Δωρεάν εκμάθηση ξένων γλωσσών

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Κάτι τέτοιο έχει προσπαθεί κανεις https://www.skroutz.gr/s/127136/Mathe-monos-sou-ispanika.html

Εχει Καλες κριτικές στο Σκρουτζ ….

παλιότερα είχα πάρει ενός άλλου εκδοτικού οίκου για τα αγγλικά και ήταν καλο, για τα ισπανικά όμως που ειχα πάρει του ίδιου εκδοτικού οίκου με αυτό των αγγλικών, δεν έλεγε πολλά πράγματα. Το παραπάνω (από το Σκρουτζ) το σκέφτομαι να το απορώ για να τα ξαναθυμηθώ.
Καποτε που προσπαθησα απο βιβλιο σαν αυτο δεν βοηθηθηκα ιδιαιτερα. Αντιθετα τo Duolingo συνδυαζει και speaking-listening με πολυ ευχαριστη μεθοδολογια …ειναι σαν παιχνιδι
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καποτε που προσπαθησα απο βιβλιο σαν αυτο δεν βοηθηθηκα ιδιαιτερα. Αντιθετα τo Duolingo συνδυαζει και speaking-listening με πολυ ευχαριστη μεθοδολογια …ειναι σαν παιχνιδι
Συμφωνώ κι εγώ αλλά σκέφτομαι πως ο τρόπος που μαθαίνει ο καθένας είναι διαφορετικός.
Το Duolingo βοηθά αρκετά στο ακουστικό κομμάτι αλλά ειδικά στα ισπανικά υπάρχει ένα επιπλέον θέμα. Η εκφορά τους είναι λατινοαμερικανική (μάλλον προς το μεξικάνικη) κι όχι της Ισπανίας.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Α τελεια γιατι δεν μπορω τα θου-θου-θου 😂
Το θου βοηθά απόλυτα στην ορθογραφία της γλώσσας. Όταν δεν υπάρχει τα s,c,z προφέρονται όλα σίγμα και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ειδικά στους αρχάριους είναι μεγάλο πρόβλημα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Όπως και το Εκπα, το οποίο έχει επιπλέον μεγαλύτερη ποικιλία σε διδασκόμενες γλώσσες.
Απλά σ’ αυτά τα διδασκαλεία μην περιμένετε γρήγορη εξέλιξη. Πάνε αργά.
Επειδή έχω κάνει αρκετές γλώσσες εκεί κ έχω πια πτυχία σε επίπεδο Γ2-άριστη γνώση ,εξαρτάται από
1.τον καθηγητή
2.τη γλώσσα
3.εσένα
Στην μία γλώσσα πήδηξα τάξη.Έδωσα εξετάσεις κ ήμουν σε τέτοιο επίπεδο πια,που πέρασα στον μεθεπόμενο χρόνο,αντί τον επόμενο.
Έχουν περάσει χρόνια όμως από τότε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.794
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Διάβασα τώρα λίγο αυτά που έχετε αναφέρει και με έχετε βάλει έντονα στο τριπακι για duolingo (για τούρκικα).
Γενικά δεν το έχω με τις ξένες γλώσσες, παρότι προέρχομαι από μια οικογένεια με μεγάλη έφεση σε αυτές. Μιλάω πολύ καλά αγγλικά επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα, μιλούσα μόνο αγγλικά εκεί επειδή δεν έκανα παρέα με Έλληνες, ενώ εκπονουσα και ερευνητικές εργασίες στα αγγλικά, οπότε αν δεν τα μάθαινα σε πολύ υψηλό επίπεδο θα ήταν και ανησυχητικό . Έχω το celi 3 στα ιταλικά, αλλά δυστυχώς ενώ καταλαβαίνω αρκετά, δε μπορώ να μιλήσω καθόλου. Παρ' όλα αυτά τα ιταλικά (σε συνδυασμό με τα λατινικά που έκανα στο Λύκειο) με βοηθούν να καταλαβαίνω τα βασικά σε όλες τις λατινογενεις γλώσσες (απλοί διάλογοι, μενού, πινακίδες κλπ).
Για χρόνια έχω καημό να μάθω τούρκικα, καθώς είναι μια γλώσσα που μου αρέσει πάρα πολύ και η Τουρκία μια χώρα που επισκέπτομαι συχνά και την έχω γυρίσει σε αρκετό βάθος. Αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχω έφεση στις ξένες γλώσσες, σε συνδυασμό με την έλλειψη ελεύθερου χρόνου (δουλεύω πολλές ώρες κάθε μέρα και κάνω παράλληλα μεταπτυχιακό) και την διαφορετική δομή που έχει η τουρκική.
Διαβάζω αυτά που λέτε για το duolingo και εκπλήσσομαι, δεν ήξερα ότι είναι τόσο δυνατή πλατφόρμα. Πιστεύετε μπορεί να λειτουργήσει σε ένα άτομο με το δικό μου προφίλ όπως το περιγράφω και λαμβάνοντας υπόψιν τη δομή της συγκεκριμένης γλώσσας;
Τώρα το καλοκαίρι μπορώ σίγουρα να διάθεσω λίγο χρόνο πειραματικά να δω πώς θα πάει. 🙂
 

depo

Member
Μηνύματα
101
Likes
308
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Διάβασα τώρα λίγο αυτά που έχετε αναφέρει και με έχετε βάλει έντονα στο τριπακι για duolingo (για τούρκικα).
Γενικά δεν το έχω με τις ξένες γλώσσες, παρότι προέρχομαι από μια οικογένεια με μεγάλη έφεση σε αυτές. Μιλάω πολύ καλά αγγλικά επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα, μιλούσα μόνο αγγλικά εκεί επειδή δεν έκανα παρέα με Έλληνες, ενώ εκπονουσα και ερευνητικές εργασίες στα αγγλικά, οπότε αν δεν τα μάθαινα σε πολύ υψηλό επίπεδο θα ήταν και ανησυχητικό . Έχω το celi 3 στα ιταλικά, αλλά δυστυχώς ενώ καταλαβαίνω αρκετά, δε μπορώ να μιλήσω καθόλου. Παρ' όλα αυτά τα ιταλικά (σε συνδυασμό με τα λατινικά που έκανα στο Λύκειο) με βοηθούν να καταλαβαίνω τα βασικά σε όλες τις λατινογενεις γλώσσες (απλοί διάλογοι, μενού, πινακίδες κλπ).
Για χρόνια έχω καημό να μάθω τούρκικα, καθώς είναι μια γλώσσα που μου αρέσει πάρα πολύ και η Τουρκία μια χώρα που επισκέπτομαι συχνά και την έχω γυρίσει σε αρκετό βάθος. Αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχω έφεση στις ξένες γλώσσες, σε συνδυασμό με την έλλειψη ελεύθερου χρόνου (δουλεύω πολλές ώρες κάθε μέρα και κάνω παράλληλα μεταπτυχιακό) και την διαφορετική δομή που έχει η τουρκική.
Διαβάζω αυτά που λέτε για το duolingo και εκπλήσσομαι, δεν ήξερα ότι είναι τόσο δυνατή πλατφόρμα. Πιστεύετε μπορεί να λειτουργήσει σε ένα άτομο με το δικό μου προφίλ όπως το περιγράφω και λαμβάνοντας υπόψιν τη δομή της συγκεκριμένης γλώσσας;
Τώρα το καλοκαίρι μπορώ σίγουρα να διάθεσω λίγο χρόνο πειραματικά να δω πώς θα πάει. 🙂
Καλησπέρα, για επίπεδο Β2 χρειάζονται γύρω στα δύο χρόνια. Το Duolingo θα βοηθήσει, αλλά εμένα με βοήθησε πολύ η μητέρα μου και συγχωριανοί μου που ξέρουν τούρκικα και μιλούσα μαζί τους. Αν δυσκολεύεσαι με τα προφορικά βρες κάποιον που μιλάει τούρκικα για να μιλάς μαζί του, τα γραπτά είναι πολύ ευκολότερα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Διάβασα τώρα λίγο αυτά που έχετε αναφέρει και με έχετε βάλει έντονα στο τριπακι για duolingo (για τούρκικα).
Γενικά δεν το έχω με τις ξένες γλώσσες, παρότι προέρχομαι από μια οικογένεια με μεγάλη έφεση σε αυτές. Μιλάω πολύ καλά αγγλικά επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα, μιλούσα μόνο αγγλικά εκεί επειδή δεν έκανα παρέα με Έλληνες, ενώ εκπονουσα και ερευνητικές εργασίες στα αγγλικά, οπότε αν δεν τα μάθαινα σε πολύ υψηλό επίπεδο θα ήταν και ανησυχητικό . Έχω το celi 3 στα ιταλικά, αλλά δυστυχώς ενώ καταλαβαίνω αρκετά, δε μπορώ να μιλήσω καθόλου. Παρ' όλα αυτά τα ιταλικά (σε συνδυασμό με τα λατινικά που έκανα στο Λύκειο) με βοηθούν να καταλαβαίνω τα βασικά σε όλες τις λατινογενεις γλώσσες (απλοί διάλογοι, μενού, πινακίδες κλπ).
Για χρόνια έχω καημό να μάθω τούρκικα, καθώς είναι μια γλώσσα που μου αρέσει πάρα πολύ και η Τουρκία μια χώρα που επισκέπτομαι συχνά και την έχω γυρίσει σε αρκετό βάθος. Αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχω έφεση στις ξένες γλώσσες, σε συνδυασμό με την έλλειψη ελεύθερου χρόνου (δουλεύω πολλές ώρες κάθε μέρα και κάνω παράλληλα μεταπτυχιακό) και την διαφορετική δομή που έχει η τουρκική.
Διαβάζω αυτά που λέτε για το duolingo και εκπλήσσομαι, δεν ήξερα ότι είναι τόσο δυνατή πλατφόρμα. Πιστεύετε μπορεί να λειτουργήσει σε ένα άτομο με το δικό μου προφίλ όπως το περιγράφω και λαμβάνοντας υπόψιν τη δομή της συγκεκριμένης γλώσσας;
Τώρα το καλοκαίρι μπορώ σίγουρα να διάθεσω λίγο χρόνο πειραματικά να δω πώς θα πάει. 🙂
Θεωρω οτι για βασικη συνεννοηση θα σου ειναι μια χαρα…
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Διάβασα τώρα λίγο αυτά που έχετε αναφέρει και με έχετε βάλει έντονα στο τριπακι για duolingo (για τούρκικα).
Γενικά δεν το έχω με τις ξένες γλώσσες, παρότι προέρχομαι από μια οικογένεια με μεγάλη έφεση σε αυτές. Μιλάω πολύ καλά αγγλικά επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνη χώρα, μιλούσα μόνο αγγλικά εκεί επειδή δεν έκανα παρέα με Έλληνες, ενώ εκπονουσα και ερευνητικές εργασίες στα αγγλικά, οπότε αν δεν τα μάθαινα σε πολύ υψηλό επίπεδο θα ήταν και ανησυχητικό . Έχω το celi 3 στα ιταλικά, αλλά δυστυχώς ενώ καταλαβαίνω αρκετά, δε μπορώ να μιλήσω καθόλου. Παρ' όλα αυτά τα ιταλικά (σε συνδυασμό με τα λατινικά που έκανα στο Λύκειο) με βοηθούν να καταλαβαίνω τα βασικά σε όλες τις λατινογενεις γλώσσες (απλοί διάλογοι, μενού, πινακίδες κλπ).
Για χρόνια έχω καημό να μάθω τούρκικα, καθώς είναι μια γλώσσα που μου αρέσει πάρα πολύ και η Τουρκία μια χώρα που επισκέπτομαι συχνά και την έχω γυρίσει σε αρκετό βάθος. Αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχω έφεση στις ξένες γλώσσες, σε συνδυασμό με την έλλειψη ελεύθερου χρόνου (δουλεύω πολλές ώρες κάθε μέρα και κάνω παράλληλα μεταπτυχιακό) και την διαφορετική δομή που έχει η τουρκική.
Διαβάζω αυτά που λέτε για το duolingo και εκπλήσσομαι, δεν ήξερα ότι είναι τόσο δυνατή πλατφόρμα. Πιστεύετε μπορεί να λειτουργήσει σε ένα άτομο με το δικό μου προφίλ όπως το περιγράφω και λαμβάνοντας υπόψιν τη δομή της συγκεκριμένης γλώσσας;
Τώρα το καλοκαίρι μπορώ σίγουρα να διάθεσω λίγο χρόνο πειραματικά να δω πώς θα πάει. 🙂
Προσωπική εμπείρια από τα τουρκικά με την duolingo. Είμαι ακόμα στο ξεκίνημα αλλά όπως προαναφέρθηκε καλό είναι να τα γράφεις για να τα έχεις κάπου μαζεμένα κι οργανωμένα για επαναλήψεις. Μεχρι στιγμής δεν σε διδάσκει γραμματικούς κανόνες (πχ κλίση ρημάτος στον ενεστώτα), αντίθετα στα παραθέτει σαν μεμονώμενες προτάσεις (πχ εσύ τρως). Αυτά ως μέθοδος δεν θα στα πει. Σου επαναλαμβάνει ξανά και ξανά σε βαθμό εκνευριστικό τις ίδιες ασκήσεις για να εμπεδώσεις λεξιλόγιο. Βλέπεις λέξεις και τις συνδυάζεις με μετάφραση, τις ακούς και τις γράφεις ή συμπληρώνεις κενά. Είναι αρκετά εύκολο, ευχάριστο και όχι χρονοβόρο (εγώ το χρησιμοποιώ σε κάθε ευκαιρία που έχω ελεύθερο χρόνο) αλλά κατά πόσο σε φθάνει σε ένα επίπεδο ικανοποιητικό για να μπορείς να μιλάς και να καταλαβαίνεις δεν το ξέρω. Τα τουρκικά δεν είναι τόσο εύκολα με την έννοια ότι έχουν διαφορετική σύνταξη (Υ-Α-Ρ) και μορφολογικές ιδιομορφίες ως συγκολλητική γλώσσα. Επίσης δεν βοηθά ιδιαίτερα η γνώση άλλων γλωσσών όπως στις λατινικές ή τις γερμανικές. Ισως να βοηθά η αγορά ενός βιβλίου γραμματικής (κυκλοφορεί στα ελληνικά). Επίσης μάλλον χρήσιμο είναι να κάνεις εγγραφή γιατί σε απαλλάσσει από τις συνεχείς αναδυόμενες εκνευριστικές διαφημισεις.
Μια δεύτερη λύση που θα πρότεινα είναι δάσκαλος online. Eίχα χρησιμοποιήσει κάτι τερμινα την italki. Πληρώνεις ανά μάθημα που ορίζεις εσύ τη συχνότητα και την ώρα που θες. Οι τιμές ανά μαθημα ποικίλουν ανάλογα με τον αριθμό δασκάλων και τη γλώσσα. Είναι μια κλασσική μέθοδος εκμάθησης απλά έχεις την ευκολία του online και την ευελιξία στις ώρες
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom