Δωρεάν εκμάθηση ξένων γλωσσών

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.670
Likes
8.541
Σίγουρα κάτι μαθαίνεις, αλλά εξαρτάται και από τον άνθρωπο. Δηλαδή έκατσα και ασχολήθηκα, πραγματικά έμαθα, αλλά ο χρόνος στον οποίο τα ξέχασα ήταν πρωτόγνωρος για μένα. Νομίζω έχει να κάνει με το ότι δεν έγραφα, να γράφω κανονικά με στιλό και με χαρτί εννοώ, εγώ που είμαι οπτικός τύπος μόνο έτσι τα συγκρατώ. Ξέρω πάντως κόσμο που τον βοήθησε πολύ περισσότερο. Και σίγουρα βοηθάει πολύ σε "ξεσκόνισμα" ήδη ξεχασμένων γλωσσών.

.
Η αληθεια ειναι οτι για τα ιταλικα που τα εχω διδαχθει (πτυχιο) αλλα τα εχω ψιλοξεχασει βοηθαει περισσοτερο απο το μαθω μια ολοκαινουρια γλωσσα.
Και επειδη εχω το ιδιο θεμα με σενα ξεκινησα να γραφω πλεον σε χαρτι οτι «διδαχθηκα» μεσα στην εβδομαδα γιατι αλλιως τα εχω ξεχασει την επομενη μερα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.783
Likes
51.150
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπααα δεν ισχύει. Οι εξεταστικές δεν επηρεάζουν κι οι διδάσκοντες είναι όπως τύχει. Εγώ βρήκα εύκολα πολύ καλύτερους στην ελεύθερη αγορά και στα φροντιστήρια.
Συμφωνώ, δεν τρελάθηκα με το επίπεδο των καθηγητών και πάνε πολύυυυυυυυυ αργά. Τόσο αργά που δεν έχει νόημα, μπορείς να χάνεις τα μισά μαθήματα και πάλι δε μένεις πίσω.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
342
Likes
389
Κάποια ταχύρυθμα φροντιστήρια στο κέντρο της Αθήνας που διαφημίζονται συνέχεια και απευθύνονται σε ενήλικες (κάνουν δια ζώσης και παράλληλα εξ αποστάσεως και μπορείς να κανεις και ενναλαγες στις ώρες των τμημάτων), δεν μπορώ να πω ότι μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη ……με την έννοια ότι όταν είχα πάει από κοντά να ρωτήσω μου φάνηκε πολύ μαζικό και δεν ξέρω αν λειτουργεί στη πράξη το εντατικό 11 μηνο που προσφέρουν …..(το 2019 για ισπανικα, εντατικό, 11 μηνες, μαζί με βιβλία 750€)
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
7.397
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κάποια ταχύρυθμα φροντιστήρια στο κέντρο της Αθήνας που διαφημίζονται συνέχεια και απευθύνονται σε ενήλικες (κάνουν δια ζώσης και παράλληλα εξ αποστάσεως και μπορείς να κανεις και ενναλαγες στις ώρες των τμημάτων), δεν μπορώ να πω ότι μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη ……με την έννοια ότι όταν είχα πάει από κοντά να ρωτήσω μου φάνηκε πολύ μαζικό και δεν ξέρω αν λειτουργεί στη πράξη το εντατικό 11 μηνο που προσφέρουν …..(το 2019 για ισπανικα, εντατικό, 11 μηνες, μαζί με βιβλία 750€)
Και σε τέτοιο έχω θητεύσει. Καλά είναι, πολύ οργανωμένα και με καλά ποσοστά στις εξετάσεις.
Όντως το πρόβλημα είναι στην πολυκοσμία. Με 15-20 άτομα στην τάξη είναι δύσκολη η εξάσκηση κυρίως στον προφορικό λόγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.380
Μηνύματα
890.452
Μέλη
39.044
Νεότερο μέλος
GK'79

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom