Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έλαβα σήμερα ένα e-mail την centauro για κίνηση εντος ζώνης zlt στο Bergamo. Μου επισύναψαν την κλήση και το qr για πληρωμή στο ιταλικό ταχυδρομείο...Επειδή είχα ζητησει επανειλλημένα να με εγγραψει ιδιοκτητης του διαμερισματος, εκεινος δεχθηκε το λάθος του και μου ειπε οτι θα την πληρωσει εκεινος αμεσα...
Μέσα στο αγχος μου δεν προσεξα το σωμα το μειλ που ελεγε

Centauro Rent a Car has provided the authorities with the information provided by you as registered on your customer file. You can verify your personal data on our website www.centauro.net under your personal area using your username and password (if you need to update the information given, we recommend that you contact the authority that has issued the fine directly).

The authorities will send the fine document to your home address. You do not need to do anything until you receive the fine document issued in your name at your home address. This document will indicate a time limit for payment, instructions on how to pay or to how to appeal, as well as other information necessary for you to be able proceed correctly and in accordance with the fine received.


Το εστειλα στον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι θα το τακτοποιησει εκεινος, αλλά σκέφτομαι μην μου έρθει κανένα αντίστοιχο μετά σπίτι στα δικά μου στοιχεία και αλλο qr πληρωμης. Έχει κανένας αντίσοτιχη εμπειρια?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έλαβα σήμερα ένα e-mail την centauro για κίνηση εντος ζώνης zlt στο Bergamo. Μου επισύναψαν την κλήση και το qr για πληρωμή στο ιταλικό ταχυδρομείο...Επειδή είχα ζητησει επανειλλημένα να με εγγραψει ιδιοκτητης του διαμερισματος, εκεινος δεχθηκε το λάθος του και μου ειπε οτι θα την πληρωσει εκεινος αμεσα...
Μέσα στο αγχος μου δεν προσεξα το σωμα το μειλ που ελεγε

Centauro Rent a Car has provided the authorities with the information provided by you as registered on your customer file. You can verify your personal data on our website www.centauro.net under your personal area using your username and password (if you need to update the information given, we recommend that you contact the authority that has issued the fine directly).

The authorities will send the fine document to your home address. You do not need to do anything until you receive the fine document issued in your name at your home address. This document will indicate a time limit for payment, instructions on how to pay or to how to appeal, as well as other information necessary for you to be able proceed correctly and in accordance with the fine received.


Το εστειλα στον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι θα το τακτοποιησει εκεινος, αλλά σκέφτομαι μην μου έρθει κανένα αντίστοιχο μετά σπίτι στα δικά μου στοιχεία και αλλο qr πληρωμης. Έχει κανένας αντίσοτιχη εμπειρια?
Με δικό μου όχημα και όχι νοικιασμένο έχω λάβει την ίδια κλήση για κίνηση σε ζώνη zlt. Η κλήση ήρθε στο σπίτι μετά απο κάποιους μήνες. Την πλήρωσα και το θέμα έληξε εκεί.

Στη δική σου περίπτωση που είχες νοικιάσει αυτοκίνητο, η κλήση αφορά εσένα που έκανες χρήση το όχημα που νοίκιασες, οπότε θα κοπεί στα δικά σου στοιχεία. Η εταιρεία ενοικίασης ενημερώνει την αρμόδια αρχη με τα στοιχεία σου για να χρεωθεί και να σταλεί η κλήση σε εσένα. Αυτό σου γράφει η εταιρεία ενοικίασης. Αφού σου επισύναψαν την κλήση και έχει και qr code (που είναι μοναδικός για κάθε κλήση), καλά έκανες και το έστειλες στον ιδιοκτήτη αφού είχατε κάνει αυτή τη συμφωνία, αλλά ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος θα πρέπει να σου στείλει το αποδεικτικό πληρωμής της κλήσης, καθώς η κλήση είναι στο ονομά σου! Θα πρέπει να έχεις την απόδειξη οτι η κλήση που σε αφορά έχει πληρωθεί (άσχετα ποιος θα την πληρώσει). Αργότερα μπορεί να έρθει και εγγράφως ή και όχι στην κατοικία σου, αλλά αν έχει πληρωθεί ήδη δεν κάνεις κάτι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ν ιδιοκτήτη αφού είχατε κάνει αυτή τη συμφωνία, αλλά ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος θα πρέπει να σου στείλει το αποδεικτικό πληρωμής της κλήσης, καθώς η κλήση είναι στο ονομά σου! Θα πρέπει να έχεις την απόδειξη οτι η κλήση που σε αφορά έχει πληρωθεί (άσχετα ποιος θα την πληρώσει). Αργότερα μπορεί να έρθει και εγγράφως ή και όχι στην κατοικία σου, αλλά αν έχει πληρωθεί ήδη δεν κάνεις κάτι.
Ναι, εννοειται οτι μου είπε οτι θα μου στείλει αποδεικτικο. Ευχαριστώ για την απαντηση.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.190
Likes
4.126
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έλαβα σήμερα ένα e-mail την centauro για κίνηση εντος ζώνης zlt στο Bergamo. Μου επισύναψαν την κλήση και το qr για πληρωμή στο ιταλικό ταχυδρομείο...Επειδή είχα ζητησει επανειλλημένα να με εγγραψει ιδιοκτητης του διαμερισματος, εκεινος δεχθηκε το λάθος του και μου ειπε οτι θα την πληρωσει εκεινος αμεσα...
Εξήγησε μας εάν θέλεις τι εννοείς; Ο ιδιοκτήτης ενός καταλύματος δικαιούται να σε καταγράψει ως επισκέπτη σε κάποια πλατφόρμα και να δικαιούσαι να βάζεις το αμάξι στο ιστορικό κέντρο εφόσον το ξενοδοχείο του βρίσκεται εκτός ζώνης ZTL;
Γιατί εγώ διαβάζω ότι εάν σε καταγράψει ως επισκέπτη μπορείς να κινηθείς μόνο στην συγκεκριμένη ζώνη ZTL που βρίσκεται το ξενοδοχείο και όχι σε οποιαδήποτε "Limited Traffic Area".

Έχω πληρώσει κάτι τέτοια ωραία πρόστιμα και στη Ρώμη και στο Μιλάνο, όπου κατα λάθος μπήκα σε απαγορευμένη περιοχή για λίγα μέτρα...
Να επισημάνω επίσης ότι θέλει μεγάλη προσχοή σε αυτά τα πρόστιμα γιατί τριπλασιάζονται σε λίγες εβδομάδες αν δεν τα πληρώσεις και δεν διαγράφονται...
Έχουν αναθέσει σε εισπρακτικές εταιρείες αυτά τα χρέη και σε βρίσκουν και στην Ελλάδα μέσω δικηγορικών γραφείων. Εχω πρόσφατη εμπειρία φίλης που πλήρωσε όλα τα πρόστιμα της στην Ρώμη μετά από χρόνια σε πολλαπλάσια τιμή!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εξήγησε μας εάν θέλεις τι εννοείς; Ο ιδιοκτήτης ενός καταλύματος δικαιούται να σε καταγράψει ως επισκέπτη σε κάποια πλατφόρμα και να δικαιούσαι να βάζεις το αμάξι στο ιστορικό κέντρο εφόσον το ξενοδοχείο του βρίσκεται εκτός ζώνης ZTL;
Γιατί εγώ διαβάζω ότι εάν σε καταγράψει ως επισκέπτη μπορείς να κινηθείς μόνο στην συγκεκριμένη ζώνη ZTL που βρίσκεται το ξενοδοχείο και όχι σε οποιαδήποτε "Limited Traffic Area".
Το ξενοδοχειο ηταν εντος Zlt και το σημειο που βεβαιωθηκε η παραβαση ηταν 300μ απο το ξενοδοχειο. Δεν κινηθηκα μεσα στην πολη, απλως εφτασα εκει με το αυτοκινητο κ παρκαρα στο parking του δωματιου
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μηνύματα
84
Likes
79
Το προσέχεις έχει την έννοια μην εμπιστεύεσε κανέναν. Εμάς μας ήρθε με συστημένο απο το Μιλάνο, 2 κλήσεις ίδιες και με φωτογραφίες, έγραφε ότι θα βεβαιωθούν στην Εφορεία, ή έτσι τουλάχιστον καταλάβαμε.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
εμενα με γραφανε στη ρωμη με νοικιασμενο ουτε το καταλαβα μπαινοβγαινα για να βρω να παρκαρω βραδυ καλοκαιρι ηρθανε κλησεις δεν τις πληρωσα ποτε βαρεθηκανε δεν ξαναστειλανε πηγα αλλες 3 φορες ρωμη δεν ειχα κανενα προβλημα κανεις οτι καταλαβαινεις ποτε δεν ηρθαν σε εφορια ουτε καν οι ελληνικες που εχω κανει ταμα να μην πληρωσω ποτε παρα μονο αν εχουν δικαστηριο η ειναι βεβαιωμενες σε εφορια μεχρι τωρα 0 πληρωμη και για να μην γινει παρεξηγηση δεν το κανω απο μαγκια η κατι αλλο το κανω απο οταν διαπιστωσα σε κατι δημους η σε κατι περιοχες γραφουν τα αυτοκινητα με αλλες πινακιδες η δεν ειναι ντοπιοι αυτο διαπιστωμενο και εξακριβωμενο απο μεσα οποτε ντουφεκισμα παντου η ρωτηστε πληρωνει κανενας ξενος κληση στην ελλαδα μην τρελλαθουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

Tania79

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Θα ταξιδέψω στην Ιταλία σε λίγες μέρες και θα νοικιάσω από εκεί αυτοκίνητο. Όσα εινάι πολύ φτηνά έχουν excess από 300 έως 2000 ευρώ. Αυτό το ποσό μου το κρατάνε ως εγγύηση; Να προτιμήσω μια τέτοια λύση ή καλύτερα να νοικιάσω ακριβότερο αυτοκίνητο αλλά χωρίς excess? Ευχαριστώ πολυ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ταξιδέψω στην Ιταλία σε λίγες μέρες και θα νοικιάσω από εκεί αυτοκίνητο. Όσα εινάι πολύ φτηνά έχουν excess από 300 έως 2000 ευρώ. Αυτό το ποσό μου το κρατάνε ως εγγύηση; Να προτιμήσω μια τέτοια λύση ή καλύτερα να νοικιάσω ακριβότερο αυτοκίνητο αλλά χωρίς excess? Ευχαριστώ πολυ
Όχι, δεν είναι εγγύηση, είναι το ποσό που θα επιβαρυνθείς εσύ στην περίπτωση που προκαλέσεις κάποια ζημιά.
Εαν νοικιάσεις με μηδενικό excess σημαίνει ότι θα καλυψει όλη την ζημιά η εταιρεια (εκτός αν υπάρχουν καποιες εξαιρεσεις...πχ λαστιχα κλπ) και δεν θα επιβαρυνθείς με κατι.
Συνήθως όσο μεγαλύτερο είναι το μη απαλλάξιμο ποσό, τόσο μεγαλύτερο ποσό θα δεσμευσουν και απο την κάρτα σου σαν εγγύηση, ενώ όταν είναι μηδενικό το excess δεσμεύουν ένα μικρό ποσό για καύσιμα.
Εγώ προτιμώ σχεδόν πάντα με πλήρη κάλυψη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.372
Likes
3.806
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
εμενα με γραφανε στη ρωμη με νοικιασμενο ουτε το καταλαβα μπαινοβγαινα για να βρω να παρκαρω βραδυ καλοκαιρι ηρθανε κλησεις δεν τις πληρωσα ποτε βαρεθηκανε δεν ξαναστειλανε πηγα αλλες 3 φορες ρωμη δεν ειχα κανενα προβλημα κανεις οτι καταλαβαινεις ποτε δεν ηρθαν σε εφορια ουτε καν οι ελληνικες που εχω κανει ταμα να μην πληρωσω ποτε παρα μονο αν εχουν δικαστηριο η ειναι βεβαιωμενες σε εφορια μεχρι τωρα 0 πληρωμη και για να μην γινει παρεξηγηση δεν το κανω απο μαγκια η κατι αλλο το κανω απο οταν διαπιστωσα σε κατι δημους η σε κατι περιοχες γραφουν τα αυτοκινητα με αλλες πινακιδες η δεν ειναι ντοπιοι αυτο διαπιστωμενο και εξακριβωμενο απο μεσα οποτε ντουφεκισμα παντου η ρωτηστε πληρωνει κανενας ξενος κληση στην ελλαδα μην τρελλαθουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σε λίγο καιρό αυτο θα αλλάξει στην EU : link
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom