί να είναι το κόστος ολόκληρου του ταξιδιού. Επίσης δεν έχουν όλοι απο 2 και 3 πιστωτικές για να δεσμεύουν τέτοια ποσά.


Αν η έξτρα ασφάλεια που κάνει κάποιος μόνος του, έχει γραπτή δέσμευση καταβολής άμεσης αποζημίωσης σε περίπτωση ζημιάς, φθοράς, απώλειας και δεν χρειάζεται πρώτα να πληρώσεις εσύ και μετά να αξιώσεις τα χρήματα απο την ασφαλιστική, τότε καλώς. Υπάρχουν όμως ασφάλειες που σου ζητούν πρώτα να πληρώσεις και μετά να προσκομίσεις τα αποδεικτικά για να πάρεις τα χρήματα. Και οι περισσότερες ασφάλειες είναι έτσι. Αυτές που πληρώνουν άμεσα με την αξίωση που κάνεις είναι και πιο ακριβές, ακριβώς γι αυτό το λόγο.


Δεν είναι καθόλου ακραίο. Δεν είναι όλες οι εταιρείες εφοδιασμένες με καινούργια αυτοκίνητα, ούτε επιδιορθώνουν άμεσα τις φθορές, ειδικά σε περιόδους αιχμής, και δεν παύει να υπάρχει η πιθανότητα μηχανικής βλάβης. Αν κάποιος σκέφτεται οτι "σε μένα δεν πρόκειται να συμβεί γιατί είναι λίγες οι πιθανότητες" τότε μπορεί να πληρώσει στο τέλος πολύ περισσότερα απο μία έξτρα ασφάλεια.

Πολλοί θεωρούν οτι υπερβάλω και κινδυνολογώ. Εγώ θεωρώ οτι προσέχω για να έχω.
Ότι θεωρεί ο καθένας ότι συμφέρει.
Το σωστό είναι να διαβάζεις το συμβόλαιο της εταιρείας που ασφαλίζεσαι πριν το πληρώσεις.
Εκεί ξεκαθαρίζουν τα πάντα,.όχι με εικασίες.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
61
Likes
123
Καλησπέρα.εχεις ταξιδέψει καποιος Τιφλίδα και να ενοικιασε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.372
Likes
3.806
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Καλησπέρα.εχεις ταξιδέψει καποιος Τιφλίδα και να ενοικιασε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο?
Ναι εγω πριν κάποια χρόνια --- καποιες εταιρείες εχουν τα γραφεία στο κέντρο οπότε καλό ειναι να τους υπενθυμισεις μια μερα πριν οτι εχεις κράτηση. Εμένα με ξεχασαν πχ κ με καθυστέρησαν αρκετά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom