Δωρεάν εκμάθηση ξένων γλωσσών

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το κατάλαβα γιατί η 1η σου κίνηση ήταν να το ανακοινώσεις.
http://www.ted.com/talks/view/lang/en//id/947

Μην με παρεξηγήσεις, δεν σε κατηγορώ που θέλησες να μοιραστείς μαζί μας την ανακάλυψή σου.
Απλά θέλω να σου δείξω πόσο μπροστά έχει φτάσει η ψυχολογία στην εκπαίδευση. Επίσης, οι μοντέρνες μέθοδοι εκμάθησης είναι εξωπραγματικές. Η μόνη δουλειά που πρέπει να κάνεις -σχετικά- μόνη σου, είναι να βρεις κίνητρο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εχει αναφεθει παλι και δεν ειναι δωρεαν,αλλα σε μια ανεκτη τιμη...
23 Ξένες Γλώσσες από το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ...
Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι μια ανεξάρτητη και αυτοτελής ακαδημαϊκή μονάδα, η οποία παρέχειανωτέρου επιπέδου διδασκαλία ξένων γλωσσών σε φοιτητές όχι μόνο του ΕΚΠΑ, αλλά και άλλων ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ, καθώς και σε εργαζόμενους ή άλλους ενδιαφερόμενους....
συνεχεια....
http://www.epixeiro.gr/ειδήσεις/σεμ...σες-από-το-διδασκαλείο-ξένων-γλωσσών-του-εκπα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.670
Likes
8.541
Εχει μαθει κανεις γλωσσα απο την εφαρμογη Duolingo ή απο καποια αλλη;
Εχοντας αυτο το καλοκαιρι απλετο χρονο και βαρεμαρα κατεβασα το Duolingo αλλα πραγματικα μου φαινεται εφαμιλλο του google translator
 

Pel

Member
Μηνύματα
769
Likes
4.124
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ένας φίλος έχει μάθει απ' αυτό δανέζικα και το εκθειάζει
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.611
Likes
5.729
Εχει μαθει κανεις γλωσσα απο την εφαρμογη Duolingo ή απο καποια αλλη;
Εχοντας αυτο το καλοκαιρι απλετο χρονο και βαρεμαρα κατεβασα το Duolingo αλλα πραγματικα μου φαινεται εφαμιλλο του google translator
Καλό είναι να πληρώσεις συνδρομή. Αξίζει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.783
Likes
51.150
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σίγουρα κάτι μαθαίνεις, αλλά εξαρτάται και από τον άνθρωπο. Δηλαδή έκατσα και ασχολήθηκα, πραγματικά έμαθα, αλλά ο χρόνος στον οποίο τα ξέχασα ήταν πρωτόγνωρος για μένα. Νομίζω έχει να κάνει με το ότι δεν έγραφα, να γράφω κανονικά με στιλό και με χαρτί εννοώ, εγώ που είμαι οπτικός τύπος μόνο έτσι τα συγκρατώ. Ξέρω πάντως κόσμο που τον βοήθησε πολύ περισσότερο. Και σίγουρα βοηθάει πολύ σε "ξεσκόνισμα" ήδη ξεχασμένων γλωσσών.
Εχει μαθει κανεις γλωσσα απο την εφαρμογη Duolingo ή απο καποια αλλη;
Εχοντας αυτο το καλοκαιρι απλετο χρονο και βαρεμαρα κατεβασα το Duolingo αλλα πραγματικα μου φαινεται εφαμιλλο του google translator
.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
7.396
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχει και η ασοε διδασκαλείο με χαμηλή σχετικά τιμή και οι μικρές τάξεις είναι εξ αποστάσεως Ξένες Γλώσσες | Φοιτητική Λέσχη ΟΠΑ
Όπως και το Εκπα, το οποίο έχει επιπλέον μεγαλύτερη ποικιλία σε διδασκόμενες γλώσσες.
Απλά σ’ αυτά τα διδασκαλεία μην περιμένετε γρήγορη εξέλιξη. Πάνε αργά.
Το λέω έχοντας την εμπειρία μιας χρονιάς σ’ αυτό του ΟΠΑ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.301
Likes
42.136
Όπως και το Εκπα, το οποίο έχει επιπλέον μεγαλύτερη ποικιλία σε διδασκόμενες γλώσσες.
Απλά σ’ αυτά τα διδασκαλεία μην περιμένετε γρήγορη εξέλιξη. Πάνε αργά.
Το λέω έχοντας την εμπειρία μιας χρονιάς σ’ αυτό του ΟΠΑ.
Πανε αργα λογω εξεταστικων αλλα οι καθηγητες που κανουν μαθημα ειναι διαστημικου επιπεδου σε σχεση με τα φροντιστηρια, απο οσο ξερω.
Πολυ λιγες γλωσσες αλλα δωρεαν εχει ο Δημος Αθηναιων, οχι απο αποσταση.
Κέντρα Δια Βίου Μάθησης - Δήμος Αθηναίων (cityofathens.gr)
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
7.396
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σίγουρα κάτι μαθαίνεις, αλλά εξαρτάται και από τον άνθρωπο. Δηλαδή έκατσα και ασχολήθηκα, πραγματικά έμαθα, αλλά ο χρόνος στον οποίο τα ξέχασα ήταν πρωτόγνωρος για μένα. Νομίζω έχει να κάνει με το ότι δεν έγραφα, να γράφω κανονικά με στιλό και με χαρτί εννοώ, εγώ που είμαι οπτικός τύπος μόνο έτσι τα συγκρατώ. Ξέρω πάντως κόσμο που τον βοήθησε πολύ περισσότερο. Και σίγουρα βοηθάει πολύ σε "ξεσκόνισμα" ήδη ξεχασμένων γλωσσών.

.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να συνδυάζονται όλα, ακοή, όραση και πράξη. Ειδικά αν δεν μπορείς να μάθεις με έναν από τους τρόπους είναι απαραίτητο να τα συνδιάζεις όλα. Εγώ πχ δεν μπορώ να μάθω τίποτα ακούγοντας όπως άλλοι που ξέρω. Έχω γνωστούς που επέχουν μάθει γλώσσα από τα τραγούδια κάτι που εμένα μου φαίνεται αδιανόητο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
7.396
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πανε αργα λογω εξεταστικων αλλα οι καθηγητες που κανουν μαθημα ειναι διαστημικου επιπεδου σε σχεση με τα φροντιστηρια, απο οσο ξερω.
Μπααα δεν ισχύει. Οι εξεταστικές δεν επηρεάζουν κι οι διδάσκοντες είναι όπως τύχει. Εγώ βρήκα εύκολα πολύ καλύτερους στην ελεύθερη αγορά και στα φροντιστήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.374
Μηνύματα
890.429
Μέλη
39.043
Νεότερο μέλος
christinapapac

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom