Δωρεάν εκμάθηση ξένων γλωσσών

underwater

Member
Μηνύματα
2.794
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσωπική εμπείρια από τα τουρκικά με την duolingo. Είμαι ακόμα στο ξεκίνημα αλλά όπως προαναφέρθηκε καλό είναι να τα γράφεις για να τα έχεις κάπου μαζεμένα κι οργανωμένα για επαναλήψεις. Μεχρι στιγμής δεν σε διδάσκει γραμματικούς κανόνες (πχ κλίση ρημάτος στον ενεστώτα), αντίθετα στα παραθέτει σαν μεμονώμενες προτάσεις (πχ εσύ τρως). Αυτά ως μέθοδος δεν θα στα πει. Σου επαναλαμβάνει ξανά και ξανά σε βαθμό εκνευριστικό τις ίδιες ασκήσεις για να εμπεδώσεις λεξιλόγιο. Βλέπεις λέξεις και τις συνδυάζεις με μετάφραση, τις ακούς και τις γράφεις ή συμπληρώνεις κενά. Είναι αρκετά εύκολο, ευχάριστο και όχι χρονοβόρο (εγώ το χρησιμοποιώ σε κάθε ευκαιρία που έχω ελεύθερο χρόνο) αλλά κατά πόσο σε φθάνει σε ένα επίπεδο ικανοποιητικό για να μπορείς να μιλάς και να καταλαβαίνεις δεν το ξέρω. Τα τουρκικά δεν είναι τόσο εύκολα με την έννοια ότι έχουν διαφορετική σύνταξη (Υ-Α-Ρ) και μορφολογικές ιδιομορφίες ως συγκολλητική γλώσσα. Επίσης δεν βοηθά ιδιαίτερα η γνώση άλλων γλωσσών όπως στις λατινικές ή τις γερμανικές. Ισως να βοηθά η αγορά ενός βιβλίου γραμματικής (κυκλοφορεί στα ελληνικά). Επίσης μάλλον χρήσιμο είναι να κάνεις εγγραφή γιατί σε απαλλάσσει από τις συνεχείς αναδυόμενες εκνευριστικές διαφημισεις.
Μια δεύτερη λύση που θα πρότεινα είναι δάσκαλος online. Eίχα χρησιμοποιήσει κάτι τερμινα την italki. Πληρώνεις ανά μάθημα που ορίζεις εσύ τη συχνότητα και την ώρα που θες. Οι τιμές ανά μαθημα ποικίλουν ανάλογα με τον αριθμό δασκάλων και τη γλώσσα. Είναι μια κλασσική μέθοδος εκμάθησης απλά έχεις την ευκολία του online και την ευελιξία στις ώρες
Πολύ χρήσιμες και λεπτομερείς πληροφορίες και σε ευχαριστώ πολύ!
Ναι, ακριβώς, επειδή γνωρίζω ότι είναι συγκολλητική γλώσσα με τελείως διαφορετική δομή από αυτές που ήδη μιλάω (ή "μιλάω" εν πάση περιπτώσει 🙂), για αυτό και οι περαιτέρω ενδοιασμοί.
Θα το βάλω μπρος και ίσως αν δω ότι τσουλαει να πάρω και γραμματική κλπ.
Σε αυτή τη φάση δε θα ήθελα να κάνω μαθήματα, επειδή ήδη το μεταπτυχιακό είναι ένα αρκετά υψηλό "μαθησιακό" έξοδο, αλλά φαντάζομαι ότι αν προχωρήσω θα είναι σημαντικό να επενδύσω σε καθηγήτρια/τή.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
682
Likes
2.805
Έχω δοκιμάσει Duo Lingo κ με επιμονή κιόλας. Δεν κατάφερα κάτι. Έχω δυσανεξία στην εκμάθηση γλωσσών, δεν μου βγαίνει φυσικά. Κ συμφωνώ ήταν σε φάσεις πολύ εκνευριστικο.
Δοκίμασα κ ένα software κάποτε, Rosetta stone νομίζω το έλεγαν, που σαν κονσεπτ υποτίθεται είχε την εκμάθηση μιας γλώσσας όπως μαθαίνει ένα παιδί τη μητρική του. Επίσης δεν κατάφερα τίποτα κ έδειξα επιμονή.
Δοκίμασα κ αλλα apps, δοκίμασα κ μέσω ίντερνετ από διάφορες πηγές, βίντεο, το μόνο που κατάφερα είναι να θυμάμαι κάποιες λέξεις που μετά ξεχνούσα.
Τώρα είτε εγώ είμαι εντελώς ανεπειδεκτη στις γλώσσες κ ο μόνος λόγος που μιλάω αγγλικά είναι επειδή τα ξεκίνησα πολύ μικρή όταν ο εγκέφαλος μάθαινε με διαφορετικό τρόπο, ή αυτές οι μεθοδολογίες δεν ταιριάζουν σε μένα κ χρειάζομαι πιο παραδοσιακό τρόπο εκμάθησης. Εν τέλει κατέληξα ότι όσο ωραίο κ αν ήταν, δεν θέλω να διαθέσω όσο χρόνο μου μένει για γλώσσες γιατί για τους ρυθμούς μου θα ήταν κάτι που θα έπαιρνε υπερβολικά πολλά χρόνια κ δίνω αυτό το χρόνο στο να μάθω αλλά πράγματα.
Οι γλώσσες που δοκίμασα να μάθω ηλεκτρονικά ανά φάσεις ήταν τουρκικά, ταγκαλογκ, κορεατικά, αραβικά, ιταλικά, χίντι τρομάρα μου. Έλεγα μήπως κάποια μορφολογία συνταξης/γραμματικης/συλλαβών μου κάτσει αλλά τίποτα.
 

erodios

Member
Μηνύματα
141
Likes
589
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Duolingo βοηθά αρκετά στο ακουστικό κομμάτι αλλά ειδικά στα ισπανικά υπάρχει ένα επιπλέον θέμα. Η εκφορά τους είναι λατινοαμερικανική (μάλλον προς το μεξικάνικη) κι όχι της Ισπανίας.
Α τελεια γιατι δεν μπορω τα θου-θου-θου 😂
Μαθαίνω Ισπανικά τους τελευταίους μήνες με τη δωρεάν βερσιόν του Duolingo. Εκτός από το "θου" που λείπει παντελώς, αλλά μάλλον με διευκολύνει, με προβληματίζει το 2ο πρόσωπο πληθυντικού των ρημάτων. Στις ασκήσεις δεν χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος ρηματικός τύπος, αλλά αντικαθίσταται από το ustedes+3ο πληθυντικού. 🤔 Τελικά μαθαίνω Ισπανικά ή καμιά διάλεκτο που θα τη μιλάω μόνο εγώ; 🤓 😂
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.963
Likes
15.385
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μετά από επτά γλώσσες που μιλάω θα σας πω ότι το μυστικό είναι μόνο στην εξάσκηση, αν σκοπεύει κανεις να μιλάει στο μέλλον κι όχι μόνο να καταλαβαινει τα γραπτά .
Εφαρμογες σαν το Duolingo είναι μόνο για έξτρα κι όχι για αυτούσια μάθηση.
Όταν πχ μάθαινα ιταλικά , μιλούσαμε με την αδερφή μου στο σπίτι στα ιταλικά, με αποτέλεσμα όταν πήγαμε στο πανεπιστήμιο να θεωρούν οι καθηγητές ότι έχουμε γονέα Ιταλό. Το ίδιο κάνω τώρα με τα ρωσικά, όποιον πελάτη βρω να τα μιλάει του πιάνω την κουβέντα, ειδικά οι Ρωσόφωνοι το εκτιμούν. Έτσι στο τμήμα μου έχω μακράν την καλύτερη προφορά.
Τα πορτογαλικά που είναι πιο δύσκολο να βρεις ομιλητές φρόντισα να πάω στην Πορτογαλία και να μη πω λέξη στα αγγλικα. Πάντα στη χώρα αν ζοριστείς αποδίδει η προσπάθεια . Γύρισα μετά από πέντε μερες και είχα πολύ καλή ευχέρεια. Επίσης βρήκα τώρα τελευταία και μια πελάτισσα Βραζιλιάνα και εξασκούμε και στην προφορά αυτή . Ακόμα όμως και να μη βρίσκουμε συνομιλητές βοηθάει ο,τι σκεφτόμαστε να το μεταφράζουμε στο μυαλό μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Μαθαίνω Ισπανικά τους τελευταίους μήνες με τη δωρεάν βερσιόν του Duolingo. Εκτός από το "θου" που λείπει παντελώς, αλλά μάλλον με διευκολύνει, με προβληματίζει το 2ο πρόσωπο πληθυντικού των ρημάτων. Στις ασκήσεις δεν χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος ρηματικός τύπος, αλλά αντικαθίσταται από το ustedes+3ο πληθυντικού. 🤔 Τελικά μαθαίνω Ισπανικά ή καμιά διάλεκτο που θα τη μιλάω μόνο εγώ; 🤓 😂
No worries! Θα μιλαμε μαζι 😄
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μαθαίνω Ισπανικά τους τελευταίους μήνες με τη δωρεάν βερσιόν του Duolingo. Εκτός από το "θου" που λείπει παντελώς, αλλά μάλλον με διευκολύνει, με προβληματίζει το 2ο πρόσωπο πληθυντικού των ρημάτων. Στις ασκήσεις δεν χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος ρηματικός τύπος, αλλά αντικαθίσταται από το ustedes+3ο πληθυντικού. 🤔 Τελικά μαθαίνω Ισπανικά ή καμιά διάλεκτο που θα τη μιλάω μόνο εγώ; 🤓 😂
Η έλλειψη του θου από μόνη της λέει πως μαθαίνεις τα ισπανικά της Κεντρικής & Λατινικής Αμερικής. Από την παλιότερη ενασχόλησή μου με τα ισπανικά του Duolingo έχω την εντύπωση πως μάλλον χρησιμοποιούν την Μεξικάνικη παραλλαγή. Είχα εντοπίσει κάποιες λέξεις / φράσεις που χρησιμοποιούνται κυρίως εκεί. Αλλά δεν είμαι και ειδήμων. Η χρήση του 3ου προσώπου είτε σε ενικό είτε σε πληθυντικό είναι σαν τον δικό μας πληθυντικό ευγενείας. Στην Ισπανία χρησιμοποιείτε πολύ λιγότερο μεταξύ των νεότερων ανθρώπων.

Όσο για το θου, το έχω ξαναγράψει. Βοηθά πολύ στους αρχάριους να γράφουν σωστά και να καταλαβαίνουν αμέσως και απόλυτα, χωρίς αμφιβολία, την ορθογραφία των λέξεων που ακούνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom